Převýchova nehráče

Jaké máte zkušenosti se získáváním svých blízkých pro hry?
Zvláště těch, kteří zarytě odolávají?
Podělte se o zkušenosti a tipy...

7.9.2011 07:43:08

...
Na přání zakládám vlákno (jinak zas tak o to zakládání nestojím :)) a doufám, že především Křen přispěje svou troškou do mlýna. Dovoluji si citovat jej z jiného vlákna:

"Jinak se u nás začínalo klasicky. Nejdřív Osadnící, Carcassonne a měl jsem celkem štěstí, že mou ženu chytila Agricola a nějakou dobu to byla její oblíbená hra. Osadnícky jsme doplňovali a obměňivali všemi možnými rozšířeními, tak se pořád musela učit něco nového (což nedělá ráda). Hodně se u nás hrál Tikal, což je na jedné straně vynikající strategická hra a na druhé straně má jednoduchá pravidla. Pak se u nás hrál Ticket To Ride a Piliře země. Z karetek Mamma Mia, Fazole, Pak samozřejmě Dixit (ten hraje bezemne s přáteli) a v poslední době má ráda sestry na útěku. Sci-fi nemá moc ráda, ale přesto si s náma občas zahraje a Galaxy Trucker jako Crazy hru a taky má ráda Ad Astra, protože to jsou vlastně složitější osadnící, ale bez náhody kostek. No a úplně naposledy jsem ji donutil hrát Civilizaci, kde říkala, že si to ještě zahraje ale z první výukové hry odešla v polovině zcela psychicky vyčerpaná :). Jo a přesto, že nemá ráda sci fi, tak ji hodně zaujala Battlestar Galactica, ale bohužel to nemáme doma s kým hrát"

7.9.2011 07:45:59

...
Mně se zdá, že jsi to se ženou ještě neměl tak těžké :)

U nás doma se více méně bez řečí hraje akorát Ticket to Ride a Timeline. Jinak se to přetrpí, abych měla radost.
Vůbec mám většinou pocit, že jsou nehráči sice ochotni něco hrát, ale většinou nějakou koninu a dál je nedostanu. Pořád dokola Aquarius nebo tak něco. Díky bohu za TtR...

Svoji matku jsem přitom zatím přiměla hrát snad jen dvakrát a to po dlouhém vybírání a - přiznám se - i nátlaku, a to Scrabble. Doufám, že je to jen začátek, ale nikam to nepokračuje. :)
S ostatními členy rodiny je to trochu snazší, ale na dlouho.

7.9.2011 07:52:31

som

ikri
Jak píšeš, kromě menších (mladších) není moc zájem něco hrát - maximálně kanastu nebo žolíka. A když už je k něčemu přemluvíš a říkáš si, jaká to pro ně bude pecka, vůbec je to nebaví, smetou ti to ze stolu a odradíš je už napořád.
Jedinou vyjímku tvoří moji bývalí spolužaci, kteří k nám pravidelně jezdí na dovču - ti "sežerou" všechno - minule jsme např. hráli Hey, that´s my fish! do půl druhé do rána :).

Nejtěžší je to asi s partnery - jak říkal Radek John (když jsem ho měl ještě rád): "Milenku řídit auto naučíš, manželku už ne." Na hry to platí dvojnásob ...

7.9.2011 08:07:31

Napíšu
Dejte mi chvilinku čas. Musím taky trošku pracovat :). za chvíli se rozepíšu podrobněji.

7.9.2011 08:11:21

to som a ikri
Zatím si můžete přečíst (pokud jste to ještě nečetli) můj článek tady na Trolovi s názvem "Do žen a do melounů nevidíš":

http://www.zatrolene-hry.cz/clanek/do-zen-a-do-melounu-nevidis-505/

7.9.2011 08:14:27

kren
Kdo by pracoval, když se hovoří o hraní :))

som
A manželku baví akorát ty žolíky?
Já se snažím volit něco, co by zaujalo alespoň něčím, tématem nebo tak - pro chlapy vláčky, vojáčky...ale pro tu moji mámu by to muselo být leda něco o baletkách :D nebo všechny komponenty v červené barvě.

7.9.2011 08:15:42

Křen
Přečetla jsem si a můžu říct jediné -

PROČ JSME SE MY DVA NEPOTKALI DŘÍV?! :D:D

Já mám v domě tři muže a k hraní jedině heverem :((

7.9.2011 08:19:33 | Upraveno autorem (porovnej)

u nás
Manželku- som do toho nejak namočil a hraje so mnou úplne všetko. Výber hier a prieskum robím ja, ale zahrá si so mnou všetko čo ju baví (od Agricoly a Notre Dame, cez Dobyvatelé vesmíru, Rím, Jambo a Galaxy Trucker až po Wrath of Ashardalon, Smallworld, Conquest of Nerath). Na GMT sme ešte nedozreli...zatiaľ. Nemá rada snáď len Pandemic a Timeline, čo je ale samozrejme jedno, vzhľadom k množstvu hier, ktoré spolu hráme.

Sestra a mama- príležitostné hráčky, zatiaľ len Doba kamenná, ktorú už chvalabohu nemusím hrávať s nimi ja, lebo sa ju naučili a hrajú samé :)

Švagor- dlho, dlho odolával. Nakoniec sa namotal na Smallworld. Odvtedy sme ho dostali aj na Rím, Jambo, Dobyvatelé vesmíru, Galaxy Trucker, ale chce hrať len SW.

Svokra- tá s nami mastila Osadníkov, Smallworld, Agricolu a Norte Dame.

Svokor- jeho hlášku už som spomínal: "Ja by som si aj zahral, ale tá hra by nesmela mať žiadne pravidlá. Napríklad ako šach, len sadnem a hrám."

Sem tam na rodinných oslavách sme hrávali Slovensko-OaO, ale to bol prepadák po 2. hre to nikoho nebavilo a Activity, ktoré mi lezie hore krkom, ale v záujme srandy sa dám väčšinou prehovoriť.

Čo sa týka kamarátov, tak 99% ostalo po vš v Bratislave, pod Tatry sme sa vrátili asi 3-5, ale nestretávame sa.

Deti ešte nemáme, takže nie je koho učiť od mala :).

Vo všeobecnosti je absolútnym problémom vysvetlenie pravidiel. A to ich ešte nikto nenúti to lúštiť z textu. Hru si naštudujem, priebeh hry im vysvetlím, no skrátka full servis. Ale dnes sú ľudia tak vytretí z práce, že málokomu sa chce niečo nové učiť. Preto sú asi moderné spol. hry problémom u väčšinového obyvateľstva (nemyslím párty odrhovačky). A pokiaľ im to my - geekovia nebudeme podsúvať, aj to tak ostane. Ale my sa nevzdáme :).

7.9.2011 08:26:49 | Upraveno autorem (porovnej)

převýchova
btw strasne slovo, jako byste chteli prevychovavat nejake nevychovane jedince:-) Ne kazdeho samozrejme hry musi bavit a neni povinnosti je tedy prevychovavat. Treba manzelka hraje rada, ale ma vybrane veci a k nekterym ji nepremluvim a ani se o to nejak moc nesnazim ,kdyz vidim, ze tudy to nepujde. Je ochotna zahrat si vse a pak mi rekne - tohle jo, tohleto ne. Jinak se nepokousim nikoho hry nutit hrat, bud je hrac a pak hru vytahnu, kdyz hrac neni, bavime se jinak a hry nevytahuji. Kdyz neni hrac a zjisti, ze mam nejake hry a jsou jineho charakteru nez zabehnute Dostihy, Monopoly, clovece nezlob se, dama a sachy a jevi kapku zajem, ze by se na tohle chtel podivat a tohle si vyzkouset, tak pak teprve nastava chvile, kdy predvadim hru a doufam, ze zaujme. Kdyz nezaujme, neresim, nelamu, nevnucuji, nema to stejne vetsinou smysl:-)

7.9.2011 08:31:36

ad převýchova
Samozřejmě nikoho nemá smysl lámat ani přemlouvat. Ale je třeba rozlišovat
a) přátele, které nemusím převychovávat, protože se mnou nebydlí a
b) rodinu, která se mnou bydlí a se kterou bych chtěl hrávat, abych doma neseděl nad soliterní hrou a ostatní se nedívali třeba na televizi, nebo si nečetli knížku.

Tyhle dva druhy je třeba když diskutujeme o převýchově nesměšovat. a o té převýchově, nenucení a nelámání se rozepíšu podrobněji, až budu mít čas.

7.9.2011 08:39:57

převýchova
Slovo převýchova je pochopitelně nadsázka :)
Chtěla jsem se o tom zmínit v úvodu, ale pak jsem si řekla, že je to snad jasné. Původně jsem chtěla použít slovo metamorfóza, ale zase jsem si vzpomněla na Křenovu averzi k cizím slovům...ach jo, tady se jeden nezavděčí. No každopádně to byl prostě vtípek.

Jinak já pokud bych trošku netlačila, tak si v podstatě nezahraju. Až teď poslední dobou se mi daří najít nějaké spoluhráče.

7.9.2011 08:44:44

vychova divek v cechach
Ja slecnu nepremlouvam, bavi ji Scrabble (me ne, ale obcas si ho s ni dam), mela rada Ingenious, ale porad prohravala a tvrdila, ze ji tam moc skodim (coz je soucast hry) :D ale tuhle prisla, ze by si to rada zahrala. Hodne moc ji chytl Ascension a ma take rada Arkham Horror a samozrejme Dobble. Ale hlavni je, ze nema nic proti mym hernim akcim a je srozumnena s mym geekovstvim :) A hlavne - kdyz ji vezmu na akci treba k Ozzymu, dokaze se zabavit, neprekazi nam (:D) a dokonce i Talisman si zahraje :) Takze neprevychovavam.

7.9.2011 08:46:21

som

Ikri
1) Bacha, třeba má drobné charakterové vady :D

2) já ti dám, kdo by pracoval - někteří musíme (měli bychom) dodržovat termíny

3) manželka už je naočkovaná kostkovými osadníky a příští týden přitvrdíme na KARETNÍ (ano čtete dobře :) ).

4) S tím tématem jsi to vystihla dobře. Já teda mám štěstí, že nemusím nic barvit na červeno nebo růžovo, ale zřejmě nesmím vytáhnout nic konfliktního, fantasy atp - ideálně budování ve středověku

Kren:
Článek super, klobouk dolů!

Ringo:
Věřím, že ikri to taky tak myslela, určitě tady nemluvíme o násilném nucení, ikdyž by to mělo taky své kouzlo

7.9.2011 08:48:49

sydo
Ty máš narozdíl ode mne tu výhodu, že můžeš jet k Ozzymu :)
Já se tak nějak přece jen musím držet rodinného krbu a moc se netoulat :) a to bych si pak nezahrála jak je rok dlouhej...

Křen a vady? Něco přede mnou tajíte? :-O

7.9.2011 08:55:03 | Upraveno autorem (porovnej)

slovo prevychova
vsak ja jsem tu reakci nemyslel taky nejak vazne, jenom to zni proste hrozne, ale chapu, ze je to mysleno s nadsazkou. Jinak bez nadsazky by to mohlo znit jako "ziskavani novych hracu" nebo tak podobne, ale o to nejde:-)

7.9.2011 09:00:47

Ringo
Ale mně nejde o získávání NĚJAKÝCH nových hráčů - mně jde o převýchovu konkrétních nehráčů :D

7.9.2011 09:02:54

to Ikri
Vidíš a metamorfóza se mi zrovna líbí (ale dá se to říct i proměna v herního nadšence)

... Já se tak nějak přece jen musím držet rodinného krbu ...
Jo jakého si partnera hned zkraje uděláš, takového ho máš. My máme se ženou moc pěkný vztah a jsme hodně tolerantní k zájmům toho druhého a tak celých 17 let od začátku našeho manželství, když žena odejde třeba na víkend za svými zájmy, tak já se postarám o děti, vaření a domácnost. Když odejdu já za svými zájmy, tak se o totéž postará má žena. Vzájemně si nic nezakazujeme, nebrbleme a netváříme se nepříjemně abychom tomu druhému jeho akci znechutili. U nás žena je více společenská jk já, takže odchází z domu častěji, takže já to mám jednodušší, když chci někam jít, tak to plně akceptuje. Samozřejmě trávíme některé akce spolu a hodně času trávíme i spolu doma. například jsme zavedli pravidelné čtvrtky odpoledne, kdy děti necháme doma a chodíme spolu na rande :). Většinou do nějaké hospůdky a minule jsme se domluvili, že tam budeme sem tam nosit hry pro dva a v hospůdce si v klidu bez dětí zahrajeme nějakou hru pro dva.

7.9.2011 09:05:03 | Upraveno autorem (porovnej)

som

IKRI
Krena osobně neznám, takže nemohu říci křivého slova, naopak, když jsem měl (mám) problémy, je víc než vstřícný. Na druhou stranu, moje milovaná tchýně říká: "Každý sme jináč hlúpý." (a dívá se při tom na mě) :D

PS: Ten titulek je náhodou povedený a výstižný!

7.9.2011 09:09:12

ikri
No musi to byt jednoduche ci to chytnout tematem. Ja si doma moc nezahraju hry, ktere bych chtel, ale treba Dixit a Timeline jsem si zahral i s tchyni, ktera si oboji moc uzila;) U zeny boduji hry s umeleckym tematem - Modern Art, Pastiche, bo sama maluje. A ted Takenoko, protoze je v tom panda a ona proste pandy miluje;)

7.9.2011 09:11:02

Tak to pozor :)
Nerada bych, aby vznikl dojem, že můj partner mi nějak přikrátil řetěz - protože naprostý opak je pravdou. Neznám jinou matku, která by si mohla tak často bez problémů vyrazit z kopýtka, jako já. Takže tam by problém nebyl.
Ale pokud máš dejme tomu nějaké zdravotní problémy, kojíš, nebo se staráš o úplně malé dítě, pak o dítě, které je v období separační úzkosti...a pak o další mimino...atd atd., tak opravdu vznikne několikaletá mezera, kdy jsi rád, že si zahraješ doma a kolikrát i že nemusíš nikam chodit.

7.9.2011 09:11:17

hraní doma
Tak výběr "kvalitní hry" je pro mně doma druhotný problém. Od té doby co doma hrají už oba synové, považuje manželka celkově stolní hry za filler, kdy může doma něco dělat, když se uklidíme k hraní. Tedy přistupuje k tomu jako k zábavě s dětmi u které být nemusí :(( Prostě si nechce hrát. Což mě napadá jestli už není na hraní stará, jestli bych neměl upgradovat :)

Docela závidím těm co tady píší "hraji s manželkou (přítelkyní) "jenom" to a nebo to..

7.9.2011 09:19:45

som

panzer
S tím upgradem opatrně - demo třeba vypadá dobře, ale v plné verzi se určitě objeví spousta chyb. Nehledě na finanční náročnost takového upgradu :)) A co potom ...

7.9.2011 09:22:54

panzer
Ty zas buď rád, že máš aspoň ty děti :D - a takový miláčky! Co hrajou RftG! :)

Já teď hraju Loto a Den a Noc a chystám se na vyšší level - Můj první kvíz... :((

7.9.2011 09:24:18


Deskovky cpu horem pádem do všech okolo. Ale úplným noobům a laikům ukazuju dobble a timeline a tyhle věci. Beztak jsem to kupúoval kvůli tomu. Pro sebe si kupuju úúplně jiné věci. často to také dělám tak, že si vytipuju příjemného kamaráda a toho do těch her namočím. Na kroužku klukům ukazuju všechny možné žánry a pak se lehce profilují. A co se týče mé milé. To je vám takový zajímavý úkaz.Ví že, to rád hraji. Tak si taky občas něco zahrála. Spíše neškodící eura. Takhle to šlo několik let. A pak se to stalo. Přelom července a srpne 2011. Nevím čím to. Ale něco se v tu dobu přihodilo. A pak to jelo ráz naráz a já se nestačil divit, co vše si s chutí zahraje. No a dnes? Včera jsme hráli Titana a řešila na kterých políčkách má nejvyšší muster potenciál.

7.9.2011 09:26:17

som

IKRI
jak staré máš děti? Nebudem na tom budem podobně (holky 3 a 5)?

7.9.2011 09:27:27

Vybíráme z Bazaru

Šestý smysl
Šestý smysl
Akt. cena: 420 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas