Poraďte hru (velmi konkrétní a přísné podmínky :) )

Předem se omlouvám, že zakládám takové vlákno, kterých je už tady spousta, ale bez mučení se přiznám, že se mi nechtělo listovat a hledat již takové podobné a založené :)

Hledám nějakou hru, která se bude líbit přítelkyni a zároveň i mě a budu mít spoustu konkrétních kritérií, takže tipů asi nebude moc, ale třeba se někdo trefí :)

1) Hra musí být buď v češtině nebo čeština musí být zde na ZH a její aplikování by nemělo být drahé jak samotná hra (tzn 300+ anglických karet, tím pádem 300+ obalů, papíry, barva atd. však to znáte :) )

2) Prostředí a období mi je "skoro" jedno :)

3) Přítelkyně má velké problémy se souboji. Bojuje nerada, pokud nemusí, tak to ani nezkouší (třeba v civilizaci, jak ve Vláďově, tak ve Wilsonově). Tvrdí, že bojovat neumí a že jako žena k tomu nemá vrozené předpoklady :)). Rovněž nějaké taktické souboje nehrozí. Snese souboje založené na přetlačování a area control (např. Chaos in the Old World, A Game of Thrones, Dune/Rex, Antike, Cyclades, Small World). Takže žádné souboje ve vesmíru, vylepšování lodí technologiemi apod.

4) Podmínky tedy začínají znít dosti eurovitě a tím pádem narážím na ten problém z úvodu - "aby to bavilo i mě" :). Takže nehledám žádnou agricolu, puerto rico a podobné suchařiny. Nějaká interakce tam musí být, ale ne jen ve stylu "když v tomto kole moje dva červené disky (farmáři) vyrábějí třetí červený disk (potomka), tak ty to dělat nemůžeš". Třeba nějaká špionáž, event karty nebo i nějaký ten souboj, ale spíše na bázi abstrakce (zabrání území, blokace nebo něco podobného), ale ne ve stylu - "celou hru vylepšuju lodě, technologiemi a buduju armádu a teď tě s ní smetu z mapy a můžeme jít spát"...:)

5) Velký důraz na budování a ekonomiku (něco jako v civce), může být i těžba surovin

6) Výborná hratelnost ve dvou.

7) Musí to být komplexní (takže karetka asi ne, jen pokud by byla tak komplexní jako Vláďova civka). Musí to mít hloubku, abych si po prvních hrách řekl: "ještě jsem neobjevil tolik možností a tolik věcí jsem dělal špatně". Abych to neměl prokouknuté po pár hrách a další hraní by už byla jen rutina a stereotyp.

8) Nesmí to být žádné suché, abstraktní, bodovací euro, jako třeba Urban Sprawl.

9) Takže asi něco ekonomického, budovacího, hospodářského, civilizačního, strategického, ale s prvky interakce :). Aby si každý nedělal svoje a po dvou hodinách by se jen sečetly body.

10) Musí to být sehnatelné u nás, za normální cenu (žádný OOP z BGG za 3 tisíce)


Snad jsem na nic nezapomněl, když tak dopíšu. Kritéria jsou konkrétní, a náročná a nejsem si jistý, jestli bude možné některé obejít. Možná, že nic takového ani není :). Předem díky za tipy.
8.8.2012 15:15:16

uff
:-)

8.8.2012 15:17:44

hmm
TS? pripadne 1989
edit1: nesplnuje podminku budovani chapu

Edit2: Mage Knight?

8.8.2012 15:26:53 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Beholder
me tam pasuje tak maximalne Mage Knight nebo Zombie State, ale ten je jen anglicky. Jinak jsou to docela sibenicni kriteria.

8.8.2012 15:28:28

...
11) Ač to zní spolu s bodem 3) velmi paradoxně, tak to nesmí být kooperativní hra :)

ad TS: čekám na českou verzi. TS se nám libí (měli jsme anglickou), ale přece jen tam chybí to budování

ad MK: Taky o něm uvažuju jako náhradu za Descent, který bych chtěl, ale je anglicky. Ale imho to splňuje ještě méně podmínek než TS. Každopádně o něm taky uvažuju, ale moc mi nezapadá do těch kritérií

ad šibeniční kritéria: jsem si toho vědom :)

8.8.2012 15:36:23

rbx

Beholder
mel bys nekdy jet na nejakou akci a zahrat si s nami Zombie State. Myslim, ze bys ho pak prelozil klidne i sam. Ale pri techto podminakch budu kopat za MK CZ.

8.8.2012 15:49:50

DD

Anglictina
Kdyz na hre jako takove neni zadna anglictina a jsou v anglictine pravidla, je to taky problem?
Napadl mne Manhattan project, kde primo ve hre zadna anglictina neni, interakce tam je tim ze muzes nekomu vybombardovat budovy, pripadne spionovat budovy, ale jinak je to klasicke worker placement euro.
Ma to tezbu surovin, moznosti jak to tam delat je spousta, neni to abstraktni (tema vyroby atomovych zbrani je tam dobre zakomponovane).

8.8.2012 16:12:19

DD
ne, ne. Angličtina je problém jen u přítelkyně a týká se to komponent. Složitost pravidel a angličtina v pravidlech nehraje roli. Jsem schopen je nastudovat.

Takže díky za tip. O nějakém worker placement euru jsem už taky uvažoval, ale mám strach právě z toho, že jich je většina prostě příliš suchá - vezmu pinčla, dám ho na políčko, vezmu 2 kostičky a proměním je za jiné kostičky, body nebo žetonek, který mi bude dávat příště více kostiček...Ale kouknu na to...

EDIT:
rbx: Ten Zombie State vypadá zajímavě a věřím, že by to splnilo spoustu mých podmínek, ale ta angličtina je prostě problém.

8.8.2012 16:19:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Eclipse
Jednoznačne Eclipse. Súboje síce nevyhnutné, ale myslím, že ich zvládne i žena :) Mínusom vyššia cena. (pokial teda na túto hru zrovna nemyslíš, že celú hru vylepšuješ lode :)

8.8.2012 16:46:08 | Upraveno autorem (porovnej)

dominant species
je to tak brutálně složitý (nemyslím, co do pravidel, ale možností konání), komplexní (X x X různých kombinací- ta hra se nedá naučit), interaktivní euro (work placement tam sice je, ale poté následuje samotná realizace akcí a to je kolikrát zvratů a zvratů), který holky baví. navíc je tam málo angličtiny (pár karet k vytisknutí zde dostupných).

neustále se mi vybavuje, jak moje drahá polovička dumá (a já s ní, doufaje, že si nevšimne, jak ji chci sundat na jednom konci, ale zároveň se bojím, aby ona nesundala mě na konci druhým), ba přímo hoří při řešení dané situace (taktika jí přímo srší z hlavy), protože přece nenechá ty její milý obojživelníky na pospas mejm pavoukům :)

nevím, jak je to s dostupností, cena je možná trošku vyšší, ale dostaneš za to spoustu materiálu, funkční hru, která je hratelná krásně ve dvou i v šesti. navíc je i i možnost hru zkrátit (odebereš karty akcí), nebo naopak prodloužit (každej hraje za 2 druhy) časově.

je to u nás doma nejoblíbenější hra a návštěvy se ptají, jestli si zase někdy zahrajeme zvířátka... :)

8.8.2012 16:56:44

zombie state
no ale tam staci prelozit jen prehled technologii coz je cca 2 A4 strany textu, ani do grafiky neni treba davat staci to hodit do Excelovske tabulky... tak sup sup prekladej :D

8.8.2012 16:57:25

cSf.Loser
Ani karty tam žádné nejsou? (eventy, které platí pro všechny a stačí je jen přečíst, nevadí). Ten přehled technologií není vůbec problém přeložit, ale rozhodně by bylo lepší kdyby byl v grafice kvůli těm ikonkám.

A výbornou hratelnost ve dvou splňuje?

8.8.2012 17:11:33

...
ad Dominant Species: Tam si s výbornou hratelností ve 2 taky nejsem moc jistý a navíc mě neuvěřitelně zklamal Urban Sprawl, který je od stejného autora, takže se toho dost obávám. Cena taky není moc příznivá :)

ad Eclipse: Snad brzo vyzkouším v klubu.

8.8.2012 17:14:18

O stolních hrách
pojďte si popovídat o stolních hrách: http://chat.lide.cz/room.fcgi?auth=&room_ID=5704214

8.8.2012 17:32:40

dominant species
Hratelnost ve dvou je z mého pohledu opravdu dobrá. Je tam dostatek interakce. A když si náhodou chce jeden hrát na schovávanou, tak má ten druhý mnoho možností mu to znemožnit. Variabilita akcí a vývoje prostředí a potravy a možnost se na vývoji podílet je nezměrná. Máme odehraných třeba 10 her ve 2 a určitě nás to nepřestalo s přítelkyní bavit. když ti přibude víc hráčů, je to samo lepší, ale když stojím před tím, jestli si hru zahrát nebo ne, nepřemýšlím rozhodně o tom, jestli to budeme hrát jenom ve dvou nebo ve více lidech.

Navíc, když ti bude jeden druh vs jeden druh málo, může každý hráč hrát za dva druhy, to se ti už pak opravdu kouří z hlavy. plus jsme si s přítelkyní vymysleli i to, že každý hrajeme za jeden a za třetí druh se střídáme (bereme ho jako součást přírody, který jednou hraje ve prospěch jednoho hráče a podruhé zase druhého).

gmt mají ty hry fakt dobře vymyšlený a tahle hra to jen potvrzuje. nedávno jsme se o tom i bavili a shodli se na tom, že poměr cena vs zábava je u téhle hry, z těch, co máme doma (vz má sbírka her), určitě nejlepší.

navíc požadavky na hru, jak to popisuješ, sedí jak pr-el na hrnec :)

8.8.2012 17:36:58

Beholder
Jestli ti US prisel abstraktni, tak ver, ze Dominant urcite neni. Obavam se ale hratelnosti ve dvou a hra je dost komplexni.

Eclipse je fajn a ve dvou muze byt dobry, ale obavam se, ze pokud nebude konfliktni (coz jsi popisoval, ze nejake takticke utoky atp. spis ne), tak se z toho stane hrani si na vlastnim pisecku, ale chce to vyzkouset.

8.8.2012 17:39:17

vzhledem k tomu
ze se Beholderove pritelkyni hodne libil Space empires 4x, jak jsem se s ni tak bavil o hrach po ICQ, tak vidim jako nejhure splnitelne to, co je v uvozovkach v bode 4) "aby se to libilo i mě" (tedy Beholderovi:-)

8.8.2012 19:01:20

DC

Steam, Brass
Co Steam?? Existují i mapy pro dva. A nebo Brass??

8.8.2012 19:02:05

Brass
...ve dvou??

8.8.2012 19:04:21

Confusion: Espionage and Deception in the Cold War
Moc budovateľské to síce nie je, ale mohlo by to spĺňať to najzložitejšie kritérium a baviť teba....
(hru nemám, viac ti k nej nepoviem, ale kým som prišiel po bod číslo 5, tak sa mi zdala ako vhodný kandidát)

8.8.2012 20:30:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Knizata z Katanu
Cesky? ano
Sehnatelne? ano
Interakce? je, ale ne soubojova.
Obsahuje i svinici karty, to se ale lisi balicek od balicku
Budovani? rozhodne

8.8.2012 21:49:03

DC

ta jemná - Brass
Existuje úprava pro dva , na BGG je tuším dokonce i mapa pro dva ke stažení. Ale je fakt, že ve více lidech je to asi lepší .-)

9.8.2012 07:17:09

Beholder
Zombie State mám z poloviny počeštěný. Pořád se nemohu dokopat k dokončení, ale slibuji, že do konce roku to bude. Od konce září na to budu mít více času. Takže bych si to rozhodně přidaldo hledáčku, protože hra je to opravdu parádní. Dokonce se mi začala líbit i svým designem.

Navíc do začátku se opravdu stačí spokojit s technologiemi a tady bych zkusil kontaktovat "panzera", který, pokud si dobře vybavuji, technologie překládal do xls.

9.8.2012 08:11:55 | Upraveno autorem (porovnej)

dominant species
Nepoznám túto hru, len ma tak napadlo či vo dvojici táto hra nebudú ŠACHY ??? Teda ,že už sa nebude hrať viac menej intuitívne ale bude to len samé počítanie.

9.8.2012 09:30:49

finstere flure
jestli ti stačí splnit jen půlku požadavků, tak vřele doporučuji tohle. Hry sbírám víc než patnáct let, máme jich dost přes sto, ale manželka se vždy vrátí k téhle. Určitě nejlepší Frieseho hra. Skvěle hratelé v mnoha různých počtech, celkem vtipné téma, lehká pravidla, ale těžké na ovládnutí, prima interakce a přitom v podstatě abstraktní. A tady je to asi na ukamenování, ale řeknu to - zelené carcassonne.

9.8.2012 20:47:19

Vybíráme z Bazaru

Drako : Drak a trpaslíci
Drako : Drak a trpaslíci
Akt. cena: 550 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas