Cena her; vykrik do tmy

Nemuzu se nepozastavit nad tim, ze nektery novy hry na PS5 maji stat az 2000kc (s diskutabilni podporou v budoucnu, "vsechno" jedem cloud dnes) a cenou velkych deskovek.

Fandim Albi a vsem dalsim vydavatelum ve velkych projektech.✊
24.9.2020 11:48:08 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Kdyz srovnavas cenu v regalu, znamena to, ze zcela ignorujes Kickstarter a dnesni neduh v trhu s deskovkami a ani, pak neni tvym problemem kupovani neznameho...Kdyz je deskovma v regalech, tak o ni uz vis zhruba stejne jako o videohre.

Cilis na to, ze deskovku muzes hrat porad, kdezto u videohry nevis, kdy ji zariznou...trochu se nam do toho pletou nove deskovky zavisle na aplikaci.

Pokud spravne chapu celou tvou myslenku, tak sdilim stejny nazor v tom, ze videohry jsou spatna investice do zabavy, ale znam az prilis lidi, kteri maji zcela opacny nazor i s ohledem na ceny.

Videohry jsou zamerene prirozene na kenost...snadna online zabava z tepla domova bez nutnosti se s nekym domlouvat a jit nekam spolecne zahrat deskovku.

3.10.2020 13:27:10

...
Ja nam podobny problem s casem, abych nekam jezdil hrat, ale i presto si radeji doma zahraju solo deskovku.

Vlastne jsem rad, ze jsem se uspesne zbavil celeho videoherniho prumyslu....ale i tak mi prijde, ze deskovky jsou docela drahy konicek, nebot dokazi snadno sklouznout do fanatickeho sberatelstvi,kde hrac spise nakupuje, nez hraje.

Castecne mam ten problem i ja, ale nevnimam ho jako problem, ale investici do budoucna...na 90% budu hrat doma s detma (osud mi nadelil 2 super kluky) a tak mam moznost jim ukazat svetlou stranu sily a nenechat je pohltit videoherni utopií.

3.10.2020 13:33:01

...
Ja jsem zjistil jak skutecne drahy konicek to je teprve pri shaneni nemovitosti. Toho prostoru navic kolik si zada nekolik Kallaxu a slusny stul neni zrovna malo, a pri cene atakujici 100 000 CZK/m2 (Brno/Praha) to nakonec je pekne draha zabava :-D

3.10.2020 14:05:33

nemovitost
Hele tak toto je uplne uzasny diskuzni bod! Kupoval jsem byl 2019 v C.Budejovicich..56.000kc/m2 a ciste na hry jsem koupil sklepy v 1NP za 50K....v byte za tu cenu bytu na ne neni prostor

3.10.2020 14:21:30

@Sethseth
Nemam problem srovnavat deskovy s PC hrami, ale je potreba srovnavat jakblka s jablkama.

Deskovky jsou v principu multiplayerove. Neuvazuju ted nejake extremy.

Naproti tomu PC hry do jiste doby byly primarne single playerove a stale vychazi mnoho titulu, ktere multiplayer ani nemaji a nemuzou mit.

Pokud budu brat v potaz pouze ty skutecne multiplayerove (nikoli, ze to tam je pouze naroubovane), tak si myslim, ze se tomu deskovka za zadnou cenu nemuze vyrovnat co do pomeru cena/vykon!

Dalsi vec je ono zminene pohodli. Na deskovku musis shanet lidi. Podivej se na diskuse, kolik lidi si koupilo deskovku a roky jim lezi ve skrini, protoze se na ni nikdy nedostalo - nejsou lidi, jsou jine hry atp. A v tu ranu pomer cena vykon dostava na frak.

Za me, ac se to zda byt velmi podobne, tak jsou to dva naprosto odlisne svety a kazdy ti za dane penize poskytuje diametralne odlisny zazitek stejne tak, jako kino a jine aktivity. Jestli tobe prijde koupe nejake hry za 1000 korun, na ktere nahrajes 15 hodin hodne a radsi koupis za 1000 korun deskovku neznamena, ze pro jine to neplati obracene.

Proto si na zaver myslim, ze se neda srovnat PC hry, deskovky, kino a jine aktivity, protoze kazda nabizi jiny druh prozitku za dany peniz a zalezi na konkretnich lidech, co od toho ocekavaji a hledaji. Jinak osobne muj nazor je takovy, ze za kvalitni PC hru 1k - 1.5k je uplne v pohode.

3.10.2020 16:28:10

Borghal
S tím místem je to skvělý postřeh. Mně třeba deskovky nepřijdou nijak zvlášť drahé (i proto, že jsem zvyklý kupovat hry na PS4 a chodit v Praze do kaváren [nejapný pokus o vtip, ale za dvě snídaně ve dvou už máte velkou hru]), a na nějaký poměr cena/výkon naprosto skvělé. A sice jsem se nikdy nesnažil přepočítat kolik z nájmu platím za svůj Kallax určený hry, ale faktem je, že onen Kallax už je plný. Hry se mi kupí směrem ke stropu na knihovně vedle, v pracovně v policích a není je kam dávat. Při nákupu nové deskovky jsem teď málokdy uvažoval, jestli je cena v pohodě, ale jestli dokážu na hru najít místo (když vím, že tu hru budu hrát jednou za rok). Plus samozřejmě co mi řekne žena na další krabici v obýváku :D.
---
Time Slug Studio

3.10.2020 17:54:48

Korenar
Jo, pochopils to spravne vsechno.. i to s tim ze uplne ignoruju kickstarter - ostatne v prvnim prispevku se obracim s diky na albi, rex, a spol s tim ze ty velky tituly lokalizuji.

Je v poradku ze si v tom vykriku do tmy kazdej najde sebe se svym vlastnim vnimanim a hodnotama.

Pro me :) je boardgaming hodne levna zabava. Vybiram si peclive a kupuju hru cca 3x do roka. Prijemnym signalem pro me je to, ze nemam takovy ty vycitky jako jsem mival po porizeni videohry kterou sem pak odlozil na "neurcito" (cti: uz sem se k ni nikdy nevratil :)) )

S videohrama mam zasadni problem s tim ze je mi od generace PS3 a x360 predkladano porad to same jen ve vetsim rozlisenim, detailnejsima texturama a vyjmecne v rychlejsich fps. Cest vyjimkam kvuli kterym ale nebudu udrzovat hw.

3.10.2020 17:56:29

Sethseth
Co se týče videoher, tak podle mě dost záleží na žánru. Třeba na takových střílečkách se opravdu nedá asi tak dramaticky inovovat - vždycky to nakonec bude o střílení. A střílečky a další akční hry přece jenom tvoří většinu AAA her. Na druhou stranu třeba u různých logických her a strategií bývají rozdíly větší.

3.10.2020 20:49:28

Naklady
Mam strach, chlapci, aby jste/jsme do nakladu za par let/ mesicu nepocitaly i rozvodove pravniky :)

To korenar: a kdo bude hrat za temnou stranu sily?

4.10.2020 12:49:07 | Upraveno autorem (porovnej)

@ Frantisek Horálek

Na pravé kdyby to bylo těch 1200 takhle to v pohodě i s nějakým tím failem ,
No ale teď je často 2000 -2500 a více . U her jako TIcko kdy je našlapa krabice a ten obsah tam má i smysl to beru ale třeba lacerdovi eura s cenou těsně pod 2000 a nebo více už mám problém výši cena odůvodněna větší gramaží kartonu a extra size meeply me za to nestojí , raději bych měl “standardní” euro produkci za tu cenu okolo 1200 ale chápu že někdo to má jinak jen pro me se tím dostává do kategorie ze na “zkoušku” si to nekoupim a Add recenze - jasné kupuju si věci u kterých čekám ze se me budou líbit , ideálně potom co jsem si je někde zahrál ale v případě té první možnosti je to většinou 50:50

4.10.2020 16:47:30

cena výkon
Tiež si myslím, že pomer cena výkon sa veľmi porovnávať nedá v pomerne odlišných zábavných odvetviach. Ale ak by sme pri tom boli, tak u mňa vyhrávajú hry na PC/PS, kde napr. pri Team Fortress 2 som na výške strávil vyše 2000 hodín a stalo ma to 10€ v Orange packu s ďalšími Half life hrami. Žiadna iná stolovka sa ku tomu (ale ani iným hrám na PC) ani len nepribližuje a to spoločenské hry sa snažíme hrať aspoň raz za týždeň. Ak by som si mal však vybrať či budem hrať stolovku s kamarátmi/ľuďmi alebo PC hry, tak jednoznačne stolovka. Ak hrať sám, tak to radšej sadnem ku PC/PSku. Nerozumiem sólo hraniu spoločenských hier.

Podľa mňa sú ale spoločenské hry stále za prijateľnú cenu (áno ceny idú hore), avšak vadia mi tie preprodukované hry z KS a tá psychológia ktorú chcú tvorcovia vytvoriť na hráčov, že kúp si, lebo ináč už nebude dostupná. Toto na PC/PS neexistuje. Našťastie už som voči tomu imúnny, nakoľko existuje už pomerne dosť alternatív. Ale celkovo sa mi nepáči, kde sa trh uberá, či už zmienené KS hry, alebo nadizajnované hry, ktoré ešte pred pustením na trh rozdelia a budú ich predávať na kusy ako rozšírenia, LCG, zberateľské, alebo hry s kopu rozšíreniami alias Descent 2, netestované polotovary, kde im to otestujú hráči čo si hru kúpili a zbierajú dáta na BGG (však Eklund?) atď, ale aj v PS/PC hrách ako napr mikrotransakcie a podobne. Teraz je v stolovkách veľký bum, a som rád za to, že som do tohto skočil pred viac ako cca 15 rokmi, lebo teraz by som v tom utopil strašne veľa peňazí :) . Hádam sa to unormálni trochu.

4.10.2020 20:58:03

Vybíráme z Bazaru

Scythe modulární herní plán CZ
Scythe modulární herní plán CZ
Akt. cena: 510 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas