Prosím o radu - hry s jednoduchým výkladem pravidel pro nehráče

Ahoj, potřebovala bych poradit. Budu kupovat hry pro skupinu dětí ve věku 8-15 let, a zaujala mě spousta her, ale základní požadavek na ně je, aby šly pravidla snadno a rychle vysvětlit. Zaujaly mě hry Zakázaný ostrov, Citadela, Údolí králů, Galaxy trucker, Space bastards, Smallworld...přijdou vám pravidla těchto her dobře vysvětlitelná? A pokud máte návrhy na jiné hry, které by vám přišly vhodnější, zajímavější atd. tak klidně napište, budu jen ráda... Předem díky
24.11.2012 00:06:49

Citadela a Smallworld
Z vlastní zkušenosti můžu přidat názor jen ke dvou výše jmenovaným. Citadela je určitě přímočará na vysvětlení, důležité faktory hry jsou vždy popsány i na vlastních kartách postav (v rozšíření) a fialových budov, popřípadě není těžké si je zapamatovat/rychle se podívat do pravidel. Herní kolo je dost rychlé a po pár kolech už si každý osvojí co je pro jeho strategii nejlepší.
Smallworld je na tom dosti podobně. Pravidla mají jen pár stran a kolo sestává z malého počtu úkonů (4). Ani vysvětlení jednotlivých ras a vlastností není příliš komplikované, po prvním popisu pro nováčky stačí jednoduše kouknout na obrázky, které jsou dle mého názoru srozumitelné pro všechny (hlavní berlička pro neangličtináře).

EDIT: je mi to trochu trapné, protože to píši do všech takových témat, ale určitě by nebylo od věci zauvažovat nad Ticket to Ride - zde jsou pravidla na nižší úrovni než u Citadely/Smallworldu nebo nad Dixitem, který teď u nás doma slaví pořádný comeback, obzvláště u věkové kategorie +-10 let - hra je totiž skvěle adaptivní, hrát jí ve skupině dospěláků a dětí jsou dva naprosto rozdílné zážitky a děti (sourozence) to u nás náramně baví a určitým způsobem i rozvíjí.

24.11.2012 00:23:31 | Upraveno autorem (porovnej)

co třeba tohle
Labyrinth - pravidla opravdu jednoduchá
Citadela - jednoduchá ale přitom hodně zajímavá
Pictomania - beru ji když jdu třebas k nekomu na narozky
K2 - jednoduchá pravidla, několik úrovní obtížnost - to je dost dobrý

Je spousty pěkných her, ale je důležité, jestli máš z hrami zkušenost. Protože i zdánlivě složitěji napsaná pravidla jdou vysvětlit jednoduše. Pokud seš ve studování a následném vysvětlování zběhlá, tak to těch her bude spousta. Více méně vše co se řadí mezi rodinné hry. Většina prodejcu na internetu to má již takto rozděleno. Stačí si u nich rozkliknou rodinné hry a už to fičí... Kdybys narazila na nějakou konkrétní hru, kterou bys chtěla, tak připiš. Uváděla jsi Small.., Galaxy a údolí. Tak to je přesně ten případ. Pravidla mohou vypadat složitě, ale tak hrozné to není. Jsou daleko horší pravidla, věř mi...

24.11.2012 07:25:02 | Upraveno autorem (porovnej)

sahrew
Máme dva zaryté nehráče a jediné co je zatím zaujalo (dalo by se říct i chytlo) je 7 divů světa, 6 bere a Trans America (popř. Trans Europa). Ještě bych si tipnul, že pro nehráče je v pohodě Ticket to ride. Z tebou vyjmenovaných her ihned škrtni Space Bastards. Minulý víkend jsme se to učili a je to mega závar mozků.

24.11.2012 08:32:08

PJ

sahrew
Ze jmenovaných her je trochu pravidlově složitější Údolí králů, jinak to všechno celkem jde, i když hry pro nehráče to úplně nejsou. U Galaxy Truckeru je to na postřeh a na detail, u SmallWorldu může nehráče zmást spousta možností a kombinací, byť pravidla jsou jednoduchá...

Určitě bych doporučil Dixit, ten pochopí a miluje (skoro) každý, Poštovní kurýr je lepší alternativa k doporučovanému Ticketu, hodně lidi baví Dungeon Fighter, ale to je ujetina, která není pro každého a já mám naštěstí kliku na stejně praštěné lidi v okolí jako jsem já :o)

24.11.2012 10:52:03

to sahrew
mam skupinu deti s obdobnym vekovym rozpetim a zatim davame Smallworld, Cyclades, Blafuj, Love Letter, Ty kravo, Ascension, Pitch Cars, Catacombs, Timeline, Dixit, Storycubes. a nejvetsi hit zatim jednoznacne Infarkt. hraje se v podstate cokoliv, co prineseme. snadnost a komplexnost pravidel hraji roli jen u nekolika malo jedincu (resp. starsi decka zatim spis sahnou po jednodussi party hre).
sami si ted donesli Bezfa fintu

24.11.2012 11:07:53

Dixit
S Dixitem už počítám, tak jsem to ani do výběru nepsala:-) Jinak jsem vybrala schválně takové ne moc klasické (z pohledu nehráčů) hry, hry typu Carcassone je zase až tak nebaví, je to pro ně prostě suché pokládání kartiček. Proto se i obávám, jestli by je bavilo Ticket, Kurýr nebo Trans America... A ta K2 mě zaujala, je to i nám hodně blízké téma, tak by to mohlo být dobré. Díky za návrhy:-)

24.11.2012 11:27:48

jen tak
Do té K2 běž, ta není opravdu suchařina. Já osobně nemusím Carcassone, Kurýra už vůbec ne ani Ticket. Je to pro mě moc jednoduché a pokud píšeš že dají Cyyclades apod. Tak to se vrhni klidně na trošku náročnější. než výše uvedené hry. Dobrá je i ta Citadela jako oddychovka. Já mám v hledáčku ještěě Královské rošády. Hodně zajímavý systém, dá se mást soupeř a dobrá taktika. Měla jsem možnost si zahrát a tak jak mi ty moji piškoti dorostou, tak to pořídím.

24.11.2012 17:17:49

8+
Podle mne, pokud chceš, tak od 8 letých nemusíš nic oddalovat, moje zkušenost je taková, že pochopí skoro všechno, jen záleží na tom jak jim podáš pravidla, s dospěláky je to kolikrát horší, už jsou moc zkostnatělí a né vždy se do toho dostanou tak v poho.
Mám super zkušenost s mým milovaným talismanem, pro "děti" super téma.
Taky mocromutanti mají vždy úspěch.
Souhlasím, že bastardi jsou už trochu náročnější pro nehráče.
Dalšín návrhy nechci přidávat, protože je toho opravdu hodně.

24.11.2012 23:40:33

velmi lehká pravidla
většinou tak 1-2 stránky pravidel. A všechny tyhle mám vyzkoušený s dětma na prvním stupni základky.
Vládce Tokia, Deadwood, Kalimambo, Escape from temple,
Kingdom Builder, Zooloretto (všechny varianty), Labyrint, Elfenland, Dawn Under,
Micro Monsters (Mutants) .....



25.11.2012 10:48:39

Vybíráme z Bazaru

Duna Impérium + promo
Duna Impérium + promo
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas