Nothing personal – jak to brát s klidem?

Ve spoustě deskovek se stává, že jeden hráč svým způsobem některému jinému hráči „zaprasí“. Ať se jedná o diplomacii (všichni na něj je přece nejsilnější) nebo jednotky (ta armáda by mohla být problém – vykydlit) atd.

Moje skvělá žena tohle používá docela nečekaně u hry Fazole, vždy když to hrajeme s někým novým, tak na začátku nahodí: „Ale s mojím neobchodujte, on vždycky všecky ukecá, a pak vyhraje (efektem tohoto prohlášení je, že vždy vyhraje moje žena – chytrá holka :-) )“.

Zvládáte tyto herní štulce v pohodě a co vaši protihráči?

U které hry máte největší nápinky „to nedat“?

Za sebe:
Za celou dobu co hraji, se mi stalo pouze jednou, že jsem vytekl a to ve svých herních začátcích při hře Citadela. Teď už myslím ustojím skoro všechno.
Typ na prasící hru - Cyclades, Civilizace.
10.9.2011 21:13:54

ndru
bavíme se tady o nejlepsich prachovkach a kdo doma prach utírá... jak je to u vás?

11.9.2011 13:27:58

to ndru
tarnow chtěl vědět názor, já jsem svůj názor řekl. Tak nevím proč bych se měl zdržovat komentářů. Já mám nahráno hodně partií s různými manželskými páry, které znám i velice dobře osobně a vím jaké mají nebo nemají osobní problémy. Člověk, který by se s nimi setkal jen na krátkou dobu a neznal je, tak by vůbec nezaznamenal, že mají ve svém vztahu nějaké problémy. A právě u hry, přesně to co znám a o čem vím z jejich osobního života opravdu vypluje na povrch a při hře vypluje na povrch to, co normálně z pohledu člověka, který je nezná, není vidět.

Poučování o fyzice, nebo psychoterapii nepotřebuju. I ty určitě některé lidi znáš velice dobře a jiné lidi znáš zase jen zběžně, jen z nějakých příležitostných setkání.

11.9.2011 13:47:19 | Upraveno autorem (porovnej)

to Elenistar
jak kdo, jak kdy.

jen se tu zahy nejak propletlo a zapletlo minimalne praseni 've hre', kdy je to vice mene soucasti hry a praseni 'kolem hry', kdy jde o podpasovku a odehrava se v podstate v metarovine vztahu zucastnenych

11.9.2011 13:48:07

to kren
mno. prave, ze par psychoterapii s pary (ci rodinami) mne vylecilo z toho vnimat to zpusobem hra = zivot (resp. dotaznik = zivot, apod.). po par otazkach a vetach se takove rovnitko rozleva do novych neocekavanych rovin a vysin

11.9.2011 13:51:40

kren
No si mi tedy docela vyrazil dech :-) Podle tvé rovnice platí, že každý kdo má super vztah, musí mít i super herní prožitek s partnerem. Není to náhodou o tom, že ten kdo má super vztah má velkou PRAVDĚPODOBNOST, že bude mít super herní prožitek s partnerem? A co když ten druhý z dvojice prostě jen není extra fanda do světa deskových her a vztah jinak klape na jedničku? Posuzovat kvalitu vztahu podle toho jestli si sedíte ve volnočasových aktivitách je trochu pomílené.

Vzpomínám si z jiných vláken, že tvoje herní začátky s manželkou taky nestály za moc. To jste tehdy neměli tak skvělý vztah jako teď? Těchto absolutních soudů bych pro příště vyvaroval. Nicméně jsem rád, že ti to s ženou klape jak v životě tak v deskovkách .-)

11.9.2011 14:05:03

tarnow
Jak kdy, jak u jake hry a jak od koho. Pokud je to od dobreho hrace v hre, kam to i patri, tak si to neberu. Napriklad v tech Dominant Pieces, ktere jsou extremne konfrontacni. Pokud za tim vidim ratio, ze si ten clovek pomuze, tezko mu to muzu vycitat. Pokud to ale nekdo hraje blbe, reze me a ublizuje tim treba i sobe, tak to nesu hur... Extrem byla jedna partie Caylusu, kam dohoda mezi hraci IMHO nepatri. Kamarad proti me v okamziku, kdy jsem vedl, zmanipuloval vsechny ostatni hrace a nakonec jsem skoncil treti. Z pohledu ctvrteho to pritom byla uplna blbost, jezto kdyby hral na sebe, mohl skoncit druhy...

11.9.2011 14:12:12

prasení
s prasením je to jako s onanií. Dělá to každej a kdo tvrdí že ne, tak to dělá doteď. A my ženatý na to máme manželku :-) Já teda prasim, ale snažím se nerozlišovat na základě věku, pohlaví a vzdělání. Řežu to do všech stejnou měrou, ale pokud mám možnost, tak si na hodného strejdu hraju málokdy. Kdyby se nemělo dát prasit, tak je to uvedeno v pravidlech hry. Pokud je někdo tak cimprlich, že se na něm každá proměna v žábu projeví jako blecha v kožichu, tak holt má smůlu. Já nehraju hry kvůli vítězství, ale kvůli zážitku ze hry a k tomu patří i trohatův zkvašenej obličej, když mu vyfouknu korunu moci geniálním majstrštykem. Ale ano, pokud se všichni hráči spiknou proti jednomu jen kvůli tomu, aby mu hru znechutili, tak to je špatně, nicméně ještě se mi nikdy nic takového nestalo, protože se s lidmi takového založení nestýkám a doufám, že ani stýkat nebudu. Jinak manželka do mě řeže s chutí a já do ní taky, je to oboustrané lásklyplné ořezávání :-)

11.9.2011 14:13:29

to tarnow
Zavedl jsi to trošku někam jinam. Já jsem předpokládal, že tvůj dotaz zazněl v souvislosti s hlavičkou tohodle vlákna. Můj příspěvek NEBYL o tom jestli mají nebo nemají partneři s pěkným vztahem super herní zážitek, ale byl o tom, že když někde ve vztahu existují problémy, tak PŘI STŘETU u hry ty "společenské" slupky mnohdy spadnou a partneři se pak chovají tak, jak se k sobě chovají v soukromí, kde nemusí dodržovat společenské dekórum a někdy je to i pro ostatní u stolu hodně nepříjemné, když se tam někdo uráží a shazuje svého partnera a ostatní to musí poslouchat. Ono se totiž pozná, kdy to je popichování v legraci a z lásku a kdy je to opravdu konflikt.

Mám dojem, že jsem byl naprosto špatně pochopen.

11.9.2011 14:20:33

ozzy
jasně ozzy, ale my se tady bavíme o prasárnách v deskových hrách... jsme ale rádi, že ses nám otevřel

to kren: já jsem tě snad pochopil. máme báječný vztah, ale rádi se špičkujeme. tím pádem mezi námi je zdravá soutěživost a ta se promítá i do her. Kde se bezhlavě netlučeme, ale ani si navzájem nenadržujeme. Nicméně nemáme problém se zaříznout.

11.9.2011 14:24:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Ad topic
No pokud je to cílené prasení jednoho konkrétního hráče ve všech partiích, tak to je hnus, nemám to rád a nebaví mě to. To je pak ze hry šikana. Něco jiného je, když se třeba hráči v jedné partii spontáně spiknou proti někomu, kdo je třeba v minulé hře s přehledem převálcoval a pak mu dávají kapky. Ale tohle už celkem beru, tak nějak to ke hře patří, protože dotyčného v danou chvíli automaticky považují za největší hrozbu i když třeba v té nové partii nemá zdaleka tak výhodnou pozici. Ono se to většinou v dalších hrách srovná a onoho pomyslného černého Petra může vyfasovat někdo jiný.

Ad tarnowův sociologický průzkum
S manželkou se nešetříme, vyhrát přece může jenom jeden ! A kdyby vyhrávala jenom ona, kdo by s ní pak měl vydržet ? A že vyhrává fakt ráda. Všechno svinění se ale nese ve zdravém duchu a s nadhledem, doprovázeno hláškami typu "šáhneš mi na toho pindíka, tak celej tejden neluxuju!"

11.9.2011 15:06:43

prasení
Já mám prasení velice rád, tedy to, které vyplývá přímo z mechanismu a pravidel hry (a je účelné). A dost mě irituje, když to není někdo schopen zkousnout a tváří se nakvašeně, nebo se třeba i prasení vyhýbá (ze své strany) čímž vlastně kazí hru.

Jinak nějaké metaprasení, které nevyplývá ze vztahů ve hře, ale ze vztahů mezi hráči, tak to rád nemám.

11.9.2011 15:09:09

to Micc
mno. kdyz ti nesaha na pindika, tak nic jineho nez luxovani nezbyva

11.9.2011 15:21:46

Když to vemu lapidárně...
Pro různý typy společností jsou různé typy her a pokud je nějaká parta z jakýhokoli důvodu rozložená jak se zde popisuje, tak v podstatě konforntační hry hrají semi-kooperativním způsobem. Buď si dát práci s takřka zbytečným vysvětlováním že tu hru kazej, nebo vytáhnout nějakou semi-kooperativní hru, když je to tak baví. Ty jsou právě všichni na jednoho a je jich už dneska na výběr ohromná spousta... Podle mě je snažší změnit hru než změnit kamarády :D

11.9.2011 15:23:02

kren
Ok - máš recht byl jsi špatně pochopen :-)

11.9.2011 15:28:42

rbx

Tak nevim
moje zena po me ve hrach jde jak slepice po flusu. Jenze od te doby, co jsem povysil hry na business, tak se mnou nehraje. Co se tyce ostatnich, tak tam, kde nove hry prinasim ja a vysvetluju je ja, tak si vsichni reknou, ze to musim umet, kdyz do her delam, a tak me zarezavaji. S lidma ze Zatrolenek problem nemam, tam jsem vetsinou za outsidera, kteremu se obcas podari vyhrat :-) Jedina vyjimka je Elenistar, ten si na me zasedl a prasi me furt.

11.9.2011 15:45:41

rxb
Jo, jo, Elenistar bude za trest hrát pouze kooperativky.

11.9.2011 15:47:20

Elissa rbx
Ja myslim ze kdyz mu budeme bourat baracky za sest fufniku ze to nemuze ustat dlouho.

11.9.2011 19:51:37

falco
No hele ale uznej, že tohle se nedělá.

11.9.2011 20:00:04

Co fakt nesnáším
tak je kybic u stolu, který poštvává lidi proti sobě a nakonec to vyhraje, protože zmanipuloval půlku stolu.
Mám jednu čerstvu zkušenost, kdy začal mít protihráč komentáře k mojí převaze - byl jsem na 3 místě z 5 :-) Prostě jsem zahrál lepší tah v konfliktní hře, bez jakéhokoliv konfliktu, vyšel lépe jak on aniž bych se extra snažil a taktizoval. V následujícím tahu komentoval tah protihráče, který namísto toho aby v dané lokalitě zaútočil na mě tak zaútočil na neutrální armádu. V tu chvíli spustil litanii, proč neútočí na mě a jaký to má smysl a že já jsme tak silný. Tak to jsem se ozval, že už toho mám dost a tohle se prostě nedělá a nedělá to jen v tehle hře, ale i jiných. Chvilku bylo dusno a asi jedno kolo bylo ticho u stolu, ale jak hra krásně frčela.
Podle mě by spoluhráči neměli vůbec nějak komentovat tahy jiných hráčů nebo dokonce opravovat jejich tahy směrem v neprospěch jiného hráče.

A hraní doma? Nevím jak moc chování u stolu odráží soukromí, ale podle toho tvrzení bychom museli být pořád nanože, protože se navzájem opravdu nešetříme, ale nebylo to tak vždycky.

12.9.2011 09:15:09

to Lumirius
Tak to s tebou naprosto souhlasím. U normální hry je to přesně jak říkáš. Trošku je komplikace v tom, když zaučuješ nějakého nového hráče, tak v rámci výuky se někdy neubráníš tomu upozornit ho, že dělá nějakou blbost, protože na to doplatí jinde. Pokud ta blbost, co udělal souvisí pouze s ním, tak je to v pohodě. Pokud ale musíš tu blbost vysvětlit tak, že chtě nechtě musíš poukázat na postavení a taktiku jiného hráče, tak se někdy chtě nechtě dostaneš do situace, kterou popisuješ. /pkud jsou všichni srozuměni v tom, že je to výuková hra, tak to ještě jde, ale nejhorší je, když se tohle uděje ve hře s dětmi, kde jednomu dítěti vysvětluju taktiku a jeho chyby a druhé dítě se urazí, protože na něho něco prozradím co chystal a čeho si první dítě nevšimlo.
Někdy je takové lavírování při hře s dětmi fakt o držku a člověk musí opatrně našlapovat jak mezi vejci, aby nedošlo ke konfliktu :).

12.9.2011 09:25:47

Lumirius
No, tohle je dost kontroverzní myšlenka- to, že nelze hráče přesvědčovat k napadení jiného hráče. Například u Smallworldu to takhle funguje dost často, prostě se hráči spiknou proti nejsilnějšímu. Případného nerozhodnutého hráče je třeba přesvědčit. Stejně jsem to už zažil i v Kykladách. Neumím si představit, že se u stolu mlčí o konkrétním nebezpečí nástupu jednoho hráče. Hráč musí oblafnout všechny, jinak bude odhlalen všemi. Takhle to vidím já. Tahkhle to hrajeme a jsme s tím smířeni.
PS: Proto není zdaleka nejepší, brát si nejsilnější kombinaci rasy a vlastnosti ve smallworldu

12.9.2011 10:00:11

to Stepan
Pravděpodobně jsi nepochopil, co tím chtěl Lumirius říct. Jde o to, když někdo, takovými kecy zbytečně kazí hru a poštvává někoho proti někomu jen proto, že je třeba zkušenější hráč a nebo se mu momentálně povedl nějaký tah, ale přitom není nijak vepředu. Osobně taky nemám rád, když se debata u hry zvrhává jen na poštvávání se proti sobě.

12.9.2011 10:06:40

Lumirius
jak se to vezme. My hodne cast oresime, zenekdo neco neudelal a tim padem hra v dany tah skoncila a nekdy druheho dotlacime, aby dal na rady spoluhracua nenechal viteziciho hrace v prakticky poslednim kole zafinisovat. Nekdy je to logicke vyusteni situace, nekdy je to fakt opruz, kdyz nabehnu spravnym smerem na vyhru a ostatni hraci spolu strasne resi, jak me sestrelit a nakonec diky tomu koncim na miste poslednim. Na druhou stranu v hrach kde se valci jsou ty rady prakticky svym zpusobem aliancemi. Na druhou stranu je ale zase dost divne, kdyz misto receni si, kdo s kym si pomuze se radi spojencum konkretni kroky a strategie. Na to by si kazdy hracmel prijit sam.

12.9.2011 10:13:21

Křene
ono je to opravdu těžké, ale zase argument typu, že by tím skazil celou hru, že udělal nějaký blbý tah (ten byl v tom konfliktu použit) mi připadne hodně mimo. Prostě někdo přišel na něco co ten druhý přehlídl, navíc pokud si člověk ve hře nabije hubu tak si na to příště dá bacha.
Svět není černo-bílý, je hlavně šedý.

12.9.2011 10:22:43

ad Ringo
... kde se valci jsou ty rady prakticky svym zpusobem aliancemi. Na druhou stranu je ale zase dost divne, kdyz misto receni si, kdo s kym si pomuze se radi spojencum konkretni kroky a strategie. NA TO BY SI KAŽDEJ HRÁČ MĚL PŘIJÍT SÁM. ...

Souhlas

12.9.2011 10:24:31

Vybíráme z Bazaru

Dead by Daylight Desková hra v češtině
Dead by Daylight Desková hra v češtině
Akt. cena: 799 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas