Hry s miniaturami

Rbx mě přivedl k myšlence něco o nich napsat. Bude to většinou z pohledu hráče Warhammera 40k neboť s touto hrou mám největší zkušenosti. Ostatní mám jen odkoukané nebo opravdu zhlídlé jen ze zatrolek či BGG jako např.OKKO
První věcí co na těchto hrách zaujme jsou figurky a není divu některé jsou skoro umnělecká díla. Téměř každý klučina vlastnil plastové vojáčky. Ty původní, cínové, jsem nikdy neměl. No a když jsem je někdy někde zahlédl, zatoužil jsem po nich jak malej Karel, což jsem vlastně byl (a asi jsem furt:-)). Tyto hry mi konečně umožnily mít těch vojáčků co nejvíca a všechny pěkně nabarvený (teď kecám, jelikož mám natřenu tak čtvrtinu). Což nás přivádí k dvěma nelibůstkám u miniatur. První je velikost armády. I když stačí jen pár jednotek pro pěkné zahrání si, většinou to po pár hrách nestačí. To dělí lidi na ty co miniatury hráli a hrají. Ti co u nich zůstali musí doma před partnerkou na věky zapírat, že těch pár „pitomejch vojáčků“ je stálo pár desítek tisíc (možná, že ne všichni, ale já jo:-)). Jelikož firma jako GW nepatří k vyloženým samaritánům na poli herních miniatur. Na druhou stranu si myslím, že je mají nejkvalitnější. Jak jsem si dále všiml některé hry už počítají s hraním jen několika figurek, takže odpadá nákup tisíců vojáků
Dalším odrazujícím faktorem je jejich nabarvení. Vím o pár lidech, které zrovna tato věc odradila. Natření vyžaduje mírnou zručnost (zatím jsem nepotkal nikoho, kdo by po deseti figurkách barvil špatně) a hlavně nedostatkový čas (o tom vám nemusím nic psát, že). Dáte-li si ovšem práci s barvením, výsledek je nádherný, umocněný tím, že je to i vaše dílo.
Naštěstí pro ty kteří nechtějí nebo nemohou trávit tolik času u modelaření (což tato činnost v podstatě je) je k dostání spousta her kde jsou figurky už nabarvené. A jak jsem viděl jsou u většiny her natřené opravdu hezky.
A k pravidlům (budu většinou popisovat hry od GW jelikož s nimi mám nejvíce zkušeností): Určí se jak velké armády budou. To se dělá pomocí bodů. Každý voják má svou bodovou hodnotu, stejně tak i zbraně, zbroje (u základních armád to bývá předpočítané) a speciální vybavení. Toto je asi u všech her stejné. Kdo a čím, ale bude bojovat záleží jen na vás, musíte se prostě vejít do těch bodů. Někteří hráči (jako třeba já) neradi vidí, když má figurka zaplacenou jinou zbraň než fakticky drží. Vojáky si můžete vybrat až po určení cílů mise, to záleží na vás.
Po té se rozestaví terén. Můžete využít cokoliv. Samozřejmě nejlepší je mít vyrobený, nebo nakoupený „autentický“ terén (jako keře, zbytky zdí, zákopy, atd.). Některé hry mají své plány kde terén není nutný (Battletech). A můžete začít.
Hraje se na kola (jak jinak), které jsou rozděleny na fáze. U W40k je to pohyb, střelba, boj na blízko, kouzlení a určování morálky. Jestli se tu najde někdo od warhemmeru, ať mne omluví jelikož hraju stále podle druhé edice a tam je to troch u jinak.
Každá figurka má svůj pohyb určený v cm nebo palcích, což je vzdálenost o kterou se může pohnout. Některé se hrají na políčka.
Při střelbě se musí dohodit nebo přehodit dovednost střelby, upravovaná o to jak se nepřítel rychle pohybuje nebo jestli je v krytu atd. Kryty jsou buď teoretické (např. Battletech) nebo praktické – to se musíte sami podívat jak je vojáček vidět z pohledu střelce. Nedoporučuji hrát od určitého věku na zemi (já mám problémi se zvednout).
Při zásahu se porovná síla zbraně útočníka a odolnost a zbroj obránce. Jelikož má většina vojáků jen jeden život je to jesné U her s menším počtem figurek je životů většinou víc.
Boj na blízko se provádí střetnou-li se figurky podstavečkama. Hodnotí se rozdíly jejich dovednosti boje a z toho se vyvodí nějaký hod. Zranění se určuje stejně jako při střelbě.
Když jsou nějaké ztráty hodnotí se zda-li to ostatní členové ustojí nebo v panice utečou.
Další možností jsou psykeři kteří dokáží seílat různá kouzla, od bojových až po teleportovací. Tato možnost záleží na druhu hry a na dohodě.
Tyto hry jsou v podstatě taktické. Dokonce bych řekl že blíž než k wargamingu mají k RPG. S výjimkou Warhamer FB, který se hodně blíží bitvám v renesanční evropě. Jejich velkou předností (u mě) je že svou armádu máte opravdu rádi:-).
Podle toho co hrajete máte na výběr armády. Myslím že v tomto vede Warhammer s několika rasami a jejich spoustou frakcí. Background tohoto druhu her patří k nejpropracovanějším (samozřejmě, že čistě historické hry na tom jsou s pozadím lépe). Záleží jen na vás který ze světů a která období preferujete.
S deskovkami bych tyto hry nesrovnával, jde o úplně jiný druh hraní (hraju oboje, tak si toto srovnání, myslím, mohu dovolit). Hraní si s vojáčkama:-) Komu se kdysi líbilo ten určitě mini bitvy bude mít rád.
19.3.2009 15:52:06

miniatury
Já hrál Battletech (doufám, že na to nalákám současnou herní grupu, bo je to jedna z nej her u mě) a WH40k, se kterým jsem seknul kvůli penězům a času, přesně jak píšeš. Ale hra je to bezvadná a figurky skvělé. S malováním máš recht, není to tak těžké jak to vypadá a od té doby mě nemohou žádné předem nabarvené figurky uspokojit.

P.S. ten seznam figurek zpracuju o víkendu ;)

19.3.2009 16:00:34

to sydo
já si battletecha nestihl koupit. Hrával jsem to s jedním kamarádem. Líbí se mi, že je úplně jinej než W40. Strašně rád jsem si vylepšoval OBRy. Určitě bych si taky zahrál.

19.3.2009 18:01:13

Battletech
Není problém se v Praze dohodnout, zahrál bych si fest.

19.3.2009 18:22:50

Miniatury
Zrovna jsem si chtěl někde zjistit, jak se vlastně ty hry s miniaturami hrají a pak se objevil takhle pěkný, vysvětlující článek. Samozřejmě jsem věděl, že existuje Warhammer, Stars Wars a podobně, ale nikdy jsem se (naštěstí) nezajímal konkrétněji, až po přečtení diskuze k AT-43, možná bychom to v našem domácím klubu mohli někdy s něčím zkusit .....

19.3.2009 18:31:26

Battletech
taky doma jeste nekde mam :) dokonce 3 krabice :-) jednu s tema papirovejma robotama a 2 figurkovy .. ikdyz par robutku uz trochu "onemocnelo" :)

19.3.2009 19:19:07

Miniatury
Já sem začínal hrát miniatury než sem objevil také deskovky .A to konkrétně s LOTR TMG (jedná se o figurkovou hru s Pána prstenu),která se už nevyrábí a prakticky se už nedá sehnat,hrajem jí s klukem do dneška.Pak mám ještě Axis a Allies miniatures do který sem vrazil nekrestánké peníze.Ale už do Axisu tolik peněz naštěstí nedávám, hlavně proto že kvalita nabarvení figurek šla rapidně dolu.Syn by ale Axise hrál každý den,tak že občas ještě něco přikoupím.Skoušel her s miniaturama vice,tak že pro ně mám furt slabost. Pak jsem si zakoupil startovní krabici Warhammeru.Dodnes se na ní chystám že jí začnu barvit,ale mám dvě děti,tak že je času málo.Začal jsem barvit Battlelore,abych si na Warhammera natrénoval vybarvování figurek,tak se snad k němu někdy dostanu.Vzhledem k tomu že figurek v Battlelore je opravdu hodně tak to asi jen tak nebude.

Boldrick určitě bych si s tebou Warhammera 40k někdy rád zahrál kdybys měl zájem.

19.3.2009 21:05:27

to kosibratr
určitě dáme, jen je těch her trochu moc:-) Od půlky dubna bych snad už moh hrát alespoň jednou týdně:-)

to sydo: nemáš náhodou pravidla k BT v el. podobě. Já bych si alespoň vytvořil nějaký Mechy než někdy zahrajem:-)

19.3.2009 21:16:59

rbx

cas
Chlapi... kde na to vsichni berete cas?:-( Me tu ceka ve fronte na malovani Runebound, Descent, Battlelore. A to nemluvim o tom, ze bych si to samozrejme rad zahral.

19.3.2009 21:30:01

rbx
Času je málo,jak na malování tak na hraní.

19.3.2009 21:45:00

to rbx
tak se na to malování vyprdni a reději si zahrej.

popravdě chápu malování u WH nebo u jinejch GW her ale malovat si figurky k doomu nebo battlelore mě příjde hodně zbytečný.

19.3.2009 23:13:22

rbx

paladin91
:-) to jsem presne udelal a nakonec jsem se dostal k tomu, ze hry jen kupuju a slintam nad nema a cas od casu si je zahraju s lidma ze ZH. Proste mi prijde nefer hrat po vecerech hry a nechat peci o rodinu na me zene, takze dokud nebudou deti vetsi, tak nemam na vybranou.

19.3.2009 23:19:07

neboj
nejsi v tom sám, já jsem sice bez potomstva ale v podstatě taky spíš jen sbíram a na hraní je málo času. K hraní se dostanu leda tak když jsem z nějakého důvodu slaměným vdovcem. Ale říkam si že až jednou potomstvo bude tak to všechno otevřu a to bude panečku paráda :)))
A nebo se na mě parchanti vyprdnou a bude se mi na to prášit až do důchodu a pak to roztočím v domově důchodců místo domina a člověče nezlob se.

19.3.2009 23:47:07

all
já mám nabarvenou tak čtvrtinu armády do W40 a hraju i s nenabarvenejma. primárně vybírám to nabarvený, takže menší bitvy jsou hezčí:-)
No a s časem je to bídný a taky se těším do důchodu a jak jsem tu už psal, musíme si vybrat jeden důchoďák a tam to pak rozehrajem:-)

20.3.2009 00:14:15

Tse! Já teda do důchodu rozhodně nečekám! Chci teď hned! Dokud jsem mladej a blbej ;)... ono pak by mi třeba mohlo dojít, kolik jsem do toho nasypal prachů, kleplo by mě a měl by po žížalkách.

Boldrick: Pravidla na MECHy se povalují tady na zatrolkách, když jsem je viděl, úplně jsem zatlačil nostalgickou slzu a vzpomněl si na ty stohy papírů, co jsem k tomu navytvářel (taková smečka 30-ti tunek s tryskama a těžkým laserem na dálku a spoustou lehkých na blízko dokáže udělat neuveřitelnou paseku, sice to nemá šanci uchladit, ale když se vrhnou všichni na jednoho OBRa... ;))

20.3.2009 07:33:23

rbx
Jediná možnost jak najít čas na hraní ,je zahrát si s dětma.Já mám naštěstí dva kluky a starší by hrál furt.

20.3.2009 07:48:35

pravidla na battletech (citytech)
pravidla tu jsou, ale pouze základní pro quick game, kde není řešeno přehřívání a boje z blízka atd.. Na celkových pravidlech dělám, ale je to na dlouho, protože Citytech pravidla mají asi 100 stránek textu, tak že to jde docela pomalu. jakmile budu mít nějakou alespoň trochu schopnou verzi tak se to určitě dozvíte :). (jinak Citytech je shodnej s pravidly Battltechu + pravidla pro budovy, vozidla a pěchotu).

Pokud by jste měli zájem klidně vám pošlu nejnovější pravidla pro Classic Battletech v angličtině, nebo staré pravidla pro battletech 4 edici v češtině. Stačí mi napsat.

Jinak Battletecha bych taky někdy rád zahrál. :)

20.3.2009 08:34:37

Warhammer
Příspěvek od Boldricka je pěkny, chválím. Já sám hruju Warhammer - teda spíše maluju figurky - první jsem si koupil krabici figurek, že si je zkusím malovat, no a pak k tomu přišlo to hraní - občas si někde zahraju.
Pokud by jste někdo chtěl vidět jak to vypadá, Ogří doupě v Praze pořádá pravidelně v sobotu miniturnaje - jeden týden WHF (fantazi) a druhý W 40k. Kdysi se dalo s klukama z obchodu dohodnout i půjčení armády aby si to člověk mohl zkusit, pokud nemá svou.

20.3.2009 08:59:34

to cOOp3er
O pravidla BT bych měl zájem o oboje mohl bys my je poslat na chaosth@seznam.cz

to tomasV: WHFB bych si někdy zahrál, ale už toho mám v plánu strašně moc, a W40k hrajeme s několka lidma stále podle pravidel 2.edice (nové se nám nelíbí) a tak hraju jen s nimi nebo s někým komu to nevadí. takže Ogřák pro mě neni

20.3.2009 09:42:52

to Boldrick
máš to tam :)

20.3.2009 10:08:20

c00p3er
mohu také poprosit o jednu kopii?

tomas.syrovatka@gmail.com

Děkuji.

20.3.2009 10:10:51

čas na hry
K tomu času co zaberou hry a hraní. Já to vyřešil, bych řekl geniálně :-) Pořídil jsem si tři syny a všichni hrají !!! Přes týden dáme nějaké kratší a jednodušší, o víkendech (třeba místo sledování TV) pak ty náročnější. Navíc každého baví víc něco jiného, takže to máme docela pestré...A i ten nákup jsme tak nějak vyřešili tím způsobem: máš narozeniny? dostaneš hru, bylo pěkné vysvědčení - dostaneš hru, jsou vánoce? dostaneš hru. Navíc už i děcka samy příšly na to, že než dostat nějaké hračky, bajonikly apod, které je brzy přestanou bavit, je lepší si vybrat nějakou pěknou deskovku a mají to nafurt. Takže už si i sami šetří a občas už i nějakou dostanu i já :-)
Ted si práve pohráváme s myšlenkou vyzkoušet nějakou figurkovku, tak by mě zajímaly nějaké rady pro začátečníky, čím a jak nejlépe začít, samozřejmě finanční stránka je hodně důležité kriterium, nechci to přehánět, chci to jen vyzkoušet.

20.3.2009 10:21:34

figurkovky
pokud si to chceš jen vyzkoušet, zkus někdy třeba zajít do toho Ogřího doupěte, abys věděl, jak to vypadá. Pokud chceš ušetřit čas a peníze (ale připravit se o potěchu z malování), zkus nějakou z už nabarvených her - AT43, Mutant Chronicles apod. Pokud tě to zaujme, můžeš zkusit koupit předpřipravenou armádu třeba do WH40k.

20.3.2009 10:34:30

rbx

Mutant
Nevim, jak jsou na tom AT-43, ale Mutant Chronicles vypadaji hezky jenom z dalky. Koukal jsem na to v Hrasu a jak je ta figurka velka, tak uz si s tim museji vyhrat, coz v pripade masove vyroby asi dost dobre nejde. Nebo to mel v ruce zrovna nejaky rookie :-)

20.3.2009 10:39:24

LotR
Jestli můžu doporučit, tak v Outpostu se rozjíždí miniatury Pána Prstenů. Vypadá to moc hezky. :)

20.3.2009 10:46:33

Mutant
já to říkám, co si člověk nenabarví sám, to nemá ;)

20.3.2009 10:48:03

Vybíráme z Bazaru

High Noon - westernová řežba
Akt. cena: 899 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas