Hraní s dětmi a puberťáky

Tak je to dnes právě rok, co jsem se stala Zatrolenou hráčkou :)
(nebo spíš zítra?)
Proto si dovolím založit nové téma. Jsou to takové "první narozeniny" na tomto podnětném webu, a to mi připomíná, že bychom si měli také vyměňovat zkušenosti s hraním s dětmi.
S mrňaty, s puberťáky, se slečnami i kluky - co se vám u které skupiny osvědčilo.
Díky!
4.5.2011 13:15:16

prohrávání
nevím, jestli ten smutek z prohry taky není přechodná záležitost - neteř byla okolo těch 11ti let úplně zoufalá a zlá když prohrála a teď jsme hráli ty Lost Cities desetkrát za sebou a ani jednou nevyhrála a chtěla hrát pořád dokola. A ještě si dělala legraci, že je pro ni úspěch, když neskončí v mínusu.

4.5.2011 16:55:34

hraní s dětmi

Teda, s tímhle mám velmi bohaté zkušenosti.

V zásadě se dá hrat cokoliv s upravenými pravidly, takže klidně jsem hrávala s tříleťákem a pětileťákem Agricolu nebo Dobu kamennou s vynecháním nezáživných aktivit. Např se stavějí jenom ohrady a sbírají zvířata a nějaký nedostatek jídla se vůbec neřeší.

Když třetí syn chodil do školky, hrávali jsme Memoir s upravenými pravidly. Naštvali mě dětští osadníci, kde jsou na ostrovech čísla, a nikoliv puntíky jako na kostce (čísla poznávali kluci, až byli starší - cca. 5), puntíky chápali hned. Osvědčilo se Carcassone (body se s malochy nepočítaly, jenom se stavělo). Nejmladší (čerstvě pět) chce hrát Dračí srdce a Umí prase lítat. Velmi oblíbený u mladších je i Hive (což mě překvapilo, a překvapila mě i jejich úspěšnost).

A docela mě překvapilo, jak šestiletý paří deskový Doom.

Jinak zdůrazňuju to, co říkal v jiné diskusi Křen - jakmile zahrajete s dítětem složitější hru, nechce hrát ty jednoduché, určené pro jeho věkovou kategorii.

No a starší kluci už domů tahají kamarády a s těmi jedem normální hry podle toho, kolik máme času (takže i AH nebo BSG, i když extra herní zážitek se od toho nesmí očekávat).

Docela mě pobavilo, když se dostavil 13letý kamarád nejstaršího syna a po zjištění, že syn není doma, se na mě zkoumavě zadíval a zeptal: "Paní J., a vy nemáte náhodou teď čas, že bychom dali Kyklády nebo Smallworld?". Tak jsme dali Kyklády:-)

Na víkendových akcích se spřátelenými rodinami hrajeme Vlkodlaky s +/- deseti dětmi od první třídy po střední - prvňáci vždy dostanou obyčejného občana, vlkodlaci ví, že je nemají zlikvidovat hned - jsou tedy pouhými statisty, nicméně hrát chtějí...

A kamarád herně zlikvidoval syna, protože jej nikdy nenechal vyhrát, takže s nim klučina nechce skoro vůbec hrát. U nás školkáči vyhrávaji tak v 90% (je to hrůza držet na ruce v Dračím srdci čtyři lodě...), jak nastoupí do školy, začneme pomalu dávkovat prohry a od čtvrťáka výše jsme už zcela bezohlední.

Tož tak u nás (a abych byla objektivní - zkušenosti mám jenom s kluky:-)

4.5.2011 17:40:17

hraní s dětmi
Krom Zatroconu a ještě pár akcí nehraji s nikým jiným než s dětmi.
hrají:
starší syn 10 let - vše co vlastním v profilu krom Turning Point Stalingrad a Bismarcka (tyhle nedám ani já)
mladší syn 5 let
Zombies!!!
Zombies!! The End
Zombie Dice
Doom (upravená pravidla tak aby mariňáci nikdy nepřežili)
Resident Evil - deck master (otáčení příšer z balíčku karet sídla)
Arkham Horror - umisťování příšer do města
Dětské hry typu Želví závody, Aquarius, Tučňáci, Chramst, Carcassone apod. poměrně ignoruje (patrně málo krve).
A to největší drasťárnu co má v televizi povolenou jsou Šmoulové.

4.5.2011 18:03:56

Sodovka
to je hezký, jak si ten klučina řekl, jestli byste nedali Kyklády nebo Small world :-)

4.5.2011 18:04:06

ikri
Myslím, že akákoľvek detská hra od Selecta nie je pre ktorékoľvek 3 ročné dieťa nezaujímavá. My máme Viva Topo a Giro Galoppo - teda Myšky a Koníky a obe sú veľmi obľúbené. Okrem toho, že nemožno očakávať premyslenú kalkuláciu, je treba, navyše, hru okoreniť nejakým príbehom, aby to bolo pre drobca pestrejšie. Selecta robí, podľa mňa, solídnu prípravu na prechod k ťažším hrám v neskoršom veku...

4.5.2011 18:26:10

Sodovka
Ta situace me taky hodne pobavila:D To je aspon spravny geek! (jak Sodovka, tak ten malej)

4.5.2011 18:27:03

Hraní s dětmi a obzvlášť puberťáky...
S hraním s dětmi mám docela velké zkušenosti. Z mých synů (10-13-15 let) vyrostli tak nějak přirozenou cestou od Carcassonne, Osadníků...přes Puerto Rico, Agricolu, Battlelore až k třeba k Warrior Knights, Agotu, AT-43 či momentálně k Beholderovu Descentu, opravdoví hráči. Každý má jiné priority, každý tíhne k něčemu jinému, každý hraje jiným stylem a dohromady nám to krásně klape :) A myslím si, že deskovky zanechávají i pozitivní výchovný efekt, což je nejmarkantněji znát na nejstaším synovi. Myslím si, že hlavně díky deskovkám má perfektní logické myšlení, takže i když má ve škole problémy s matematikou (vzorečky, postupy), tak je nebývale úspěšný při matematických olympiádách. Dalším přínosem je určitě angličtina, hry v originále jsou pro něj nadstandart ke školní angličtině a zvládá to pro mě až obdivuhodně. A v neposlední řadě je to i schopnost komunikace, vyjednávání až po politikaření a intriky :))) což jeho třídní vedlo k názoru, že jesti z něj nebude politik, tak ji zklame (já bych mu ale musel hnáty dolámat, to bych mu nikdy neodpustil...)
Podobné zkušenosti jako Elenistar mám i díky deskohernímu kroužku, který vedu. Opravdu chodí většinou kluci, hlavně ve věku 13-15 let, hraní je baví, hlavně tedy ty dobrodružnější hry jako Talisman, Dungeonquest a podobně, ale pokaždé jim donesu něco ze své sbírky a oni to doslova hltají, jako například včera Klany...Holky, to je jiná. Když se občas objeví, nechtějí nic složitého, nechtějí se učit pravidla a většinou to skončí u Ligretta či Times Up. A je ještě jeden velký rozdíl mezi hraním kluků a holek. Kluci, když dohrají Times Up, okamžitě počítají body, když se zeptám holek, kdo vyhrál, neví, protože to nepočítaly...stejně tak u Ligretta, prostě chtějí si zahrát, ne vyhrát...A protože ještě vedu kroužek dračáku s podobně starými puberťáky a ještě sportovní oddíl vidím, že i dnešní mládež nesedí jen u počítačů a nedělá jen bordel mezi paneláky, že si chtějí hrát, chtějí sportovat, jen musí dostat příležitost a je super vidět ty puberťáky, jak se baví jinak než někteří jejich vrstevníci, kteří s cigaretou a krabicovým řeší světové problémy... :)

5.5.2011 06:48:58 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Ikri
pro takto male deti doporucuju cokoliv od Haba. Mame dve, Schildi schildkröte a Slepicky (nevim ted presny nazev). K obema jsem sem dal fotky. Jsou to hry na rozvijeni manualni zrucnosti, vse ze dreva, jen cena je vyssi.

5.5.2011 08:13:23

a holky?
mno. a holky preci hraji go (e;

5.5.2011 08:56:44

Joker Poker
A tyhle karty neznáte? V čem se liší od regulerního pokeru?
Je to nuda?
http://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/joker-poker/

5.5.2011 13:34:23

Joker Poker
Nemá to náhodou něco společného s tímhle? :D

http://www.youtube.com/watch?v=HNojDiuxY_g&feature=player_embedded

5.5.2011 16:35:01

Hrani s klukama 6 a 4
Hrani deskovek (karetek) provozuju s klukama uz nejaky cas. Toho starsiho hodne zaujaly karty od Ghost Stories, ale opravdu se zapojili az s Formula D. Dost me to potesilo a velmi prekvapilo, jak rychle se starsi naucil pocitat (pocet policek do zatacky, jak to vypada za zatackou - tj. jakou kostku zvolit atp.). Takze jsem s nim mohl za chvilku hrat jako s dospelym.
Pak jsme hrali Castle Ravenloft a obcas se k tomu jeste vratime. Ted pro toho mladsiho je nejvetsim hitem Forbidden Island (vetsinou to vymyslim za nej, ale ma vzdycky obrovskou radost, kdyz vyhrajem .. :-)) a starsi ted ulitava na Thunderstone. Pamatuje si vsechny karty a v podstate s nim muzu hrat, na ostro.

Podle mych zkusenosti (pokud deti nechcete trapit pocitem prohry a obcas je nechat vyhrat) je idealni zvolit kooperativku s tematem, ktere je bude zajimat.

Abych rekl pravdu, mam ted problem, jak jim vysvetlit, ze ne kazdy chce hrat a uz vubec ne kazdy si chce nechat vysvetlit pravidla ...

5.5.2011 23:17:56

zdravim
Mam kopu synovcov a neteri,ked obcas zahrame Osadnikov,carcassone,dostihy alebo monopoly tak nepotrebuju tv ani pc.Deskovky maju nieco do seba.

7.5.2011 12:03:08

Vybíráme z Bazaru

Tainted grail CZ + všechna CZ rozšíření + mince
Tainted grail CZ + všechna CZ rozšíření + mince
Akt. cena: 4000 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas