Má hodnocení na BGG nějakou vypovídající hodnotu?

Na BGG jsem si do vyhledávače zadal, aby mi našel všechny hry, které mají alespoň 1000 hodnocení. Toto číslo jsem zvolil proto, že u nižšího počtu hodnocení se dost často projevuje silný vliv hypu.

Vyhledávač mi našel celkem 2210 her. Z nich mělo 89 hodnocení vyšší než 8,00 a 151 her mělo nižší hodnocení než 6,00. Zbylých 1970 her (89,2% z celkového množství) mělo hodnocení v rozmezí 6,00 - 8,00.

Když to srovnám s jinými databázemi, tak to rozpětí je tak minimální, že snad ani nemá cenu ho nějak zohledňovat a raději si hru vybrat podle vkusu.

Řídíte se někdo při výběru hry žebříčkem na BGG?

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.
5.7.2019 15:56:47

BuenoExcellente
Nie som nejaký guru do štatistiky, ale ak by som vyhľadával podľa týchto kritérií, tak tých 89 hier s priemerným hodnotením vyšším ako 8 od viac než 1000 ľudí by mi už dalo určitú nápovedu, ktorá hra by mohla byť naozaj dobrá. Z databázy s vyše 100 tis. položkami to zosortovať na 89 mi príde ako slušný výsledok.

5.7.2019 16:06:56 | Upraveno autorem (porovnej)

pecovarhy
Jenže dost z nich jsou různé výroční nebo speciální edice her, které mají jinak hodnocení o něco nižší. A u dalších novějších titulů, kterým budou hodnocení ještě přibývat je dost reálný předpoklad, že až jim pár stovek nebo tisíc hodnocení přibyde, tak i jejich průměr klesne pod 8,00.

Navíc čistě za sebe musím říct, že spoustě těchto her bych dal maximálně tři hvězdičky a naopak velkému množství hůře hodnocených kousků bych dal známku mnohem vyšší. A podobně to bude mít skoro každý.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

5.7.2019 16:30:17

Joe

Pri
Pri hre je hodnotenie tazko subjektivne. Skor sa treba orientovat podla uzivatelov, ktori podobne hodnotia hry, ktore hodnotis ty. Potom je velka sanca, ze aj hry, ktore oni hodnotia vysoko a ty nepoznas, sa ti budu pacit.
---------------
Prekladateľ Joe

5.7.2019 17:46:09

Neřídím se podle žebříčku BGG
Určitě se na hru na BGG podívám, přečtu hodnocení hráčů, proč dali počet hvězd, jaký dali. Zvláště mě zajímají nízká a střední hodnocení. Pokud se tam více lidem nelíbí něco o čem vím, že by se to nelíbilo mě, tak je to pro mě rozhodnější vodítko, než celkové skóre hry.
Hodně dobrých her má nízké hodnocení třeba jen kvůli špatně napsaným pravidlům, což se člověk nedozví, pokud se jen podívá na celkové skóre.

5.7.2019 20:18:00 | Upraveno autorem (porovnej)

BGG ani nic jiného NE
Dle mého nemá smysl koukat na žádné žebříčky, nebo se orientovat podle některých recenzentů a podobně... Vkus na hry je naprosto subjektivní a i když najdu někoho či něco s čím mám pocit že se celkem shoduji, stejně nakonec zjistím že se vkus / preference v zásadním bodě liší....
Za mě nejlépe co zaujme pořídit a když to nesedne zase prodat/darovat...
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

5.7.2019 23:33:26

:)
Celkové hodnocení nemá moc smysl. Dobré jsou:
1) Negativní komentáře u nízkých hodnocení
2) Hodnocení u kterých je autor pravidelně doplňuje, každý odstavec mívá své datum.
3) Tabulka se sloupci, ve které je vidět kolik lidí dalo jaké hodnocení. Zjistíš jestli drtivá většina dala 8+, nebo je tam velký rozptyl a každému ta hra nesedla.
4) Spousta lidí hodnotí hru po jednom zahrání nebo má v hodnocení poznámku že to hraje s expanzemi, málokdo Ti tam napíše hodnoceno po 10+ hrách. Relativně dost her má problémy s pravidly, autoři dostanou v hodnocení sadu, to že dají následně do pořádku nebo tam jsou nahraná použitelná pravidla od uživatelů už nikoho nezajímá.
5) Pokud se chceš o hře něco doopravdy dozvědět, fajn je pokud tam má video:
- Rahdo runs through - borec odehraje pár tahů a přemýšlí u toho nahlas
- Board game coffe - drtivou většinu videa mluví o tom, co se mu konkrétně na hře líbilo a co nelíbilo
jinak je drtivá většina recenzí je odříkání pravidel a hodnocení hry na minutu, což je o ničem

6.7.2019 07:42:07

bgg
Žebříček bgg je pro mě poměrně důležitý. Hru v TOP 100-200 (možná i 300) jsem ochotnej vyzkoušet prakticky automaticky. Hodnocení o něčem vypovídá, já třeba vidím obrovskej rozdíl mezi 6.2 a 7.8... desítková stupnice, povaha deskových her a podle mě ne úplně šťastná slovní dopomoc ( https://boardgamegeek.com/wiki/page/ratings ) způsobuje, že hráči hru málokdy hodí pod pět. S trochou zjednodušení se to dá brát jako stupnice do pěti, kde 5ka je 0. :)

6.7.2019 16:14:45

Jindros
Slovník doprovod hodnocení považuji práve že nejlepší věc na tom hodnocení a i hodnocení pod 5 pro mě ma význam . samozřejmě většína hodnocení bude mezi 6-8 ale prve proto je důležité jestli je to 6.8 nebo 7,2

Určitě to má svoje mouchy ale nic lepšího zatím není.

6.7.2019 19:46:45

já osobně na bgg
žebříček dám, mě se mnohokrát stalo, že v porovnání podobných her (jejich zahrání či pořízení) se mi často víc líbí ta hra, která je v žebříčku víš - když mám ze dvou her podobný pocit a baví mě, tak jsem vypozoroval, že v BGG žebříčku je výš potom, ta která má lepší znovuhratelnost...

6.7.2019 20:36:01

BGG
Samozřejmě že jsme každý jiný, ale když se zajímám o hru a ta má třeba hodnocení 4 a druhá má 8, tak se podle toho zachovám. Určitě to o něčem svědčí. Takže mě hodnocení často ovlivňuje.

7.7.2019 22:35:25

BGG
Caute,

u mna je to tak 50:50. Dam aj nedam. Niekedy ma hra dobre hodnotenie a mna nezaujme (napr. Teraformace Mars - jedna z najnudnejsich hier aku som kedy hral a pritom na BBG patri medzi najlepsie). Ale samozrejme je to subjektivne. Ku prikladu zasa uvadzam Theby: Tomb raider - ta je niekde okolo 550 miesta a pritom patri u mna medzi tie najoblubenejsie.
Pri vybere hry ale stale kombinujem hodnotenia BBG, Youtube - prezentovanie hry a aj riadny gameplay.

Tommi

8.7.2019 00:40:57 | Upraveno autorem (porovnej)

ofc
Samozřejmě že to vypovídající hodnotu má, ale je třeba to správně interpretovat.
Hodnocení na BGG je pravděpodobnost, že se mi hra bude líbit - před započítání faktoru vkusu. Čím méně člověk zná vlastní vkus, tím je to užitečnější.

8.7.2019 01:20:36

tommi1414
nuž, 550. miesto na BGG nie je vôbec zlé, ak uvážime, koľko hier ročne vychádza...to ja mám jednu z mojich obľúbených hier momentálne na 3825. mieste :D nuž a povedz mi, kto si bude prezerať hry tak nízko v rebríčku...

8.7.2019 07:42:13

MerggieMan

A co je to za hru, muzu-li se zeptat? :D

8.7.2019 14:16:09

filter
Přijde mi, že chybu už děláš tím filterem. To, že hra má 1000 hodnocení už samo o sobě něco vypovídá. Zkus třeba 100+ hodnocení a bez expanzí.

Ale jinak obecně nečekej rozpětí jako třeba u filmů. Je mnohem jednodušší "omylem nevypnout tv" a shlédnout nějakou blbost, než jít a utratit peníze za nějakou blbost. (případně si v herně nechat doporučit špatný titul)

Za sebe se více orientuji dle Avg. rating než geek rating, kde je hodně upřednostněno, kolik hráčů hodnotilo. A pak jak tu píší jiní, nastupuje čtení "proč někdo dal 4 a méně hvězd a proč někdo jiný dal 9-10 hvězd".

V top 100 jsou hry, které mě minuly (Mage Knight, Dominant Species), ale to neznamená, že když se nějaká hra líbí velkému množství lidí, ale zrovna mě ne, tak to nedělá žebříček najednou nepoužitelný. Za sebe si myslím, že hry v top 100 stojí za to si každou z nich vyzkoušet. Vždy tam vidím, "proč se to někomu může hodně líbit", ale nutně to neznamená, že se to bude líbit mně.

8.7.2019 19:21:32

MerggieMan
Oprava - tie Theby Tomb raider su na 2151. mieste. To 550 bolo v ramci rodinnych hier. Mas pravdu ze dobre hry su aj dalej v rebricku. Nesledoval som kam v rebricku siahaju vsetky moje oblubene hry, ale urcite to nie je len v ramci prvych tisiciek.

Tommi

8.7.2019 19:48:57

MerggieMan
Oprava - tie Theby Tomb raider su na 2151. mieste. To 550 bolo v ramci rodinnych hier. Mas pravdu ze dobre hry su aj dalej v rebricku. Nesledoval som kam v rebricku siahaju vsetky moje oblubene hry, ale urcite to nie je len v ramci prvych tisiciek.

Tommi

8.7.2019 19:48:59

Houp
Nic proti, ale 100+ hodnocení považuji za absolutně bezcenné, protože se bez problémů stává, že narazíś na hru, která má průměrnou známku přes 9,00 a datum vydání za rok.

Stejně tak považuji za bezcenné méně než 500 hodnocení, protože se mi akorát zobrazí kvantum předražených kickstarterových projektů, jejichž hodnotitelé zasypávají hru devítkami a desítkami, protože by nikdy nepřiznali, že vyhodili 200$ za hru, které je jen lehce nadprůměrná, ale zato má milion krásných figurek.

Proto si vždy nastavuji 1000+ hodnocení (a vždy bez rozšíření), protože takhle se mi zobrazí jenom ty hry, které jsou už prověřené širším spektrem hráčů.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

8.7.2019 20:32:08

Hry pod 500 hodnocení...
Tak dají se tam najít i "normální" hry, které jen nedosáhly věhlasu. Například Hypergrid, Rone, Euthie, Envyra a podobné skvělé hry, které ale dosáhly úspěchu jen v lokálním měřítku. Nebo třeba Narcos, který se veřejnost zkrátka rozhodla ignorovat.

Nebo jsem nedávno rozšířil sbírku o výtečnou hru pro dva Haven, která má taky pouze pár set hodnocení, ale zkrátka měla smůlu a neoslovila širší publikum. Ale je fakt, že na ni jsem nenarazil díky BGG, ale díky omylem puštěnému gameplayi.

Ale jinak je pravda, že pokud se ve filtru nastaví méně než 500 hodnocení, zobrazí se žebříček, který je notně zaplevelený kickstarterovým "odpadem".

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

8.7.2019 21:17:14

Kanic

Hra sa volá "I, Spy."

8.7.2019 23:07:45

pod 500
Ze zvědavosti jsem prošel koukl na hry, co mám hodnocené a seřadil je podle počtu hodnocení. pod 1000 hodnocení mají hry, které mi přišli fajn:
Carcassonne: Safari, PIX, North wind,
Ascension: Apprentice Edition a těsně nad
Fantastiqa: The Rucksack Edition

ale souhlas s tím. Taky bych potřeboval na různých webech možnost "ignorovat hodnocení konkrétních lidí". Asi by to při té spoustě lidí nemělo význam, ale též mě štve, že hry (a jiné věci), lidi hodnotí aniž by hru hráli. (ať už jakýmkoli směrem - třeba Pandemic Legacy má od spoustu lidí 1 hvězdu, protože "je to legacy a zlý korporát chce po nás utrácet dokola peníze")

100 je asi už zbytečný extrém, ale s 1000 se dle mě ochuzuješ o některé dobré hry.. možná omezení vydání do 2018 + nad 500 hodnocení by ti dalo relevantnější výsledky, než nad 1000 kdykoli

8.7.2019 23:51:31

Houp
Tak jsem si do filtru nastavil těch 500+ hodnocení a projel jsem všechny hry, které mají hodnocení nad 7,50 a nějak mi nepřišlo, že bych přicházel o něco zásadního. Byla tam spousta mnou již zmiňovaných předražených kickstarterových her, pak několik těžko sehnatelných starších kousků a kromě nich pár novějších snadno dostupných her, které ale mají tak vysokou průměrnou známku díky nízkému počtu hodnocení (Heroes of Terrinoth, Děsnej krvák, atd.), ale kdyby měly třeba o tři tisíce hodnocení více, tak by ta průměrná známka s největší pravděpodobností klesla hned o několik desetin.

Díky za připomínku, ale myslím, že zůstanu u svého osvědčeného filtru.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

9.7.2019 07:11:43

filtry

Hrozně blbá otázka, ale kde přesně se v databázi BGG dají nastavit ty filtry? Já našel jenom "advanced search" a tam je k nastavení celkem prd.

9.7.2019 08:38:26

BigBobek
Stačí si s tím trochu pohrát. V tomhle pokročilém vyhledávání si můžeš nastavit prakticky všechno. Od roku vydání, přes počet hráčů, počet hodnocení, obtížnost, herní dobu, mechaniky, až po jednotlivé kategorie (rodinné, válečné,atd.). Můžeš si nastavit, jestli se ti mají zobrazovat jen základní hry nebo i rozšíření. Dokonce si můžeš vyfiltrovat pouze ty hry, které máš ve sbírce.

Podle mě je to naopak skoro dokonalé.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

9.7.2019 08:54:30

MalcolmReynolds
No právě ten počet hodnocení, jak se tady o tom bavíte (tzn. jestli 100+, 500+, 1000+), tam za boha nikde nevidím. :-(

9.7.2019 12:41:30

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne Star wars
Carcassonne Star wars
Akt. cena: 1050 Kč
Končí za: 6 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas