Finanční munchkin roku

Zdravím,

rozhodl jsem se založit toto vlákno pro udílení cen "Finanční munchkin roku". Tato cena ohodnotí společnost, resp. hru, která má na světovém trhu největší prokazatelný finanční rozptyl za prodej. Smyslem je především upozornit na největší výkyvy v cenách jednotlivých her.

PŘÍKLAD: Hra SuperGame se ve stejnou dobu prodává v USA za 15$ (cca 270 Kč; název obchodu), v ČR za 1 890 Kč (název obchodu), v Evropě za 150€ (cca 3 750 Kč; název obchodu). Rozdíl v ceně na Kč činí mezi nejnižší a nejvyšší cenou 1389%. A to si zaslouží naše ocenění. :-)
26.10.2011 13:43:45

rbx, aneken
to je síce všetko pravda, čo hovoríte, ale koneční spotrebitelia - zákazníci majú právo byť na takéto veci citliví, to azda uznáte. A to je, dúfam, aj zmyslom tohto vlákna, poukázať na to, v ktorých prípadoch sa hráč-nákupca môže cítiť extrémne podvedený predraženým nákupom, alebo, naopak, extrémne polichotený fantastickými cenami oproti iným.

Asi nie je ťažké vžiť sa do pozície človeka, ktorý dňa DDMMYYYY zakúpil hru XY za solídny peniaz a krátko na to sa dozvedel, že v tom istom čase bola presne tá istá krabička o kúsok ďalej neporovnateľne lacnejšia (ok, nepoviem o pár korún ale o 83%???) - to asi nepoteší, že.

26.10.2011 20:55:17 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

pecovarhy
nepotesi, to mas pravdu. Jenze obchodnici jsou velmi casto ve velmi slozite pozici. Das na kram hru, ktera stoji X a jsi vubec rad, ze jsi ji sehnal. Za 2 mesice se objevi novy dodavatel, ktery ji ma za Y, pricemz Y je mensi nez X. Razem se objevi u konkrence za Y a ty sedis a dumas, jestli mas byt ferovy vuci zakaznikum, kteri si tu hru koupili za drazsi X, nebo dat slevu a prodavat ji za Y se ztratou... coz je blbost.

No, co je lepsi, babo rad :-) Kdyz to vztahnu na prodej prvniho iPhone, tak ten kdo spechal, mel to za draho, ten kdo si pockal, mel to za levno, ale podstatne pozdeji.

26.10.2011 21:50:06 | Upraveno autorem (porovnej)

pecovahry, rbx, Aneken
pecovahry - Ano i ne, není to o tom, že bych chtěl omlátit cenu o hlavu jednotlivým obchodům, ale spíš upozornit na výrazné cenové rozdíly na různých místech v jeden čas a rozvést diskuzi, proč tomu tak je v konkrétních případech. A jak již název naznačuje, celé by se to mělo nést v trochu odlehčeném duchu. ;-)

rbx - Samozřejmě máš pravdu, ale to jsou úskalí podnikání, se kterým se většina lidí nesetká, nebo o tom takhle, i přes naprostou logiku argumentů, nikdy nepřemýšleli, protože neměli důvod. Nečekám tady rozbor obchodních strategií jednotlivců, jenom takováto drobná nahlédnutí pod pokličku, která mohou cenové rozdíly ve světě vysvětlit.

Aneken - No to snad ne! ;-)

26.10.2011 22:08:46

Já myslím,
že kupujícímu je jedno jakou obchodní strategii má prodávající.
Viděl jsem před časem v TV pořad, kde vysvětlovali, proč jsou u nás ceny vyšší než v Německu a v podstatě z toho vyplynulo, že "když si to necháme líbit" máme ceny, jaké si zasloužíme. Viz. jejich příklad, když v Německu zdražili, o tuším 20 nebo 30% máslo, tak to nikdo nekupoval a oni si ho opět kupují za cenu jako před zdražením. A to jim stačilo nekupovat asi jen 6 týdnů.
Já zase např. u nás nekoupil benzín od března, protože v Polsku je mnohem levnější a mám to k nim naštěstí k benzínce jen 6 km.

No a zpět k hrám. Dnes jsem si zase pro změnu ve Fantasy obchodu koupil battle pack k Warhammer Invasion, kdy byli první, kdo The Inevitable City u nás v zemi prodávají a jisto jistě se jejich ceně 229,-Kč žádný jiný obchod nepřiblíží. A mě jako spotřebiteli je úplně jedno, co za takovou cenou stojí.

26.10.2011 22:19:32

trh
ja bych tyhle taje obchodu radeji nechal byt. Kdyz se mi nelibi cena, pomyslim si sve a nekoupim to. Kdyz nakoupim nekde draho a pak to vidim nekde o x% levneji, je to pro me ponauceni do priste, ze pokud chci stejnou vec koupit levneji, poohlidnu se po netu a necham si vyhledat ruzne srovnani cen a koupim, kde to mai nejlevnejsi. V tom prece neni problem. To ze nekdo chce na necem naryzovat % marzi je sice hezky pokus, parkrat treba vyjde, ale zakaznik si pak stejne vetsinou najde nekoho levnejsiho a tech par kusu, ktere obchodnik prodal vysoce nad cenou mu kramek nezachrani, protoze moc lidi k nemu do budoucna neprijde. To jen tak obecne.

Co se tyce skladby ceny her u nas, to bych fakt moc neresil, protoz kdyz se podivame na nase zname minimalne obchody s hrami, cena je +/- stejna a rozdil je v desetikorunach, pokud nejde o akci. A proc je to u nas drazsi? To se zeptejte panu v parlamente, proc nastavili takovou ci onakou danovou vysi, clo, poplatky za procleni atd. ktere cenu navysuji. resit, ze v US je to o % levnejsi, to je naposto bezpredmetne, nezijeme v US, zijeme v nasem bananistanu s danou danovou zatezi.

Mimochodem takovy off topic, ale ja jsem treba nevedel takovou pikantnost, ze v nasem bananistanu sice lidumilsky zrusili dedickou dan, super, proc ne, ale nejaky koumak poslanec, nebo snad i vice poslancu si reklo, proc tu dan ryzovat do statniho rozpoctu, kdyz to muzeme kamosum hodit rovnou a nedolovat to pak slozite ze statniho rozpoctu. A tak po umrti manzela ci manzelky prijde zlodej(ka), par don, notarka, ze zakona dohozena statem a chce vedet, co vsechno zesnuly sam ci v ramci SJM vlastnil (nemovitosti, cennosti, finance na uctech atd. a vsechny tyhle informace je clovek povinen jim dat, popripade jim to daji banky, katastralni urady a pod.). Z toho notar procentuelne vypocte svou odmenu a pozustale skasne. Prej ze dedicke rizeni, ale zda si to rodina okoucovala sama a sluzby notare nepotrebuje, to se nikdo nepta, proste notar prijde, zjisti na ucte castku a naval z ni procenta do me kapsy. A kdyz nemate na ucte nic, vejdou do vaseho domu a prosmejdi vam byt jak exekutor, aby notar dostal sve odmeny a pokud mozno co nejvetsi (zabaveni mobilu a klicu od bytu zesnuleho je normalka). To je nas bananistan a ze to takhle treba nechodi v USA a u nas jo, to tu asi nevyresime.

26.10.2011 22:27:29

Deth
taskovy hezky priklad u nas je Granko. Obchodnici zjistili, ze po nem lide docela prahnou a tak postupne navysovali cenu 500g krabice. Prvne 59 Kc. To si clovek jeste rekl, ok. Pak 69 Kc a ted ho mame na 79 Kc. Ze je tohle neunosne asi obchodnici pochopili zahy, protoze z Granka udelali akcni lakadlo a jsou schopni 500g krabici slevnit ze 79 Kc na 39 Kc. Lidi asi nekupovali a na druhou stranu obchodnik se tim ale pojistil, ze jakmile udela takovou akci, clovek prijde a misto jednoho koupi ctyri. I takhle vypada obchodni strategie a obcas to hranici s delanim z lidi blbce.

26.10.2011 22:31:48

rbx - novinky
i ohledně novinek by se našel příklad z Essenu :) viz třeba Space Empires, ktere na jednom stanku byly za 48E a na druhém o 18E dražší...

27.10.2011 00:02:12

rbx

Permonick
to uz takovy rozdil neni a asi vime, o jaky stanek se jedna. Ale verim tomu, ze si je tam nekdo koupil. Hned pote, co uz je treba nemeli u jineho stanku.

27.10.2011 00:37:08

Vybíráme z Bazaru

Exit - Zapomenutý ostrov
Exit - Zapomenutý ostrov
Akt. cena: 120 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas