obecně o worker placement hrách - teda jak ndru doufá

viz. nadpis (e;
1.4.2012 18:57:50

první :)
Jako první worker placement jsem hrál Dominant Species. Skvělá hra. Designerova práce na této hře hraničí s genialitou. Další jsem pak vyzkoušel Dědictví. Naprosto krásná hra, která svou jednoduchostí a přitom propracovaností a navíc ještě fantastickým artworkem potěší snad každého. Asi jsem si oblíbil Worker placement. A proto bych rád slyšel nějaké další tipy. Osobně pokukuju po Lords of Waterdeep (v tento čas absolutní novinka), Age of Empires III, nebo opěvovaném Manhattan Projectu.

EDIT: Jak to dál pročítám, tak z Wp jsem hrál ještě Vládce podzemí, Dobu kamennou a pro mě nepříliš typický WP Eclipse.

1.4.2012 18:58:01 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Worker placement...
...můj oblíbený :-)

Moje první hra tohoto typu a vůbec i jedna z prvních moderních deskovek byly Pilíře Země. Pokud není někdo velký fanda Kena Folleta, asi už moc v dnešní době nezaujme.

Velice podobnou hrou je Doba Kamenná, ta se hraje doteď a je to asi v současnosti nejrozšířenější/nejhranější worker placement mezi euraři. Mně na téhle hře vadí kostky a trochu silný efekt karet. Ale s rozšířením je to fajn věc, kterou si rád zahraju.

Nefertiti - určitě není klasický wokrer placement, ale velmi zajímavě kombinuje umisťování panáků na různá políčka - tím umístěním se jednak přihazuje do aukce, jedna se takticky obsazuje tržiště a získává převaha. Hodně zajímavý a hodně dobrý mix mechanismů...

Vasco da Gamma - komplexní eurovka, která nezaujala vůbec - suché mechanismy, nehezká grafika, pro mě žádný svěží nápad...

Troyes - worker placement kombinovaný s kostkovou hrou (hází se 18 kostkami). Komplexní hráčská hra, zprvu mě odpuzovala grafikou, pak jsem si jí oblíbil a v současnosti jedna z mých nej her :-)

Údolí králů - klasické budouvací euro s worker placementem, na rozdíl od Troyes jednodušší, mám raději než Pilíře Země či Dobu Kamennou...

Kronika Panství - pod tímto názvem by mělo Albi na podzim vydat Village, v zásadě zcela čistokrevný worker placement s velmi zajímavým nápadem - za akce se platí časem a pokud Vašim figurkám dojde, tak umřou. Pokud něco za života znamenali, zapíšou se do kroniky, pokud ne, jdou si lehnout na hřbitov. Jen tímto nápadem mě hra velmi láká :-)

1.4.2012 19:31:53 | Upraveno autorem (porovnej)

WP
I mně se moc pozdává...

Já hrával caylus, to byl asi můj první WP. Tenkrát mě bavil, ale už jsem ho dlouho nerozbalil. Takže jsi mě inspiroval, abych ho vytáhnul na kroužku. HOdně počítací a pro spoustu lidí suchařina. údajně geniální ve dvou. Ale nevím

Vládci podzemí. Hra která dělí lidi na dva nesmiřitelné tábory. Co jsem si tak všiml. Jinak si mně osobně se líbí... Jedině ve čtyrech tedy. Nesnáším hraní za neutrálního hráče. Kluci na kroužku to zbožňujou, protože jim to přijde veselé. Ano, opravdu se u toho baví. Přestože to je klasický chvátil, jak spoustě lidem vadí a přistupují k jeho hrám s předsudkem. Dá se to hrát intuitivně a užívat si to, ale pak patrně dostanete klepec, ale zase je škodolibá radost. Příšerky jsem ještě nehrál.

Dědictví se mi líbí docela dost. Mám zkušenost, že začátečníci mají veliké problémy se sami prokousat pravidly, ale když jim to někdo vysvětlí, tak do toho zapadnou dost rychle. Je to svižné, protože sedm kol se dá odehrát za chviličku. Pěkné prostředí.

Manhatten project. Moje poslední příjemné překvapení. škodící euro. Dá se tam spousta věcí spočítat. Hezký mechanismus, kdy pracanti chodí z práce kdy vy chcete. Tedy vám to nenařizují pravidla. Dá se tam zaříznout protihráč. Což klasickýmu euraři je proti chuti. POtřebuji si ještě něco ověřit a zahrát si to ve dvou. Mám pocit, že právě ve dvou by mohla fungovat velmi dobře. Ve třech to tam zavání - jeden se směje a dva se perou. Spoustě lidem asi může vadit prostředí, mně naopak velmi zaujalo...

1.4.2012 20:03:10 | Upraveno autorem (porovnej)

pocita se?
51st state (resp. New Era)? Olympos (Keyaerts)?

1.4.2012 20:07:17

prvni worker placement
ktery jsem hral, byly taky Pilire. Pekna hra, ale prislo mi, ze je v ni mala variabilita (remeslnici chodi vzdycky ve stejnem kole, jen se lisi tim, jestli do drazby nebo do budovy).

Kdyz shrnu predchozi, tak Udoli z novych jasne vede, Dedictvi me bavi hlavne diky tematu, k Dobe Kamenne jsem poprve "cuchnul" relativne pozde, takze je to prima, ale nijak z toho nesilim. Village uz jsem hral a doufam, ze cesky vyjde (a doma ji budu mit) do prazdnin. Taky mozna trosku delsi hraci doba, ale moc se mi libi. A vic nez umirani se mi libi placeni "vlivem" - uz jen proto, ze jsou to MDK (Male Dreven Kosticky).
Do Troyes jsem jeste poradne nepronikl (a na grafiku mam podobny nazor jako PJ :) ), po Vascovi jsem sveho casu touzil, ale uz ani nevim proc, takze asi pas.

Za sebe pridam rozhodne Agricolu, kterou mam po pridani karetniho rozsireni a Sedlaku porad rad, i kdyz uz si malokdy najdu plne 3 hodiny na jeji zahrani.

Pak Caylus, ktery me lakal od okamziku, kdy jsem objevil ZH. Akorat z toho me pak dycky boli hlava :)

Vladci podzemi nejsou muj salek caje, ale zato Priserky mi prirostly k srdci. Neni nad to nechat si po...kakat klec, aby byl Zahradnik spokojeny :)

No a nekterymi mechanismy a grafikou zaujalo i Fresco, ale presto se k nemu na akcich nejak nemuzu dokopat a radsi si nevim proc zahraju dycky neco jineho.

EDIT:
ndru>

Olympos bych tak uplne nepocital...tam obsazujes regiony. To by potom do tehle definice spadal i Small World a to uz se mi nezda :)

New Era si podle me me worker placement jen "pujcuje", ale neni to ustredni mechanika, stejne jako Starcraft si "pujcuje" deckbuilding (viz moje diskuze s Beholderem v kteremsi vlakne o deckbuildingu), ale hra samotna se kolem nej netosi. Ale za zminku asi stejne stoji :D

1.4.2012 20:11:46 | Upraveno autorem (porovnej)

...
s dominant species súhlasím, je to hra hraničiaca s genialitou a považujem ju asi za najpremakanejšiu hru akú som mal možnosť zatiaľ hrať. Neviem, ale ďalej agricolu asi spomínať veľmi netreba, ale btw bola to moja prvá hra tohto typu. Ani si dáko nespomínam že koľko som WP hier hral, ale spomeniem Eclipse :) Mám pocit, že worker placement je skôr mechanizmus využívajúci sa v euro, ktorý v dákom veľkom nevyhľadávam, tak ani veľa hier sa mi neuchovalo v pamäti ktoré by som dáko silno odporučil (až na Agricolu a Eclipse) . Ale aby sme sa pochopili, worker placement, je hra kde položím žetónik a spravím akciu?? Už len čakám, kedy budem mať možnosť si kúpiť Ora et labora, ktorá je tiež WP hra.

1.4.2012 20:13:48

ndru
V první chvíli jsem vůbec nevěděla, co tím myslíš :-O
Olympos a WP? Myslíš to obsazování území - zdrojů? No trošku WP to je, když si obsadíš určitý zdroj a kombinací zdrojů dosáhneš nějakého zisku. A navíc o ty zdroje můžeš s ostatními bojovat. Je to trošku netypické, ale cosi s WP to do činění má :D

1.4.2012 21:32:48

PJ
PJ: S tebou si musím někdy něco zahrát, máme evidentně velice podobný vkus :-) I pro mě je worker placement asi nejoblíbenějším nechanismem.

Hry budu řadit podle toho, jak vysoko je subjektivně hodnotím. Tím vůbec nechci říct, že hry na konci seznamu jsou špatné, jenom jsou podle mě nejméně výborné :-)

Caylus - patří mezi moje Top3, geniální hra. Pro někoho suchá a překombinovaná, pro mě ukázka perfektně skloubených mechanismů, která vyžaduje jak taktické, tak strategické plánování. Bohužel není moc lidí, kteří by si ji se mnou zahráli. Strašný výplach mozku :-)

Doba kamenná - vynikající hra, kterou chválím, kudy chodím, protože podle mě se jí stále nedostává tolik pozornosti, kolik by mělo. Na první pohled se tváří jako vyloženě rodinná (svádí k tomu neustálé házení kostkami) a rodiny s dětmi si ji jako takovou klidně mohou zahrát a budou se dobře bavit, ale hardcore hráči v ní po pár partiích objeví netušené možnosti a několik strategií, které mohou vést k vítězství. Samozřejmě, pokud je partie velice vyrovnaná a rozhoduje pár bodů, můžou s tím kostky zahýbat, ale obecně lepší hráč horšího vždycky porazí. Pěkné, ale drahé rozšíření hru zajímavě obohacuje.

Troyes - ne úplně typický WP, který velmi zajímavým a netradičním způsobem využívá kostky. Stále žasnu, jak jsou autoři schopni i s tím obrovským množstvím her na trhu opět a opět přicházet s něčím novým a neotřelým. Nesedne každému, ale pro mě je to předloňský objev roku, spolu se 7 wonders.

Vládci / Příšerky z podzemí - tohle jsou hry, u kterých hráčům vlastně vůbec nejde o skóre :-), ale o ten proces budování dungeonu / "zoo", který sám o sobě je jedna velká sranda. Geniálně zpracované téma.

Le Havre, Ora et Labora - úmyslně dávám tyto dvě k sobě, protože mechanismus je dost podobný, autor se nezapře. Le Havre mám velmi rád, Oru jsem zatím hrál jednou a mám k ní nějaké výhrady, které jsem popsal v příspěvku ke hře.

Dominant species - napoprvé jsme ji hráli sedm hodin, částečně proto, že jsme v sestavě měli dvě notorické brzdy, napodruhé už jsme to zvládli za pět :-) Zdařilé spojení worker placement a area control mechanismů. Nováčkům jsem to popisoval jako něco mezi Caylusem a El Grande.

Fresco - loni na Čtyřpoháru jsme si ho pořádně osahali a nestačili se divit, co se v té krabici skrývá za poklad :-) Důrazně doporučuji hrát se všemi moduly, které jsou v krabici přibaleny (tím nemyslím rozšíření).

Agricola - uznávám ji jako vynikající hru s vysokou variabilitou (díky kartám, ale musí se hrát draft), přestože mně osobně zas tolik nesedla.

Údolí králů - pro mě velké příjemné překvapení; nic moc jsem od ní nečekal, ale vybafla na mě solidní eurovka se zajímavým prvkem "plavby vpřed"

Vinhos - tenhle kousek moc lidí nezná, tak nějak předloni zapadla mezi všemi těmi Civkami, 7wonders, Troyes, ... Velmi komplexní hra s tématikou pěstování vína v Portugalsku, které je mi blízké. Není přece nad kvalitní portské, že? :-)

Dědictví - tuhle hru vyloženě táhne téma. I po několika partiích pořád přemýšlím, jestli mám chtít, aby ta barabizna byla levná nebo drahá, když ji chci zrovna prodat :-)

2.4.2012 10:52:15

Vybíráme z Bazaru

Talisman: Podzemí (rozšíření) jako nové
Talisman: Podzemí (rozšíření) jako nové
Akt. cena: 2200 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas