Joe
Joe - avatar

Hry, ktoré nahradili iné hry...

Máte také?

Novšie (kvalitnejšie? krajšie? vyšperkovanejšie? premyslenejšie?) hry, ktoré nahradili niektoré staršie hry, pretože majú podobný mechanizmus alebo podobný priebeh?

Jednoducho, vzali ste staršiu hru zo svojej zbierky, ľútostivo zotreli slzu, predali ju a na jej miesto umiestnili novučičkú, ešte voňavú, krabicu inej hry?
20.7.2011 14:54:42

to Joe
Nenahrazuji, ale přidávám. Z prostorových důvodů méně hrané hry putují do beden na půdu, ale je to vždy se slzou v oku. Nedá se nic dělat kapacita volného místa v obývacím pokoji už dávno nedostačuje mému množství asi 150 her a rozšíření :D.

20.7.2011 15:05:32

to Joe
Hned tak z voleje mě napadá San Juan, kterého nahradili Dobyvatelé vesmíru. Jinak nevím o žádném 1:1 nahrazení, ale spousta starých her už jen tak polehává, protože ustoupily těm novým.

20.7.2011 15:36:35

Joe
vsechny takove ty pocitaci Eura typu Puerto Rico, Goa, Caylus a prevahovky typu Tikal a pod. jsem vymenil za Age of Empires 3. Plne mi tyto hry nahrazuje a jeste se tam da k tomu valcit:-) To je tak asi jedina vylozena vymena co jsem pocitil, po zahrani AoE3 jsem si proste uvedomil, ze z tech jmenovanych uz zadnou nepotrebuji. Ostatni hry co jsem prodaval byly ani ne tak vymeny za jine jako spise to, ze bud nenadchly nebo omrzely.

20.7.2011 15:55:16

něco by se našlo
profláklý, drahý, masově rozšířený a nekonečný Magic: The Gathering nahrazen Warhammer Invasion

suchý, bezemotivní area control Tikal nahrazen Chaos in the Old World a Twilight Strugle

příliš dice festový, kooperativní a pro mě atmosfericky příliš nekonzistentí Arkham Horror a atmosfericky sice skvělý, ale lehce ohratelný MEQ nahrazeni Mansions of Madness

jakékoliv budovací, worker placement euro (plácnu třeba Agricola) nahrazeno Sid Meiers Civilization

nepřehledný, zdlouhavý, statický a s několika mě nevyhovujícími mechanismy War of the Ring a příliš dice festový a náhodný Nexus Ops nahrazen blokovkami od Columbia Games nebo třeba Hellenes

spousta jednoduchých her u mě doplatila na svoji jednoduchost :), ale na druhou stranu mě přivedla k hraní, takže jim je potřeba poděkovat (např. Carcassonne)

zatím všechny karetky zadupal do země Dominion, který je taková stálice a nedám na něj dopustit

klasiky z dětství - Dostihy, Monopoly apod. nahradilo prakticky cokoliv :)

20.7.2011 16:11:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Asi jen jediná jasná náhrada...
Vinci bylo nahrazeno hezčím, tématičtějším a v mnoha detailech lépe udělaným Smallworldem. Ale to je tím, že se jedná skutečně o ten samý herní mechanismus. Jinak nenahrazuju... i podobné hry můžou fungovat vedle sebe... např. San Juan má čistší design, a mechanismus výběru akcí je natolik odlišný, že by byla škoda ho zavrhnout jen proto, že sdílí část mechanismů s Dobyvateli vesmíru...

22.7.2011 11:16:05

ad Vlaada
... i podobné hry můžou fungovat vedle sebe...
Naprosto s Vladou souhlasím.

22.7.2011 11:26:03

Beholder
Napiš prosím co nahradilo Descent. Omlouvám svou zvědavost. Chci to vědět :).
díky

22.7.2011 11:36:24

Ještě jeden dovětek ...
Kdybych měl stálé zkušené spoluhráče, tak bych se možná choval stejně jako Beholder nebo Ringo, ale vzhledem k tomu, že hrávám s kdekým a místy má osoba funguje jako herní klub s půjčovnou a předváděním her dohromady, tak se her nezbavuju, protože hraju ne podle hry, ale podle úrovně, chuti a přístupnosti složitějším hrám mých spoluhráčů a lidí co si ode mne hry půjčují. Je jasné, že s náhodným zájemcem na manželských setkáních nemůžu hrát Here I Stand, ale taky jsem tam narazil na člověka, který měl zájem si zahrát Railways of the World a na druhé straně taky na člověka pro kterého je Carcassonne hodně složité.

22.7.2011 11:52:12

Tangram
nic :)

22.7.2011 12:26:43

nenahrazuji
každá hra mi něco dala a já jsem sentimentální, tak si je všechny nechávám a rozšiřuji sbírku. Místo se vždycky najde a já si tuhle dokonce zahrál i WoWko, o kterém jsem jednu dobu dokonce uvažoval, že se ho zbavím.

25.7.2011 10:00:33

nenahrazuji
pokud se tedy vyloženě neseknu při nákupu a nějaká hra nemusí z domu :-)

...jinak ty hry mají pro mě duše(stejně jako knihy), s každou z těch, které se mi líbí (i když momentálně třeba nejsou tolik v kurzu) jsem něco prožila - svého času - takže máme společné zážitky a to se nezapomíná... :-) No a taky pokud ta hra je hezká (to nevadí, že "překonaná"), tak stejně za nějaký čas určitě budu mít chuť si ji zahrát, ať už třeba z nostalgie, nebo třeba jen tak proto, že ji mám prostě ráda...a jsem ráda, že AT nebo Wargames (které se začínají objevovat v mé sbírce) nenahrazují eurohry, ale naopak je doplňují a pokojně vedle sebe koexistují :-)

ale zase celkem chápu ty, kteří "to mají jinak". Nesbírají hry, nehromadí a účelově si tvoří (mění) sbírku těch TOP TEN.

25.7.2011 10:23:56 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Tajemná
Naprosto přesně vyjádřený i můj pohled na věc ...

25.7.2011 10:33:47

tajemna
tak ja se snazim udrzovat jakousi TOP 20 - 25:-) Vice her bych mit nechtel. Chci mit proste par kousku, kterym se chci naplno venovat (coz je nemozne i pri tom poctu 25). Ja bych ty hry nemel ani kde skladovat, kdybych mel nechavat vse, co jsem si zahral. Navic se zbavuji her, u kterych je takrka nulova pravdepodobnost, ze bych ji jeste nekdy hral. Tezko rici, jestli jsem v tomto smyslu jeste sberatel ci nikoliv. Proste si poridim hru, kterou chci hrat, prodam hru, kterou uz hrat nechci.

Je pravda, ze u me uz opadlo takove to davne nadseni, ze musim mit kazdou hru, ktera vyjde v kategorii, ktera se mi libi, zase na druhou stranu se mi zda, ze u tech mene her se dokazi tak nejak vice pobavit, koncentrovat se na konkretni hru, tak nejak se i hloubeji venovat a proto si úposledni dobou i vybiram proste kousky, ktere mi prijdou necim extra a nejsou jen dalsi v rade, dalsi v nejake kategorii.

25.7.2011 16:02:59 | Upraveno autorem (porovnej)

kren 22.7.2011 11:52:12
premyslel jsem nad timhle tvym prispevkem, jestli v tomhle neni zakopan pes, mozna trochu i jo. Protoze kdyz s sejdem s Beholderem, tak mame vyghledove asi 4 hry, ktere bysme mohli zahrat a z nich jednu vybereme. Spoustu veceru jsme ale taky stravili u her, kdy se projevilo, ze jednoho ze ctyr hracu proste ta hra moc nebavi a podle toho taky v podstate vzniklo sito, co hrat a co ne a vyber se znacne zuzil. Co se tyce tech zkusenosi, tak porad zastavam nazor, ze bud je clovek hrac a nebo neni. Pokud neni, tak si prilezitostne zahraje maximalne to Carcassonne, to je pravda. S moc takovymi lidmi se ale nesetkavam. Pokud clovek hrac je a ma hry rad, zvladne takrka cokoliv, pokud nepocitam tedy slozite wargamesy typu Pax Romana nebo ASL a je pak jedno, kterou hru clovek vytahne, hlavne ze bude dobra.

Mam s manzelkou ozkousene, ze pred ni muzu polozit hru jakekoliv slozitosti a ona je ochotna ji hrat a jedine meritko je bavi/nebavi. Prekvapila me, ze je ochotna se mnou hrat Starcraft a velmi ji bavi. Hrala se mnou vse od Carcasone, Talisman, pres Tikal, Agricolu, Puerto Rico, Goa, Caylus, Javu, Mexicu az po Age of mpires 3, Railroad Tycoon, Arkham Horror, Antike, World of Warcraft TBG, SM CivilizationT B G, Starcraft, Cosmic Encounter, hrali jsme Chaos in the old World, Warrior Knights a dalsi a s zadnou nemela nejaky problem a vsechny ty hry jsme hrali jednou poprve a zkusenosti nezkusenosti, proste to slo. Co ji treba nebavi je Nexus Ops a Euphrat Tigris. Umi to, ale nebavi ji to. Co me prekvapilo, ze jsem se pokusil ucit jednou wargamesu Hannibal, tak se pridala a odocela ji to bavilo taky, akorat jsme uz nenasli cas to uceni dotahnout zatim do konce.

Priznam se, ze jsou me zkusenosti s vice lidmi v tomto smeru velmi chabe, takze si moc neumim predstavit cloveka, ktery hraje hry, ale rekne pozor, tohle ne, tohle je na me uz moc narocne. Spise jsem si myslel, ze kazdy hrac chce vyzkouset i ty narocnejsi hry a jednou proste z toho Carcassone a Osadniku se posunout nekam dale. Taky by me docela zajimalo, jak vlastne ty hrace rozlisujes, pro koho vytahnes Carcassone a komu nabidnes treba Civilization. Napadla me takova komicka situace - prijde particka spoluhracu, kouknes na ne a reknes si, no chtel jsem dat Civku, ale tamhle ten je kapanek natvrdlej, tak dame radeji jen Carcassone, maximalne Osadniky:-)

Pravda, pises o nejakych nahodnych manzelskych setkanich. Taky jsem na jednom nenahodnem manzelskem setkani vytahnul jen Carcassone, ale verim, ze kybych vytahl Age of empires 3, Nexus Ops, Railroad Tycoon nebo Antike, tak to taky uspeje, byt byli dotycni dotceni dosud jen hrami typu Babinskeho memorial:-)

25.7.2011 22:04:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
K tomu poslednímu odstavci bych měl pár postřehů ze svých náhodných setkání. Výběr hry se pak neřídí ani tak "natvrdlostí spoluhráčů" jako spíše konkrétní situací. Když se u nás sejde parta lidí nebo třeba jen jiný manželský pár, většinou si nepřijdou primárně zahrát, ale třeba na grilovačku, na kafe, popovídat co a jak. No a když už se sedí, navrhneš "co si tak něco zahrát?" Většinou máme omezený čas, ve kterém musíme navíc čas od času třeba ještě napomenout děti aby nerozebrali okolí na prvočástice. Pokud nezvolíme nějakou party hru tak jsou pro takovéhle chvíle jako stvořené právě ty hry s krátkým setupem, s jednodušším mechanismem, který je společný pro celou hru a není moc závislý třeba na akčních kartách s větším množstvím textu nebo s potřebou hlídat více věcí najednou. Pak jsou ideální právě ti Osadníci, Carcassonne nebo třeba Sankt Petersburk. Za ten omezený čas se většinou nejen stihnou hru naučit, ale i si ji zahrát a užít. U složitější hry by se mohlo stát, že v momentě, kdy už začnou tušit co a jak se musí zabalit a frčet domů, takže i když by na ní mentálně měli a snad by je i bavila, prostě si ji nestihnou vychutnat a pak odcházejí se smíšenými pocity. No a pak tu je samozřejmě skupina lidí o kterých už něco víme a to třeba vytáhneme maximálně žolíky :-)

+ k tématu: Zatím se mi ještě hry vejdou a ještě jich nemám tolik, tak nemám potřebu nahrazovat a doufám, že ani v budoucnu nebudu muset, z důvodů víceméně obdobných jako uvedla ta"jemná" (srovnání s knihami u mě sedí) a kren (až na tu funkci herního klubu,což ale neznamená, že to v budoucnu nedopadne podobně)

25.7.2011 23:28:01

Evoluce
Docela nedávno jsem si pořídil dvě hry, které jsou podle mého vyšším vývojovým stupněm svých předchůdců:

Letters of Whitechapel která se vyvinula z Fantoma staré Prahy (Scotland Yard)

The (La) Resistance která se vyvinula z Mafie (Městečka Palerma, Vlkodlaků)

25.7.2011 23:55:52

Joe
Tak tenhle problem neresim, protoze takovych her bylo... S tim, kolik v posledni dobe vychazi her, stiham zahrat kazdou jen parkrat a neustale nove nahrazuji stare... A to i ty lepsi, ke kterym se kvuli testovani novych veci nedostanu, coz je nekdy skoda...

26.7.2011 00:12:29

Micc
jasne, tohle chapu. Z toho vyplyva vlastne dalsi vec. Ja takto vlastne nehraji. Kdyz chceme hrat, mame to vzdy naplanovane a vybirame konkretni vec dopredu. Na takove ty session o kterych pises moc nenarazim, kdyz je grilovacka, tak je grilovacka, chysta se maso, obraci nad ohnem, samozrejme se hlidaji deti, aby se jim neco nestalo, takze si moc neumim predstavit, ze do toho nejak rozumne jeste hrajeme s nekym hru. Ale docela jsi mi vnuknul napad, ze jak pojedeme letos na chatu manzelcinych rodicu, ze tam ty Lovce a sberace vezmu, mozna to ty rodice zaujme, obcas tam totiz o volnem veceru smazi kanastu, kterou nesnasim a nezucatnuji se toho, takze Lovci a sberaci asi budou ideal, protoze do nejake slozitejsi hry nez je tohleto bych je asi opravdu nedotlacil a z tech jednoduchych ti Lovci jsou vlastne uz jedini, ktere jsem si ponechal a vlastne je to jedina hra z tech jednodussich, kterou jsem ochoten hrat a nenudim se u ni:-)

26.7.2011 07:01:15

Ringo
Teď jsi to vlastně vystihl - pro tebe je hraní her součástí životního stylu a stýkáš se hlavně s lidmi, kteří jsou na tom podobně, nebo jsou ti blízcí ať už věkem nebo zájmy, tak zkrátka není důvod hromadit hry které tě omrzely. Pak ale narazíš na někoho, jako jsou manželčiny rodiče a je fajn mít po čem sáhnout, takže nějaká startovní tutovka ve sbírce se hodí. U nás právě ten druhý případ je častější, protože díky svým zaměstnáním máme širší sociální záběr a pak je dobré být připraven na vše, takže rádi vytáhneme něco o co už sami třeba takový zájem nemáme. Ale když se zadaří a návštěva odchází nadšená, protože jsme jim třeba právě pomohli objevit nový svět (do tě doby znali z deskovek jen šachy a dámu) jsme spokojení i my. Někdy to sice dopadne stylem "..hmm, zajímavé, příště si dáme ale radši zase tu kanastu.." ale jak zpíval sám velký Kocáb "lidi jsou různé a různé koníčky maj". Navíc nám doma dorůstá další herní generace, hlavně syn objevuje to co my jsme odsunuli a začíná to učit svoje spolužáky. Beholder třeba zmínil Magic - uže jsem ho odložil před lety, ale právě teď u nás prožívá renesanci, protože syn objevil moji starou sbírku a ta hra ho naprosto uchvátila a obávám se, že mu to ještě chvíli vydrží :-)

26.7.2011 09:58:18

ad Micc
Souhlas :). Jen ten Magic mne obešel a nikdy jsem neměl touhu ho hrát.

... a Anekenův názor je irelevantní, protože je profesionál a hry ho živí :D.

26.7.2011 11:04:30

jedna by sa našla
Conquest of Nerath nahradil Cyclades, ktoré síce boli vymakané, ale mali otrasnú dražbu

3.8.2011 08:50:15

Vybíráme z Bazaru

Codex Naturalis
Codex Naturalis
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 10 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas