Poradite hru pro manzela na vanoce?

Ahojcek,
Chtěla bych koupit na Vánoce manželovi nějakou společenskou hru. Prochazim internet a zjistila jsem ze je na trhu nespočet různých karetních i deskovych her o kterých jsem ani neslysela. Nemám vůbec predstavu co koupit. Chtěla bych něco dobre hratelneho ve dvou ale zároveň aby to mohlo hrát i více hráčů. Něco trosku logického a strategického. Proste něco zábavného na večery u vinka. Opravdu si nevím rady. Doma máme jen scrable, clovece a dostihy.
Chtěla bych rozšířit naše hry a začít více po večerech hrát hry nez koukat na tv. Takže by toto nebyla poslední hra kterou bych chtěla koupit. Na cene nezáleží hlavně když bude mít úspěch. Moc dekuji.
9.12.2012 16:43:54

to do'jemná'
nejhorsi co se muze stat je, ze Bodlina tomu propadne a manzel zustane lehce vlazny

9.12.2012 19:04:34

nezapominejme na nejlepsi
docela me zarazi, ze jeste nikdo nedoporucil marketingovy majsterstyk kmotrov

9.12.2012 19:05:52

hra pro vtazeni.....
Karetni hra pro dva....haggis. Pro ctyri hrace tichu.
Deskovka...ticket to ride,rim,burger von burgund.
Pro zacatky staci. Garantuju,ze k temto hram se budete pravidelne vracet. Ticket to ride vas po vice partiich asi uz uspokojovat nebude,ale je to jeden z mezistupnu v prerodu do hracu,pak milovniku deskovek,pak kupitelu deskovek......a dal.....a dal.....:-)
Z vlastni zkusenosti......hlavne ne komplexni deskovku.....a kdyz,tak prvni hru dejte s nekym,kdo ji umi. Jinak se pravidly budete prokousavat a znechucene tu kravinu zasunete do botniku. At chcete nebo ne,nemate za sebou ruzne hry,mechanismy her atd........ktere pomohou pri pochopeni. Tak to je asi vsechno......tak hodne stestipri nakupech te spousty her,protoze vas to chyti a nepusti.......

10.12.2012 06:44:52

Dorn
Shodou okolností je tomu bez tří dnů přesně rok, co jsem se zde registroval a řešil jsem podobný problém jako ty. Rozhodoval jsem se mezi Dornem a Proroctvím a na zdejší doporučení jsem nakonec vybral Dorn. Rozhodně nelituju a mohu doporučit.

Na rozdíl od ta"jemné" se mi hra líbila už na první pohled, ale to je subjektivní, navíc ses na hru už koukla, takže asi posoudíš sama. I když se hra dá hrát až v 6-ti hráčích, podle mě je nejlepší ve dvou, protože se u hry musí fakt přemýšlet a plánovat což může být časově dost náročné. Ve více hráčích pak bude trpět především pán zla, protože je sám proti všem a může se stát, že bude čekat hodně dlouho než se všichni hrdinové domluví, naplánují a rozmyslí si další postup.

Snad vás bude hra bavit a nakonec skončíš jako já... za ten rok od koupě Dornu jsem pořídil průměrně jednu hru měsíčně :)

10.12.2012 07:38:32

Dorn
Od kúpy Dornu ma odradila skutočnosť, že sa hrá stále na tej istej mape. Inak hra mi príde super. Ale celý život stále tá istá mapa? Nevadí vám to? Príde mi to ako v nejakej hre hrať stále do kola tej istý scenár aj keď povedzme ,že je dobrý.

10.12.2012 08:18:34

ad Dorn
Abych pravdu řekl mne Dorn nějak příliš nezaujal a nevím, jestli bych zrovna tuhle hru doporučil nováčkům v deskovkách.

10.12.2012 08:26:48

kren
100 lidí 100 názorů, mě zas nesedly jiné hry, které jsou tady vychvalované. Proč bys ji nedoporučil nováčkům? Má to krátká a poměrně jednoduchá pravidla, po odehrání jedné partie to člověk dostane pod kůží. Uznávám, že se z počátku může sem tam vyskytnout nějaká nejasnost.
Mluvím z vlastní zkušenosti, byla to moje úplně první moderní deskovka a neměl jsem s ní větší problém

10.12.2012 09:07:26

kren
Plně souhlasím s Kafe s mlíkem. U mě ty stejné názory. Taky to byla první z větších deskovek, pominu-li Bitvu na Polích Pelenoru či Hobita.

10.12.2012 09:11:02

spring
Každá hra se ohraje, hraješ-li ji přespříliš. U Dornu je to samozřejmě stejné. Ale jednotná mapa k tomu dle mého zas až tak nepřispívá. Variabilita se dá tvořit výběrem různých postav hrdinů, počátečními kartami rituálů, závaly atd.
Jinak jsou to prakticky šachy, i když zatraceně atmosférické...

10.12.2012 09:15:13

Dorn
Po celovecernim brouzdani na internetu jsem nakonec objednala hru dorn. Uvidim jaky bude mit uspech. Na první pohled se mi velice líbí i pravidla. Líbí se mi ze jde o strategickou hru kde nemusím čekat na sestku abych vyhrála ..Ze nejsem odkázána na nahodu. Po Vánocích uvidím zda jsem vybrala dobre nebo ne.
Kafe s mlikem: jake hry jsi potom zakoupil a mely uspech? Já jsem včera kolem desáté vecer uz měl hlavu jak meloun ze všech těch her co jsou k dispozici. Nekteré jsou opravdu velmi obtížné a komplexni, aspoň me se to ted zda. Ze bych je snad nikdy nezvládla......

10.12.2012 09:18:53

ad Dorn
Nelíbí se mi osobně ale možná jsem se nevyjádřil přesně. Nedoporučil bych ji lidem, kterým zatím nic neříká fantasy svět. Už tím, co Saiwer jmenoval (Bitva na Polích Pelenoru, Hobita), je jasné, že se jedná o fandu do fantasy. Mám zkušenosti, že lidé co jim fantasy nic neříká nejsou moc nadšení takovými hrami. Ale jak říká Kafe s mlíkem 100 lidí 100 názorů, takže mne neberte vážně.

10.12.2012 09:20:01

šachy
So šachom by som to moc neporovnával, keďže šachy sa hrajú skoro stále podľa iného scenára!

10.12.2012 09:21:29

to Bodlina
V 99,9 % moderních deskových her se už na šestku na kostce nečeká a jsou tam jiné herní strategické principy.

10.12.2012 09:22:05

kren
Jenze prave Bodlina psala, ze minimalne jeji manzel fandou fantasy je. Ji se navic jeste libi prvky hororu. Myslim si, ze Dorn by mohl byt prave podle jejich gusta. A pokud ne, tak ta hra stoji 700 Kc a ne 1100 Kc, takze by to nebyla takova hruza. Verim ale, ze pro jeji pozadavky je tato hra dobrou volbou.

10.12.2012 09:47:04

Bodlina
Mno já jsem přeskočil všechny ty tzv. "gateway" hry jako Carcassone, Osadníky z Catanu a Ticket to Ride a rovnou jsem skočil na trochu komplexnější hry.

U nás má úspěch třeba Dominant Species - ovládáš živočišnou třídu (savci, obojživelníci, hmyz...) a pomocí různých akcí se snažíš dominovat nad ostatní zvěří (hráči :)). Hra má intuitivní a velmi dobře napsaná pravidla a je dost komplexní. Komplexnost neplyne z pravidel, ale z množství možností ve hře a pro plný zážitek je třeba odehrát pár partií. Ve dvou se mi hra líbí moc, je hodně strategická a někdy dost "nasírací". Čím víc hráčů, tím je chaotičtější, ale na druhou stranu akčnější. Nevýhoda je vysoká cena a poměrně dlouhá herní doba.

Jako oddychovka se osvědčil Ascension - Storm of Souls. Mě velice sedí po grafické stránce, je rychle nachystaná i uklizená, hra trvá cca 30 minut. Pokud se vám nebude chtít moc přemýšlet a chcete si u hry třeba i pokecat, je to ideální volba. Tím nechci říct, že u hry není potřeba přemýšlet vůbec :).

10.12.2012 11:38:01

springb
Dovolím si nesouhlasit. Scénář je vždy stejný - dát soupeři mat. Mapa (nebo u šachu spíš herní plocha) je vždy stejná. To jak soupeři následně rozehrají partii už je věc jiná a, v tomhle máš pravdu, téměř žádná partie není stejná.
Ale v tomhle je právě Dorn Šachům dost podobný - mapa stejná, cíl stejný, ale vede k němu mnoho cest. Rozdíl je v tom, že šachy jsou hra, ve které pracuješ s plnou informací, kdežto v Dornu máš některé věci neznámé a s každou hrou se ti mohou měnit (náhodné rozmístění pokladů, náhodně losované a pro soupeře skryté požehnání pro hrdiny a kletby pro pána zla)

10.12.2012 11:49:20

Ticket to Ride
Dorn je myslím dobrá volba, přeju úspěch. Ale některé názory místních neber moc vážně, ať si nezavřete celou jednu oblast výborných a elegantních her - někteří to tady berou trochu "elitářsky", jako že komplexnější hry jsou vyšší liga, což je zavádějící pojetí. Třeba Ticket to Ride je výborná hra, jednoduchá pro začínající hráče, ale ve skutečnosti velmi dobrá i pro zkušené. A podobně třeba Poštovní Kurýr. Ty hry mají o dost větší hloubku, než je na první pohled vidět, a stojí za to je vyzkoušet.

10.12.2012 14:00:28

Kafe s mlikem
Dať súperovi mat to nie je scenár ,ale cieľ hry. A povedať o prázdnej šachovnici ,že je to mapa je predčastné, mapa sa z toho stane až potom, keď sa tam niečo postaví. Ale toto už patrí zrejme do inej diskusii. Tak ma napadlo, že mám známeho šachistu, je to už pán na dôchodku, ten celý život hral na e4 len francúzku a stále ho to baví , tak asi ani s tým Dornom to nebude až také zlé :D

10.12.2012 14:03:01

....
springb: však taky v závorce uvádím termín herní plocha, mapou se to nedá nazývat ani po rozestavení figur...

Vlaada: asi jsi mě špatně pochopil nebo to tak z mého příspěvku vyznělo, ale nepovažuji hraní komplexních her za nějaké "elitářství". Ostatně jsem taky doporučil Ascension, který nepovažuji za zvlášť komplexní.
Asi protože je Bodlina ve stejné situaci jako já téměř na den přesně před rokem, zeptala se mě jaké hry měly u nás za ten rok úspěch. Tou první větou jsem pouze chtěl upozornit, že jsem se nedal cestou postupného vývoje a tedy že hry, které se mi líbí patří k těm složitějším.

Ticket to Ride - netvrdím, že je to špatná hra, kdyby byla není tak oblíbená... Mě osobně netáhne téma vláčků, proto jsem hru ani nezkoušel, ale pokud bych měl příležitost a někdo by mě zasvětil, rád vyzkouším

10.12.2012 14:52:54

Kafe s mlíkem...
Já jsem to tak pochopil, ale právě ten "postupný vývoj" je zavádějící pojem. On ten vývoj ve světě šel spíš opačným směrem, jak v designu, tak co se týče hráčů. Předchozí generace hráčů (do které sám přinejmenším napůl patřím) začínala na velkolepých komplexních hrách od Avalon Hillu, Games Workshopu atd., protože jednoduché, ale výborné designy typu Puerto Rico, Ticket to Ride atd. ještě ani neexistovaly. A právě zkušenosti s komplexními hrami pomohly designérům vymyslet (a hráčům pochopit krásu a eleganci) prvních dobrých eurovek. Teď vyrůstá nová generace designerů, kteří byli přímo odchovaní eurovkama, ale nevím, jestli to nebude na škodu...

Když to teď vidíš všechno najednou, tak ti snadno může přijít, že tomu bylo naopak... Představ si, že dinosauři nevymřeli, jen trochu ustoupili, a evoluce z nich udělala ještě zajímavější obludy, zatímco se z nich paralelní cestou vyvinuli savci a ti ovládli většinu světa. Kdybys na takovou planetu přišel poprvé, asi by ti taky přišlo, že savci jsou nižším vývojovým stupněm dinosaurů...

10.12.2012 20:17:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Vlaada
No já tím vývojem myslel spíš Komenského výukový vývoj "od jednoduššího k složitějšímu" než evoluční vývoj her, ale rozumím cos chtěl říct :)

11.12.2012 08:32:54

Kafe
Ráda zasvětím :D

11.12.2012 11:27:30

Vybíráme z Bazaru

Munchkin Zombies EN + 2 expansions
Munchkin Zombies EN + 2 expansions
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas