nové deckbuilding hry Heroes of Graxia a Ascension

Heroes of Graxia

Tato karetka se opravdu velmi podobá Thunderstone, ale odlišuje se některými zásadními věcmi, které mě zaujaly.

- nabídka karet se skládá ze 3 nákupních balíků (Spells, Units a Equipments) a jednoho balíku monster. Tyto balíky jsou otočeny lícem dolů a je z nich doplňována nabídka vždy do 4 karet. Takže je tam více náhody v tom, že člověk neví co přijde dalšího. Zda se karty opakují nebo jsou unikátní mi není známo, ale počáteční starting deck se skládá z 12 RŮZNÝCH karet

- velmi zásadní rozdíl oproti Thunderstone. Každý hraje za jiného hrdinu, který je "velitelem" legie, která se skládá z nakoupených jednotek v nabídce a co je super, tak legie zůstává vyložená na stole tak dlouho dokud nejsou jejich členové zabiti v souboji (mají určitý počet životů, který lze místo nákupu karty za peníze léčit). Až teprve, když jednotka zemře, jde do discardu.

- každé kolo se bere ze svého balíku 5 karet (když dojde balík, klasicky jako v Thunderstone nebo v Dominionu se zamíchá), ale když hráč není spokojený s tím co nabral, tak může všech 5 karet discardnout a vzít si 4 nové, když ani poté není spokojen, může podruhé a naposledy vše discardnout a vzít si 3 karty se kterými už musí hrát

- V každém kole má hráč k dispozizi 2 akce, které může využít na kteroukoli z různých činností (vzít si kartu navíc, zahrát kouzlo, vyléčit zranění za peníze, které poskytují karty na ruce nebo jednotky v legii, vyložit novou jednotku do legie, ozbrojit jednu ze svých jednotek nějakou equipment kartou - zbroj, zbraň, aura, prohodit z ruky a z legie jednu equipment katru nebo speciální jednotku Henchmen, která může být v legii jen jedna, přezbrojit 2 libovolné jednotky v legii, odebrat jednu kartu z legie (prvni equpmenty a pak až jednotky) a vzít si ji do ruky, zaútočit na monstrum a nebo, a teď pozor, na legii jiného hráče a poslední akce je nákup. Co je skvělé, můžu nakoupit i zaútočit v jednom kole, což v Thunderstone nejde a to mě celkem štve :)

- souboj, je jednoduchý. Sečte se síla legie (+ bonusy za různé equipmenty a kouzla a navíc za žoldáky, což jsou speciální jednotky, které jako jediné nezůstávají v legii, ale jsou ihned po použití do discardu) a porovná se se zdravím Monstra. Pokud je jsou čísla stejná nebo je útok větší, potvora zemře, hráč dostane odměnu a trofej - což je jeden bod a potvora jde na tzv. loot deck, který je oddělen od hráčova dobíracího balíčku. Potvora dává taky zranění, to se porovná s obranou legie, pokud je číslo větší, přebytečná zranění si hráč rozdělí pomocí wounds karet mezi jednotky a hrdinu a popřípadě pokud někdo zemřel, tak jde do discardu.

- kromě trofejí za zabité monstra, což jsou body je zde ještě tzv. prestige, kterou hráč získává za zabití soupeřových jednotek (souboj hrdinů, je podobný jako s mostry, obrana - síla a přebytek je zranění, které si hráči rozdělí sami mezi své jednotky) a ztrácí když mu zabije jednotky kromě hráče i monstrum.

- hra končí buď zabitím všech monster v balíku nebo, když jeden z hráčů dosáhne určitého poštu prestige bodů. pak se spočítají trofeje, kdo má více samozřejmě vyhrává.



Musím říct, že některé věci se mi moc zamlouvají oproti Thunderstone a přitom mi tato hra nepřijde tak silnou kopií Dominionu :). Nejvíce se mi líbí, že jednotky zůstávají ve hře spolu s vybavením dokud nejsou zabity a nemusí je člověk haluzově přibrat z balíku jako v Thunderstone a taky to, že můžu nakoupit i bojovat v jednom kole. Taky ten dvojitý muligan, když se nelíbí ruka je fajn. Takže myslel jsem, že odolám, ale teď si nejsem moc jistý :)
12.8.2010 01:42:28

Ascension
Tohle je dost více easy karetka.

Klasický základní deck (8 Apprentice a 2 Militia). Uprostřed stolu jsou 3 základní decky, z kerých jde nakoupit každé kolo - heavy infantry, mystic a cultist a jeden hlavní deck, z kterého se doplňuje do 6 karet do nabídky. Vedle hlavního decku je discard pro zabité monstra nazvaný poeticky Void. A poslední komponenty jsou Honor tokeny, které hráči získávají za zabití monster, jakmile se vyprázdní jejich určitý počet, hra končí (něco jako v Dobyvatelích vesmíru)

Jsou 3 typy karet. Heroes, tedy hrdinové, kteří si při vyložení v kole zabojují/poskytnou nějaké bonusy a jdou do discardu. Constructs, což jsou různé stroje, které po vyložen zůstávají ve hře až do konce a poskytují bonusy každé kolo. A poslední Monstra, která po zabiti poskytnou odměnu a Honor, kterou si hráči vezmou a pak putuje poražené monstrum do Void.

Na kartách jsou 3 typy symbolů. Runy - což je platidlo, které získávám na zaplacení hrdinů a strojů, cena je rovněž v runách. Power, což je síla, kterou mají hrdinové (popřípadě stroje). Tuto sílu potřebují na zabití monster. A poslední Honor, tedy body.

No a samotné hraní už je velmi jednoduché. V prvním kroku hráči zahrají vše co můžou aby získaly, runy na zaplacení, power na zabití a honor na bodování. Získávají hrdniny a stroje pro pozdější využití a zabíjejí monstra. V druhém kroku doscardují hrdiny a v posledním třetím kroku si vezmou nových 5 karet pro další kolo.

Hra tedy končí až se rozeberou všechny Honor tokeny a kdo má více vyhrál.


Tahle hra mi přijde hodně easy oproti Heroes of Graxia, ale i oproti Thunderstone nebo Dominion. A tím easy myslím spíš stupid než relax :). Takže tuhle si asi opravdu nechám ujít, pokud nebudu mít někdy možnost ji vyzkoušet a nezalibí se mi z prapodivných důvodů jako třeba Chaos Marauders :)

12.8.2010 02:07:43

Super
Diky za popis tech Heroesu;) To vypada vazne dobre. Ten Ascension je vazne takova easy pohodova hra. Heroesy vypadaji o dost epicteji. Vykladani legii, spelly a equipment. No jsem zvedavej na ohlasy z obou her. Uz to ale vidim, ze jednu z nich pordidim casem. Vidim, ze uz te to taky zvyklalo :)

12.8.2010 08:27:14

Beholder
No v Ascension maji ty karty dost ruzne efekty, podle me to bude hodne o tom, jak ti karty budou fungovat spolu. Vic volnosti nutne nemusi byt stupidni;) Jsem na to zvedav. S Heroes of Graxia pocitam taky, ale tam neznam termin vydani, takze si v mezicase poridim Ascension;) Kazdopadne diky za popisy, i kdyz pravidla sem uz cetl.

12.8.2010 09:02:17

Beholder
Tak jsem se podíval na oba tvé tipy a u mně to vyhrává Graxia, podle toho jak jsi to popsal, to vypadá opravdu zajímavě, budu to sledovat :)
Ascension má u mně bohužel (nebo naštěstí) tu smůlu, že se mi moc nelíbí ilustrace, což je pro mně dost podstatné, neříkám, že ta hra nebude stát za to, ale jestli je to konečná grafika, tak nic pro mně...

12.8.2010 09:38:11

Hammer
Grafika je konecna, uz je to davno v tisku a kazdym dnem to pujde do prodeje...

12.8.2010 09:42:18

aneken
tak jasně, jsou tam i jiné efekty než získávání run, power a honor, jako přibírání karet, vyřazení nějaké karty z nabídky, získání hrdiny zdarma, a taky jsou některé karty závislé na dalších (komba). Ale oproti Heroes of Graxia mi to přijde takové omezené (nabídka 6+3 karty, která se furt točí a nevíš co přijde - přiliš náhody). V Heroes of Graxia můžeš přece jen více taktizovat a máš více možností co udělat, byť se ta nabídka taky točí, ale 16 karet je vždycky vidět.

12.8.2010 10:07:15

Škoda že ta grafika není u těch her prohozená
Mě se tedy o moc víc líbí Ascencion, u Heroes mi ta grafika připadá taková tuctová prvoplánová stejná jak u většiny fantasy her.

12.8.2010 10:10:49

grafika
Stejně jako nemám hudební sluch, tak mi chybí i umělecké a výtvarné cítění a proto mi vyhovuje ta "tuctová prvoplánovost", jak říkáš...ale nějak mi to nevadí :)

12.8.2010 10:43:08

to Hammer
Jo jasně, však někdo má rád vdolky jinej holky :). Kdyby se všem líbilo všechno stejně, tak by byl svět strašně nudný.

12.8.2010 11:03:02

škoda ;-)
No já jsem čerstvej majitel Warhammeru:Invasion, takže si tyhle karetky asi nechám ujít, ale jinak se mi moc líběj ty Heroesové. Ale karetek už bude teď dost (W:I, Dobyvatelé vesmíru, Dominion - chci se ho zbavit ;-)) Takže teď bych prosil nějakou deskovku, pánové!

12.8.2010 11:18:27

to ipetrk
Tak si nějakou pořiď :D.

12.8.2010 11:27:02

Ascension
vypada jako takova jednodussi a rychla deckbuildingova hra s fantasy tematikou. Obrazky jsou sice kreslene snad pastelkama (??) ale prijde mi lakavejsi nez HoG. Tipl bych si ze vyjde tak na osm stovek, coz je srovnatelne s Dominionem...

12.8.2010 15:16:47

Longshanx
To tipujes dobre;), jen je tam teda ve hre o dost min karet nez v Dominionu. Myslim tim celkove, unikatnich karet je tam vic...

12.8.2010 15:46:11

Figurky v Graxii
Nevíte k čemu jsou tam ty figurky? Je to jenom jako znázornění kdo za koho hraje, a nebo to má ještě nějakou jinou funkci?

12.8.2010 16:12:24

speedy
K ničemu nejsou, jen jako identifikace, kdo má jakého hrdinu (ale každý dostane i svou vlastní kartu hrdiny, který umírá v legii vždy jako poslední), takže tak :). Pak se ještě může dát na loot deck aby hráč věděl :).

12.8.2010 16:29:01

hezké porovnání
http://www.boardgamegeek.com/thread/554792/heroes-of-graxia-impressions-vs-dominion-thunders

Heroes of Graxia si získávají můj obdiv čím dál více. Asi do toho časem půjdu (ale raději bych to nejdříve zkusil, třeba to cauly pořídí do Korunky :) )

Naopak Ascension u mě vyvolává značné rozpaky. Graficky povedené, ale herně, to vypadá na to co jsem očekával. Nejvíc to vystihuje to "Luck of the Draw", to fakt nemusím a odradilo mě to třeba na Dobyvatelích Vesmíru. Celkem mě překvapuje, že za tím stojí nejlepší hráči Magicu. Od nich bych právě očekával Heroes of Graxia, kteří mají dosti společného s CCG/LCG (hrdinové, kteří zůstávají na stole a mohou být vybaveni nebo posíleni kouzly, plus PvP souboje).

21.8.2010 15:11:24

Beholder
Jj, taky jsem na to koukal. Ja planuju zkusit oboji, Dominion mam velmi rad a Thunderstone me zklamal nevyvazenosti - tu jsem po prvni hre nevidel, takze jsem ho na zaklade prvnich dojmu hodnotil jako 9/10, pak to klesalo. Mam doma rozdelane rozsirko, ale nevim, kdy ho stihnu zahrat, protoze ted o vikendu asi porusim svuj disertacni ban, ale zkusim si asi jen jednu hru Graxie:)

23.8.2010 10:04:50

aneken
tak potom nahoď nějaké první dojmy ;)

23.8.2010 10:07:02

Rozhodování
Tak a teď babo raď. Pořídit Ascencion s lepším designem a "oddechovým" mechanismem, nebo HoG, který je pro větší počet hráčů, umožňuje více stratigie při stavbě balíčku a ještě přidává PvP (musím ještě prostudovat pravidla, ale trošku mě to PvP odpuzuje, v Dominionu jsem si vždycky vytvářel pěkné ale často ne zcela efektivní balíčky a bavilo mě to, když mě tady bude někdo otravovat z ostatních hráčů asi mi to bude vadit) Hlavně aby útočení neprohlubovalo propast mezi hráči. Navíc ty hry stojí jako na potvoru stejný peníz.

23.8.2010 10:27:39

Stepan
Ja se priznam, ze se porad vic tesim na Ascension, ale Graxia tu holt bude driv, tak prvni vyzkousim ji:)

23.8.2010 10:29:08

Stepan
tak od HoG bych právě moc kombení jako v Dominionu neočekával. Spíše se to bude blížit Thunderstone s tím, že ti hrdinové prostě nejdou do discardu, takže musí bojovat (buď proti příšerám nebo proti hráčům). Navíc pokud si dobře pamatuju pravidla, tak z PvP souboje nejsou žádné vítězné body, jen to slouží k urychlení hry a oslabení soupeřových hrdinů. Bude to takový Magic mixnutý Thunderstonem :)

23.8.2010 11:27:41

Vlaada

Ach jo...
Já si asi budu muset pořídit obě... protože mám už delší rozdělanou hru s podobnými mechanismy (podle popisu dost podobné HoG - hlavně permanentně vyloženými jednotkami), tak abych věděl, od čeho bych měl svoji hru odlišit... a případně jakým chybám se vyhnout :)

23.8.2010 11:34:05

Vlaada
Ja ji necham Hrabinhovi v Brne, tak se pipadne muzete domluvit na nejaky ten testik:)

23.8.2010 11:47:25

Tak jsem zvedavej
na report z Graxie. Docela se na to tesim. Nejsem si ale jistej jestli tam bude fungovat to PvP ve vice nez dvou hracich. Prece jenom dva se vymlati a treti se smeje. Uz se hodne tesim na Vlaaduv pocin:) Doufam se bude testovat v klubu;)

24.8.2010 10:53:02

..otazka pre borcov:
rozlisuje sa ten 'deckbuilding' nejako?
..imho je nieco ako postavit si balik a s nim zacat hru na jednej strane a na druhej zas stavanie si baliku pocas hry tahanim z kopy a naslednym zahodenim/vyuzitm/ponechanim si na ruke..
..alebo sa nehorazne mylim?:)

24.8.2010 14:03:42

Vybíráme z Bazaru

Jízdenky, prosím!: Londýn
Jízdenky, prosím!: Londýn
Akt. cena: 130 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas