Hra jako darek: Hratelna i ve 2, pro "nehrace", prostorove ne moc narocna a...viz dotaz ;)

Zdravim timto mym prvnim prispevkem a zaroven prosbou! ;)

Rovnou se omlouvam za slohovku...
Hlavni dotaz je: Jak vybrat idealni hru, pokud jeste zadnou nemame a podobnou jsem/jsme jeste nehrali?

Hry neodehravajici se na obrazovkach televizi a prenosnych konzoli jsem skoro nikdy nehral, ale rozhodne se jim nebranim - pouze o nich skoro nic nevim, proto zadam o radu.
Rozhodoval jsem, co koupit pritelkyni k narozeninam (23) a dosel jsem k nejake te (nedigitalni) hre jako hlavnimu darku. Uz treti den za sebou od rana do...rana ctu zde a na YouTube recenze na vsemozne hry a nakonec jsem si udelal jakys takys seznam. Nejdrive ale napisu, co vlastne chci a jaka jsou ma kriteria vyberu. :)

- Ona taky neni zadny velky hrac, ale podle vsech indicii ji hry docela bavi, kdyz uz se jednou za stoleti neco hraje, a vubec se jim nebrani...doufam :) Fantasy a podobna temata ma rada, to jen tak na uvod. Sci-Fi, mecha apod. asi moc ne-e, ale to jen tipuju...

- Za necely mesic od narozenin odjizdime na cely rok do zahranici na studia, coz vytvari mensi vetsi problem: klidne bych koupil i "velkou" deskovku, jenze to by zustalo doma v CR a v podstate by se z toho pocit darku hned vytratil a rok hned od koupe by se na to prasilo. Na druhou stranu ji zas nechci davat balicek prsi, nebo pexeso. Hra se tedy musi dat rozumne nacpat s sebou na cestu (jsme dva, klidne rozdelit, ale kufr muzeme vzit do letadla kazdy jen jeden, a tudiz to nesmi byt --objemove-- moc velke) a nesmi byt prilis tezka, protoze zavazadla v letadle jsou --hmotnostne-- hodne omezena a tahame s sebou veci na cely rok. (Sama o sobe byt "cestovni" nemusi, stejne to asi budem hrat pak jen doma, ale musi se dat dobre dopravit interkontinentalne :) Avsak pokud by se to dalo hrat treba i na cestach ve vlaku (Bang! sel v pohode), urcite by to bylo plusem).

- Dosel jsem k tomu, ze tyto podminky vicemene splnuji karetni hry, zaujaly me povetsinou deckbuildingove. Sice maji rekneme nekolik stovek karet, ale zas tolik to snad nevazi (nebo jo? ale v nejhorsim se nacpe kus do kufru, kus do prirucniho a u druhe osoby to same, karticky jsou tenke a vlezou se vsude), nezabiraji az tolik mista a obecne mame docela radi karty.

- Na dovolene minuly rok jsme hodne hrali Bang! a po celych 14 dni nas hodne bavil, ale bylo nas 7... Obvykle ale budem vetsinou jen my 2, proto musi byt dobre hratelna hlavne i ve dvou, ale moznost zapojeni treba 4 lidi urcite neuskodi.

- Kdyz uz je to jako darek, a pro holku, tak by mela byt trosku hezka (takze ne neco ve stylu Race for the Galaxy, ne Death Angel a rozhodne ne Resident Evil, to by mi ustrelila hlavu sama...i kdyz ja mam zombiky rad). Ale zbytek her tohle stejne vetsinou splnuje, celkem se mne libi skoro vse.

- Sice to asi nebudem hrat uplne porad (nejedem zas uplne na rok na dovolenou a v dalekem zahranici jsou i jine zajimave veci na praci), ale preci jen by mela alespon ten rok pokud mozno vydrzet a nezacit nudit po deseti dvaceti hrach. Je mi jasne, ze se musim trefit do vkusu apod., ale predpokladejme, ze se trefim s cimkoliv. :) Opravdu ale nevim, jak ohodnotit, jestli se to rychle neohraje, kdyz jsem v zivote nic podobneho nehral. Urcite je chci nekde vyzkouset, jen nevim co kde v Praze muzu sehnat na jednu dve testovaci hry u kazde z nich.

- Kdyz jsme parkrat hrali na konzolich, moc casto to nebylo, tak se zminovala, ze by rada spis nez niceni se navzajem neco vic kooperativniho, nebo alespon ne vylozene agresivniho proti sobe (mozna to teda bylo tim, ze ve videohre jsem obvykle lepsi a prohry nema nikdo rad. Ale v obycejnych kartach me drtila docela s oblibou a nejak si na tu nekooperativitu nestezovala). Na druhou stranu ja to budu hrat taky, a mne se naopak libi porazit soupere o kvadrilion bodu a nejlip jeste zanechat za sebou co nejvetsi armageddon. :) Takze to asi chce kompromis. Nebo neco, kde i prohra neni frustrace.

Tak, a ted, co se mi zalibilo z toho studovaciho maratonu (prvni tri jsou nezavisle (abecedne) na prvnim miste, o ctvrtem jeste napisu, ale ten cely zbytek me hodne zaujal taky):

- Ascension
- Gosu
- Nightfall
- (Puzzle Strike)
- 51st State
- Citadela
- Ghost Stories
- Thunderstone

Zadnou z techto her jsem v zivote nazivo nevidel a aspon neco si planuju vyzkouset (co z toho sezenu v Praze?). Jediny problem je cas, kdy to musim koupit, a to je tak maximalne do 10. cervence, coz je teda nedele, takze musim vybrat rychle.

1) Ascension: Hodne se mi libi design karet (a ji se nejspis bude libit taky, tenhle styl by nemel byt problem), nulova doba pripravy a celkove ten koncept mi pripada zajimavy. Hra vypada relativne prostorove nenarocne, takze snad i ve vlaku by se jakz takz dala. Vim, ze to kazdy srovnava s Dominionem, ale Dominion, ackoliv take vyzkousim, tak zatim se mi zamlouva mene. Nevim moc co si myslet o interakci v Ascensions, protoze nekteri rikate, ze je naprosto nulova, nekteri naopak, ze se docela skodit souperi i alespon trosku takticky myslet dopradu da. A stejnym zpusobem nekdo tvrdi, ze je to jeho nejoblibenejsi deckbuildingova hra, a nekdo, ze je to random nuda. Tak jako tak prozatim je v top 3.

2) Gosu: Tady se mi hodne libi ten koncept, ktery mi pripomina Pokemony, ktere jsem hral pred 10 lety. :) Ale zaroven to neni uplne jako CCG. Design karet je paradni, a to opravdu nemam rad gobliny a podobne evropske fantasy zrudy (nic proti, jen rikam, ze ten design je az tak zajimavy :) ). Z video recenzi mi to neprijde jako vylozene agresivni rubacka, po ktere se umlatime i v realu, ale zaroven tam je boj i strategizovani a proste se mi to zalibilo, ma to i pres budovani armady takovy happy feel. Aspon pres monitor. O random faktoru nic nevim, krome toho, ze hned na zacatku muzou prijit spatne karty - da se pry velice dobre vyresit turnajovymi pravidly s posilanim a vybiranim 1 karty z balicku dokola, nevim jak se tomu rika. Opet v top 3.

3) Nightfall: Tohle mi prijde hodne zajimave a kdybychom byli bezne treba 4, tak by to byl jeste zhavejsi favorit. Zajimavy mix hromadeni balicku, interaktivity (chains) atd. Vyzaruje mi z toho sice "UMRI, zmetku!" atmosfera, ale aspon to ma emoce. :) Snad by ji to teda nevadilo, tohle bych asi fakt musel bud videt, nebo precist nejaky vas nazor. Jen nevim jak koncept Nightfallu funguje/nefunguje u hry pro 2 hrace; celkove se mi podle popisu libi, chains jsou zajimave. Nemam rad ani upiry, ale opet me i presto tato hra designove zaujala, takze s designem to neni tak spatne. Az na ty okraje, to je hnus, ale cert to vem. :) (Ji snad take upiri nevadi, pokud je tam nejake mysticno, jen to nesmi byt zrudy ve stylu Resiho nebo Twilight gayfest,). Dalsi z top 3.

4) Puzzle Strike... To sem pisu jen z rozhorceni, protoze kdyby tam nebyly ty pitome, neskladne, objemne zetony, tak to mozna jdu koupit. Mozna to tak nevadi, kdyz to jen lezi doma, ale do letadla s tim asi nepolezem... A proste se musi porad tahat ta velka krabice. A pritom tenhle stolni PuyoPop (nebo jak tady tem hram s padajicimi kulickami rikate) vypada paradne, kombinace deckbuildingu a zaskodniceni, ktere vsak neni tak temne jako v Nightfallu a cloveku se pak z toho nechce jit obesit do sklepa (nebo Nightfall neni tak temny? :)) ). O verzi pro tisk za $10 vim, ale to ji nedam jako darek... No nic.

5) Ghost Stories: Vypada to zajimave, opravdu moc hezky design, pry je to celkem naval na mozek a tezke. A vylozene kooperativni, ale zaroven se do neceho jakz takz rube. Coz je dobre, jen je to takove nekompaktni... Hromady policek, zetonu, figurek a ja nevim ceho. Navic mi prislo, ze je to celkem dobre hratelne i ve Vessel Enginu na PC (nekamenovat), coz u karetnich proste opravdu neni ono, ale tady mi to pripadalo pouzitelne. Nebo je tohle killer vsech ostatnich a mam to bezet koupit i pres to prese vsechno? :)

6) 51st State: No, vypada to fajn, americke barvicky i ta postapocalyptika se taky jakz takz preziji (ale nema to moc rada, i kdyz zadne hnusne obrazky tam nejsou, prislo mi to celkem OK a "nezavadne"), hratelnost taky asi dobra, videa me docela zaujala. Ale asi takhle: Je to lepsi nez Ascension/Gosu/Nightfall? Pokud ano, proc? :) Pokud ne, asi netreba prilis rozebirat.

7) Citadela: Pro hru hodne lidi to vypada jako dobra zabava, zaroven to neni drahe, je to dobre prenosne a designove celkem ujde. Ale je to dobre i pro 2? Myslim na opakovane hrani, kdy mame jako alternativu maximalne tak serialy na PC, nebo jit ven ke stanku na jidlo...takze zadnou alternativu. :)

8) Thunderstorm: Asi dost podobny koncept jako Dominion/Ascension, kdyz to vsichni prirovnavaji (podle YouTube mi to sice prijde trochu odlisne, ale mechanismus asi bude stejny, pro me zatim tezke posoudit poradne, kdyz jsem nic nehral). Asi plati to same, co jsem psal pro Ascension, jen ten design se mi libi min, avsak spatny take neni. Takze opet: Je to lepsi nez Ascension/Gosu/Nightfall, a pokud ano, proc? Pokud ne, tak asi neresit. :)

Dekuji vsem, kdo se docetli az sem a jeste budou mit silu i neco odpovedet... Mozna jsem to pojal moc siroce (nebo naopak moc uzce?), ale tyto hry jsou vysledkem meho 3 denniho patrani pri absolutne nulove pocatecni znalosti vsech techto her i nedigitalnich her vubec. No jeste znam Blackjack a Monopoly... Jako maly prcek jsem maximalne tak hral ty Pokemony, ale CCG kupovat nechci (a to se mi hodne libilo jeste War of Honor...ale proste CCG koncept me velice odrazuje).

Ted jen jak se rozhodnout, abych se trefil do cerneho, hra se jako darek libila, dala se dopravit tam (i pokud mozno zpet), a zaroven nas po mesici neomrzela a po zbytek roku se nevalela v zaprasenem koute na druhem konci planety.

Dekuji za jakekoliv poznamky, postrehy ci nazory! :)
28.6.2011 02:34:18

Jazyk
Jo, anglictina neni vubec zadny problem...mozna naopak i vyhoda, kdyz budem na druhem konci sveta (ale tam anglicky beztak neumi :D ). Je tedy jedno jak moc je slozita. Jen dodatek.

28.6.2011 02:46:35

Přece jen zkus i ten Dominion...
... protože ač mnohé z těch her, které píšeš, vypadají lákavěji, tipnul bych, že většina z nich nemá znovuhratelnost tak vysokou, aby vydržela jako jediná hra na rok, a u některých víc hrozí, že si je navzájem znechutíte (převálcováním soupeře).

Kromě toho ti fakt doporučuju pořídit hry aspoň dvě, pokud možno úplně jiné. Protože když se netrefíš... Co třeba Scrabble? Když ho vezmeš bez krabice, nezabere ani neváží skoro nic.

28.6.2011 06:19:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Carcassonne
Pokud nemáš zkušenosti s deskovkama, tak byste mohli zkusit základní Carcassonne + nějaké Carcassonne rozšíření k tomu. Krabici necháš doma a všechno se dá dát do malého pytlíku z originál balení. Bodovací destičku si buď rozřízneš na půl, nebo si ji vložíš do nějaké knížky aby nepřekážela.

28.6.2011 07:37:24

Více her
Rozhodně souhlasím s Vlaadou, že bys měl na tak dlouhou dobu vzít více her. Podle mne minimálně 3 různé a pokud možno ne všecko karetky typu deckbuilding. Malých karetek můžeš vzít i víc. Já bych doporučoval ještě:

Jambo
Mamma Mia
San Juan (Dá se vyndat z krabice a zabere málo místa)
Citadela (Podle mého názoru je Citadela ve dvou hodně dobrá a mnohem strategičtější než ve více lidech. Hraju ji ve dvou poměrně často).

28.6.2011 07:56:31

.Den
Ascension:
Hra se chysta asi pet nanosekund, zabere asi pet nanometru a dohraje se za cca 45 min. Je to hodne random hra, protoze zalezi, jake karty chodi, ale to neznamena, ze se neda taktizovat, vyckavat atp. Skodit souperi se da spise omezene a to tim zpusobem, ze karty, ktere jsou uprostred planu a daji se nakupovat muzes nicit (musis na to mit ale karty). Cili co nebudu mit ja, tak nikdo. Vyslo na to rozsireni, ale nemam velkou zkusenost, tak neumim posoudit. Znovuhratelnost tam je, ale nevim, jestli neomrzi, pokud hru budete hrat 2x denne.

Citadela:
Osobne bych Citadelu oznacil jako party hru, cili 5+ lidi. Ve dvou bych ji ani nehral.

Ghost Stories:
Ghost Stories nemam moc rad a to z jedineho duvodu a to, ze me hra celou dobu nekam tlaci a urcuje si sama, co a jak mam delat. Kdyz to neudelam, tak se tim vice priblizim k prohre. Ve dvou je hra relativne tezka a hodne zalezi, jake postavy mate a jak chodi monstra. Pokud si postavy vyberete, tak je to o poznani lepsi, ale uz to neni nahodne atp.. a hrat porad za ty same postavy je nuda.

28.6.2011 08:03:39

ad Citadela
Citadelu ve dvou budu bránit zuby nehty :). Citadelu rozhodně nelze zařadit do párty her, protože se u ní musí přemýšlet a plánovat dost strategicky. Ve více hráčích je to hra více blafovací (mírně se blíží, ale jen blíží k párty hře), ale ve dvou je o to víc strategičtější. Mám nahráno hodně z Citadely v různém počtu hráčů, ale je to jedna z mála her, u kterých můžu říct, že je stejně dobrá v jakémkoli počtu hráčů.

28.6.2011 08:11:23

Řím
Teď mne napadl ještě Řím. Prima hra pro dva, něco mezi deskovkou a karetkou, zajímavý mechanismus, myslím, že se hned tak neomrzí a dáse taky dát do malého pytlíku.

28.6.2011 08:13:11

Dominion
Po přečtení tvého elaborátu bych doporučil Dominion. Krabici sebou tahat nemusíš, použiješ gumičkovou metodu a uložíš do krabičky 1/4 velikosti. Je skvěle hratelná ve dvou ale kdykoli v rychlosti vysvětlíš pravidla a můžeš přibrat další hráče. Její přednosti se určitě dočteš v diskuzích u hry. Já na ní nedám dopustit :)

28.6.2011 08:24:04

Kren
Me prislo, ze ve velkem kolektivu byla zabavnejsi, nez v mensim. A ve dvou bych si dokazal predstavit asi lepsi hry, nez toto. To uz je o vkusu atp. Me treba prisel hodne dobry novy pan prstenu od FFG. Karetni kooperativka a velice variabilni, ale to posoudi jini hraci, kteri s hrou maji zkusenosti. :-)

28.6.2011 08:43:01

Dungeoneer a nebo nový karetní Pán prstenů
Dungeoneer - levný a za cenu jedné hry koupíš dva balíčky a hlavně ta možnost obměny herních stylů, kooperativní i jeden na jednoho atd. více u hry samotné.

Lotr - je zase krásný a pokud má ráda fantasy...

samozřejmě bych doporučil žetonovku...ale to u některých by jste za rok tak rozchodili pravidla...
se máte, že na rok jedete pryč...však Vás tam můžou naučit nějaké místní hry...

28.6.2011 10:07:33

Diky
Huh, takovych odpovedi a tak rychle jsem opravdu necekal, diky moc.

Dve hry ted opravdu kupovat nechci, navic kdykoliv muzu koupit neco i na miste (jedem do Ciny, dost pochybuju, ze se tam neda nic sehnat...a v nejhorsim eBay je vsemocny). Navic co se nam nevleze do kufru, to si budeme muset znovu koupit tam, takze misto neceho bezne potrebneho si pribalit hru by se docela prodrazilo...nehlede na samotnou koupi dvou her naraz.
Dominion tedy vyzkousim take, mel jsem to v planu tak jako tak, abych videl, kolem ceho je takovy humbuk. Jen samotny prubeh hry me vice zaujal treba u Ascension/Nightfall, ale nechci tim rikat, ze jedno je lepsi nez druhe.
Asi si pak vyrobim kartickovou verzi Puzzle Strike. :) To mi ani jako deckbuilding moc neprijde, ale vypada to paradne, navic ani moc pasivne, ani moc utocne.
Hry, co jste vypsali, si vsechny projedu, jen zatim nemam moc co komentovat. Pouze Carcassone se mi moc kupovat nechce, a to jen z pitomeho duvodu, ze je vystaven v kazdem druhem obchode a je to takove neoriginalni na prvni dojem. (Klidne bych tedy koupil hned dalsi den, opet nerikam, ze je to spatne, jen bych jako darek rad neco mene verejne znameho...na coz sedi vsechno, krome Citadely, ale ta me hodne zaujala).

Co Gosu, nikdo z vas nehral? Gosu se mi opravdu zalibilo, jen bohuzel na YouTube toho zas tak moc neni a zde v diskuzich take ne (ale co je, to je vesmes velice pozitivni).

Vite nekdo, co z toho (a kde vsude) by se dalo vyzkouset v Praze?

Jeste jednou dekuji!

28.6.2011 11:24:00

to .Den
Jen pár poznámek k tvé odpovědi:
1) Chybu jsi udělal, že sis na to nevzpoměl dřív a neměl sis navrhované hry možnost vyzkoušet.
2) Podle mne je i chyba to, že pořád trváš jen na jedné hře. Minimálně dvě naprosto odlišné hry se vždycky šiknou.
3) Že je Carcassonne v každém obchodě, neznamená, že je to špatná hra, spíše naopak a obzvlášť pro lidi co nemají zkušenosti s deskovkama - je hodně variabilní a stejně dobře hratelná v jakémkoli uvedeném počtu hráčů. taky jde o to, jestli ti jde o to překvapit a nebo o to mít dobrou hru.

28.6.2011 12:01:54

.den
K tomu tvému výběru... moc si nedovedu představit, že bych sám chtěl nějakou z těch her hrát nějak pravidelně, pokud bych si s sebou chtěl vzít jen jednu hru, natož pak přemlouvat slečnu k něčemu takovému.

Na tvém místě bych zkusil nějakou abstraktní hru. Ženský je docela dobře zkousnou dle mých zkušeností. Většinou bývají i skladné.
Go, Ingenious, Kaleidoskop, Abalone, Blokus atp. Jestli chceš karty, tak se mi moc líbí Battle Line... což je vlastné také takové abstraktní hra. U těchle her je super znovuhratelnost a neohrají se tolik jako klasické.

28.6.2011 12:04:38

GO
jednoznačně doporučuji GO. Tato hra je dle mého názoru opravdu geniální a při troše fantazie, zas tak abstraktní není. Když ji hraju, tak uplně vidím ty obležené vesnice, města, zajaté armády a sužované obyvatele...:-)

28.6.2011 12:08:45

rbx

tajemna
pokud jedou do Ciny, tak myslim, ze si GO koupi tam v nejakem superluxusnim mistnim provedeni.

28.6.2011 12:58:06

.
kren: 1) Sohlasim, jen spis me puvodne vubec nenapadlo kupovat nejakou hru, proto az tak pozde. Ale prislo mi to jako dobry napad. Porad neni zas TAK pozde snad. ;)
2) Jak rikam, ja klidne pak prikoupim jeste dalsi, jen nechci brat okamzite dve, spis bych vzal jeste neco uplne jineho nez hru. Ale nemam problem koupit jeste dalsi hru klidne i po kratsi dobe. Ale spis az teda v te Cine. Pouvazuju teda jeste nad levnejsi + drazsi hrou naraz, ale tahat jich moc -najednou- se mi ted nechce...
3) Vsak ja vubec netvrdim, ze je to spatna hra. Na druhou stranu, vsechny ty mnou vypsane (a dalsi, co mi zde poradili) hry jsou horsi? (Ptam se, neurazim). Ale podivam se na to teda jeste podrobneji, diky.

Sjone: Ja uvazoval stylem, ze Bang! ji hodne bavil, fantasy ma rada, nejake ty karticky celkem taky a objemne/tezke hry tahat nebudem. A procital jsem jeste diskuze, co kdo hraje ve dvou a jak se jim to ve dvou libi. Asi ani nebudem hrat kazdy den, preci jen tam budem mit skolu a v cizim prostredi i jinou zabavu/cestovani, takze nebudem odkazani na kazdodenni hrani stale dokola. Spis jen tak pro obcasne zahrani, ale vic nez jednou do mesice. :) Podivam se na vsechny ty vypsane... To zas mam do noci co delat.

ta"jemná": To nejspis budou mit k dispozici i nekde v prostorach skoly. ;)

28.6.2011 13:04:47

.Den
jasný, to byl jen tip na moji nejoblíbenější hru :-)

28.6.2011 13:08:53

to .Den
Pokud pořád trváš jen na jedné hře (i když je to podle mne nesmysl, protože i dvě úplně odlišné karetky se vejdou do kapsy a nestojí tolik), tak nemá smysl mluvit ani o Carcassonne. Carcassonne jsem navrhl proto, že ne že by ta hra byla lepší nebo horší, než hry cos uváděl, ale hlavně je úplně jiná a to je pro mne důležité kritérium při výběru her, aby se brzy neomrzely. Pokud ale trváš jen na jedné, tak taková diskuze o jinakosti dvou a více her ztrácí smysl.

28.6.2011 13:14:31

.Den
Jedete studovat do zahraničí, hloupí nebudete, tak proč se v tomhle směru omezovat a nevzít to nej, co můžete. Podle zatrolenek i BGG nej hra Twillight Struggle. Není to velká krabice. Hra přeci může být i víc než jen zábava. Politická area control vycházející z událostí studené války. Jen tip, přečti si o té hře něco. (ano, dle popisu ta hra nevyhovuje, ale nestála by za zvážení?)

28.6.2011 13:25:07

Den
Ahoj, co se týče tebou vytipovaných i jinými hráči navrhnutých her, tak jsem měl možnost jich pár vyzkoušet, a zkusim poskytnout svůj názor.

Všechny z Top 3 jsem zkoušel, a asi nejvíce mi padl do oka Ascension. Právě ta náhoda, jaké karty přijdou, může hře dodat to, že nebudete mít jednu/dvě/tři účinné taktiky, které budete neustále točit dokola, ale bude důležité reagovat na aktuální vývoj situace.
Gosu jsem jen jednu partičku, tudíž nemohu hodnotit šířeji, je tam důležitá znalost karet, vědět, jaké možnosti můžou nastat. Každopádně, nezaujal mě systém stavění armády. Nightfall mi přijde příliš temný pro děvčata, ale každé je jiné:)Nicméně nevím, jestli ve dvou nepřijdou chainy o svoje kouzlo.
Citadela je pro mě fajn oddechovka, nepříliš náročna, ale víc mě bavila ve více lidech, než ve dvou, ale je pravda, že Křen má zajisté odehráno nespočetněkrát více partií a kouzlo hry se nemusí objevit po pár hrách.

Twillight Struggle bych pro hraní s přítelkyní z vlastní zkušenosti nedoporučil. První hra byla úmorná, dlouhá, přítelkyně byla otrávená jak z tématu, tak z neustálého přepočítávání, kde má kdo kolik vlivu. Druhou partii jsme po nijak zajímavém průběhu v půlce zabalili, a od té doby spolu nehráli.

Ještě mě napadlo Pocket Rocket - rozhodně to je skladné, zábavné, vhodné i pro nepříliš zkušené hráče:)

28.6.2011 13:57:05

ad Twillight Struggle
to Sjone: Víš že mne tahle hra taky napadla :), ale pak jsem si řekl, jestli to není na začátečníky moc.

to Pepoň: Moje žena, ač nepříznivkyně wargame tuhle hru hrála docela ráda, takže je to individuální a netroufal bych si ji nedoporučovat partnerkám. Teď jsem ji hrál onehdá proti jedné čerstvě osvadbované partnerské dvojici (oba hráli za SSSR a já za USA) a byli nadšeni. Pro začátečníky bych možná dokonce navrhoval hrát ten kratší scénář jen na ty tři kola co je součástí pravidel (závěr studené války) - nebude to tak dlouho trvat a hráči budou mít dobrý pocit, že hru zahráli až do konce.

to .Den: Pokud by vám vyhovovalo téma, tak bych tuhle hru určitě doporučoval, krabice opravdu není velká a je tam velký plnohodnotný herní plán. Obzvlášť to hrát v Číne bude hodně pikantní vzhledem k neustále kolující Čínské kartě :D.

28.6.2011 14:11:29

TS
i já jsem tu hru nabízel spíš rezervovaně, aby .Den věděl, že i takovýhle druh her existuje a třeba právě to něco navíc by jim vyhovovalo. Jen on sám zná přítelkyni, jestli by to spolu hráli.

Téma mě nejdříve takové spíš odpuzovalo, ale ta hra prostě pohltí a atmosféra z ní jen kape. Postupně začne docházet ta provázanost jednotlivých historických událostí. A nějaké to počítání? Něco jsem počítal jen v první hře, druhou hru už jsem jen koukl a vidím, kdo má kde co. To se dostane hned pod kůži a v kdejakém euru je to počítání mnohem horší.

28.6.2011 14:22:17

TS
No já vám nevím. Vždyť Twilight strugle je typická konfrontační hra ve které jde jen o to soupeře co nejvíc zlikvidovat. To rozhodně nebude něco pro partnerku o které tu .Den píše že podobné hry nemá ráda a raději by něco kooperačního.
TS je výborná hra, o tom žádná, ale v tomto případě se myslím nehodí.

Já myslím že velmi dobrý typ je ten karetní Lord of the rings. Kooperativní hra z fantasy prostředí pro 1-2 hráče. Nehrál jsem ale přijde mi že nejblíž odpovídá hledanému.

28.6.2011 14:35:32

to Trpaslík88
Já nevím proč každý hned podceňuje partnerky a nedoporučuje konfrontační hry. To je věc čistě individuální. Navíc se mýlíš. TS není vůbec o tom soupeře co nejvíc zlikvidovat, to máš trošku mylný názor. Twillight struggle je o vybalancování všech událostí a svého vlivu ve světě tak, abych z toho co nejvíc vytěžil a soupeř co nejmíň. TS není o hrubé síle vůči soupeři. Je to věrná simulace studené války, kdy obě mocnosti také celou dobu balancovaly na hraně jaderné války, ani jedna strana ji nechtěla spustit a jen sem tam vystrčila každá strana nějaké "mocenské růžky". TS je velice silná hra a pokud ji člověk hraje s chutí, tak je perfektní. Rozhodně bych si ale netroufal dělit hráče na ženy a muže. Spíš nabídnout a ten kdo dotyčnou ženu zná nejlíp, bude vědět k čemu inklinuje.
A pokud psal .Den, že hráli loni na dovolené v jednom kuse Bang, tak si myslím, že Bang je mnohem více likvidační konfrontační než Twillight Struggle.

28.6.2011 14:47:32

ts
tak hlavně oba jsou studenti a jestli studují historii nebo politické vztahy, tak by to pro ně mohlo být obzvlášť zajímavá hra.

28.6.2011 14:50:20

Vybíráme z Bazaru

Keltis - Das Orakel
Keltis - Das Orakel
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas