Rozšírenia hier

Chcel by som vedieť, čo vás "donúti" kúpiť si ku hre rozšírenie, ak vychádza cenovo toľko ako nová hra. Ja som totiž mal v pláne kúpiť už pár rozšírení, ale vždy som sa rozhodol pre novú hru. Špeciálne takto odkladám Sedlákov z Blat a Veľké rozšírenie ku Galaxy Truckeru.
Aké sú vaše dôvody a skúsenosti? :)
4.12.2010 10:28:33

edit
A ešte by ma zaujímalo, kúpu ktorých rozšírení ste ľutovali / neľutovali?

My sme hrali dosť dlho Agricolu vo dvojici a tak sa nám 14 profesii veľmi rýchlo obohralo. Asi po dvoch týždňoch sme kúpili rozšírenie kartové. To si myslím malo prijateľnú cenu.

Asi najokatejšie žmýkanie peňazí je podľa mňa rozšírenia Carcassonne.

A dúfam, že čoskoro vyjde rozšírenie k MeQ, to by som kupoval asi hneď.

4.12.2010 10:29:57 | Upraveno autorem (porovnej)

rozšíření
Talisman:
Malá rozšíření - cenově jsou pro mě více přijatelná než velká - nové karty a hlavně nové figurky
Velké rozšíření - zatím mám jedno a nějak když se podívám do té velké krabice jen s deskou a pár kartami tak mě přijde že sem platil dost :)
Naštěstí se pro mě a moji přítelkyni stal Talisman srdcovou záležitostí, kde po každé společně barvíme figurky.

Arkham:
Základ Arkhamu se nám velmi rychle obehrál a tak jsem přikoupil Dunwitch a Faraona. Karet se nám zdále ještě málo a tak nyní s Kingsportem a King in Yellow je toho až až. A herně je to daleko jinde:)

Small World:
Rozšíření jsem pokaždé kupoval v Essenu, ani jednoho nelituji, ale mám z toho už strašný pocit ždímání peněz (vím že to je i u jiných her, ale ten pocit pociťuji tady obzvlášť)

BG:
Pro mě asi největší zklamání, nějak sem doteď nepřišel Cylon Leadrům na chuť a ani Nová Caprica mě moc nebere - jediné z čeho sem si mohl sednout na prdel byla cena hry :D

Motivace:
Hry, které hrajeme často, si chceme zpestřit a obohatit o nový obsah a někdy se to hold nepodaří tak jak jsme si mysleli :D

4.12.2010 10:50:06

rozšíření
zklamání - malé karetní balíčky k Agricolovi. Zbytečnost vzhledem k poměru cena/výkon. Konec konců v rozšíření je karet dost.

Ostatních rozšíření, které mám nelituji.

Proč nákup? Protože jak mě samotného, tak zejména mé spoluhráče nebaví se stále dokola učit nová pravidla. Prostě koupím hru a když mě baví, dokupuji rozšíření. Není to příliš logické, ale prostě to tak dělám. Raději vyhodím peníze za rozšíření než za celou novou hru. Ono je to ovšem dáno tím, že kvalitní hry, které již v češtině vydali mám koupené a o nákupu nepočeštěných přemýšlím mnohem déle, protože samo počeštění potom stojí peníze navíc a není to stejně ono.
Kdyby vycházela každá druhá hra od FFG v češtině, tak asi nekupuji rozšíření, ale nové hry.

4.12.2010 10:59:56

Deth
Ono to fakt záleží od toho aká je cena hry. U hier od Albi/Mindoku/CGE sa pomaly neoplatí kupovať rozšírenia, ale to len súdiac podľa ceny. Ak sa mi hra páči , hrajem ju stále a chcem ju hrať s nejakým oživením, potom nerozhoduje cena samozrejme a rozšírenie si kúpim. Ak sa bavíme o FFG a pod., tak tam samozrejme cena nová hra=cena rozšírenie neplatí.

L,C,X,O... decky k Agricole ma nezaujali od začiatku, proste som vedel, že to sú vyhodené peniaze. Veď ani po 50 hrách som ešte nehral s niektorými kartami ani raz. :)

4.12.2010 11:13:05

PJ

acerdrac
Rozšíření kupuji většinou rád. Často dokáží hru podstatně vylepšit, přinést do ní nové prvky, více možností, více strategií - takže se případně naruší případný dosavadní herní stereotyp, přináší často hru ve větším (či menším) počtu hráčů, případně je prostě rozšíření natolik povedené, že dá hře úplně jiný rozměr a pozvedne ji na úplně jinou úroveň. Za takhle dobré rozšíření třeba považuju Města a Rytíře k Osadníkům, Nové Hrozby k Pandemicu nebo i zmíněné rozšíření ke Galaxy Truckeru.

Osobně a možná i trochu paradoxně příliš nemám rád rozšíření, které mi dá příliš mnoho hráčských možností a kombinací (tj. rozšíření typu spousta minirozšíření v jednom balení, z nichž se pro jednu hru dá vybrat pouze několik), což je shodou okolností případ rozšíření ke GT i Pandemicu (GT rozš. jsem třeba koupil jen kvůli novým dílkům lodi a novým kartám událostí - tyhle věci jsem chtěl; drsné štreky a další šílenosti moc nehrajeme). Na druhou stranu správná kombinace minirozšíření obě hry opravdu posouvá dopředu.

Jinak třeba už si nedovedu představit Small World bez všech minirozšíření, která se všechna dají zkombinovat bez problémů, dohromady to tvoří jedno velké a vynikající rozšíření, které zaručí opravdu zajímavé a pestré herní kombinace a možnosti (a souhlas se Seilsem, je to opravdu nechutná penězoždímačka). Když už by mě někdo přemluvil ke Carcassonne, také si nedovedu představit hru bez prvních dvou rozšíření. Samostatně hratelné (s trochou invence) rozšíření k Dixitu třeba také výrazně oživí původní hru...

Prostě: někdy rozšíření chci kvůli novým možnostem, jindy prostě proto, že hry svým způsobem sbírám... a někdy prostě rozšíření stojí za prd a mám raději základní hru ;-)

4.12.2010 12:17:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Rozšíření
Jelikož mám na hrách asi úplně nejraději překvapivost a rozmanitost (hromada karet, každou hru se objevují jiné a je třeba se jim přizpůsobit, protože nějak změní hru), tak jsou pro mě většinou rozšíření must have. Přidávají do hry nový náboj, který se postupným hraním ze hry ztrácí a přináší nová překvapení.
Jediné rozšíření, kterého trochu lituju (ne jeho koupě, ale jeho vyváženosti a kvality), je Lord of the Rings Friends and Foes, protože hodně zjednodušuje hru a ta už není tak dobrá, jako s čistým základem. Zato LotR Battlefields je naprosto dokonalé rozšíření.
Mám všechna rozšíření k Arkhamu a i přesto, že hrajeme současně jen s jedním velkým a jedním malým, tak jejich pořízení rozhodně nelituji, protože je občas poměníme a zahrajem s jinými kartami. A to se pak člověk diví, co se tam děje.

4.12.2010 12:38:02

acedrac
Zatím jediný rozšíření (ikdyž ani v tomto případě se o rozšíření vlastně ani nedá mluvit) sme si pořídili Rat king promo k Ascensionu, bo to je hra kterou hrajeme jednoznačně nejvíc!

Jinak u nás dycky převážila spíš nálada ke koupi nové hry místo rozšíření k tomu co máme... hrozně dlouho sme si chtěli nakoupit rozšíření do Dobyvatelů vesmíru (vlastně všechny), ale časem se místo toho koupilo Gosu a tedka další karetka Gloom... tak nějak nám přijde lepší mít za skoro tu samou cenu tři samostatný, odlišný hry, než jednu se všema rozšířeníma... nepochybuju že např. ti kompletní Dobyvatelé by byli super (určitě je moc chcu, ale možná až časem) ale furt mám lepší pocit z těch 3 různých her, jako že mám víc za ty prachy doma, víc možností co si zahrát podle různé nálady, prostě víc muziky za stejně peněz!

Navíc jak vidím ty nový karetky... (karetky u nás hrozně žereme) tak nevím, nevím s rozšířeníma... tedka ten LoTR, Residen Evil a 51st state...!

Vyjimkou je ten Ascension... kdyby k tomu tedka vyšly 3 rozšíření, kupuju je všechny okamžittě :D

Obecně bych to asi shrnul, že pokud rozšíření stojí jako nějaká uplně nová drahá hra, hodně mně to od něho odpuzuje... malý rozšíření za rozumnou cenu to je něco jinýho, to mě naopak láká!

4.12.2010 12:38:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Nejlěpší
poměr cena:výkon mají:

Velké rozšíření ke Galaxy Truckeru
malá rozšíření k Warrior Knights a Reaper k Talismanu
rozšíření k High Frontier také vypadá pěkně, navíc graficky doplňuje mapu ze základu

Od rozšíření očekávám to, co PJ - nové prvky a rozšíření možností

4.12.2010 12:40:00

acedrac
Dungeon Twister, kdyz neberu ze jsem je koupil za slusnou cenu, tak je to temer nova hra a prvku je tam hodne.
Duel of ages, ten jsem kupoval cely jako sadu.
Tannhauser, myslim si ze velke rozsireni hru obohacuje hodne, kdybych tu hru tolik nezral tak figurkova vynecham (ale nelituju ze jsem je koupil :) ).
Obecne jsem spise pro rozsireni protoze mam ve sbirce radeji typ hry od zanru nez vice her podobnych. Tudiz radeji rozsirim tu zajetou.
Co se tyce Arkhamu ten sice nevlastni ale zcela urcite bych sel do rozsireni, ktere pridavaji hodne. Na druhou stranu nema moc smysl hrat s vice jak dvemi rozsirenimi.

4.12.2010 12:44:54

krystalizacia
Nepovažujem za extra skúseného hráča, ale myslím, že časom keď sa mi vykryštalizuje nejaká rozumná skupina hier, kde sa nebudú opakovať herné mechanizmy napr.10-15-20, a ktoré fakt radi hrajme, potom bude mat pre mňa zmysel kupovať rozšírenia. Zatiaľ som vo fáze objavovania a skúšania a ešte nemám, asi okrem Agricoly a MeQ, žiadnu inú stálicu :)

4.12.2010 12:58:31

re
Já mám jedoduché kritérium, když mě hra chytne, většinou jdu do rozšíření a zatím jsem litoval málokdy. Mezi ty nejzdařilejší počítám Dunwich a Innsmouth k Arkhamu, GT Velké rozšíření, BSG Pegasus, Shadow of War k WoW, Dominion Intriky (komplet nová hra, samostatně hratelné), SC: Broodwar nebo TI3: Shattered Empire, i když u posledních dvou by cena mohla být o něco nižší.

U některých her mi ale systém mnoha rozšíření vyloženě leze krkem, viz poslední přírůstky k Battlelore. Stejně je na tom i Westeros, který se mi z základu dost líbí, ale z poměru cena/výkon u prvních rozšíření jsem zatím dost rozpačitý...

4.12.2010 14:08:34

rozsireni
me osobne lezou rozsireni krkem uplne u vseho, protoze si je musim kupovat, jelikoz bez nich mam pak pocit, ze mam hru neuplnou:-) Her je moc a casu malo, jsme radi, kdyz nam vejde do krve alespon zaklada pri pristi partii nemusime patrat v pravidlech, co jsme vsechno zapomeli od posledni partie. Takze rozsireni ke hram mam, kupuji, ale k vetsine her jsem rozsireni jeste nestihl zakomponovat a odpocivaji nerozbalene v krabici.

4.12.2010 14:32:17

Rozsireni
Koupil jsem pouze prvni 2 rozsireni ke Carcassone a soucasne se zakladni hrou taky Agricolu. Tim to zhaslo :) Rozsireni obecne nemam rad a ddusledne se jim vyhybam :)

4.12.2010 15:24:37

rozsirenia
ak si hru oblubim,rozsirenia kupujem rad.Napriklad memoir -rusi a zimna mapa.Piliere nie su niaka velka pecka,ale nakolko som cital knihy,tiez som neodolal rozsireniu.K postovemu kurierovi je rozsirenie tiez sympaticke.Dominion mi velmi nesadlo,tak som rozsirenie zatial nebral.Tesim sa na nove vydanie vodnej rise do proroctvi.Pod stromcek bude druhe rozsirenie warcraftu-burning crusade,nemozem odolat,aj ked budem musiet strasne bojovat s prekladom.Snad sa dockam prekladu kariet v grafike/aj shadow of war/,zrejme tu,lebo BF to podla mna urcite nevyda.Este som zabudol,pekne rozsirenie je aj k dornu,to bola tiez povinnost.

4.12.2010 20:34:13

Rozšíření
Co se týká mě, tak jsou koupil také dvě rozšíření ke Carcassonne, ale hru už prakticky nehrajem. Pak mám rozšíření ke hře Bang, kde mi některé karty připadají až zbytečné a hra se tak dost zamotává. (můj názor) No a pak mám rozšíření k Citadele, kde je to dobré, nicméně hru jsem také dlouho nehrál.
V plánu mám rozšířit hru Pandemic, na cestě je rozšíření k Smallworldu. Osobně je mám rád, ale také záleží co přinese do hry nového.

5.12.2010 10:47:53

rozsireni
Kdyz mam nejakou hru rad a hrajeme ji casto, tak po case rozsireni koupime, pokud vypada zajimave. Rozsireni dokazou hru po nekolikanasobnem hrani ozivit a hra se mene ohrava. U nas je to pripad napr. Citadely, Pandemicu, Smallworldu, Ticket to Ride i toho Carcassone.

Ale je fakt ze zase vsechny rozsireni za kazdou cenu nekupuji, jenom pouze ta, ktera vypadaji zajimave a budou se hrat (treba Sedlaky vubec neplanuji).

5.12.2010 12:19:41

rozšíření
Výjimečně bych se mohl asi podepsat pod Ringa. Takhle to nějak taky vidim. Už už si říkám, že jsem si našetřil na jinou hru a nejdnou nazdar bazar přišlo rozšíření k mé oblíbené. Takže má samosebou přednost. Dost často si rozšíření kupuju hned se základem, pokud už je. Většinou se obhajuju tím, abych stejně ošoupaný kartičky, ale je to v něčem jiném.

5.12.2010 21:04:34

postoj k rozšíreniam
Môj, podotýkam zvrátený, postoj k rozšíreniam je najlepšie vyjadrený:
A) v diskusiách s názvom "Marec 2011" pri "Ystari box" a "Schatzkiste - 10 Jahre alea"
B) v mojom tunajšom profile vlastnených hier
... :-)

5.12.2010 22:01:08 | Upraveno autorem (porovnej)

K rozsirenim
Vetsinou se ke koupi rozsireni rozhodnu, pokud do hry vnese neco navic - nejaky dalsi prvek. Pripadem hry, kdy jsem o rozsireni vubec nevahal, je Ghost Stories: White Moon

5.12.2010 22:53:51

prvé nutkanie
tak tohtoročný vianočný Smallworld mal u nás úspech, asi prvá hra, kde veľmi zvažujem kúpu rozšírení :)

2.1.2011 00:23:14

postoj
Nemám moc v lásce minirozšíření a víc bych ocenil jednou za čas jedno větší. Dokonce už jenom tahle politika ždímání a prodlužování do nekonečna odradí spoustu potenciálních zákazníků. Stejně tak ale nemám rád již zmíněný pocit neúplnosti, pokud rozšíření nemám.

Na druhou stranu k nějakým novějším hrám už netrpělivě vyhlížím rozšíření, protože se trochu ohrály a je potřeba dalších možností (Ascension a paradoxně Civka - 6 národů je málo a po 6 hrách, kdy si vyzkoušíte pokaždé jiný se dostaví nechtěný pocit opakování). U starších her naopak lituji nedostupnosti veškerých rozšíření (i těch mini), tak např. Puerto Rico. Tahle hra (podle mého názoru) potřebuje víc nových budov jako sůl. A také lituji koupě některých her v češtině, protože lokalizace jejich rozšíření do češtiny je v našich podmínkách nevýnosná, tudíž je nikdy neuvidíme a multijazyčný mix leckdy k sobě nepasuje ani herním materiálem.

Za kvalitní rozšíření považuji (jako PJ) Města a rytíři k Osadníkům a Nové hrozby k Pandemicu a dále pak všechna rozšíření ke karetním Osadníkům. Naopak za nešťastná považuji třeba poslední dvě k Race for the Galaxy, kde už je tolik principů (i nevyužitých), že překombinovanost hru spíš potopila a už ji skoro nehrajeme. A to jsme ji dříve hráli třeba pětkrát po sobě s velkou chutí.

Podtrženo, sečteno. Rozšiřování možností plně fungující hry shledávám jako ideální. Ale vytvořit hru, aby tak tak fungovala a pak začít chrlit rozšíření, která až na konci udělají hru plnohodnotnou na mě působí skoro jako podvod na zákazníka...

2.1.2011 09:17:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Rozšíření
Z pocitu, že musím mít všechno mě vyléčilo Carcassonne:-) Mám to rozšířený na maximální velikost, a polovina těch věcí se později ukázala zcela zbytečná... Sranda jsou partičky lidí, který hrajou takový ty 500+ nebo i 1000+ partie. Krom rozšíření i tři/čtyři základy, dva draci apod... Nechápu, NECHÁPU jak je to ty hodiny, dny a noci baví:-)

Proto rozšíření našich her plánuju až když bude kvůli ohranosti ztrácet na zábavnosti základ. Bohužel MEQ toho dosáhl už během prvních týdnů (je fakt, že jsme nedělali nic jinýho:-)) a rozšíření nikde, ale naopak třeba plánovaný "booster" famózních Cyclades mi principielně přijde jako symbol zbytečnosti...

2.1.2011 11:56:19

Polylux1
Tak u Carcassonne to taky nechápu. Nedávno jsem zvažoval, zda vyrobit rozšíření (Be not afraid) ke Small worldu a zavrhl jsem to. Včera jsme Smallworld vytáhli a jaký byl - skvělý. Resume - rozšíření už je v krabici. Jsem dost zvědav na rozšíření u Pandemicu, ještě jsem to netestnul, ale petriho misky jsou skvělé. Zvažuji rozšíření ke Space alertu (moc se nehraje), zato Prosperity mi už neuteče. Další jistota je Age of empires, tam je rozšíření o další budovy dost potřeba. Poslední dilema je rožšíření k homemade Cosmic encounteru. Za jak dlouho múže člověk ohrát těch 50 mimíků?. Snad nikdy (rozuměj cca 50 her), ne? Jinak musím říct, že dost často rozšíření koupím za účelem sběratelské kompletace, bez nějaké potřeby úpravy původní hry.

3.1.2011 13:45:34 | Upraveno autorem (porovnej)

rozšírenie
Proroctví :
Dračia ríša je rozšírenie po ktorom sa hra výraze okorení, nové prvky ako rasy a nový svet je podla mňa to čo hra potrebovala,
naopak pri Vodnej ríši mi to už príde ako taká opakovačka, ako Ďalší svet OK, ešte že tam dali artefakty (niektoré z nich sú dosť silné) ale inak nič prevratné... z toho dôvodu som si 100% istý že po 3ťom rozšírení nesiahnem ( Ríša chaosu ), aj tak kombinovať už obe dokopy pridá dosť na hracom čase

WoW TBG:
prvé rozšírenie Shadow of War , je podľa mňa nutnosť, ako som aj niekde čítal malo byť pôvodne súčasťou základnej hry no nakoniec to tam nepridali ( asi by sa hra veľmi predražila ) Rozšírenie pridáva nové možnosti a kombinácie, keďže každý class dostane raz toľko spellov a talentov. + čiastočne sa vyrieši problém s otravnými modrými príšerami.
The Burning Crusade je podľa môjho názoru rozšírenie LEN pre fajnšmekrov, prípadne WOWkáčov - viac figúrok, ďalší plán = dlhšia hra.

8.1.2011 18:44:00

Vybíráme z Bazaru

KOMPLET Marvel Dice Throne + promo
KOMPLET Marvel Dice Throne + promo
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas