Poměr cena/výkon u deskovek


Mimo komunitu zarytých fandů deskových her (vlastně mnohdy i uvnitř této komunity) zavládá obecně přijímaný názor, že velká krabice+cena nad 1000 Kč+dobrý vydavatel=zaručeně dobrá deskovka.

Není to tak úplně pravda, naposledy jsem se s tímhle setkal u Marsu, na který jsem se velmi těšil, a když přišel do klubu, ihned jsem si ho zahrál. Určité zklamání se nedostavilo hned, ale až za několik herních sezení- ta hra je v celku dobrá, jen mi nesedly některé věci, například to, že model příjmů je nastaven tak, že bohatí bohatnou a chudí na ně smutně koukají, že karty masivně rozhodují o výsledku hry, ačkoli se draftují (to je snad ještě horší) a s pravidly a kartami pro Éru korporací nastupuje masivní škození dělající z chudých chudší.

Tohle ale není vlákno o tom, jak si stěžuji na pravidla Marsu, spíš o tom, kdy se rovnice přijímaná mezi mnoha hráči (ta o pár řádků výš) bortí. Prostě, kdy hra, ačkoli je drahá a má známého vydavatele a velkou krabici, je absolutní propadák. Nebo když nemá známého vydavatele, má malou krabici, stojí do 500 Kč a opravdu stojí za to.

Nebo když nepatří ani do jedné z kategorií uvedených výše, ale prostě na svoji cenovou kategorii (ne)stojí za to.

Prokázali jste neplatnost této rovnice? Nebo, kdy se vám vyplatilo investovat do velké krabice?

Za mě je to:
Azul- ta hra je dobrá, ale 800-950 bych za nic pravdu nedal.
Naopak třeba Pandemic- super hra za super cenu, obdobně jako Machi Koro, za cca dvě stovky za základní hru obsahuje hodiny a dny zábavy.

27.5.2018 17:16:51

Azul
Ano je to drahe. Ale je to krasne.
Ano slo by to jiste udelat z kartonovych zetonu (idealne doma na tiskarne) za par korun. Nebo z barevnych koralku z Ciny, Ikea nebo kde se to da koupit nejlevneji.
Ale ta hra prece neni jen o "svetobornem" hernim principu. Ta hra je o tom, ze to je pekne. Prijemne na hrani.

Podobne by se dalo posuzovat ledacos. Modni a designove veci. Nekdo kupuje obleceni v Lidlu, nekdo od vietnamcu, nekdo kupuje znackove obleceni a nekdo dokonce ma potrebu rozhazovat za nejake modni vystrelky. Nebo treba bryle. Nekdo si koupit obroucky za 1000 a nekdo ma designove bryle za nasobne ceny. Oboji funguje. Dokonce se ani neda rict, ze neco z toho funguje nejak vyrazne lepe (ze by clovek lepe videl napr.). A presto to lidi kupuji? Jsou snad tedy vsichni hlupaci? Proc nenakupuji vsichni v Lidlu? No protoze je to take o pocitu. O tom, ze ty veci nejen funguji, ale take dobre vypadaji, jsou prijemne atd.

A abych byl konretni. Mars: teraformace pro mne je perfektni hra, ktera mne stale bavi. Pandemic je pro mne naopak hra, kterou jsem mel a prodal (a nedavno mne kamarad donutil si to znovu zahrat a opet jsem si potvrdil, ze jsem udelal dobre, ze jsem se toho zbavil).

Takze cena vykon? Presne opacny nez mas ty. A to ne proto, ze by v te hre bylo malo/hodne komponent. Mely malou velkou krabici. Ale proto, ze kazdy jsme jiny. 100 krat se tu resilo, ze 100 lidi, 100 chuti. A proste tento topic IMO resi totez po 101 :)

27.5.2018 23:03:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Únikovky
Paul:
Už se to tu několikrát řešilo, ale jak potom nahlížet na poměr cena/výkon u únikových her v karetní podobě nebo třeba Time Stories, když po jejich dohrání znáš příběh? A přesto si je koupím, pokud mě ta hra bude bavit ;)

28.5.2018 00:40:03

cena/výkon/zážitek
Jestli výkon berete jako počet odehraných partií, pak bych to rozšířil právě o zážitek. Upřímně, i kdybych hrál deset partií Azulu denně, nepřekoná to zážitek ze zahrání třeba Successors, byť dvakrát do roka.

28.5.2018 01:14:21

Unikovky
Tak na unikovky nahlizim uplne jinak - jsou to jedine hry, ktere zarucene po zahrani poslu dal. A pokud to neni unikovka, ktera se pri hrani musi nicit a znicene komponenty nejdou dotisknout (coz je imho dosti prasacke ze strany vydavatele), tak ji neprodas o moc levneji, nez jsi ji poridil, a tudiz ve vysledku mas docela levne porizenou hru, zazitkem ze ktere je prave to prekvapeni.

28.5.2018 07:20:06

Za málo peněz hodně muziky
Těch her, které stojí +-500 a nabízejí toho hodně se dá určitě najít dost. Ze své sbírky bych mohl doporučit třeba 7 Divů světa: Duel, Warhammer Quest - Dobrodružná karetní hra, Zakázaná poušť nebo Záchranáři. Ještě o něco méně mě stály již zmiňované Malé velké galaxie a Malá velká dobrodružství nebo třeba Kanagawa. A takových her by se dalo určitě najít mnohem víc, ale musí se trochu pátrat.

A na opačné straně, kdy bych za hru nedal ani polovinu její ceny, mám skoro vše od CMON. Nemůžu si pomoct, ale já tam tu kvalitu a zábavu za tu přestřelenou cenu prostě nevidím.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

28.5.2018 08:06:12

ad robkin
Vždycky mne dojímají stokrát opakované debaty, kde si někdo stěžuje, že ta nebo ona hra je drahá, když je tam tak málo komponent. Tak jsem rád, že robkin napsal to, co napsal. Vystihl to naprosto přesně a do posledního písmenka s ním souhlasím.

Jak někdo nad deskovkami může uvažovat v pojmech poměr cena/výkon je pro mne naprosto nepochopitelné.

28.5.2018 08:15:52

Nejsou karty jako karty
Některé hry dražší prostě jsou. Většinou to ale má nějaký význam. Jako příklad mě napadá třeba srovnání The Mind a Exploding Kittens. The Mind stojí okolo 200 Kč, druhá zmíněná více než dvojnásobek. Přitom mají obě "jen" karty a The Mind jich má mnohem více. JENŽE kvalita materiálu je neporovnatelná - karty u kočiček jsou výrazně lepší a pevnější, krabička má dražší úpravu a vevnitř nechybí hezký insert, zatímco The Mind je prostě levná hra po všech směrech. Na druhou stranu bych řekl, že je výrazně lepší, takže bych si za ni klidně připlatil, kdyby zlepšili kvalitu.

Azul: To je vážně zajímavý příklad. Sám jsem si Azul koupil a poměr cena/výkon mi přijde tedy dobrý. Vážně platí, že se na stůl dostává více než jiné hry, ale co se nedá bagatelizovat je kvalita komponent. Troufám si tvrdit, že je to nejhezčí abstraktka vůbec (Splendor a jeho pokerové žetony se mohou jít zahrabat). Herní kameny jsou z velmi kvalitního plasto a 3/5 jsou hezky potištěné. Všechny desky jsou z hodně silného kartonu, uvnitř je obří pytlík, plastový insert a krabička má asi nejhezčí finish, co jsem kdy viděl. Navíc, 800 Kč mi i psychologicky přijde v pohodě, když to vidím v krámě, kde jsou ony hry za 500 (Krycí jména atp.) a vedle bude Azul, který má krabičku výrazně větší a je těžší.
P. S. S kartonovými dílky by se to hrát nedalo, což potvrdí každý, kdo má první edici a kartonový žeton prvního hráče.

Pak mě napadá, že některé hry jsou až zbytečně přeproduktované (což ale neznamená, že jsou předražené). Třeba Kmotr je sice moc hezky vyprodukovaný, ale mám z toho pocit, že to hra nepotřebovala a asi nejvíce do očí bijící příklad už zde zmíněn byl: Rising Sun. Prima hra, která má tuny plastu, jež vůbec nepotřebuje. Hlavně obří monstra nedávají žádný smysl a vůbec by tam nemusely být.
---
Autor hry Velryby ničí svět

28.5.2018 08:29:59

Platnost rovnice
Ona se ta rovnice nedá ani prokázat ani vyvrátit, ale myslím, že obecně se dá říct, že vysoká cena, velká krabice a známý vydavatel není zárukou ničeho, protože a hlavně, je to naprosto subjektivní. Příkladem budiž uvedený Pandemic. Pro tebe super hra, za mě: ani zadarmo. Kdepak s rovnicí na deskovky.

28.5.2018 12:46:25

dalsi setrilkovsky thread...
Skus sa na to pozriet inak:
Ak by som zarabal tak malo, aby mi za Azul bolo 900 vela, tak to by som do prace radsej nechodil :-)

28.5.2018 13:11:01

...
Tak za prve naprosto nesouhlasim s prirovnanim ke znackovemu zbozi vs lidl a vietnamci, jak uz jsem psala - to jako chcete rict, ze treba Azul se prirovna ke Guccimu vzhledem k tomu, ze je predrazeny, a chudak Kanagawa je jako vietnamci, protoze predrazena neni? Pro mne jsou to stejne hezke hry, co se zpracovani tyce. Naopak, pokud se to vezme podle vydavatele, tak iello vydalo jiz celkem dost hezkych her, kdezto plan b games toho ma na svedomi nula nula nic.

Coz me privadi k nesouhlasu c. 2: proc clovek, kteremu se zda vybrana hra jako predrazena, musi byt setrilek nebo socka? Ja klidne zaplatim za nejaky produkt 1000, 2000 ci 20000, pokud mi to prijde jako adekvatni cena. Pokud mi ale prijde, ze me chce nekdo mermomoci obrat, zatimco vetsina jinych ze stejne branze za stejne naklady dostanou o dost mensi vydelek, tak to ve mne nevyvolava touhu toto podporovat.

28.5.2018 14:13:49

poměr
cena / výkon je pro každého individulaní a záleži na preferencích jedince.

v globale to ukažou až prodejní čísla zda to vydavatel odhadl správne.

a ještě na závěr si dovolím osobní odhad že spíš než o kvalite hry vysoká cena svedčí o klalite marketingu a propagace, která ji dovede protlacit mezi hrače i za vyšší cenu, co je pekne videt na KS kde chytlavá kampaň proste prodá i dražší hru, které by se človek v retailu asi jinak vyhnul. Připadně nominace na různé ceny, které zase funguji na tu masovější část publika.

28.5.2018 14:34:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Wuuduu
Baviť sa o cene na strane dopytu je úplne legitímna vec od počiatku civilizácie, preto nevidím najmenší dôvod to tu akýmkoľvek spôsobom dehonestovať.

Nie každý z nás tu má zamestnanie alebo business, pri ktorom si môže povedať, že X Kč alebo Y Eur za stolnú hru je zanedbateľná suma.

Kiežby sa výsledok takejto debaty pretavil aj do spotrebiteľského správania, ktoré by donútilo predajcu - výrobcu skorigovať tú cenu, aby boli obe strany spokojné.

Niekoľko príkladov tu už v minulosti muselo byť, nie? Tuším Sid Meierova Cívka - základ bol cenovo v pohode, ale 1. rozšírenie s cenou dosť prepískli, potom sa im to dlho nepredávalo - na základe toho nevydali 2. rozšírenie. Tam sa vydavateľ správal podľa mňa strašne netrhovo - stačilo trochu znížiť cenu 1. rozšírka, vydať aj 2. rozšírenie a mali by spokojných zákazníkov a odbyt. Teraz som napríklad na základe tejto skúsenosti na vydania hier tohto konkrétneho vydavateľa viac opatrný, lebo očakávam podobné podrazy na zákazníkov...





28.5.2018 14:40:50

ono se to tu už stejně zvrhlo
takže se můžu taky přidat :D

Azul podle mě za ty peníze nestojí. Je to zajímavá abstraktka s nadstandardním zpracováním, ale za mě prostě přestřel. Když můžu mít o stovku dráž Mars, je to fakt šílenost.

Souhlasím s Anyankou, že podpořím cenu, která mi přijde adekvátní (a naopak jsou hry, u kterých se divím, že jsou tak levné), ale Azul ve mě tenhle dojem nebudí.

A jinak - myslím si, že všeho u zboží se vždy debata točí okolo poměru cena/výkon. Jen pro každého je ten výkon definován jinak - někdo ho bere na počet zahrání, někdo jako čas strávený u hry, množství komponent, komplexnost pravidel, intenzitu zážitku a nebo třeba jako to, že ke hře dostane i nehráčský zbytek rodiny.

28.5.2018 14:47:33

Trochu plevelu do debaty
Pár dotazů:

1. Když jdete do kina se čtyřčlenou rodinou, tak dáte za líste cca 500 - 600,-. A já se ptám, také se rozhodujete podle toho, zda výroba filmu stála 200 000 000 USD, nebo 1 000 000 USD? Nebo jdete na film, protože se Vám líbí téma, děj, reklama na film, recenze, nebo něco jiného? Dle mého názoru je to u her podobné.

2. Azul mám a u mě zábavnost a to, že to můžu hrát s celou rodinou převažuje nad cenou. Uvažuji o koupi Lords of Hellas, co si myslíte o ceně?

28.5.2018 15:17:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew a tokura
Kew to vystihol podľa mňa úplne presne. Konkrétne Azul som si aj ja osobne raz vyskúšal a zdá sa mi, že cena je vzhľadom na to, čo hra ponúka, dosť uletená, takže Azul jednoducho ignorujem.

tokura - pôvodne som aj ja chcel argumentovať kinom, trochu inak, ale nevychádzalo mi to:

V kine zaplatím cca rovnakú cenu za akýkoľvek film, či už som z neho mal výborný dojem, alebo naopak, katastrofálny.
Pri hrách sú ceny výrazne odlišné a zážitok z nich nemusí vôbec korelovať, čiže drahá hra môže byť katastrofa a naopak lacná hra môže byť trhák.

Ak ide o zážitok alebo druh tovaru - služby, tak by som asi stolné hry preto skôr prirovnal k iným umeleckým dielam, napr. obrazom - pri nich môžu takisto ceny výrazne oscilovať, podľa toho, aký majú marketing, či sú vystavované v galérii, či je ich autor známy alebo ich vek a kvalita prevedenia je vysoká atď. Navyše, kúpený obraz aj hru máš dlho k dispozícii. Myslím, že takéto porovnanie má bližšie k realite.

Inak Lords of Hellas bol v KS asi predražený, ale neviem, aká bude jeho MOC tu - tak do 70 Eur by som povedal, že je ok cena. Videl som ho na stole, vyzerá to úchvatne a hráči si pochvaľovali aj herný zážitok.

28.5.2018 15:39:50 | Upraveno autorem (porovnej)

hry vs filmy
Tak jednak každý film stojí v kině stejně, pokud na něj jdu ve stejném kině a formátu, takže si těžko vyberu, kolik jsem ochotná zaplatit za ten či onen film, jako je to u deskovky.

Ale pokud bych se měla rozhodovat, zda vůbec do kina půjdu a na co, tak ano, více méně se rozhoduju podle toho, kolik ten film stál, páč na velkém plátně chci především vidět filmy, do jejichž produkce a vizuálu bylo zainvestováno hodně peněz. Na filmek, natočený v jedné místnosti za pomoci gopročka, i kdyby byl absolutně špičkový co se zábavnosti týče, si můžu počkat i na malé obrazovce. Samozřejmě trochu přeháním, páč do kin se většinou dostávájí filmy od jisté produkční úrovně, ale i tak je vidět, že třeba Marvelovky, scifárny, akčňáky apod, které určitě musely stát o dost víc, než jiné filmy ne tak náročné na produkci, také o dost víc vydělávají.

28.5.2018 16:50:29

TOP 10 cena / výkon hry
zajímavý téma kde je spousta různách názoru tak sem založil vedlejší téma kde každy může napsat svůj top 10 z jeho pohledu cena / výkon :)

28.5.2018 17:10:58 | Upraveno autorem (porovnej)

paladin91
Super, díky. To se konečně dozvím i něco jiného, než kde koupit Azul.

Jenom nevím, jak vyplním těch deset, musel bych sednout a vymýšlet. Šlo by to udělat jako takovou databázi?

28.5.2018 17:34:43

Cena
Nemá cenu se vůbec bavit o ceně hry nebo o narážkách ,jestli na ni mám nebo ne.
Před nedávnem jsem koupil dvě rozšíření k MBT za 130e. Pár žetonů,kartonové karty a asi 10 papírových map.Vím ,že 99% procent lidí by to nekoupilo,ale je to 1% které to koupí a GMT pro ně ty hry dělá.
Azul nebo Splendor jsou rodinné hry a je to prostě rýžování peněz. A to v Čr je hra ještě levná,jeji cena venku je i přes 50e.(azul).

P.S. Sám jsem Azul včera koupil abych ho vyzkoušel,dík Yedle ,dlužíš mi 800kč...... :+)

28.5.2018 18:26:37

Co je vykon?
Jsem to tu cetl a celou dobu premyslim, jak vlastne "merit" ten vykon. A vidim to jako u PC her, vykon beru jako dobu, kterou me dana hra bavi a udrzi, pripadne jak dlouho zabere singl kampan. A pak je to celkem jasna metrika - CoD4 dohrane za 8h a cenou ~1200? Jsme rad, ze jsem to ukrad. Witcher 3 za necely litr, dohrano za ~150h, to je VYKON! A jsem happy, ze mam vsechny Zaklinace original a rad jsem je zaplatil.

No a u deskovek je to stejne. Jestli nekoho bude bavit Azul stale dokola nekolik let, pak se to vyplati. Ale ne kazdy je z toho tak na vetvi, stejne jako ne kazdy hraje Zaklinace...

A k obsahu - je to asi celkem logicke, ze clovek napred prorovnava obsah krabice, kdyz este nevi, jestli toho pak nahraje 10 hodin nebo 100, nekde se proste zacit musi. A na vsechny hry sveta penize ani misto nemame, takze musime vybirat...
_____________________________________________________________________
Od Blackfiru si už nic nekoupím a když budu chtít něco of FFG, koupím si radši originál.

30.5.2018 15:27:07

hmm

Za mě bude mít nejlepší poměr asi Talisman a sada karet na mariáš :) :D.

Talisman jsem hrál nesčetněkrát (nebál bych se říct 1000+) a zahraju si ho rád kdykoli i dnes. A to jsem ho dostal od rodičů na základce, mohlo mi být tak 10 let. Hráli jsme ho denně (jak s rodinou, tak kamarádama) po dost dlouhou dobu, velmi často i vícekrát za den. Jak šel čas, tak frekvence hraní polevovala...dnes ho hrajeme na Silvestra. Takže už je to 21 let a to číslo stále roste, i když pomalu. Mám na mysli 2. edici od Altaru. I když teď už hrajeme 4. revidovanou, tak občas se na stole objeví i druhá :)

30.5.2018 15:58:19

Vybíráme z Bazaru

Spící bohové
Spící bohové
Akt. cena: 1650 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas