Agricola vs Dominion vs Vládci podzemí

Ahoj porádí mi někdo kterou hru vybrat jako dárek?dotyčný hraje rád jakoukoliv,oblibené jsou Osadníci,Mafia,Citadela ,Risk... mě se nejvíce asi libí Dominion ale váhám mezi těmito 3
díky za radu
21.5.2012 09:06:09

ad Simfouska
"dotyčný hraje rád jakoukoliv".
Potom teda záleží na tom s kým ju bude hrať. Či s príležitostnými hráčmi alebo so stálou skupinou. Agricola a viac menej aj Vládci podzemí sú komplexnejšie, vyžadujú stálejšiu skupinu, Dominion vysvetlíš za 5 minút aj príležitostným hráčom.

21.5.2012 09:19:45

Simfouska
Ťažko poradiť. Všetky tri hry sú dosť odlišné. Záleží od priorít hráča, primárneho počtu hráčov, hernej doby a podobne.

Ja by som vybral Dominion, pretože stále je to jeden z lepších čistokrvných deck-buildingov na trhu, je plne lokalizovaný do CZ s rozšíreniami, je jednoduchý, čo sa týka pravidiel, je svižný. Stavba balíka kariet je dnes obľúbená, takže to posúva možnosti k ďalším hrám tohto typu. Nevýhodou je možno málo interaktivity medzi hráčmi. Je to inak skvelá kartovka s obsahom 500 kariet (nie všetky sú rôzne)v základnom balení.

Agricola je o niečom inom, je to podstatne dlhšia hra, ale hral som ju len 2x. Tu je možnosť, že to nebude vyhovovať hráčom, ktorí majú radi kratšie partie. Výhodou sú zaujímavé mechanizmy, ale mňa táto hra nijako zvlášť neoslovila. :)

Vládcov podzemí som ani nehral. Skončil som pri čítaní pravidiel. Ja by som si ju kúpil určite kvôli tématike, ale len ako takú dlhšiu oddychovku. Má to jasné a jednoduché pravidlá, pevne určený počet kôl, takže je ľahké predpokladať koniec partie. Najviac ma priťahuje na tejto hre grafika a skvelý autor.

Z toho vyplýva, že ja odporúčam Dominion, hoci nepoznám priority hráča, ale z osobného hľadiska je mne Dominion najbližší. :)

21.5.2012 09:22:55

Za mě
Hrál jsem všechny (pravda vládce jen jednou) a za mě jednoznačně Agricolu. Vládci mě neoslnili, možná po více zahráních by mě chytli víc. Dominion je nuda o haluzi a míchání. Je tam vlastně jediná volba - kterou kartu si vezmu a to pořád dokola. Vyložím karty a něco si vezmu. To mi přijde hodně chudé asi jako člověče nelob se. Nechytlo mě ani manželku. Ale pokud nebudu chtít přemýšlet a chystat něco dlouho, tak si ho i zahraju. Agricola jasná volba. Hra co nikdy nomrzí díky množstvím karet, takže každá hra je jiná, nedá se hrát pořád na to samé, musí se hlídat soupeři a odhadovat co budou dělat, aby mi nebrali věci co pořebuju. Zkrátka výborná hra a s rozšířením Sedláci z Blat dokonalá.

21.5.2012 09:28:10 | Upraveno autorem (porovnej)

SIMFOUSKA
Naprostou nesouhlasím se skyfirem. Máme úplně jiný názor. Vládci jsou veselejší než agricola, která alespon pro mne, je vrchol nudy. Nezajímavé téma a minimum interakce. Obě hry však pravidlově nejsou nikterak jednoduché. ROzhodně by byly podstatně složitější, než dosud hrál. DOminion oproti tomu je hra chytlavá a jednoduchá. Skyfire samozřejmě nemá pravdu s tou haluzí. Ano pokud to srovnává s agricolou tak jsou o haluzi i šachy. Nicméně dominion lze natrénovat a jde tam vymýšlet spousta věcí. Je neuvěřitelně variabilní. Pokud se ti zalíbili vládci nebo i ta agricola, tak bych tě spíše nasměroval na novinku Dědictví. Spadá to do stejné kategorie her. Má však jednodušší pravidla, kratší herní dobu a na rozdíl od agricoly i vtip! Tolik za mne.

21.5.2012 09:34:12

Agricolu
Jednoznačně Agricolu. Při výběru z těchto tří není co řešit.
Jak píše Skyfire, hra neomrzí, nabízí spoustu možností a díky kartám není každá hra stejná. Baví více ve větším počtu hráčů, ale díky hernímu mechanismu není nudná ani ve dvou. Za sebe ovšem musím říct, že s rozšířením Sedláci z blat je ještě lepší.
Na rozdíl od Elenistar považuji Agricolu za hru s jednoduchými pravidly (když hru vysvětlí zkušený hráč, nikoliv učení z pravidel), která jsou vysvětlena novému hráči za pár minut.

Dominion mám rád, ale když bych měl volit z těchto tří, tak je až na druhém místě. Vládce podzemí jsem nehrál, po přečtení pravidel mi nepřipadli zajímaví.

21.5.2012 09:53:00

takže
Tak tu sa názory evidentne rozchádzajú. Ja zase nesúhlasím s elenistarom a súhlasím s skyfire :) Dominion je hra bez duše, len jeden jediný mechanizmus ktorým vedie len ku dvom veciam. Zobratia kariet a zamiešaniu kariet až pokiaľ nemáš balíček kariet z ktorých si iba vyberáš ďalšie karty. Nič viac, žiadny pôžitok, žiadne vizuálne potešenie na konci hry iba karty s bodmi. Variabilita je v možnosti hrať s inými kartami a inač ich na kombinovať, ale v jadre veci stále to bude len o zbieraní a miešaní kariet. Ako mechanizmus do iných hier je to fajn, ale nie hra ktorá má LEN deck-building bez dákeho iného oživenia.

Vládcov som hral raz, aj napriek tomu že som ten môj prvý raz hru vyhral, ma tá hra teda vôbec nechytila. Sú určite krajší po vizuálnej stranke ako agricola, ale hrateľnosťou ma to dáko nechytilo. Možno to bude iba tou prvou hrou, ale druhý krát to už nemám v pláne hrať a celkom ma to odradilo. Hra trvala nesmierne dlho a nebol tam z mojej strany žiadny wau efekt. Viac ani vlastne neviem čo povedať :)

Agricola .... agricola je suchá až vážna worker placemant euro hra, ale jej veľké plus je tématika a fakt skvelý rozvoj svojho statku. Čo postavíš, to vidíš aj vizuálne pred sebou. Pravidlami podľa mňa až tak ťažké niesu avšak hra je ťažká po takticko-stragetickej stránke. Hra je viac menej stále iná. Jej variabilita sa mení kartami aj počtom hráčov. Ovplyvňovanie sa navzájom mi príde asi na takej úrovni ako Vládcovia podzemia. Takže agricola podľa mňa jasná voľba a pre mňa najlepšia eurovka akú som mal zatiaľ možnosť hrať.( hral som aj dominant species, ale zatiaľ iba raz a ten je fakt hard core, uvidíme či nevytlačí raz agricolu, jediná jeho chyba je v hracej dobe a v minimálnom počte hráčov).

21.5.2012 09:56:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Agricolu
Za mne taky jednoznačně Agricolu.

Dominion je sice variabilní, nicméně totálně bez atmosféry k tématu - jde jen o neustálé vykládání a míchání karet s nějakou funkcí a kdyby na těch kartách byla jen čísla bez obrázků, nebo obrázky z továrny obráběcích strojů, tak to vyjde nastejno.

Vládci mne příliš nezaujaly a navíc mají tu nevýhodu, že je lze hrát maximálně ve 4 hráčích. Přitom nejlépe to podle mne funguje ve 4. Ve třech a ve dvou musíš ještě obsluhovat tzv. nehrajícího hráče a je to takové divné (můj názor).

Agricola je hodně tématická a pokud ti nevadí téma chovu dobytka, obdělávání pole a rozšiřování farmy a rodiny, tak Agricolu. Jediná nevýhoda Agricoly je malá interakce mezi hráči, ale že tam není vůbec žádná, tak to není vůbec pravda. Jinak doporučuju taky rozšíření Sedláci z Blat. Navíc je Agricola velice dobře vyladěná pro různý počet hráčů a funguje dobře v jakémkoli počtu.

Jinak tady bylo zmíněno Dědictví. Já jsem ho osobně ještě nehrál, ale slyšel jsem na tuhle hru dobré reference. Moje dcera to už taky hrála a byla celkem nadšená.

PS: Ještě k té Agricole. Jak doporučoval stOKYi. První partii je třeba zahrát s někým, kdo tu hru už hrál !!! Pak přijdeš na to, že ta pravidla hry jsou naprosto jednoduchá a intuitivní. Agricola má totiž dost nešťastně napsanou příručku pravidel ve které se sice dá všechno co potřebuješ nalézt, ale pro samostatné učení se hře z téhle příručky se bude nováčkovi hra zdát nepochopitelná a strašně složitá a může to odradit. Hra je opravdu velice jednoduchá, má pár základních herních principů a pak už se vše řídí textem akcí na herním plánu a na kartách. Pokud je pochopen základní princip a průběh kol, tak není co řešit a rychle to vejde do krve.

21.5.2012 10:07:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Simfouska
Příspěvky níže jen dokazují, jak jsme každý z jiného těsta, proto se asi na jednotném názoru 100% neshodneme :)

Zkus nám nejprve prozradit, něco o "dotyčném" - pak bychom snad mohli doporučit něco, aby se to líbilo jemu. Např. jakou herní dobu preferuje, v jakém počtu hráčů nejčastěji hraje, jak složitá pravidla by to mohlo mít, jestli má radši karetní hru, nebo "deskovou", jakou míru interakce mezi hráči preferuje/toleruje, jaký podíl náhody hra může/musí mít.

21.5.2012 10:08:20

pravidla k agricole
Mám zkrátka zkušenosti s tím, že si ji koupilo spousta lidí, protože je vysoko na geeku a všichni ji chválí. Potom ji vraceli a prodávali, protože to pravidlově nedali. Stejně tak vládci. Vypadají hrozně vesele, všem se to líbí podle obrázku, ale ten hodně klame. Musíte se naučit k tomu přistupovat objektivně. Viděli jste tu skladbu her, kterou uvádí simfouska? Tam jsou pravidla na tři delší věty. Prostě jenom mluvím z vlastních zkušeností s hráči tohoto typu. Jasně, že mě osobně dominion neuspokojuje plně, když už deck building, tak si vyberu jíný. Ale rozhodně to n ení hloupá a plochá hra, jak ji popisujete. Je stejně počítací jak agricola nebo puerto rico. Jen to tam není vidět hned. Já když nepochopím smysl hry, tak to řeknu. Třeba 011, naprosto netuším v čem je zábavnost hry, ale neřikám, že je to plochá hra o ničem. Jen mně to nic nepřineslo. Dominion je hlubší než si myslíte.

21.5.2012 10:14:52

kren
přesně jak říkáš... ale takhle je to u všeho. Hisko je taky hrozně jednoduchá hra. Stačí, aby tam byl jeden, co je dobře ovládá. Ale znám spoustu lidí, co se začetlo do pravidel agricoly a už ji nikdy nevytáhlo. Proti žé hře neříkám půl slova.

21.5.2012 10:17:14

to Deskovec
Myslím, že tady každý nepsal jen tu a tu hru a jinou ne. Že tady každý docela ty hry charakterizoval z více pohledů, tak si může Simfouska vybrat sama/sám. Důležité taky je jestli Simfouska hry hrála/hrál nebo se vyjadřuje jen tak pas-blint. Her je mraky a mraky i jiných a tak my se jen vyjadřovali k hrám, které navrhovala/navrhoval.

21.5.2012 10:17:24

to Elenistar
Já se musím trošku ohradit proti kritice kritiky Dominionu ;). Já neřekl, že to není promakaná hra, ale je opravdu totálně bez atmosféry nějakého příběhu a tématu. Je to opravdu jen o správném využívání kombinace určitých karet s určitou číselnou hodnotou a určitou funkcí. Kdyby na těch kartách byl obrázek Mikimausse nebo Kačera Donalda se strýčkem Skrblíkem, tak to vyjde na stejno. Z toho množství karet tématicky k funkci té které jednotlivé karty je opravdu minimum názvů a ilustrací, které by se jakž takž daly při dobré vůli pochopit jako správné téma k funkci dané karty. Takže za mne je to sice promakaná deckbuildingová hra, ale bez atmosféry příběhu. Prostě jen na konci hry spočítáš body co máš v paklíku karet, který ti zůstal v ruce. Není tam žádné budování nějakého království nebo dominia, které bys měl, byť karetně, rozloženo před sebou a mohl ses kochat cos vybudoval. Prostě se můžeš kochat jen matematicky co se ti podařilo nakombit do ruky, abys měl v balíčku co nejvíc karet s body. Které tématicky mají být sice nějaké statky, vévodství a provincie, ale jsou to jen karty s 1, 3 a 6 body, navíc bez jakéhokoli přítažlivého obrázku.

Takže na závěr, abych nebyl špatně pochopen. Spíše mi to připomíná nějakou abstraktní karetní hru s vynikajícím dobře fungujícím propracovaným mechanismem, ale totálně bez atmosféry a příběhu do kterého by se člověk mohl vžít. Někomu to vyhovuje, hraje to rád, protože je nadšený jak se mu podařily nakombit karty. Mě to nevyhovuje, proto se mi na Dominion doma práší. Toť vše, to je celé.

21.5.2012 10:32:46

Abych to zjednodušil...
...tak já mám Vládce rád :-) Je to supr hra, ale zjevně nesedne každýmu, navíc zvládnutí tý hry chvilku trvá i když ti někdo ty pravidla vysvětlí a projde s tebou krok za krokem "tutoriály"...

Ale mrkni třeba na Cyclades. Jsou jazykově nezávislý, český pravidla stáhneš tady na stránkách ... a když si představím člověka kterej má rád tu pestrou směsici jak jsi uvedla, tak je to první kousek co bych mu doporučil já.

21.5.2012 10:37:24

kren
tak v tomhle se shodnem. nemám toho nahráno moc, ale pobřeží mi přejde celkem tematické. S tou pirátskou lodí atd... Ale jinak máš pravdu. To odpovídá i faktu, že ostatní deckbuildingy, které mají stejné efekty na kartách mají pokaždé jiný obrázek. Takhle bych zvládnul s tebou udělat deckbuilding taky. Nevím nakolik tomu známému sejde na tématu. Třeba moje Ivča je hráčka a hraje se mnou skoro všechno. Ale téma jí nic neříká. Když hrajeme dobyvatele vesmíru tak já plením a okupuju planety a ona vykládá kartičky s kolečkama. A když bojuji v epických bitvách v Titanu, ona šoupe žetony s dvěma čísli a počítá pravděpodobnost.

21.5.2012 10:39:49

ad Polylux1 ad Cyclades
Pokud vybočíme z původně navrhovaných her, tak s Kykládami mohu jen vřele souhlasit ;), a doporučuju je taktéž.

21.5.2012 10:41:16

kyklady
kdybychom chtěli simfousce zamotat hlavu, tak napíšeme milion dalších her. možná by je chytlo (pro mě celkem hloupých) sedm divů světa. Ale jsem rád, že je mám doma. Protože ve specifických skupinkách jsem to vytáhl a byli nadšení.

21.5.2012 10:43:52

7 divů světa
Poměrně dobrá hra.
Za mne:
PLUSY:
- Dobrá v různém počtu hráčů (ve dvou poněkud problematická).
- Rychlá
- Žádné prostoje (všichni hrají současně)

MÍNUSY
- pro mne jeden nejzásadnější. Nedoporučoval bych ji do rodiny, jako jedinou hru. Podle mne se velice brzy ohraje. Nicméně na příležitostné rychlé hraní je fajn.

21.5.2012 11:02:18

Ach jo
Pochybuju, že vlákno splnilo to co zakladatel čekal. Chtěl poradit ze 3 her (viz. nadpis). Každému se líbí něco jiného, čili napíšu hodnocení těch tří her podle sebe a je to. Nevím proč se tady zase někteří začínají přít a píší úplně zbytečné posty. Takhle je to pak akorát nepřehledné. Jeden uživatel jeden příspěvěk a pak si zakladatel pěkně počte a rozmyslí se.

21.5.2012 11:19:46

Simfouska
Agricola
- pokud se jí chceš naučit sám podle pravidel tak je to fakt horor, mě to od té hry také málem odradilo (při začátcích hraní) a bohužel jsem u ní nevydržel dlouho
Dominion
- je jednoduchý, rychlý, ale jak již bylo zmiňováno, bez tématu (ale z těch tří bych jej doporučil)
Vládce podzemí
- bohužel jsem nehrál

kdyby něco jiného tak Cyclades mohu také jen a jen doporučit, je to jak pro zkušené hráče tak nováčky a pravidla jsou jednoduchá:), myslím, že je v pohodě doporučit i jinou hru než hodnotit ty tři, kdyby mě tehdy někdo odradil od Agricoly tak bych mu děkoval ještě dnes:D

21.5.2012 12:01:43 | Upraveno autorem (porovnej)

to Seils
" ... kdyby mě tehdy někdo odradil od Agricoly tak bych mu děkoval ještě dnes ..."
Myslím, že taková vyjádření do objektivního hodnocení her, aniž bys vypsal podrobně důvody, nepatří. V současnosti Agricolu už moc nehraju, ale jen proto, že mám doma stovky jiných her. Myslím, že by bylo fér a pro simfouska/simfousku přínosnější, kdybys napsal, co ti na Agricole vadí, než jen napsat takový nicneříkající odsudek.

21.5.2012 12:54:44

jen ne agricolu;)
Ja osobne povazuju agricolu spolu s caylusem za vrchol herni sterility. Tema des, interakce zadna. Vladci jsou moc pekni, jak designem, tak herne, ty bych doporucil. A z kategorie deckbuildingu je pak Dominion velmi dobra volba. Sice tematicky strohy, ale pravidlove nenarocny a mechanismove velmi cisty...

21.5.2012 12:58:32

ad Herní sterilita
Co si mám pod tím pojmem představit? Ten pojem nechápu já, natož méně zkušený. Co se týče té interakce, tak vím o lidech, kterým to vyhovuje a jsou spokojení, že si budují svou farmu, aniž by jim do toho někdo kafral a interaktivním hrám se vyhýbají. A za interakci lze považovat obsazování mě potřebných akcí a z toho vyplývající nadávky ;).

21.5.2012 13:10:05

kren
klidně:)
sice říkáte, že je velmi variabilní, hlavně díky kartám z rozšíření - ale úplně stejně variabilní mi přijde Dominion, také děláte pořád to samé a po čase je to prostě jen počítání - z mého pohledu je to stejně zábavné. Nejhorší je, že když už se to konečně rozjede, tak je prostě konec. Herní partie mi trvala stejně dlouho co příprava - samozřejmě se to dá vylepšit uspořádáním krabice jako to máš ty, ale na to nemám čas, chuť ani peníze:) Spousta lidí co si to pořídilo a i já měli problémy s pravidly, což je možná první velké znechucení, ještě před první hrou (přiznávám). Kamarádi to bohužel už také nehrají a osadníky a jiné hry mají rádi (proto jsem vůbec svůj příspěvek napsal).
Hru jsem tehdy na začátku mého hraní, koupil také hlavně díky umístění na BGG a ohlasům, ale prostě mě zklamala.

PS: to s tím " ... kdyby mě tehdy někdo odradil od Agricoly tak bych mu děkoval ještě dnes ..." bylo myšleno spíš ze srandy a pro oživení, proto ten smajlík na konci ( :D ) ;)

21.5.2012 13:10:51

aneken
tím chceš říct, že agricola nemůže mít potomky? no to snad ne:) (rozšíření jsou přeci už na světě)

21.5.2012 13:12:39

to Seils
Každý má rád něco jiného, to je pravda. Jen nemám rád, když někdo zavrhne hru jen kvůli nepřehlednosti pravidel. A co se týče toho počítání, tak to skoro každá hra, ale na rozdíl od Dominionu vidím před sebou jak se mi rozšiřuje farma a na konci jsem spokojený, že jsem něco vybudoval, že se mi kravičky pasou v ohradách, že vidím zorané pole a moji rodinu ve vybudované chýši.

21.5.2012 13:14:22

Vybíráme z Bazaru

Anachrony: Essential Edition (ENG) + Insert
Anachrony: Essential Edition (ENG) + Insert
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas