jakou hru do zacatku?

Ahoj vsem. Po dni stravenem cteni recenzi na netu, jsem se stejne rohodl pozadat o radu Vas. Jsem uplny zacatecnik, zkusenost mam leda se sazky a dostihy nebo monopoli. Ale hrani me a pretel kolem me chytlo, tak hledam neco lepsiho, co nas vtahne do sveta her.
Takze pozadavky:

1) neco min narocne, ale zas nejsme male deti takze tak primerene :-) (libila se mi Hra o truny a Civilizece, to bude ale asi jina liga:-) rozhodne se k nim chci dopracovat)
2) at je to hratelne pro 2,3,4 lidi ale i 6 neni na skodu (neni podminkou)
3) hraji s nami holky (ale k necemu se mozna premluvit nechaj kdyz je to bude bavit)
4) pokud mozno cesky (jestli by to stalo za to a byl tu ke stazeni preklad, tak i cizi)
5) doba hrani prumerna (ikdyz obe hry s kterymi mam zkusenost byly take nekonecne)
6) pokud mozno nejeky pribeh (atmosferu)
Ze zacetku jsem uvazoval o nejeke klasice, jako Osadnici nebo Carcassonne. Necham si radsi ale poradit. Predem dekuji za nazory a zkusenosti.
16.12.2012 14:42:48 | Upraveno autorem (porovnej)

scoob
Ad 1) Hra o trůny není pravidlově složitá. Pokud ji chceš opravdu hrát, dostaneš se do ní raz dva a pokud tvoji přátelé znají příběhy Západozemí, určitě je to bude bavit.

Jinak za sebe mohu doporučit Railways of the World. Hra vychází z počítačové Railroad Tycoon. Ve dvou jsem to nikdy nezkoušel, ale už ve třech je to hratelné perfektně a čím víc hráčů, tím lépe. Pravidla vysvětlíš za 15 minut, holky s náma běžně hrají a baví je to (podotýkám, že většina z nich jsou ekonomky nebo alespoň techničky). Hra sice není česky, ale pravidla jsou přeložená a herního materiálu v AJ moc není. Sám jsem s RotW začínal v době, kdy jsem anglicky téměř neuměl a v pohodě se to dalo. Prakticky jediný potřebný text je na operačních kartách a ty jsou veřejné, takže stačí jeden z vás, který je ostatním přečte. Příběh ve hře není, ale pocit z budování železničního impéria za to stojí (podotýkám, že i já pracuji v železničních stavbách, takže to může být zkreslené).

Česká hra Dorn je můj tip číslo dvě. Hráči hrají za dvě strany - družina dobrodruhů najmutá vesničany z Argosu má za úkol zastavit temného pána Dornu v jeho snaze vyvolat temný rituál. Hra je jen s omezenou mírou náhody. Dá se hrát v jakémkoli počtu, co vyžaduješ. Jeden z hráčů vždy hraje za temného pána proti družině ostatních.

Za sebe mohu tvrdit, že Osadníky ani Carcasone bych nekupoval. Hry, co jsem ti doporučil nejsou o mnoho složitější. Zároveň tě nebudou nutit koupit si další rozšíření, což Osadníci i Carcassone budou a navíc atmosféry v nich opravdu moc není.

16.12.2012 15:36:52 | Upraveno autorem (porovnej)

moje začátky
moje první koupené hry byly Dominion a Agrikola. Vyprdla sem se na to jestli je něco více či méně náročného. Prostě se mi hry líbily. Začátky byly více náročné. Ale vůbec toho nelituju. Předtím sem nic pořádnýho nehrála. Leda tak sedmu a spol. Vybírala jsem mezi hrami, které mají nějaké to ocenění a je tam záruka, že dobře fungují machanismy. Nic proti osadníkům a car., ale já o těchto hrách vůbec do začátku neuvažovala. Ani podle recenzí mě nezaujali. Podívala bych se po nějaké té rodinné hře, ale s minimálním podílem náhody (s větším podílem náhody je dobré mít, pokud hrají menší děcka, vyrovná se tím jejich deficit). Nejsou tak složité na naučení, ale přitom mozek příjemně provětrají. Nejsou zas až tak triviální jako Car.. Takže třebas zrovna ten Dominion nebo Pilíře země, Robo Rally, Vikingové, El grande, Age of Empires III. Na ježoura jsem si nadělila Tobago a Mayský kalendář.

16.12.2012 15:46:36

osadníci
Tak já mám pocit, že jako začátek jsou Osadníci super.
Každej to dá a netrvá to dlouho.
Vlastně před hodně rokama jsem začínal s osadníkama v němčině, gigamicem a abalonou.
Ještě Risk, nic moc jiného tu nebylo.
Teď na začátek osadníky stále doporučuju, risk už je mrtvej, hra o trůny je opravdu dobrá, ale pro začátečníky to chce někoho, kdo to umí a vysvětlí jim to.

16.12.2012 18:11:14

scoob
Vikingové, Poštovní kurýr, Ticket to ride, Théby, Trans America, Cesta kolem světa za 80 dní, 7 divů světa. Všechny hry jsou v češtině, nejsou nijak složité, ale nabízí dost možností, herní doba u všech max. 1 hodina. Poslední tři až pro 6 hráčů (Divy pro 7), zbytek pro max. 4 hráče. Ty pro 4 hráče jsou dobře hratelné i ve dvou nebo třech. Všechny tyto hry mám a s některýma jsem před léty začínal a ani jedna z nich se ještě neomrzela. Třeba Poštovního kurýra jsem za poslední týden hrál 2x, což v konkurenci her ve sbírce je na tak starou hru velká poklona.

16.12.2012 18:35:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Osadníci
S tím jsem začal a je to prima hra do začátku a zvlášť nenásilná i pro holky. Plno her totiž holky hrát nechtějí.

16.12.2012 18:51:45

.... začneme od A...
tak třeba Antike a Acquire ( od tří lidí), a od B třeba burgen von burgund, od C máš vybráno a od D dědictví. Ke každé téhle hře se budeš rád vracet. Nicméně všichni mají dobrou hru. No a jsi v pytli. Stejně je koupíš postupně všechny. :o) Tak hodně štěstí při výběru i hraní.

16.12.2012 19:06:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Smolík
koukám ještě, že nepadl Small World, takže Small World. Sic extrémně agresivní kousek s nižším podílem náhody, ovšem s jednoduchými pravidly a silnou herní variabilitou. Každou hru totiž máte na výběr z naprosto jiné kombinace národů a jejich zvláštních schopností, takže herní taktiku vymýšlíte za chodu. Tahle hra dostala po nějakých deseti letech od dob Talismanu a Osadníků mě zpátky k deskovým hrám.

Jinak se lehce ohrazuji oproti degradaci žen na Zatrolených hrách na specifický živočišný druh vzpírající se analýze o kterém se mluví jako "holkám se to líbí", "tohle ženský moc nemusej" apod. Znám náhodou spousty krasavic s vytříbeným deskoherním stylem (žádosti na kontakty v poště budou zpoplatněny, děkuji).

16.12.2012 19:41:08

Carcassonne
Já bych doporučil Carcassonne a nestydím se za to. Jasně, existuje mnoho propracovanějších her a mnozí hráči ze Zatrolených her už na Carcassonne koukají skrz prsty. Ale když se vrátím nějaký ten rok zpět, tak to bylo právě Carcassonne, které mě přivedlo do světa deskových her (také jsem byl tehdy dotčen pouze Dostihy nebo kartami).

Obrovská výhoda Carcassonne je, že dokáže chytit úplně každého, kdo nehrál žádnou moderní hru. Ověřeno mojí praxí: od inženýra po základoškoláka, od dědy a babičky až po vnoučata. A pokud potřebuješ nakazit hráčskou horečkou své okolí, tak na to je Carcassonne ideální (oproti Osadníkům hratelné i ve dvou).

Poté co přesvědčíš své okolí, že ty hry můžou být opravdu zábavné, můžeš směle postoupit ke složitějším hrám (mně osobně se líbí ty, které doporučuje skyfire - viz níže).

PS: ke Carcassonne existuje mnoho rozšíření, nicméně podle mě nejsou nutností. Ačkoli jich mám několik, vzpomínám, že i se základní hrou jsme si užili poměrně dlouho.

16.12.2012 20:50:56

Carcassonne
já bych se toho taky nebál. Byla to naše (s přítelkyní) první moderní desková hra, cca 4 - 5 roků nazpátek. Měli jsme všechna rozšíření a nahráli jsme spoustu partií než jsme přešli k Agricole, Portoriku a pak různým ameritrash hrám atd...

Narozdíl od těch Osadníků (kterých jsem se nahrál na PC x partií snad před už 10 lety) je to hratelné ve 2.

Podle mě to je dobrá ukázka toho, že hry neznamenají Člověče nezlob se a pro "fajnšmekry" Dostihy a sázky :) a přitom to neodradí (není třeba dlouze studovat pravidla, dlouho chystat hru, pamatovat si všechny fáze kola, hromadu ikonek a číst hromadu textu na kartách)

16.12.2012 21:00:11

Lomikar
Trhni si! :)

P.S. Jakej máš ceník?

16.12.2012 21:25:07

Carcassonne
Podobné dotazy se tu čas od času opakují a podobné jsou i odpovědi. Faktem je, že koho hry chytnou, stejně nakonec skončí s desítkami her (ať už trvale ve sbírce, nebo jako průtokový ohrí(á)vač)...
I já už podobnou radu dával víckrát, takže se pravidelným čtenářům těchto diskusí omlouvám, ale v podstatě bych podepsal názor Cartase i Beholdera. Carc. špatné není, dá se v něm pravidelně pořádat i mistrovství světa, takže tak úplně jen hračka pro děti to být nemusí (když se například někdo naučí úplně všechny karty, co se ve hře vyskytují, a počítá s tím ve hře).
Nicméně - za sebe doporučuji Carcassone zelené barvy - Lovci a sběrači. Hlavně proto, že je to tak akorát komplexní tak, jak to je. Není potřeba žádných rozšíření - o trošku složitější než modrý základ a netrpí eventuální nevyvážeností různorodě přidávaných rozšíření. A ani na to v podstatě žádná rozšíření nejsou (když nepočítám jedno miniaturní, které bylo ve hře Carc. - Hrad jako bonus), takže ani takový ten reklamní "mus" se tu nekoná. Přitom to každý může hrát naplno hned napoprvé.

16.12.2012 22:03:29

ISLA DORADA
Možná se budu opakovat, ale tohle je opomíjený hit nenáročného hraní. Snadná, chytlavá s velkým plusem v podobě nejistoty vítězství do poslední chvíle. Grafické zpracování i figurky jsou úžasné. Jazyková nenáročnost je také plusem. Všem lidem, hráčúm i nehráčům, kterým jsem tuhle hru představil se vždy líbila a radí se k ní vždy vrací. Jediný pro tebe nevyhovující požadavek je počet hráčů 3-6. Jinak si myslím, že touhle hrou nemůžeš šlápnout vedle.

17.12.2012 00:04:10

Moje doporučení
- Tikal
- Doba kamenná
- Poštovní kurýr
- Jméno růže

Každá z těchhle her má naprosto odlišný herní princip, takže si můžete vybrat, co vám nejvíc vyhovuje.

Samozřejmě Carcassonne už nezmiňuju. Osadníky bych doporučil všemi deseti, ale tam je počet hráčů 3 nebo 4. (Pro 5 až 6 je třeba rozšíření a pravidla varianty pro dva jsou k přečtení na 4. straně Kupců a barbarů:

http://www.modernihry.cz/files/Osadnici_kupci%20a%20barbari.pdf

ale není to ono, protože Osadníci jsou především o komunikaci a smlouvání).

17.12.2012 08:57:43

Ještě pár tipů ode mě
S krenem se určitě shodnu na Době kamenné a Tikalu. Z toho, co tu ještě nepadlo, bych vypíchnul
- Údolí králů
- Sankt Petěrsburg (ideálně s rozšířením)
- a nebál bych se ani Portorika, které je sice strategicky náročnější, ale pravidlově je vlastně velmi jednoduché, akorát není pro dva

17.12.2012 16:21:49

scoob
Na druhou stranu, pokud te lakaji tematicke hry jako Hra o Truny, tak podle me neni duvod nekoumnout treba Descent: Journeys in the Dark Second Edition. Pravidla jsou prelozena, karty se snad prekladaji (ale ta anglictina je tam primitivni) vysvetleny je to raz dva, ale zaroven uz to je proste nejaka smysluplna hra :)

17.12.2012 16:44:27

vyber
Moc vam vsem dekuju, takovou odezvu jsem ani necekal. Tak prikladam zuzeny vyber.

Small World, 7 divů světa, Dominion, Pilíře země, Dorn, Descent: Journeys in the Dark Second Edition

21.12.2012 18:16:07

scoob
Z tohoto výběru bych doporučoval Dominion nebo Small World.

7 divů světa se mi sice líbí, ale není to dobré ve 2 a je to spíše filler (rychlovka). Pilíře a Dorn jsem nehrál. Descent bude určitě super co se týče atmosféry, ale jestli je to hra do začátku, to si nejsem jist. A taky zatím nejsou přeložené karty (nevím jestli na tom někdo pracuje nebo bude pracovat)

21.12.2012 18:32:10

scoob
Za sebe můžu doporučit Pilíře země. Koupil jsem si je před 5 lety k Vánocům a byla to moje první hra, která odstartovala moji závislost na deskových hrách (letos jsem si k Vánocům pořídil už 22.hru - Studenou válku). Navíc si pořád myslím, že to je kvalitní hra. Nejvíc na ní oceňuju, že je nejlepší ve 2.

21.12.2012 18:58:14

scoob
Zkuste Eclipse. Hra vysla i v CJ, je ale jazykove nezavisla. Velice intuitivni, pomerne rychle odsypa a akocli se jedna o narocnejsi hru, tak si myslim, ze je jedna z nejjednodussich z tech "tezkych". Hratelna od 2 - 6, ackoli si myslim, ze idealni je 4, ale hodne lidi si to chvalilo i v mensim poctu. Je to ale scifi, tak nevim, co na to holky. :-)

21.12.2012 20:11:59

2: bacil offtopic
jak je mozny ze ty po peti letech mas svou 22. hru a ja po 11. mesich mam svoji zhruba 60. ?? :-D

22.12.2012 00:03:06

scoob....
7 divu je ve dvou urcite lepsi nez smalworld. Plire zeme chteji take vice hracu nez dva. Dominion neni klasicka deskovka, michas michas a citis se osizen o hraci desku a tak. Ale z tohoto uzsiho vyberu bych vzal vzal ten dominion. Sice si u toho moc nepokecate vyjma.....dvactyrisestplusnakupplusmedakkupujustribrnakakovarnu.razdvatrictyripet......atd atd atd atd.....nicmene.....je to chytlavy,hratelny.

22.12.2012 06:46:31

twix....oftopyk...tohle slovosledi mne osobne trochu s....e,ale budiz...
Jak moc pravidelne je vsechny hrajes? A dobre znas? :-) cece jsou dny kdy sedime a cumime napolice a licitujeme co hrat. Ze dvou,tri,dvaceti.....vyberes snaz........u nas po tomhle vyberu na stole skonci antike nebo tichu. Takze tri je az az.:-) mame takovy soukrony herni klubik,schazi se nas jinak dost. No a pak ke kazde hre citim takovy otcovsky vztah. Radeji hraju nez skladuju,presto se na nekterou krabku prasi. Ale nevydedim.....Nikdy.

22.12.2012 06:58:52

twix
Já ty hry hraju, nejenom sbírám:-)

23.12.2012 09:56:24

dungeon fighter
to je podle mě jedna z nejlepších her na začátek. jednoduché, zábavné, rychlé, můžou hrát dva i deset, dobré pro dospělé i malé děti, vtipné. Pravidla se člověk naučí za deset minut a neodradí to od zkoušení dalších, spíš naopak. Osadníci a Carcassone fajn. nicméně se to ohraje, DF už jsem hrál asi stokrát a pořád se to neohrálo

23.12.2012 10:02:14

Souhlas se Skyfire
plně souhlasím s výčtem her. Moje "vtahovky" (hry, kterými se snažím vtáhnout nové hráče k deskovkám" jsou Cesta kolem světa za 80 dní, Trans America. Dalšími hrami jsou Pilíře země nebo Dominion.

Takže ze zúženého výběru bych doporučil právě ty Pilíře nebo Dominion. 7 Divů též není špatné.

23.12.2012 20:06:16

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds – Mollog's Mob (modely)
Warhammer Underworlds – Mollog's Mob (modely)
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 22 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas