Arena: Ghost stories x Yggdrasil (solo pro rodiče pidilidi)

Pokud se zadaří a ratolesti odpadnou včas a unaví manželku tak, že usne s nimi, zbude čas který bych chtěl využít na nějakou deskovku. Vytipoval jsem tyto dvě. Chtěl bych, aby ve hře bylo spíš méně náhody, těžší obtížnost a variabilita a hlavně aby byla funkční jako solo. Skvěle to splňuje Mage Knight (již mám). Taktéž jsem načetl že i LOTR karetka je jako solo nepřekonatelná, ale nechci se pouštět do sběratelských věcí. Můžete mi prosím srovnat z hlediska solo hry výše uvedené hry a případně doporučit i něco dalšího. Předem dík.
11.11.2012 20:53:26

ffg
raz som skusil Space Hulk: Death Angel ako solo..ale moc sa mi to herne nepozdavalo..
potom som mal velke ambicie s Gears of War, ale nikdy som sa k tomu solo nedostal, asi preto, ze je to na solo az moc velke a dlheee (na moj vkus) ..to same asi GS a Ygg a urco MK.. LOTR ako LCG je aj u mna mimo..

ALE nedavno som (hned dva krat po sebe, coz sa mi este nestalo) zahral solo Rune Age ...a to ma, musim priznat, nejak bavilo az chytilo.. krom toho je to rychle a pekne.. na soliter su tusim 2 'scenare' (zo 7 dokopy?) a kazdy je v 2 variantach -pricom kazda sa da hrat za 6 ras-po rozsireni..
(celkovo mi pride RuneAge na obcasne ci oddychove hranie moc fajn zalezitost..neni to uplny filler ale v sole to celkom leti)

11.11.2012 21:18:30 | Upraveno autorem (porovnej)

tarnow
Muzu prispet pouze ke Ghost Stories. Velmi variabilni co se narocnosti tyce. Cas cca 45 min. Herni doba se neprodluzuje, spis zkracuje - hra te driv rozseka, nez ty ji. Rozlozeni a slozeni hry je otazka 5 minut. Hratelne v 1 - 4 a to bud s zivymi hraci a nebo i nezivymi (muzes hrat za vice postav naraz).
Co by nekomu nemuselo uplne sedet je, ze se musis striktne drzet jiste strategie, jinak nemas sanci na vitezstvi. Neni to tak, ze v jednom kole si trochu odpocines a udelas, co se ti libi, protoze pokud ano, doplatis na to. Hra te timto umele nuti delat tahy, ktere vedou k vitezstvi.
Ackoli to neni dobre srovnani, ale neni to jako treba Arkham, kde si reknes, ze jeste jedno kolo pockas a pujdes si nakoupit neco do obchodu... tady opravdu musis hrat na 100%, jinak te to vytresta.

11.11.2012 21:24:11

tarnow
Hrál jsem obojí. Těžko určit vítěze. Yggdrasil jsme zatím hráli jen ve 2 a vždy vyhráli, ale obtížnost se dá zvyšovat. GS je dost těžké a je to větší výzva. Hlavní rozdíly vidím v tom, že u Yggdrasilu jsou minimálně 3 akce, které se dají využít každé kolo. U GS je možné buď bojovat a nebo použít schopnost vesničana(nepočítám-li speciální schopnost modrého nebo Jin Jang žeton). Takže v pozdější fázi hry se u GS moc nestíhá využívat akce vesničanů a hra je dost tuhá. Tohle se mi líbí víc u Yggdrasilu. GS jsou ale zas hezčí designově a vychází mi i lépe v poměru cena/výkon. Obě hry jsou ale dobré a patří k tomu nejlepšímu na poli kooperativních her. Měl bych ještě jeden tip a tím je D day dice. Sice jsou tam kostky, ale náhoda je na přijatelné úrovni a je to poměrně originální a zábavné. Případně další kostkovka Elder sign, tam se ale musí upravit obtížnost, ta základní je dost jednoduchá. Zase je to skvěle provedené.

12.11.2012 15:19:25

ghost stories
taky jsem hrál jenom GS a mohu doporučit. to že hra není jednoduchá a je to výzva je pro mě spíš pozitivum. Jinak se mrkni na toho nového robunsona crusoe (dělali to poláci), ten se má dát hrát taky jako solitér a vypadalo to dle mého názoru velmi pěkně, hodně tématické a jsou tam různé scénáře.

12.11.2012 15:28:01

Solo
Me prisel zajimavy Dungeon Twister 2: Prison.

A mozna trochu z jineho soliterniho soudku: Hornet Leader: Carrier Air Operations (pripadne dalsi od vyrobce DVG - ponorka, vrtulnk, ...)

12.11.2012 17:27:23

ad cena LotR-a
Spočítaj si koľko by ťa vyšiel core set a prvých 6 adv. packov a či sa to nevyrovná niektorej Tebou uvádzanej hre. Lebo aj v tejto zostave sa s tým vyhráš ajajáj :), aj card pool na deck-building je už veľmi slušný. Ja mám odohraných cca 80 sólo hier (core+6 adv. packov) a furt to baví a stále ma bavia aj core-setové scenáre. Ale som fanúšik Stredozeme, takže ak nemáš k Tolkienovi vzťah, možno! Ťa to toľko baviť nebude. LotR však rozhodne najmenej "núti" kupovať nové packy. To len taká poznámka ohľadom zberateľnosti :).

13.11.2012 10:49:40 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Ghost stories (a tip na D-Day Dice)
Jak už zde bylo řečeno, je to opravdu výzva. Jedna z nejtěžších her, co znám (ne pravidlově, ale uměním ji dobře hrát). Yggdrassil je snazší a jeho mechanismy už mi nepřijdou tak elegantní, i když je to také moc pěkná hra. A zkusil bych popřemášlet o D-day Dice, to je taky dobrá sólovka a s rozšířením Atlantikwall dokonce můžeš hrát každou mapu sólo za dvě různé strany!

13.11.2012 12:56:27

Ghost stories
Prostě mi přijde lepší.

13.11.2012 14:53:25

Yggdrasil vs. GS
Jako fanda Yggdrasilu se pokusim hodit zase argument z druhe strany :)

Jedna z veci, ktera me "ukecala" koupit Yggdrasil a ne GS (protoze sveho casu jsem se mezi temihle dvema hrami taky rozhodoval) byl pocet hracu. Yggdrasil se da hrat az v 7 lidech (pokud ma clovek alespon jedno rozsireni, ktere se vetsinou posila uz se zakladni hrou). Navic pokud je mene lidi nez ctyri, nemusi se resit zadny "neutralni" hrac apod. Proste kazdy hraje za jednoho boha a je jen casteji na rade. Pripadne muze kazdy hrac hrat za dva bohy.

Obtiznost chapu, ze je problem, meli jsme teda ze zacatku dost co delat - vyhrali jsme poprve snad az treti hru na nejlehci obtiznost (holt nam to asi nejak neslo :D). A i ted si myslim, ze navalit si do baliku vice "tezsich" karet dela ze hry porad vyzvu. Co mi prijde nestastne udelane, je, ze vitezstvi prichazi s otocenim posledni karty balicku, takze tam neni takove to "jupi, ted jsem ho porazil a vyhrali jsme", ale spis "jupi, ted prisla karta, ktera uz nam nevadi, takze posledni kolo pujdeme na boruvky a vyhrali jsme" :-)
Podle me ale mala vada na krase.

13.11.2012 15:05:47

Solo hra
Yggdrasil - "problém s herní dynamikou - hra nemá gradovat, ale spíš upadat. Což je přesně opak Mage Knight kdy dobývání druhé města je vyvrcholením hry. Máte i ostatní tento pocit?

Ghost stories - dá se to vyhrát i solo nebo vás to zmasakruje pokaždé? Nevadí mi vyšší obtížnost vadí mi, situace pokud by se to bylo nedalo vyhrát v solu nikdy ... - jaké máte zkušenosti?

LOTR LCG - problém je v tom, že jsou furt rozšření - věřím, že je skvělé ale tohle je veké mínus pro mě. Mám rád uzavřené celky :-) Ale už jsme domluvený ověřit tuhle hru v realu.

D-Day Dice - jak moc hru ovlivňují kostky? Je to něco jako Nexus kdy v podstatě pokud nepadá tak s tím nic nenaděláte, nebo naopak něco ve stylu říma, kdy hody ukazují možnosti, které aktuálně ve hře můžu využít?

Moc dík za pomoc.

13.11.2012 17:37:48

tarnow
Obavam se, ze v jednom hraci je Ghost Stories nehratelne. Jeden hrac nestiha obihat desku, protoze ma jeden pohyb a zaroven vymytat. Ale jak rikam, muzes hrat sam za vice postav naraz. Nekdo to tak ma dokonce rad. :-)

13.11.2012 18:08:19

PJ

tarnow
D-day Dice - pravda je tak napůl. Kostky Ti dávají zdroje. Pokud hraje více hráčů, mohou zdroje měnit, takže se tím minimalizuje špatný hod nějakého hráče. Pokud hraje jen jeden, je situace horší, přesto je široká škála možností jak ve hře taktizovat a snížit vliv náhody nebo sílu dopadu negativních jevů. V současnosti moje nej kostkovka, byť, přiznávám, na solitér jsem to ještě nehrál...

13.11.2012 18:29:36

tarnow
Je pravda, ze zacina gradovat cca ve 2/3 tretinach, pak je to o tom, ze bud je to spatne rozehrane a zalezi, jak to zrovna prijde a nebo se stihly poresit akutni hrozby a pak je to spis dojezd. Ale obcas se stava, ze jeste dve karty pred koncem neni jasno ani na jednu stranu.

13.11.2012 19:22:15

Vojtech - GS
Vojto, ze tys to v sole nehral :) Podle me je to v sole podle origos pravidel uplne nejlepsi, pouzivaj se na to takovy zetony co ti umoznujou vyuzit jednorazove schopnost cizi desky, pak je das na stred a muzes je tam zase sebrat...

13.11.2012 19:57:52

Polylux1
Hele tvoje hodnocení u GS je něco co mě pro tu hru nadchlo. Můžeš nahodit klady a zápory solo verze - zatím mám GS jako favorita. Takže porazil jsi někdy hru nebo tě zlikvidovala pokaždé :-)

13.11.2012 20:00:59

Polylux
Vidis, na to jsem uplne zapomnel... Stejne si myslim, ze to je v jednom asi nejhorsi peklo. :-)

A jak to vlastne hrajes? Vybiras si desku a i neutralni desky a nebo losem?

13.11.2012 20:06:47

...
Popravde jsem ji uz dlouho nehral a pred nedavnem prodal, protoze kooperace se u nas i pres nekolik pokusu neujala a solo je pri stalym spoluhraci, se kterym travim doslova 100% casu a takrka nikdy nerekne Descentu ne, zbytecny :) Ale byl to asi muj nejtezsi prodej...

Desky se tusim losuji (ale ja losuju vzdycky vsechno)

Klady solo verze jsou jasny - nikdo ti do toho nekeca :) ... a je to o trosinku jednodussi nez ctyrhra, ale nejsem moc typ hrace kterej mechanismy hry analyzuje. Zapor nevidim zadnej, ten jeden manik to zmakne pekne, stabilne jsem vyhraval na druhej obtiznostni level (prvni je pro decka :)) a neuspesne se pokousel rozlousknout treti, ale vim ze mit na to vic casu, urcite by nebyl az takovej problem si tu strategii vychytat a dotahnout to az do toho nejtezsiho.

Jo, vlastne me napada jeden zapor: Kdyz to budes hrat solo a pak si to budes chtit zahrat s nejakym novackem, tak se neudrzis mu do toho nekecat a v podstate mu ty tahy neovladat:)

edit: BGG souhlasi, "I find it as easy, if not easier, to win solo at Hell Level than to win with all 4 Taoists at Nightmare Level. A solo player can use power tokens judiciously to concentrate abilities against difficult ghosts, while with 4 Taoists you are always fighting with a single power. "

13.11.2012 20:49:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Archmage
Archmage
Akt. cena: 690 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas