Má hodnocení na BGG nějakou vypovídající hodnotu?

Na BGG jsem si do vyhledávače zadal, aby mi našel všechny hry, které mají alespoň 1000 hodnocení. Toto číslo jsem zvolil proto, že u nižšího počtu hodnocení se dost často projevuje silný vliv hypu.

Vyhledávač mi našel celkem 2210 her. Z nich mělo 89 hodnocení vyšší než 8,00 a 151 her mělo nižší hodnocení než 6,00. Zbylých 1970 her (89,2% z celkového množství) mělo hodnocení v rozmezí 6,00 - 8,00.

Když to srovnám s jinými databázemi, tak to rozpětí je tak minimální, že snad ani nemá cenu ho nějak zohledňovat a raději si hru vybrat podle vkusu.

Řídíte se někdo při výběru hry žebříčkem na BGG?

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.
5.7.2019 15:56:47

:-)
V Adv. search to máš v šiestom riadku na konci.

9.7.2019 13:44:01

.
with at least _____ user ratings

?

9.7.2019 13:44:38

vypovídací hodnota

já na BGG koukám často, ale více než výsledné pořadí a celkové hodnocení pročítám negativa a pozitiva a na základě toho se rozhoduji. Za negativa neberu špatně napsaná pravidla nebo poznámku "nudné", hledám podrobnější popisy a na základě toho se rozhoduji zda jsou to věci co vadí i mě. Popřípadě je dobré kouknout i do fóra ke hře. Pokud bych to měl vzít tak že kouknu na pořadí a na základě toho se rozhodnu tak pak to opravdu vypovídací hodnotu nemá. Pokud však chci zjistit o dané hře více tak to pro mě osobně má vypovídací hodnotu hodně velkou. Již mnohokrát jsem se vzdal hry kterou jsem chtěl a naopak pořídil si něco co jsem si myslel že není pro mě.

9.7.2019 14:02:42

BGG
Tak já na BGG chodím pravidelně a je to mé vodítko při začátku zájmu o jistou hru.

Hodnocení BGG má 2 roviny...hodnocení uživatelů "AVG Rating" a "GEEK rating" podle kterého se řadí hry v žebříčku. Právě druhý zmíněný má problém v tom, že nikdy přesně neví, jak je počítán, neboť vzniká propojením řady faktorů jako "AVG rating", hodnocení VIP uživatelů a poměru k počtu hodnocení.

Proto je třeba i hodnocení hry velmi nepřesné, pokud se jedná o hru novou (1-2 roky) či o hru, kde je hodnocení pod min 1000 uživatelů...zde je třeba brát výsledné hodnocení a pořadí v žebříčku velmi s rezervou či vůbec.

Dále je potřeba si uvědomit, že mnoho starých her bylo hodnoceno v době, kdy na hry byli jiné požadavky a lidé byli rozvášnění i z Monopoly...tyto hry mají zpravidla nadstandardně dobré hodnocení (podobně je to u filmů, kdy stará "klasika" má prostě na CSFD nad 90%, přestože by dnes neuspěla).

Takže hodnocení žebříčku BGG má smysl pro hry v rozmezí cca 2005-2017 s hodnocením 2000+ uživatelů

9.7.2019 17:17:38

Starší hry a filmy - OT
Rozhodně si nemyslím, že by starší hry byly nadhodnocené. Jen málokterá z her starších roku 2005 má průměrnou známku vyšší než 7,50. A stejně tak si nemyslím, že by byly překonané. Já mám ve sbírce trojici legend El Grande, Tikal a Samurai a pokud mám někdy chuť na area control hru, zahraju si kdykoliv kteroukoliv z nich, protože všechny tři jsou skvělé v tom, že se nejedná o kombinaci pěti různých mechanismů, ale je tam jen jeden, ale zato v nejčistší možné podobě a dotažený prakticky k dokonalosti. A všem třem dám klidně čtyři nebo čtyři a půl hvězdičky i v dnešní době.

A stejně tak se rád podívám třeba na Casablancu, Občana Kanea nebo z českých třeba Anton Špelec, ostrostřelec, což jsou pro mě čtyř až pětihvězdičkové filmy, které mě baví a mají mi co nabídnout i dnes. Oproti tomu už dobrých 5 let se v Hollywoodu nenatočil jediný film, který bych ohodnotil pěti hvězdičkami a málokdy jsem ochoten dát i ty čtyři (za těch posledních 5 let všehovšudy asi 10 filmům).

Klasika se vždy stane klasikou z nějakého důvodu. Jsem zvědavý, kolik dnešních her se bude hrát za dvacet let a na kolik dnešních filmů se budou lidi ochotni podívat za sedmdesát let.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

10.7.2019 07:16:08

ruy

BGG rebrik
..pouzivam pri zbierani informacii o hrach pomerne casto, ale..
..pride mi ze na bgg, v porovnani s tunajsim osadenstvom, hodnoti strasna spusta neskusenych hracov
..takze hodnotenie na bgg si pozriem, ale rozhodne sa nim neriadim, uprednostnujem ZATROLENE hodnotenie, kde su mozne aj veci ked si hraci vedia "vybavit" zamerne ohybanie hodnotenia, z roznych stran ako tomu bolo svojho casu napr. u nestastneho roboticsu :) - viem je to offtopic :)
..za tie roky mi prislo rozumnejsie nekupovat jednoducho novinky, ale pockat a nechat hru zriet (ako vino) aj 2-4 roky, ak je hra aj po takomto case stale prijimana ako dobra, tak dobrou v drvivej vacsine pripadov aj je a to bez ohladu na body na bgg

10.7.2019 15:59:49 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
Hodnocení na zatrolenkách je fajn v tom, že uživatelé mají podle své aktivity na serveru u jmen ikonky, vím že to nevylučuje, že někdo s otazníkem u ikony nemá nahráno opravdu hodně, ale odhalíte tak velmi rychle hodnocení zkušených hráčů, nemám na mysli ani tak hvězdičky jako doprovodný komentář. Na Bgg je sice těch komentů víc, ale musíte se tím brodit. Když se podíváte na hodnocení na ZH, myslím si, že má vliv, jestli je hra lokalizovaná do čj. Naproti tomu hodnocení na deskozroutovi, kde pravidelně tapetuji fóra svými rozumy, je spíše hodnocení úžší skupiny specifických hráčů. Advanced Squad Leader na první příčce o něčem svědčí. Hodnocení na BGG je z mého pohledu zapleveleno lidmi, kteří by udělali nejlépe, kdyby tam nic nevkládali a nehodnotili (těším se na hru 10, krabice došla 8, má to špatná pravidla 4 s datem vložení příspěvku, kdy pátá revize už visí na netu apod). Byli by fajn kdyby tam šlo filtrovat podle hodnocení uživatelů, kteří jsou registrovaní třeba 5+ let apod.

11.7.2019 06:59:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

MOURNEQUEST -ENG - Nové , ve folii
MOURNEQUEST -ENG - Nové , ve folii
Akt. cena: 699 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas