Agricola vs Le Havre vs At the gatest of Loyang

hraj jsem jenom agricolu, a jak nejsem tolik na eurovky tak je super. Na zbyle dve jsem videl jen recenze. Takze by me zajimali vase nazory :)
22.6.2010 02:11:57

video
jeste jsem narazil na
http://www.youtube.com/watch?v=th3b3uWJtX8&feature=related
ale spis by me zajimal mistni nazor :)

22.6.2010 02:17:52

můj názor
Agricolu i Le havre mám. Loyang jsem si nepořizoval, protože jsem na něj neslyšel příliš dobré reference a tak jsem se o něj ani nijak blíž nezajímal. O něčem svědčí i to že Mindok se Loyang ani vůbec nechystal a nechystá u nás vydat. Le Havre má v podstatě podobné mechanismy jak Agricola, v něčem vylepšené:

Karty akcí jsou vlastně budovy, které můžeš získat a nebo prodat a na rozdíl od Agricoly, tak využíváš-li akci budovy, kterou vlastní soupeř, tak mu platíš (a naopak).

Další podstatný rozdíl je, že máš vlastně jen jednoho dělníka se kterým chodíš po těch akcích a po provedení akce se nevrací k tobě zpět, ale zůstává na budově, kterou dokud neodejdeš, tak soupeř nemůže využít.

Pak jsou tam ještě akce zisku zboží z přístavu, ke kterým nepotřebuješ dělníka a tak jestliže dělníkem obsadíš nějakou významnou budovu, kterou by potřeboval soupeř využít a pak následně provádíš akci nebo více akcí bez dělníka, tak má soupeř po několik tahů zablokovanou potřebnou budovu.

Budovy můžeš stavět, nebo kupovat a můžeš si na ně i půjčovat (s tím, že v určité chvíli musíš platit úroky).

Na rozdíl od Agricoly, je tam mnohem více surovin, které využíváš a dokonce každá surovina může být nějakou budovou modifikována na surovinu hodnotnější (ryby v udírně na uzené ryby, uhlí v koksárně na koks, železo v ocelárně na ocel). Z některých surovin pak stavíš lodě, které ti do přístavu dovážejí nezbytné jídlo, kterým musíš dělníka nakrmit.

Hra je na rozdíl od Agricoly podstatně delší a má dvě varianty: Kratší bez speciálních budov a delší se speciálními budovami. Ale i ta kratší varianta je delší jak Agricola. V plném počtu hráčů a v plné variantě je hra neúměrně dlouhá a nedoporučuji ji v takové sestavě hrát. Jinak třeba i ve dvou je to pěkná hra, ale Agricolu hraju častěji.

22.6.2010 08:00:31

Le Havre

Výrazně více mi sedí tématicky. A téma je pro mě důležité.

22.6.2010 08:02:07

PJ

:-(
Mně se snad kromě Fazolí Rosenbergovy hry nelíbí. Proč se mi nelíbí Le Havre:

:-( je to sice subjektivní, ale Gally se s tím taky oháněl u Dobyvatelů: suchá, divná grafika. Ta hra se mi prostě od pohledu nelíbí, stejně jako Agricola (tam mi připadá grafika lepší). Grafik Klemenz Franz je po Lars-Arne Kalusky (Funkenschlag) další, kterému dávám ban.

:-( divné propojení tématu s mechanikou: proč můžu dostávat peníze zdarma, proč musím živit dělníky? To živení mně v téhle hře přijde jak pěst na oko, prostě přebraný mechanismus z Agricoly a nacpaný do hry, kam se vůbec tematicky nehodí.

:-( nechápu, proč nemůže být herní plán skládací jako u jiných her. Nelíbí se mi ani komponenty: spousta titěrných žetonků, které pak člověk omylem otočí a má hned jinou surovinu. Nehledě na to, že v CZ verzi je chyba a na některých žetoncích je uvedeno "meat". Žetonky se chaoticky rozlézají po herním plánu a nedrží na připravených místech. Vyřešily by to nějaké mističky nebo tak něco.

:-( naprosto tragické je blokování akcí jiným hráčem. Cháopu, že jsem to hrál blbě, ale asi třetinu hry jsem nemohl vlézt na budovu, kam jsem potřeboval. Tak frustrující pravidlo už jsem dlouho ve hře nezažil. Kdyby to aspoň bylo možné za zvýšený poplatek...

:-( Herní doba - největší problém této hry. Hodina byla snesitelná, druhá hodina už nudila, ale třetí hodina téhle hry byla naprostým utrpením (ze čtyř hráčů to tři už těžce nebavilo). Tohle je nuuudaaaaaaaaaaaaa....

Gatesy pomlouval pogo z MindOKu, že to prý není kvalitní hra. Pokud bych si pod pohrůžkou násilí měl jednu z těchto her zahrát, asi by to byla Agricola.

22.6.2010 08:10:20

Agricola
Le hávr si už naštěstí moc nepamatuju ale co si pamatuju je, že jsem se tím přestal bavit asi od třetiny hry.
- jak říkal PJ, na budovu kterou chceš se prostě nedostaneš nikdy pokud si to hráč, co tam "sedí" nepřeje, obvykle ale nemá kde jinde jít a že ti blokuje místo mu je uplně jedno, z toho vyplývá
- Vlastník budovy dostane něco za to jak tam někdo přijde ... jelikož ale to bývá tak že se koupí budova, další hráč na ni hned přijde ... a neodejde jak je rok dlouhý, tak nejenom že nemůžeš použít budovu co si postavíš, ale ani nemůžeš rejžovat z toho že ji používají jiní (že tam jen sedí neznamená že ji použivá... což je hodně divné pravidlo)
- taky se mi zdá že tématičnost této hry dost pokulhává za mechanismy, je až moc vidět že se vymyslelo jak se to bude hrát a až potom co se tím hraním vlastně bude dělat.
- Akční budovy u každého hráče zvlášt je peklo na zemi, neustále se dokola rozhlížet kdo co má kde je volno atd zabere spoustu času který otravuje všechny zůčastněné...
- Nechápu mechanismus posouvání žetonů hráčů, jestli to má nějaký jiný význam než další protahování hry...
- Agricolu si občas rád zahraju, ale představa hraní le havre ve mě vyvolává žaludeční nevolnost a potřebu jít rychle domů ...

22.6.2010 09:44:43

Agricola vs Le Havre
Muzu porovnat tyto 2 hry, ktere vlastnim a hral jsem. Obe jsou dobre. Puvodne jsem se o Le Havre moc nezajimal, protoze to vypadalo, ze hry jsou prilis podobne, ale po zkusenosti s obemi musim rict, ze tomu tak neni.

V Agricole mam neustaly pocit, ze se s ostatnimi hraci pretahuji o nejake suroviny, kterych je nedostatek, a vse je podrizeno tomu, abych sehnal dost jidla. Agricola je trochu pristupnejsi pro ne uplne skalni hrace - snadno pochopitelne tema a i pres velkou hromadu veci, se do toho kazdy rychle dostane.

Le Havre mam osobne radsi. Prijde mi, ze nabizi bohatejsi moznosti. Tam, kde v Agricole mam casto pocit, ze vse musim podritit tomu, abych nakrmil rodinu (a moznosti, jak to udelat jsou casto omezene), v Le Havre mam pocit, ze moznosti je spousta (obzvlaste s jakmile hra trochu pokroci).

Obe hry vyvolavaji pocit, ze by clovek vzdy potreboval o akci navic, obe nuti hrace dopredu planovat (Le Havre o neco vice). Obe hry nabizi rozmanitost tim, ze se do hry dostanou pouze nektere z karet. V Agricole je tim dana casto dana strategie pro celou hru. V Le Havre je to spise zpestreni hry, protoze 6 specialnich budov prichazi do hry postupne a hraci nevi, jake budou. Z tohoto pohledu mi prijde, ze Le Havre by se mohlo o neco drive ohrat nez Agricola.

Kdybych si mel vybrat pouze 1 hru, asi by to bylo tezke rozhodovani. Radeji si zahraju Le Havre. Nicmene myslim, ze vetsi moznost dostat jednu z her na stul mam v pripade Agricoly.

Pro srovnani casove narocnosti - hra ve 4 hracich, z nichz 3 hru hraji poprve:
- Agricola 3h
- Le Havre 4h

Pro zkusene hrace je potom doba hry ~30 min na hrace pro Agricolu, ~40 min na hrace pro Le Havre.

Jak uz bylo zmineno pred tim, Loyang jsem take vynechal na zaklade recenzi.

22.6.2010 09:52:39

to Raziel, PJ
Tak to jste museli skutečně hrát něco blbě, pokud byla třetinu hry nějaká budova zablokovaná.

22.6.2010 12:52:54

dekuji
Ja vam dekuji za podrobne srovnani, snad mi to ulehci rozhodovani :). Loyang se mi libil ze je to vychodni ale tak pokulhava za ostatnimi. I PJ za negativni recenzi myslim ze par myslenek neni uplne od veci.
Osobne na Agricole se mi libi ze strategii kterou hrac voli si vybira na zaklade povolani a malych vybaveni co na zacatku dostane. V Le Havre se mi hodne libi mechanismus pouzivani akci budov ktere maji jini hraci (podobne v duchu byla civilizace, nekdo udelal technologicky pokrok a pokud ho ostatni vyuzivali, dostaval autor nejake drobne penize), nevite v jakych hraj je tento mechanismus?

24.6.2010 17:36:21

kren
třetinu hry tam nestáli, ale hráli jsme to myslím v 5ti nebo kolika a to bylo obvykle tak, že někdo budovu postavil, hráč hned po něm tam vlezl, pár kol tam seděl a jak odešel, tak hned další hráč v pořadí ho tam vystřídal. Takže jak jsi špatně seděl tak na nějaké budovy ses nedostal za celou hru a nebo když už jsi měl možnost tam konečně jít, tak jsi musel změnit taktiku a dělal dávno něco jiného. Tuším nej případ bylo železo nebo něco takového ze kterého se dělají lodě a nejdražší budovy. Přišlo mi to jako dost nasírací hra, a i když se mi obvykle nasírací hry líbí, tady jsem to nesnášel... Ani nejde o to že ten člověk budovu blokuje, obvykle to nedělal schválně, jen prostě neměl kam jinam jít.
V agricole si můžeš vzít prvního hráče a nikdo ti akci co nutně potřebuješ nevezme ... jediná možnost jak tohle udělat v le havru je koupit budovu za peníze.
Celkově mi přijde divný přístup "stavěj pouze budovy které nechceš používat". Taky když už budovu vlastním, tak bych měl mít možnost si vybrat, jestli ji někomu poskytnu k pronájmu a nebo ne. A proč token zůstává na budově i když ji daný hráč už nepoužívá a ani nemůže? Tématicky tyhle věci nedávají smysl, a na hře mi to vadí.

25.6.2010 08:38:06

to Raziel
To je poměrně zajímavé, protože s vyšším počtem hráčů se do hry dostávají i jiné budovy, které právě tohle kompenzují. Třeba ve dvou máš jen železárnu, ale ve čtyřech nebo v pěti už máš i budovy, které ti dávají zadarmo rovnou ocel a podobně ... takže nechápu, jak k tomuhle mohlo dojít, protože většinou je víc možností, jak něco získat nebo něco udělat... Možná to chce hrát víc flexibilně a neupínat se na jedinou strategii.

25.6.2010 09:41:13

to Raziel
No za sebe můžu říct, že bych v 5 LeHavre asi nehrál :), to už se mi zdá časově příliš brutální a taky kvůli času většinou nehraju speciální budovy a hrajeme kratší verzi. Už jsem teď LeHavre nějaký čas nehrál, takže nevím přesně, které budovy to jsou, ale i když je blokovaná nějaká budova, tak je vždycky šance nějakým jiným způsobem získat potřebnou surovinu z nějaké jiné budovy jiným způsobem.

Nevím, tvůj odsudek tohodle problému se mi zdá až příliš radikální. Já jsem tedy hrál Le Havre maximálně ve 4 hráčích, ale takový problém o jakém píšeš jsem v takové míře o jaké píšeš, nezaznamenal. Mám dojem, že Uwe věnuje testování svých her maximální pozornost a pokud by tam byl až tak velký problém o jakém píšeš, tak by to určitě zaznamenal.

25.6.2010 09:41:42

Jo
Merlin mne předběhl :).

25.6.2010 09:42:50

Merlin
hráli jsme to dávno, tak co tam byly za karty si přesně nepamatuju, ale nedostávala se tam ta surovina jen jedna ? z těch oceláren určitě byly nějak 3+budovy se symbolem, a to nevykompenzuješ takhle, zvlášt jak to je pro všechny ... ale fakt už nevím ... a mám dojem že nás bylo dokonce 6 jak jsme to hráli, tak možná tohle bude ten problém (hodně lidí - hodně zabraných budov, těch použitelných zase tolik není, vím že jsme tam měli třeba více stavěcích, ale ty byly nějak dražší)
Stejně to neobhájí proč nemůžu kontrolovat svoje budovy nebo proč žeton člověka zůstává na budově kde pracoval minulé (a předminulé atd) kolo...

25.6.2010 11:42:24

to Raziel
No já bych pro první hru rozhodně nedoporučoval plný počet hráčů, to by mne určitě taky odradilo. Jen jedna budova navíc pro zisk obsazených surovin a výrobků tam v 5 hráčích určitě není. Když to hraješ víckrát a přijdeš na jednotlivé taktické mechanismy, tak to zase vypadá jinak. U téhle hry kontrola vlastních budov, aby tam nemohl jít soupeř není možná, protože to by nabouralo celý mechanismus hry. To by hráč mohl vybudovat strategické budovy, ke kterým by se nikdo nedostal a bylo by to ještě horší, než problém o kterém jsi psal. Naopak si myslím, že je fajn, když do mých budov může kdykoli kdokoli a platí mi. Ten mechanismus, že dělník zůstávaá na budově se mě naopak líbí, protože hráč může ovlivňovat co soupeř volí, ale zase na druhé straně tam má vázaného dělníka. Hrál jsem hodně partií Le Havru (sice v menším počtu hráčů), ale myslím si osobně, že hra je vyladěna dobře a dokonce se mi zdá méně frustrující jak Agricola. Jediná má výhrada k téhle hře je herní doba ve více hráčích.

25.6.2010 12:05:20

Loyang
je vynikající hra. Ale spíše jako solitér. Testovala jsem prototyp a vadilo mi na ní to, že si každý hraje na svém písečku ještě víc, než v Agricole. Prostě když někdo nemá soupeře, ať si klidně LOyang pořídí. Baví-li ho Agricola v jednom hráči, bude Loyang ještě lepší. Ale ve více hráčích to prostě není ono - hrát s někým u stolu a vlastně jenom sám za sebe.
Prostě to je hra pro úzkou skupinu lidí. Jestli do ní patříš, musíš zvážit sám.

Agricolu mám moc ráda, Le Havre taky. Obě hraju nejradši ve dvou nebo ve třech. U Agricoly si umím představit i více hráčů, u Le Havru spíš ne.

25.6.2010 14:06:40

dilli
Díky Dilli za info o sólo hře. V tomto okamžiku mě Loyang začal zajímat.

Ty moje princezny doma poslední dobou celkem stávkujou. Už od 1.6. máme doma oba nové Dominiony a ještě jsem je neukecal ani na jedinou partii. :O Mám z toho těžkou depku... :D

25.6.2010 19:37:05

jak já jsem rád...
...že mám tři kluky, dneska jsme si udělali herní páteční večer, 2x Kragmorthu, pak špunt usnul tak jsme ve třech po delší době vytáhli Le Havre a nebavili jsme se o nic míň! Taktiku a strategii jsme už zapomněli, takže jediný speedy hrál na vítězství, Balduin si hrál na rybáře a zakládal stranu přátel rybolovu, já se honil za krávama, padala spousta hlášek o rybiškách, ze Šreka a dalších filmů, které nám asociovaly některé situace, takže žádná suchařina, ale dobrá zábava. Takže si myslím, že když se to nebere až tak vážně a nejde se jen tvrdě a za každou cenu za vítězstvím a odhalením a vypočítáním té nejvýhodnější strategie, dá se pobavit i u Le Havre :)

To husak: nezapomeň, že máš kamarády, kteří ti od splínu pomůžou :)

25.6.2010 23:11:29

bef

le havre je hra....dobrá hra
Ahoj...pár her doma máme....cca 60 ks včetně šachů, go atd...ale tikal, vládci, dominion, osadníci..a zase atd....a le havre se mezi nimi rozhodně neztratí....je to obchodní strategie....a to hra přesně vystihuje....nikomu nevnucuju.....je super....odehráno přes 60 partií

7.9.2010 19:33:20

Vybíráme z Bazaru

Lux Aeterna
Lux Aeterna
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas