Hry s miniaturami

Rbx mě přivedl k myšlence něco o nich napsat. Bude to většinou z pohledu hráče Warhammera 40k neboť s touto hrou mám největší zkušenosti. Ostatní mám jen odkoukané nebo opravdu zhlídlé jen ze zatrolek či BGG jako např.OKKO
První věcí co na těchto hrách zaujme jsou figurky a není divu některé jsou skoro umnělecká díla. Téměř každý klučina vlastnil plastové vojáčky. Ty původní, cínové, jsem nikdy neměl. No a když jsem je někdy někde zahlédl, zatoužil jsem po nich jak malej Karel, což jsem vlastně byl (a asi jsem furt:-)). Tyto hry mi konečně umožnily mít těch vojáčků co nejvíca a všechny pěkně nabarvený (teď kecám, jelikož mám natřenu tak čtvrtinu). Což nás přivádí k dvěma nelibůstkám u miniatur. První je velikost armády. I když stačí jen pár jednotek pro pěkné zahrání si, většinou to po pár hrách nestačí. To dělí lidi na ty co miniatury hráli a hrají. Ti co u nich zůstali musí doma před partnerkou na věky zapírat, že těch pár „pitomejch vojáčků“ je stálo pár desítek tisíc (možná, že ne všichni, ale já jo:-)). Jelikož firma jako GW nepatří k vyloženým samaritánům na poli herních miniatur. Na druhou stranu si myslím, že je mají nejkvalitnější. Jak jsem si dále všiml některé hry už počítají s hraním jen několika figurek, takže odpadá nákup tisíců vojáků
Dalším odrazujícím faktorem je jejich nabarvení. Vím o pár lidech, které zrovna tato věc odradila. Natření vyžaduje mírnou zručnost (zatím jsem nepotkal nikoho, kdo by po deseti figurkách barvil špatně) a hlavně nedostatkový čas (o tom vám nemusím nic psát, že). Dáte-li si ovšem práci s barvením, výsledek je nádherný, umocněný tím, že je to i vaše dílo.
Naštěstí pro ty kteří nechtějí nebo nemohou trávit tolik času u modelaření (což tato činnost v podstatě je) je k dostání spousta her kde jsou figurky už nabarvené. A jak jsem viděl jsou u většiny her natřené opravdu hezky.
A k pravidlům (budu většinou popisovat hry od GW jelikož s nimi mám nejvíce zkušeností): Určí se jak velké armády budou. To se dělá pomocí bodů. Každý voják má svou bodovou hodnotu, stejně tak i zbraně, zbroje (u základních armád to bývá předpočítané) a speciální vybavení. Toto je asi u všech her stejné. Kdo a čím, ale bude bojovat záleží jen na vás, musíte se prostě vejít do těch bodů. Někteří hráči (jako třeba já) neradi vidí, když má figurka zaplacenou jinou zbraň než fakticky drží. Vojáky si můžete vybrat až po určení cílů mise, to záleží na vás.
Po té se rozestaví terén. Můžete využít cokoliv. Samozřejmě nejlepší je mít vyrobený, nebo nakoupený „autentický“ terén (jako keře, zbytky zdí, zákopy, atd.). Některé hry mají své plány kde terén není nutný (Battletech). A můžete začít.
Hraje se na kola (jak jinak), které jsou rozděleny na fáze. U W40k je to pohyb, střelba, boj na blízko, kouzlení a určování morálky. Jestli se tu najde někdo od warhemmeru, ať mne omluví jelikož hraju stále podle druhé edice a tam je to troch u jinak.
Každá figurka má svůj pohyb určený v cm nebo palcích, což je vzdálenost o kterou se může pohnout. Některé se hrají na políčka.
Při střelbě se musí dohodit nebo přehodit dovednost střelby, upravovaná o to jak se nepřítel rychle pohybuje nebo jestli je v krytu atd. Kryty jsou buď teoretické (např. Battletech) nebo praktické – to se musíte sami podívat jak je vojáček vidět z pohledu střelce. Nedoporučuji hrát od určitého věku na zemi (já mám problémi se zvednout).
Při zásahu se porovná síla zbraně útočníka a odolnost a zbroj obránce. Jelikož má většina vojáků jen jeden život je to jesné U her s menším počtem figurek je životů většinou víc.
Boj na blízko se provádí střetnou-li se figurky podstavečkama. Hodnotí se rozdíly jejich dovednosti boje a z toho se vyvodí nějaký hod. Zranění se určuje stejně jako při střelbě.
Když jsou nějaké ztráty hodnotí se zda-li to ostatní členové ustojí nebo v panice utečou.
Další možností jsou psykeři kteří dokáží seílat různá kouzla, od bojových až po teleportovací. Tato možnost záleží na druhu hry a na dohodě.
Tyto hry jsou v podstatě taktické. Dokonce bych řekl že blíž než k wargamingu mají k RPG. S výjimkou Warhamer FB, který se hodně blíží bitvám v renesanční evropě. Jejich velkou předností (u mě) je že svou armádu máte opravdu rádi:-).
Podle toho co hrajete máte na výběr armády. Myslím že v tomto vede Warhammer s několika rasami a jejich spoustou frakcí. Background tohoto druhu her patří k nejpropracovanějším (samozřejmě, že čistě historické hry na tom jsou s pozadím lépe). Záleží jen na vás který ze světů a která období preferujete.
S deskovkami bych tyto hry nesrovnával, jde o úplně jiný druh hraní (hraju oboje, tak si toto srovnání, myslím, mohu dovolit). Hraní si s vojáčkama:-) Komu se kdysi líbilo ten určitě mini bitvy bude mít rád.
19.3.2009 15:52:06

sydo
Tak ono v podsatě když se to malování nelíbí, tak není zas takovej problém to přemalovat dle svého v kusu... v tomhle docela vydavatele chápu - nenabarvené figurky některé lidi odradí.
Jinak já tuhle koukal na ty figurky na Mutant v Hrasu, když jsem si tam byl zaslintat nad vším co nemám. Nijak extra mi teda do oka nepadly, nechápu proč předělali barvy jednotek, co bývaly ještě ve warzonech a jsou na všech obrázcích (třeba Venušanští hraničáři nebo Marťanští smrtizvěsti).

20.3.2009 11:46:25

add
Já to mám s tím vyzkoušením těžké. Bydlím v takových končinách, že široko daleko nikde nic (tedy co se týká hraní) v podstatě co si nekoupím, to nemám....
Zaujalo mě právě to AT 43, že v té základní sadě je to už připraveno pro 2 hráče, ale zase potřebuju něco s přeloženými pravidly (třeba to AT 43 stihne Morthe přeložit, než se rozhodnu :-))
Ale opravdu se v budoucnu na tohle nechci zaměřit, jen mě láká si to zkusit
Co se týká barvení, jsem umělecký barbar a to že jsem se pustil do barvení figurek k Battlelore je pro mně spíše skvělý relax a oddech, než nějaká nutnost a potřeba.

20.3.2009 12:47:52

to c00p3er
díky

to Hammer, už jsem tady některé lidi zval, tak to udělám veřejně:-) kdo by chtěl zkusit W40k určitě jsem pro, armády jsou čtyři a dvě nabarvený. jen ten čas.
No a s tima synama na tom začnu pracovat:-) alespoň z toho budou mít doma radost:-D

20.3.2009 12:52:45

to Hammer
no jo, ty seš ta opava, že jo?

20.3.2009 12:56:18

to Boldrick
Jednou tam možná skončím :-) (nic proti Opavě)
Já sem pantata z Frenštata

20.3.2009 13:19:48

to Hammer
tak to se omlouvám
nicméně na našich cestách na slovensko by se hodně dopředu dalo domluvit nějaké zahrání, čehokoliv. ale musí to uspět u přítelkyně. takže je to tak nějak spíš plán, ale spoustu her hraje se mnou takže nereálný to neni

20.3.2009 13:50:34

to Hammer
Jelikož znám oba systémy, možná bych napsal několik základních specifik např. warhammer fantazi (předkopládám, že WF 40k na tom bude podobně):
- potřebuješ armádu - není to úplně malá investice - počítej v řádech tisíců (já mám armádu odhadem za cca 10 000,- a postavím tak 1500 bodů, což je malá armáda)
- armádu musíš minimálně slepit, pak dále barvit (to není podmínka, ale vypadá to líp)
- většinou začneš s jednou armádou a vzhledem k finanční náročnosti si s ní budeš muset docela dost dlouho vystačit
- k armádě tzv. Army book, kde je popsáno jak se armáda staví a hraje cca 400,- (dá se stáhout z netu)
- potřebuješ pravidla - cca 1500,- (dají se stáhnout z netu)
- většina věcí je v angličtině, army booky se nepřekládají, občas někdo přeloží pravidla
-potřebuješ protihráče -nejlépe více s různýma armádama -přece jen je nuda hrát pořád proti stejné armádě

Tím tě od toho nechci odrazovat, jen je to koníček docela náročný, jak časově, tak finančně. Ale zase mám 2 malý kluky, tak až dorostou bud mít protihráče doma :)

20.3.2009 15:28:13

tomasV
Díky za všeříkající info...10 000 na armádu určitě nemám a k tomu ten problém s Aj, no nic, člověk nemůže mít všechno :-(

20.3.2009 18:31:40

rbx

Boldrick
Kazdopadne diky za moc hezky uvod do problematiky miniatur. Usvedcilo me to v mem presvedceni, ze tohle je vec, do ktere asi nikdy nepujdu. Z cloveka to taha penize a nejak mi tam proste chybi ten herni plan :-) Pokukoval jsem po Frontiers od Asmodee, coz je miniaturovka bez miniatur :-), takze na takovy pokud o vniknuti do tohoto typu her by to mohlo stacit, ale asi se na to vykaslu. Budu se drzet deskovek a ted nove i karetek (Anime: The Omega Shadow). Ale kazdopadne si to tu vzdycky rad prectu a jeste radeji bych videl nejake fotky z techto bitev, tak se tuzte!

21.3.2009 00:45:05

hry s miniaturami
No i pro mě bude tento svět na vždy uzavřen. Tak jak už tu bylo zmíněno dat 10 tyček za armádu - to si raději pořídím 5-10 deskovek.
Miniatury mám rád - bloodbowl je pro mě nej hra - mám rád malování a vůbec ty figurky vypadají skvěle ale narozdíl od ostatních her to má alespon hrací desku takže to není všechno o "pro mě nesmyslném" přeměřování a hádání kolik je to palcu a zda vidím půlku nebo jen hlavu. Stále taky nerozumim že hru ke ktére si pořídím takový množství užasných figrek a ke kterýmu potřebuju přečíst pravidla o rozsahu povinné četby je pak všechno dáná jen házení hrstmi kostek.
Zkusil jsem si necromundu pač jsem si řákal že tomu dám prostor - sice zase pravidla jak bible, kupa kostek a pravítka ale stačí pár figurek - no a jak to dopadlo - hra sice pěkná ale když o mém vítězství kdy jsem byl rozstřílen docela na hadry rozdhodl jeden hod na to jeslti si kluci nenadělají do kalhot - a světe div se oni si na 2 šestky do těch kalhot nadělali mě přimělo k závěru že to nemá se strategií a herním skillem mnoho společného. K tomu pak da další hodina po dohrní na naházení nových skillu a území.
Pak jsem si ještě hodně sliboval od AT-43 - psalo se že to bude na hrací desce stačí krabice s armádou - no vypadalo to slibně. Dopadlo to ale jako s ostatním jedna krabice fakt nestačí - hrací desta je nepodstatná stejně se měří centimetry a o ceně figurek ani mluvit nebudu.
Je to škoda - myslím že když už někdo dělá tak pěkný figurku - zasloužilo by si to i zajímavější a dostupnější pravidla.

21.3.2009 11:18:49

rbx

Heroscape
je myslim moje reseni miniaturovek. Doma to obhajim jako stavebnici pro deti a za par let bych to se syny i zahral. Navic to podle mne podporuje kreativitu stejne jako Lego.

21.3.2009 13:34:33

rbx

Heroscape
Jeeezismarja na ebay toho je. Kvantum. MEGA packy urciteho druhu krajiny za 20 dolaru. Figurek nepocitane... sakra, sakra.

21.3.2009 13:38:04

rbx
mel by sis to jeste dobre rozmyslet :)

21.3.2009 17:52:20

rbx

Siaron
:-) diky za pripominku. Ja to nejdu kupovat, ale zajima me to. Co je na tom spatneho? Spis hracka nez hra?

21.3.2009 17:55:07

rbx
já myslím, že si Siaron spíš dělá srandu, že se tu budeš rozmýšlet a ptát se, ale nakonec si to zase koupíš všechno :)

21.3.2009 18:08:23

rbx

Sydo
:-) jooo, na srandicky vas uzije. Delat si s chudaka zavislaka srandu. Ale u Heroscape uz se drzim hodne dlouho. To by muselo hodne dlouho neco hezkeho nevyjit, abych si to koupil.

21.3.2009 18:20:01

ebay
Jasně na ebay je to ho mraky, i u nás na hofylandu je forum, kde lidi prodávají přebytky.
Jinak já nakupuju z jednoho shopu z anglie - je to levnější a bez poštovného. Škoda, že tam nemají i deskovky.(kdyz tak mi pisni a ja to pošlu link)

22.3.2009 11:14:00

rbx
Jasne ze si delam srandu :) Takze ... kdy si to koupis ? :-P

22.3.2009 11:29:20

rbx

tomasV a Siaron
posli mi plis na radek[at]artbox.cz
Dik moc!

sIARON: PODNIKAM V TOM URCITE KROKY :-)

22.3.2009 11:31:31

rbx

tomasV
Jeste mam jeden nestandardni dotaz:-) Vydrzi ty postavicky detske ruce? Jde mi ted o to, jak moc to bude hracka pro me a jak moc pro syna.

22.3.2009 11:57:46

rbx

Heroscape
Tak se mi to libi cim dal vic. Jednoducha pravidla jsou super pro deti, to pochopi behem chvile a je to pak jen o hazeni hrsti kostek. Slozitejsi jeste nastudovana nemam, ale vypada to nadejne. Strasne se mi libi ta modularnost terenu, clovek si muze postavit co chce, jsou tam prekazky, jako treba ta uzasna dzungle. Jen jeste musim vyspekulovat, kde se to da levne sehnat v Evrope, protoze jsou to moc velke krabice a z USA je to postovne kolem 45 dolaru za zaklad :-(

22.3.2009 22:09:38

co vydrzi figurky
- tak kovové figurky, dokud nejsou namalované vydrží dost - já je půjčoval dvouletému sinkovi na hraní - po namalování už má smůlu.( na kovových spíše oprýskne barva) Kovové jsou ale náchylné na pád na něco tvrdého, kov je docela měkký
- plastové jsem neměl odvahu, občas se mi něco odlepí. Jedna figurka mi spadla z okna v 3 patře na dvorek při lakování a nic se jí nestalo.
Záleží jak máš velké děti.

22.3.2009 22:21:13

figurky
tak k wh40k toho moc nepoviem, sci-fi ma nikdy moc nelákalo. zato do fantasy warhammeru som úplny blázon, a aj ked má svoje muchy nedám naň dopustiť.
momentálne sa dá nejaká 1000 bodová armáda obstarať aj z armybookom do 3000 kč. (batalion 1500, AB 500, velitel 300 a nejaký lepší regiment 500). takže pri kúpe dvoch batalionov a pár dalších regimentov človek dokáže postaviť aj 2000- ovú army za celkom slušný peniaz (do 5000), samozrejme záleží aj od druhu armády. u takej orc & goblin army, alebo u skavenou potrebuje hráč podstatne viac modelov než u warriors of chaos army alebo u elfov.

a čo sa detí týka.
mám doma 5 ročného syna, s figúrkami sa hráva od 2 rokov, GW katalóg pozná odpredu odzadu aj poslepiačky, babky sa kôli nemu učia čo je orc, goblin, elf či trpaslík a s figúrkami zaobchádza ako vo vatičke. a že s času na čas niečo odpadne to sa pri hre stáva aj podstatne starším hráčom, nehovoriac o preprave armády na turneje :-)

17.5.2009 11:24:09

Vybíráme z Bazaru

Mechs vs Minions CZ
Mechs vs Minions CZ
Akt. cena: 3990 Kč
Končí za: 17 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas