Ota

Deskové hry za 10 / 20 / 30 let?

Liší se současné deskové hry od her, které vycházely před dvaceti lety? Bohužel nemám dostatečný přehled k tomu, abych se k této otázce mohl kvalifikovaně vyjádřit, ale troufl bych si říct, že k jistému vývoji došlo.
Jaké deskové hry budou vycházet za 10 / 20 / 30 let? Určitě budou graficky vymazlenější, budou ovšem kromě vnější podoby jiné i co se týče ostatních atributů? A budou se vůbec ještě nějaké klasické deskové hry vyrábět? Nebo budeme všichni sedět u komplu a hrát virtuální deskovky u virtuálního stolu?
20.9.2009 18:28:33

u kompu?
Na srovnávání her z minulosti a pohled do budoucnosti, na to si netroufám. Ale nevěřím tomu, že budeme (lidé budou) sedět u compu. Já seděl u compu tak 7 let, a teď už cca rok zase jen za deskou "hracího" stolu.

20.9.2009 18:38:30

Odhad
Dovolím si tipnout, že za 10 let se deskovky moc nezmění. Když se podívám 10 let nazpět, tak vidím defacto "stejné" hry jako dnes. 20 let je již delší doba a tady už se tipovat neodvážím :) Nicméně deskovky se myslím pořád budou hrát především "naživo" u stolu.

20.9.2009 18:55:27

zajímavá otázka
Řkl bych, že se v prvé řadě posune herní materiál. Určitě se objeví hry využívající specifických možností třeba nanotechnologií, holografie a dalších materiálů. Tak jako dnes např. Polarity využívá magnetismu.

Určitě se objeví deskovky s interaktivními elektronickými komponentami. Nemyslím Golema se zvukovým efektem (to je totál bejkárna) ale spíše samostatné vyhodnocování třeba síly figurek v bitvě, vzdáleností a podobně.

Určitě bude čím dál těžší vymyslet originální herní mechanizmus, takže se budou objevovat reedice starých pecek v moderních kabátech, viz Space Hulk.

No a možná se některé deskovky přestěhujou do vzájemně propojených PDAček/mobilů komunikujících přes bluetooth či net. Každý z hráčů bude čučet do svého displeje a na něm bude plácat o virtuální stůl virtuálníma kartama.

Je pravděpodobné, že některé herní mechanismy půjdou do kytek, tak jako třeba staročeské točení káči pomocí bičíku. Před sto lety to zvládal každý klučina na dědině, dnes by to byl náročný manuální úkol do Hodiny pravdy. Nebo třeba optický kaleidoskop, které dítě dnes tuší, co to je?

20.9.2009 19:00:18

tiez som zvedavy
presne ked som dnes lezal na posteli pod polickou s hrami ma toto napadlo. Ako budu vyzerat hry za tie roky? a nostalgicky, ako sa nam zachovaju tie dnesne, budu sa dat zohnat? ak ano, budu ma este bavit ked budem poznat ich vylepsene verzie s implementovanymi novymi technologiami ako uvazuje husak. Ked pozeram na svojho stareho Fantoma z Prahy, ci Marsal a spiona- kde obal uz ani netusim ako vyzeral, no komponenty su vcelku zachovale aj ked predsa opotrebene, tak sa aj desim co bude z tymi vsetkymi hrami na policke o tych 20-30 rokov o.O :D
...uvidime sa ked budem deduško... (-:

20.9.2009 19:38:56

za 10 let?
podle me za takovych 10 - 20 let nastane doba reprintu starych pecek a v kurzu budo ustale hry z 80. let v novych, samozrejme hezcich a dokonalejsich kabatech. Ale porad to budou deskovky. Compy a konzole umoznuji sitove hry uz dnes a myslimze deskovka zustava pro hrace porad deskovkou a za compy ji nevymeni. Spise to budou lide stale tak nejak pomerne delit, jako se to deje uz dnes. Zahraji si jak na stole, tak lecos na compu.

20.9.2009 22:55:57

Vyvoj
Podle me je pravdepodobne propojovani samotneho hrani treba se zvukovymi vjemy - nejake elektronicke desky. Nebo podobne jako Space Alert Vlaadi Chvatila;) Treba kostky se pro line odrusi a bude tam displej - ostatne uz nyni existuji treba Monopoly Banking, ktere jsou castecne elektronicke. Ja sam v tom pridanou hodnotu nevidim, ale vychazejme z toho, ze manistream je liny;)

21.9.2009 00:28:06

Moje vize...
Řekl bych, že se nic nezmění na setkávání lidí u stolu (alespoň u těch hráčů, kteří dnes hrají deskové hry offline - i dnes už jsou online verze, kde se setkáváte pouze virtuálně).

Jenže ten stůl bude trochu jiný. Povrch bude tvořen velkým LCD (nebo podobnou technologií), bude dotykový a bude zobrazovat kompletní přehled hry. Což samozřejmě nebrání tomu, aby se po ploše neproháněly plastové figurky a jiné objekty. Aamozřejmě s postupem technologií budou nahrazeny holografií, díky které si každý hráč bude schopen snadno své figurky nabarvit i pokud je poněkud "levý" (jako například já :-) pomocí programu, který budou součástí "stolu".

Součástí stolu pro hraní deskových her bude 1-x privátních LCD obrazovek menších velikostí pro kompetitivní hraní, kdy hráči nesmí znát např. karty protivníků.

Jen nevím, jak budou kostky, protože ty podle mého musí chřestit a kutálet se po stole (takže asi budou pouze vylepšeny tak, aby se výsledky hodů bezdrátově přenášely do "stolu").

Výhoda, kterou v tomto konceptu vidím, je, že odpadne ta nudnější součást každé hry - administrace a kontrola pravidel.

Nevýhoda (opět co si myslím já) se týká hlavně kompetitivního hraní více hráčů proti sobě, kdy se může stávat, že hráči nebudou zapomínat využít pro ně vhodných efektů (počítač mu nabídne všechny použitelné). Asi každý zažil situaci, kdy po právě prohraném souboji s protivníkem, jste si uvědomili, že jste nepoužili támhleten mocný artefakt, kterývám patří a mohl vám zrovna pomoci ten souboj vyhrát.

21.9.2009 07:12:45

Zeus
No, ještě že se toho nedožiju!
Ono to nezní špatně, určitě bych si to chtěl vyzkoušet, ale pak bych se rád vrátil k dřevěným špalíčkům, plastovým figurkám, papírovým kartám. A taky by mi u toho chyběla třeba ta specifická vůně nově rozbalené hry, to dobrodružství při louskání pravidel.....
Takže já doufám, že minimálně ještě těch 30 let zůstane všechno tak, jak je :-)

21.9.2009 07:30:35

A moje vize
Přehrádky v krabicích na herní komponenty budou něco jako magnetizovány a protikusy budou v příslušných herních komponentech - takže pajduláci po zmáčknutí tlačítka naskáčou sami do jiných chlívků než žetony.

Před začátkem hry řeknu: hraju se žlutými, zmáčknu čudlík a žetony, pajduláci apod. se změní na žluté.

A hlavně: herní komponenty budou s víno, čajo a medovinoodpudivým povrchem, takže kapičky samy odskočí a ideálně se absorbují do speciálně ošetřeného povrchu stolu.

21.9.2009 08:53:42

PJ

Zeus
Ano, to je přesně ono. Prototyp něčeho podobného už jsem viděl u Phillipese, Majkrosoft se svým Sérfejsem už jej předvádí novinářům nějakou dobu a ta videa z předváděček vypadají opravdu zajímavě.
Herní plán je vidět na LCD, pod tím jsou infrakamery a já nevím co ještě, prostě to rozeznává předměty, které na desku položíte, a dál to s nimi pracuje. Takže hozené kostky nejsou problém, pokud by měly reliéfní puntiky, tak podle těch spodních se dá snadno odvodit horní hozené číslo.

Jiná věc je, jestli tohle chceme. Někam do nějakých heren by to možná bylo zajímavé, ale jak píše Hammer, já rád vůni nových her, strhávání fólie, vydloubávání kartonků, pytlíčkování komponentů, všechno tohle :-) sám tedy patřím mezi staromilce a i když bych si rád na nějaké takové supermoderní platformě velice rád zahrál, tak budu pořád tíhnout k papíru a dřevu :-)

Nemyslím si, že tyhle "počítačostoly" nahradí normální hry, stejně jako si myslím, že přežije klasické kniha a nebude zcela čtečkami s e-ink obrazovkami.
Koneckonců, divadlo též přežilo film a film pžřežil TV. A TV přežije internet (aspoň v určité podobě).

Jinak je těžké odhadnout, jak budou vypadat hry budoucnosti a malinko mám strach z úpadku, že už prostě nebude moc co vymýšlet při současné smršti nových her. Cestu bych viděl v úplně nových mechanismech a třeba i nepočítačových alternativách ke kostkám a kartám...

21.9.2009 09:16:12

PJ
Kostky neřekly ještě poslední slovo :)

21.9.2009 09:28:12

Když už teď uplynulo 10 let
tak by mohlo být hezké se podívat na to, jak to vyšlo.

zeus - https://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/obecne-o-hrani-spolecenskych-her-3/teburu-cmon-a-budoucnost-deskovych-her-21248/
I když to má jít na KS až za rok.

ringo - slyšel jsem, že se chystá reprint Duny, ale jistě toho bude víc

deth, richmond - tady to taky celkem sedí, ne?

Já bych řekl, že jste se docela trefili.

19.7.2019 19:29:40

Lukikata
Pane jo, vyštrachat takovýhle vlákno :D Ale musím uznat, že to Teburu je asi dost velkej impulz, ne že by mě to lákalo, mám radši deskovky jako deskovky, hrana jsou pro mě Alchymisti, kde appka jen napomáhá k větší replayabilitě a vyhodnocování... Nicméně já k tomu nemám moc co říct, jelikož jsem do deskovek pronikl teprve tak 3 roky zpátky :) Každopádně zajímavý počtení tady...

19.7.2019 21:23:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Me se celkem líbí představa
Já ai hned vzpomněl na ty holografický "šachy" co hráli se Žvejkalem v prvních Hvězdných válkách :) :D

A je to přesně to co píšete. Stůl s displejem + hologram a "ovládací panel" a má něm by bylo možno hrát nejrůznější hry.
Tomu bych se nebránil, ale zároveň bych na klasické deskovky nezanevřel :)

Já se spíš divím, že dnes ještě nevychází deskovky využívající ne virtuální, ale vylepšenou realitu (augmented reality).

19.7.2019 21:23:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Shadows of Kilforth: Kickstarter pledge
Shadows of Kilforth: Kickstarter pledge
Akt. cena: 3850 Kč
Končí za: 10 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas