Nejlepší roll and write / pen and paper?

Pokukuji po rozšíření sbírky všech her, které zahrnují “zapisování” a “kreslení”, ideálně s pořádnou dávkou náhody, čímž se vyruší dlouhodobé plánování - nemám rád počítací eurovky, z osadníků se mě dělá nevolno… ideálně bych chtěl i kooperační hru, ale takovou asi ještě v tomhle podžánru neudělali…musí být v CZ nebo jazykově nezávislá - pro mě EN není problém a pravidla vysvětlím, ale nesmí tam být EN text na kartách

Již máme: 
#Kartografové 
#Kartografové: Hrdinové
#Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť
#Railroad Ink: Zářivě žlutá edice
#Vítejte na měsíci 

a česky jsem nalezl tyto:

Vítejte ve svém vysněném domově (asi nemá smysl, když mám měsíc…)
Hadriánův val - moc počítací/překomplikované
Twilight Inscription - moc počítací/překomplikované

a nejvíce zvažuju tyto:

Zombicide do zbraně!
Stezky Tukanů
Papírove doupě

jsou ještě nějaké lepší/další?

1.10.2023 14:29:16

Určitě bych se koukla na #Příští stanice: Londýn. Momentálně naše nejoblíbenější zakreslovačka. Je to příjemné na hraní, ale zároveň to není hloupé. Hezký mechanismus, který využívá 4 druhy barev pastelek a v pokročilejší verzi dáva každé barvě speciální schopnost.

Rozhodně bych na to mrkla a doporučila bych to i více než třeba Stezky tukanů.

__________________________________

Mám dlouhý wishlist a nějaké hry výměnu. Koukni se a kdyžtak se ozvi, domluvíme se.

1.10.2023 14:40:55

@PetrR koukni určitě na Escape od Queen Games, ta je kooperativní, sice v angličtině, ale má pouze anglická pravidla.

#Escape: Roll & Write 

Případně další roll & write od Queen Games jako Alhambra nebo Copenhagen. Vzhledem ke kostce se v nich nedá moc plánovat :⁠-⁠)

1.10.2023 15:23:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Jen reflexe k Zombicide: Do zbraně. Je to jednoduchá svižná krátká mlátička - čili spíš jen filler. Sice člověku nic nebrání si dát víc partiček za sebou, ale to se to zas může rychle ohrát. Pro mě to není plnohodnotná hra, ale jen taková prima tetrisová jednohubka. Jako taková funguje na jedničku, ale dobré si od toho neslibovat víc než to je, aby člověk nebyl zklamaný. O náhodě to je hodně, počítací/překomplikované ani omylem.

1.10.2023 15:43:27

Série Clever #Ganz schön clever / #Doppelt so clever  /  #Clever hoch Drei 

#Silver & Gold 

1.10.2023 16:35:05

Na tohle jsem take slysela dobre reference. Pravidla jsou v EN ale jinak bez textu. #Rajas of the Ganges: The Dice Charmers

Pristi zastavka Londyn jde vyzkouset na BGA. Ze vsech co jste psal ja mam nejradeji Stezky tukanu. 

Jeste je #My City: Roll & Write  ale tam jsou pravidla v EN a na papirech text co se boduje ale to bych rekla, ze staci vysvetlil jednou a clovek si to budu pamatovat. Take k vyzkousenina BGA.

1.10.2023 17:14:04

Hry od Postmark Games. Všechny 3 co jsou zatím venku mají pravidla v češtině:

Voyages, Aquamarine, Waypoints. Ale jsou to Print and Play, na druhou stranu jsou levné.

1.10.2023 18:00:16

-1 za mě k #Three Sisters. Bylo to na mě už moc překombinovaný a nepřehledný. Ale jestli je v pozici kandidátů i #Twilight Inscription, tak bych o těch třech sestrách uvažoval, páč je to trochu heavier.

Ještě mě napadá #Super-Skill Pinball: 4-Cade, což je za mě nejzábavnější sólo z tohohle žánru. 

A pak, kdybych přimhouřil oko u té angličtiny, tak #Long Shot: The Dice Game , což je kombo roll-n-write a sázení na koníčky a z mojí zkušenosti jedna z nejzábavnějších her týhle kategorie.

2.10.2023 09:33:11

Za mě jsou Three Sisters nejlepší hra z téhle kategorie, ale angličtina se objevuje i mimo pravidla na jednotlivých listech, na které se zaznamenává. Jednoduchá, žádné dlouhé texty, ale je tam. 

2.10.2023 11:30:11

angličtina na kartách je problém, nedají ani slovo anglicky…
#Twilight Inscription a podobný šilenosti nechci, nemám rád hry, kde chybný start může pohřbít následující dvě hodiny…

2.10.2023 20:59:04 | Upraveno autorem (porovnej)

tak jsem zatím ozkoušel 4 ze 7 koupených a zhodnocení:


Ganz schon clever - super, tak jednoduchá hra a při tom dost na přemýšlení

Příští stanice Londýn - opět velmi jednoduchá hra, ale nabízí docela dost taktizování, i když někdy může hráče dost podělat a neudělá s tím nic

Kartografové - Podměstí: Do hlubin Sabeku - slabota, pouze 3 nové karty úkolů hru moc neozvláštní a celá mechanika vynuceného napojování je spíše opruz, než změna…

Stezky tukanů - asi jsem na hru už moc starý, přijde mě vhodná pro detí okolo 6-8 let, ale nenabízí téměř žádnou možnost hru ovlivnit nebo taktizovat a celá je naprosto triviální a nudná
 


ještě se chystám na ten zombicide, papírové doupě a escape

27.10.2023 22:25:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Ahoj,

vyzkoušej Dungeons, dice & danger

 

28.10.2023 10:45:58

Za sebe ještě doporučuji hru #Demeter. Je to něco mezi Welcome to… a Ganz Schön. Z prvního si bere systém vybírání z akcí na kartách, druhý mi to připomíná navzájem se spouštěnými bonusy dobrým načasováním akcí. Mně osobně to ohromně sedlo.

Z dalších méně známých je super také Voll Verplant (případně AJ verze Metro X), dá se zkusit i legálně online přímo na Schmidt Spiele stránce. 

28.10.2023 15:01:31

@Falcon Star To mě hodně zaujalo. Kde se to dá sehnat?

28.10.2023 21:00:01

jeden kus Demeteru mě někdo vyfouknul na bazaru a nestihl jsem ho, koukat budu dál, vypadá docela dobře

Vyzkoušel jsem už i zombicide, který bohužel zklamal, hra je velmi povrchní a zcela náhodná, nelze ovlivnit v podstatě nic kromě zakreslení poškození a herně je velmi “plochá”, interakce mezi hráči téměř neexistující

“Escape roll and write” funguje docela dobře v kooperaci, ve dvouch je ale hra výrazně lehčí, než ve třech hráčích a jelikož se jedná o čisté kostky, opět je výrazný podíl náhody, který nelze nijak ovlivnit, pokud se nezadaří, sice mám rád kostkové hry, ale musí mě nabídnout možnost něco udělat i s mizerným rollem, tady člověk pokud nehodí správnou kombinaci, celý tah neudělá vůbec nic, protože žádná jiná akce, než roll kostkou, tam není, což ve výsledku hráče může potrestat ještě jednou, protože některý ze symbolů kostky odstraní ze hry takýe je trestán i následující hráč - mizerná mechanika

11.11.2023 16:14:33

Stezky Tukanů je za mě fakt slabota, s těmi vámi už vlastněnými hrami to podle mě srovnání moc nesnese..

22.11.2023 10:47:24

ano, přesně tak, už jsem to prodal, hra nejspíše cílí na mladší publikum a nebylo v ní nic, co by mě lákalo zkoušet vícekrát znovu

Už jsem odehrál i Papírové doupě a bohužel i tahle hra trpí neduhy, zejména nevyrovnanost některých herních prvků, nízká variabilita a na první pohled okamžitě jasná “správná” cesta skrze dungeon, doufal jsem v trochu strategičtější zážitek s možností různých strategií, což hra bohužel nemá

22.11.2023 11:02:11 | Upraveno autorem (porovnej)

ještě nějaká, ideálně česká, zakreslovačka? nebo alespoň nejaká nová třeba na rok 2024 v plánu není? Zaslechl jsem, že je anglicky vydaný nový díl “Příští stanice”, ale CZ zatím nic

13.12.2023 20:43:59

Roll & Raid - brutalní vikingská rw řežba

13.12.2023 21:23:53

#Corinth je fajn roll & write. Během covid vyšel zdarma jako print and play, ale je i retail verze.

13.12.2023 23:39:13

dík, “za ty prachy” Corinth nevypadá zle, našel jsem tu jen černobílou verzi, ale o klik vedle to mají i v barvě https://drive.google.com/drive/folders/1juhTYboh6Qoh3ENwl07tYrY_lu1gKG5g

tak ho příští týden vyzkouším :-)

13.12.2023 23:59:45

Mě docela bavilo #Dungeons, Dice & Danger . Chození do podzemí a boj s nestvůrami a bossem.

---
Pomáhám s překlady pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

14.12.2023 08:37:52

PNPArcade

Pro ty, kteří neznají tyto stránky 

https://www.pnparcade.com/

 

 

16.12.2023 16:04:37

Mě ještě napadají #Troyes Dice .

16.12.2023 22:25:17

@PetrR ta příští stanice je Tokio

Má někdo porovnání již zmiňované ganz schon clever a clever cubed? 

17.12.2023 07:06:11

Vybíráme z Bazaru

Iliad
Iliad
Akt. cena: 35 €
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas