Korektura

Ahoj,
tímto nabízím všem, kdo by chtěli opravit nějakou recenzi nebo popisek, své služby:-)
Často tu vidím i dost děsivé chyby, takže budu ráda, když přispěji k jejich odstranění.
Nebojte se psát, myslím to vážně :-)
Studuju češtinu, trvá mi to jen chvilinku a vypadá to pak mnohem lépe.
14.2.2011 19:02:51

Jewane

A nechtěla bys napsat stručnou češtinářskou kuchařku - podobnou kuchařce pro překladatele od Caulyho? Původně jsem si říkala, že se k tomu někdy dostanu, ale asi ne.

Prostě chyby typu "aby jste", "2-dílný", velká písmena, čárky oddělující vložené vedlejší věty, nepravé skladebné dvojice, kolize vazeb, hromadění předložek, svůj X váš, složená přídavná jména.... A hlavně příklady: A je dobře, B je špatně.

Osazenstvo je zde učenlivé, akorát je mu třeba připomenout jistá pravidla. Jinak budeš z 90% upozorňovat stále na stejné chyby.

14.2.2011 19:52:22

PJ

Super
Děkuji, tleskám a podporuji.
S jednou korekturou se patlám už od podzimu :-(

Za ten článek se přimlouvám, inspiraci lze hledat zde: http://lelkoun.cz/naucte-se-spravne-cesky-s-silenymi-korektory

14.2.2011 19:58:12

článek
to je dobrý nápad, je to pro mě sice mnohem složitější než něco opravit, ale rozhodně to není od věci
Zkusím to:-)

PJ: pokud se s ní patláš a už tě to nebaví, pošli ji mně:-)

14.2.2011 20:02:20

Jewane
Téda, to bych si nelajsnul takhle na internetu napsat. :) Teď po tobě všichni pujdou a budou tě upozorňovat na malinkaté chybičky v každém příspěvku. :)
Kde to vůbec studuješ? V Praze na pedf?

PJ: Na téhle stránce jsem ještě tedy nebyl, ale mám pujčenou moc zajímavou knížku, která nese název "pište správně česky - poradna šílených korektorů" takže se patrně jedná o stejné autory... doporučuji!

14.2.2011 21:38:41

Elenistar
Inu, já ale netvrdím, že v mých příspěvcích nejsou chyby. Něco jiného je jen tak něco psát a něco jiného je opravovat text. Samozřejmě pravopisné chyby v mých příspěvcích pravděpodobně nejsou a nebudou, ale často se mi nechce řešit čárku nebo si nedávám tak úplně pozor na dlouhé či krátke i. A o spisovnosti už vůbec nemluvím. Naopak. Zdá se mi strojené když někdo mluví striktně spisovně a sama se toho snažím vyvarovat. A jazyk na forech, chatech atd. je podobnější mluvenému než psanému jazyku. No to je asi na delší debatu.
Nicméně pokud by se našel někdo tak odvážný, aby hledat chyby v mých příspěvcích, jen do toho:-) Já netvrdím, že příspěvky by měly být bez chyb. Naopak - na foru jde o to, aby ten, kdo chce, sdělil svůj názor. A to bez obav ze svého pravopisu.

A češtinu studuju v Praze jak na peďáku, tak na fildě:-)

14.2.2011 21:47:49

jewane
A dyť já si dělal legraci. Já jsem taky lenoch líná. A ptal jsem se proto, že tě možná z peďáku znám. Já tam taky studuju. :)

14.2.2011 21:54:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Bang!+město duchů+zlatá horečka+nemerví nebo živí
Bang!+město duchů+zlatá horečka+nemerví nebo živí
Akt. cena: 28 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas