Rada s výběrem hry

Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem hry pro kamarádku, hraje obvykle ve skupině 2 - 4 lidí, a její oblíbenou hrou jsou osadníci, navrhoval jsem ji údolí králů nebo dobu kamennou, je důležité aby to bylo v češtině, nemáte ještě někdo nějaký tip, diky moc za radu :-D
5.11.2012 12:56:28 | Upraveno autorem (porovnej)

re
A chceš něco podobného tomu, co jsi jmenoval? A v češtině nebo angličtina nevadí?

5.11.2012 13:04:52

Re
Za sebe můžu doporučit buď Carcassonne (klasickou verzi) a nebo Dominion (asi taky základ, bavil mě nejvíc)

5.11.2012 13:09:05

javastl
takenoko

5.11.2012 13:10:54

...
Small World - sice v anglictine, ale dotisknout si ceske pravidla neni problem, ve hre uz pak anglictina neni treba.

5.11.2012 15:42:30 | Upraveno autorem (porovnej)

javastl
Ticket to Ride by mohla být správná volba, žádný text a moc hezká nepřekombinovaná hra (:

5.11.2012 15:51:09

IuTBMoony
Ticket to Ride je bezvadná hra. Ale pokud hraje často ve dvou, tak to nebude nic moc :( Leda Nordic Countries, ale to zas není pro 4. Takže jedině dokoupit ještě další mapu.

5.11.2012 18:05:37

javastl
Klidně ber to Údolí králů nebo Dobu kamennou obě jsou to super rodinné hry. Ideální poměr náročnosti, zábavy, herní doby. Ten Ticket to ride taky není špatná volba. Rozhodně neber Takenoko (strašně primitivní, pokud je přítelkyni 8 a míň tak OK, jinak nebrat). Dominion asi budu v menšině, ale strašně nudné, strohé, bez nápadu. Jen mícháš a mícháš karty a doufáš, že si je zamícháš tak, ať se s tím dá něco udělat. A jeden tip odemě. 7 divů světa. Podle mě pecka, která nikdy neomrzí. Herní doba max. 30 minut. Jen jsem ji nikdy nehrál ve dvou, ale prý je to dobré. ve třech to ujde a ve čtyřech je to paráda. A kdyby se vás sešlo i víc, zahraješ to až v 7 lidech.

5.11.2012 18:38:57 | Upraveno autorem (porovnej)

skyfire
chceš říct, že ticket to ride je komplexnější než takenoko? tos asi nechtěl vid?

5.11.2012 18:57:53

carcassonne
Já bych ještě doporučil mrknout na léty letoucími (ve světě her) prověřené Carcassonne (někdo by řekl až provařené), nicméně obrovsky rozšířené, a tudíž kamarádka asi nejčastěji narazí na spoluhráče, kteří ho už budou znát.
Má rozumnou míru hloubky a složitosti, jednoduchá pravidla, variabilitu a odolnost proti stereotypu a vynikající hratelnost v každém počtu hráčů od 2 do 5, velmi rozumnou míru náhody i nutnosti hrát strategicky. Obvykle patří mezi základní stavební kameny sbírky, každý hráč s ním začínal nebo se o něj nějak otřel. Viz aktuálně interview s novým mistrem světa Mojžíšem.
Než základní ovšem rozhodně doporučuji raději to zelené - Lovci a sběrači. Je komplexnější než modrý základ (který tak trochu svou jednoduchostí "nutí" k dokupování dalších rozšíření, z nichž některá mohou narušovat vyváženost) - nemá ten pro mě nepříjemný prvek nátlaku á la sběratelská hra a je trochu stranou mediální masáže.
Cenově velmi dostupné, graficky nádherné, časem prověřeno.

5.11.2012 19:04:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Elenistar
Spíše chtěl naznačit, že téma vlaků/vláčku a zpracování hry je na trochu jiné úrovni než panda a stavění bambusu, resp. TtR patří do her rodinných a Takanoko spíše do her dětských. Nejde o složitost, ale o cílovou skupinu hráčů (:

5.11.2012 19:09:30

itbm
jo, nerad bych spekuloval o tom, o čem skyfire přemýšlí. To rozhodně ne. Ale ty mluvíš jako člověk, co obě hry hrál. Tak potom musíš pochopitelně uznat, že téma je možná více dětské, ale ticket je o úroveň ještě níž než takenoko.

5.11.2012 19:11:51

Elenistar
Souhlasím určitě, možná proto je jednodušší vytáhnout před návštěvou TtR než Takenoko, děti ale zase (z vlastní zkušenosti) ocení víc pandu a zoufalého zahradníka, ačkoli to vyžaduje trochu víc pravidel.

5.11.2012 19:18:48

Elenistar
Asi tak, Takenoko bez problému zvládá můj pětiletý syn. Je to primitivní, bez nějaké velké taktiky, žrací karty jsou naprosto jednoznačně nejlíp splnitelné, takže je to i dost nevybalancované. Jako s malým si to zahraju rád, protože složitější hry ještě nezvládá. Ale skupinka dospělých, co se u nás pravidleně schází myslím raději sáhne pro něčem krapet složitějším. A vůbec nechápu, proč se zase odbočuje mimo téma. Někdo tady chtěl poradit a je jasné, že každý má jiný názor. Takže nechte mi ten můj, taky vám nechávám ten váš. Btw. obě hry mám a obě jsem hrál minimálne 20x ve všech počtech hráčů.

5.11.2012 19:20:19 | Upraveno autorem (porovnej)

skyfire
Chtěl jsem to uvést na pravou míru. Aby javastl nebyl zmatený z tvého příspěvku. Zavrhuješ takenoko kvůli primitivnosti a doporučuješ ticket a sedm divů, což jsou ještě jednodušší hry. Tak jenom, aby pak nebyl z tebe zmatený. Samosebou tvůj názor ti nikdo nebere. Ale jestli ho někdo chce, tak ať.

5.11.2012 19:26:49

...
Takenoko jsem nehrál, ale ticket to ride zvládne cvičená opice a možná ji to bude i bavit :). 7 divů je pravidlově jednoduché, ale přemýšlet je u toho rozhodně třeba

5.11.2012 19:39:19

Elenistar
To že jsou 7 divů a Ticket jednodušší než Takenoko si myslíš ty. Já si to nemyslím, ale nepotřebuju po tobě vysvětlení nebo obhajobu tvého názoru a nepotřebuju to uvádět na pravou míru aby nebyl náhodou někdo zmatený. To že ty tohel potřebuješ prezentovat aby nebyl javastl zmatený znamená jen to, že si myslíš, že právě ten tvůj názor je ten správný. Když už jsi to tady ale rozpoutal, tak by mě zajímalo jestli ty ty hry máš, kolik jich máš nahráno a jestli jsi je třeba zkoušel s malýma dětma. Já totiž všechny tyto zkušenosti mám a tak si to necucám z prstů, ale mluvím ze zkušenosti. A to Takenoko je až tak primitivní, že už nebaví ani malého a raději sáhne po Galaxy Truckeru, Carcassonnu nebo Claustrophobii. Ticket je pravda taky dost jednoduchý, ale jen co se týče pravidel. Naplánovat si tu správnou strategii a zahrát to dobře je daleko těžší než u Takenoka!!

5.11.2012 19:41:21 | Upraveno autorem (porovnej)

skyfire
jj, prokoukl jsi mne. tiket jsem hrál jednou (už nikdy víc, ani kdybyste mi za to platili) a sedm divů? Chlape... bavíme se o hře, ve který uděláš 18 rozhodnutí. Nehrál jsem ji tisíckrát jako ty. Tedy aspon si myslím, že jsi to byl ty, co ses chlubil, že máš na netu nahráno nějaký podobný nekřestanský numero, pokud to tak neni tak se omlouvám. Ale doma ji mám a je to bezva hra, když mám málo času a chci ukázat někomu hezky vypadající oddechovku. Někdo tady napsal, že je u ní třeba přemýšlet. Ale oprav mě jestli se mýlím, ale mám pocit, že se musíš pro strategii rozhodnout v první éře a pak tomu všechno podřídit. Já netvrdím,ž e je takenoko komplexní pecka. Je to jednoduchoučká hra. A že tvůj synátor sáhne raději po GT nebo claustrophobii, sláva mu. Je to normální kluk. Raději řídí raketu a mlátí skřety než aby krmil pandu. To se nemusíš zas chlubit. Bud za něj rád. Přeju ti to.
Jinak patrně si zaregistroval, že s tvým prvním příspěvkem z hloubi duše nesouhlasím. Nejsem vášnivý hráč dominionu, ale napsat o tom,ž e je to bez nápadu a založené na tom, jak si zamícháš karty. A v další větě oslavovat sedm divů. Nevím. Opravdu nevím.

5.11.2012 19:53:08

Elenistar
OK, takže vlastně jsme oba hodnotili hry, kdy tobě se nezdálo mé hodnocení a dával jsi ho do pořádku a nakonec z toho vyleze, že ty ty hry všechny ani nemáš, máš v nich nahráno kulové, jednu jsi ohodnotil (odsoudil) po první hře a když svůj názor podpořím nějakou zkušeností (synem), tak se vlastně chlubím. Fajn diskuze, končím s ní, je to zbytečné.

5.11.2012 20:03:01

javastl
Pokud chceš kamarádce doporučit něco v podobném stylu jako Osadníci, tak myslím, že jsi vybral dobře. Napadlo mně navíc ještě Dědictví. Hned bych si ho zahrála :)

5.11.2012 20:36:04

Elenistar
Co te nema! 7 divu ma sice mene rozhodnuti ale o to dulezitejsi !

5.11.2012 20:41:51

no, návrhů je dost...
Osobně tyto dvě hry,jak píšeš, mám rád, můžu doporučit. (Dobu kamennou ale v základu!) Taky níže spomenutý Carcassonne, ale kvůli oživení bych k tomu dal nějaké rozšíření. Zajímavé je 7 divů světa; mně osobně se kvůli taktice líbí novinka Kronika panství - ale ta je náročnější. Dominion ano - ale systém "náhodný výběr", ne těch pět doporučených!!! Pak je zajímavé Puerto Rico - ale to pro dva není ono!!!. To jsou ty - podle mne - lepší. A těch "slabších" je spousta...

5.11.2012 20:45:20 | Upraveno autorem (porovnej)

re
No a pokud si nevybereš z uvedeného (Carcassonne nebrat!), tak už asi jen ASL :-)

5.11.2012 21:56:27

Eyron
Já jsem čekal, kdo tady ASL dřív nebo později zmíní. :-)

5.11.2012 22:10:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Javastl
Jak uz nekdo kdysi zminoval, to ze nejaka hra neni primitivni nemusi nutne znamenat ze je pro tzv. hardcore hrace. Cili ja bych vsema patnacti doporucoval v tehle fazi porad jeste pomerne jednoduche Cyclades. Jazykove nezavisla a fakt herni (a i vizualni!!) pecka ... narozdil od takovych tech rodinnych blbinek :)

...ale ber to spis jako alternativu k prozkoumani, uznavam ze vsem holcinam trocha toho valceni sedet nemusi :)

5.11.2012 23:08:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Moony, Elenistar, Skyfire
Kluci, divili byste se, kolik dospelych si odneslo Takenoko z Deskohrani pro sebe. Casto to byly pary, protoze to ve dvou bavilo ty pary, ktere nemaji rady konflikt. Ta hra je jednoduchoucka, nebudu tvrdit, ze ne;) Ale ona je to v tomto pripade i vyhoda. My uz mame meritka posunuta tak, ze nedokazeme posoudit, co bezneho zacinajiciho hrace bude bavit. Me k tomu hodne pomahaji tady ty herni akce, kam casto zabrousi lidi, kteri nikdy nic poradne nehrali a chteji si to zkusit. A mezi temi bylo Takenoko hodne oblibene, hralo se prakticky neustale na ctyrech peti stolech a po Zachranarich od Mindoku to byla asi nejhranejsi hra celeho festivalu. To nemyslim jako nejake promo, ale jako ukazku toho, jak jsme my "hraci" casto odtrzeni od reality;)

6.11.2012 08:46:02

Vybíráme z Bazaru

 Concordia + Concordia: Balearica / Cyprus
Concordia + Concordia: Balearica / Cyprus
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas