Hry, které mohou posloužit při výuce Aj

Včera, na schůzce našeho školního herního klubu, se mě jedna p.učitelka dotázala, jestli nemám nějakou hru, která by mohla posloužit v hodinách a zpestřit výuku angličtiny. Žádnou takovou zatím nevlastním, ale slíbil jsem, že zapátrám a něco doporučím.

Máte tedy někdo nějaký tip na hru, která by se dala takto využít? Měla by to být hra nutící ke konverzaci v aj, nějaké skládání slov či vět, nesmí být samozřejmě dlouhá.....

Trošku jsem zapátral a zatím se mi jako vhodná jeví hra ONCE A UPON TIME.
4.11.2010 06:45:49

upřesnění
(edit by se hodil) jedná se o víceleté gymnázium.

4.11.2010 06:47:48

Hammer
No pokud by si decka troufly, tak by se cely once dalo hrat anglicky a bylo by to zajimave. Samotne karticky nejsou slozite, ale myslim, ze budovat pohadku v anglictine by mohlo byt pro decka zajimave, i kdyz to bude lamane, bude to kreativni proces;)

4.11.2010 07:42:57

Hammer
Bára přinutila ředitelku na střední školu kde učí koupit anglickou verzi scrablu. Děcka to moc baví ( i když to zrovna není gympl) a hodně jim to pomáhá. Není to sice hra podle našich představ ale na výuku dobré.
Jinak jsme uvažovali ještě u další hře a možná dixit by nebyl špatný. Jen by ho prostě hráli anglicky.

4.11.2010 07:45:21

Once, Scrable
Já jsem si právě myslel, že to Once by se dalo využít, pohádkový příběh nemusí být složitý, mohou se používat běžné výrazy a dá se to využít i jinak, než přesně podle pravidel. Třeba si žák vytáhne kartu a musí o ní co nejvíce povědět...ale nevím, nejsem učitel :) Ale ten Once se začíná čím dál víc líbit i mě samotnému :)

To scrable je tak dobrý nápad. Narazil jsem ještě na AMOS - Angličtina v kostce, kde se zřejmě hází kostkami a z písmenek, co padnou se tvoří slova...

4.11.2010 08:14:58

The hammer
A co Jirkova Bizzarie - ta přímo vybízí ke skládání vět a ty nemusí být nijak složité. Navíc je to hra, která děti zaujme.

4.11.2010 09:09:27

hammer
Mozna i Jirkuv Fantastat, to je zajimava kombinace Scrable a popisu. A ma to v sobe uz i Aj verzi, ne?

4.11.2010 09:19:33

hammer
Ono výběr hry má ještě jedno úskalí. Musí se i z přípravou a vysvětlením vlézt do 45 minut :) proto jsme hodně her zamítli. Navíc ve scrablu se pak dají dělat super turnaje a ty děcka to chytne.

4.11.2010 09:22:06

záleží na úrovni angličtiny
a taky na počtu. moje přítelkyně učí angličtinu a velký úspěch slaví s Blafuj. V podstatě bych řekl, že je skoro jedno jakou hru budete hrát, důležité je, aby to děcka bavilo a mluvily anglicky. Once mi příjde jako už hodně pokorčilý level, dost lidí má problém vymyslet smysluplnou pohádku i v češtině :)

a co nějaká neškodná varianta black stories? (pokud jsou i v angličtině?). jsou různé modré, zelené, žluté, stříbrné a co já vím jaké, tak vybrat nějaké neagresivní, to by mohlo děcka bavit.

4.11.2010 09:24:23

fantastát
chce ještě lepší jazykovou úroveň než once. je to aložené na hraní si s jazykem a to už ho člověk musí umět fakt dobře.

4.11.2010 09:26:55

kandelabr
Řekl si to přesně. My tady jsme hráči, ale 99% těch studentů si pod pojmem desková hra představí tak maximálna dostihy a sázky. A navíc je nic těžšího hodně často nebaví.

4.11.2010 09:35:25

chtělo by to spíš
jít na to opačně. zjistit věk, počet lidí ve skupince a odhadnout co by je tak bavilo. víceletý gympl? předpokládám teda půl třídy tj. 12-15 lidí? nebo je to nějaká zhuštěná koverzace? a důležitá je úroveň angličtiny. jestli dají ledva dohromady větu, možnosti to dost omezuje. A pak bych teprve vybral hru (míra interakce závisí na levelu angličtiny), která je bude bavit a nechal je při tom konverzovat anglicky.
každopádně bych volil spíš jednodušší hry.

4.11.2010 09:42:52

...
Tak já byl celkem dotazem p.učitelky zaskočen, že vůbec projevila zájem :) Takže jsem ji nebyl schopen nějak smysluplně poradit, jen jsem vyprávěl o tom, jak díky hrám kompletně v aj pracují děcka na vylepšení jazykových znalostí. Ovšem ty naše hry se pro výuku jaksi nehodí, tak jsem jí slíbil, že za domácí úkol zjistím co nejvíce a ona si pak vybere, nebo taky nevybere....Učí děcka vlastně od 6 třídy ZŠ po 4 ročník střední školy, takže bude asi i rozdíl ve znalostech a schopnostech těch děcek...

Jinak ostatní učitelé celkem hází nevšímáka :)

4.11.2010 10:25:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Vlaada

The Hammer
Jen upozorňuju, že existuje i varainta Scrabble nazývaná Opisovaný Scrabble, kterou může hrát libovolný počet lidí najednou - všichni mají stejná písmena, všichni hrají současně a své slovo napíšou na papírek. Každý dostane tolik bodů, jak drahé slovo (a případně další vzniklá slova) vymyslel, na plán se položí to nejlepší vymyšlené slovo, táhnou se další písmenka atd. Délka hry je libovolná, dá se říct, že se hraje třeba na deset tahů...

4.11.2010 10:27:48

nevím co k AJ
ale pro dějepis, nebo jak se předmět jmenuje, jsem našel na BGG u Republic of Rome odkaz učitele, který to začal hrát se studenty...a vůbec nevadí, že je to na delší dobu.Každy student je senátorem a tvoří koalice a rozhodují o chodu republiky, on za ně háže kostkou, provádí posuny a na závěr vždy pak zapíše stav. A pokračují v další hodině...
takže hrát se dá cokoliv jen je třeba si to připravit pro víc hráčů.
a co hrát v angličtině Long Live the King...je to až pro 30 hráčů:)

4.11.2010 10:34:01

Aj
Zkusila bych Citadelu (věty typu "I kill the Merchant" se určitě ujmou), Dixit, případně Talisman nebo Dungeonquest
P.S. A co anglická verze Bangu? :-)

4.11.2010 10:40:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Hammer
Já jsem koupil přímo za tím učelem Once upon a time. ale je toho více. Například bilingvní Gift trap. Ale je to pro zákládní školy. Potom přichází na řadu Arkham horror. Ale to nezvládáme ani my, takže asi ne.

4.11.2010 10:52:10

...
A ten Arkham i se všemi rozšířeními ...
Chudák pamí učitelka :)))
A myslím, že ani DQ či Talisman neměla na mysli....

No ale kdybych já byl učitel, to bych si dovedl představit ledacos, jako ten ocaskuv učitel dějepisu :)

4.11.2010 13:53:50

The Hammer
Dokud nedají Tales of Arabian Nights tak k maturitě nepůjdou :D

4.11.2010 13:56:18

a co boggle
nebo jak se to jmenuje? takové ty kostky s písmenky, cílem je najít co nejvíc slov z dodaných písmenek v časovém limitu. to by podle mého šlo dobře. případně na hodiny klingonštiny je i klingonská verze (viz big bang theory :) )

4.11.2010 13:57:47

kandelabr
K Boggle je super obrázek - http://www.boardgamegeek.com/geeklist/16360/item/303515#item303515

věnujte pozornost těm písmenkům na obrázku :)

4.11.2010 14:07:44

Doporuceni
Vzhledem k tomu ze pouzivam hry na letnich taborech k vyuce Aj tak se osvedcilo:
Dixit - pri vyberu obrazku museji rict celou vetu nebo pribeh, nestaci jen slovo.
Bannanagrams - vyborna zalezitost, takova lehci a sviznejsi varianta Scrabble, slovni zasoba
Werewolfs - popr mestecko palermo - Komunikace
Dale party hry v duchu Say Anything, Word on street
A hojne pouzivam system z Activit - slovni popis: Kazdy si napise listecek s libovolnymi peti slovy a pak se slova losuji z jedne hromady. Soutezi se po skupinkach (dvojice) a nesmi hadat slovo z vlastniho listecku. Tim ze si slova napisi sami, se zaruci +- slovni zasoba kterou znaji. 14 dni jsem si s timto vystacil, kazdy den hodinna a pul az dve hodiny.

4.11.2010 14:08:10

sydo
Zajímavý způsob, jak sdělit dítěti důležitou informaci....

ad. hry pro aj výuku: měly by jít snadno sehnat
Bogles či Bannanagrams jsem nikde nenašel

4.11.2010 15:15:21

jak to dopadlo
Tak jsem poreferoval p.učitelce o všem, co jsem se tady dozvěděl a ze všeho nejvíc se jí líbil ten Once a upon time. Upozornil jsem ji samozřejmě i na Zatrolené hry, kde se dozví úplně všechno a taky si vzala kontakty na nějaké e-shopy. Tak jsem zvědav, jestli do toho půjde....

10.11.2010 22:17:56

Vybíráme z Bazaru

Skytear Horde deluxe + errata
Skytear Horde deluxe + errata
Akt. cena: 45 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas