Označení chyb v překladech nebo pracovních verzí překladu

Ve vlákně k pravidlům Civky vznikla zase debata ohledně kvality překladů a bohužel to Ringo přenesl zase do osobní roviny, takže bych tady chtěl přednést polopatisticky můj návrh, který by moc nestál ale hodně přinesl. Nejde mi o to aby tady všichni dělali dokonalé 100% profesionální překlady, ale někdy se stane, že dá někdo k dispozici pracovní překlad a nebo někdo najde v překladu chyby. Může se stát, že i sám autor. A někdy není čas a ni nálada na to aby se chyby opravily, nebo překlad v dohledné době dokončil. Pak je tady k dispozici ke stažení nedokončený soubor nebo soubor s chybami a pokud někdo nesleduje diskuzi, tak o těch chybách neví a stáhne si takový nedokončený soubor nebo soubor s chybami aniž by o tom věděl. Přímo u stažitelných souborů je také diskuze, ale ta se k označování chyb využívá sporadicky a většinou jsou chyby diskutovány přímo v diskuzi o hře a časem se skončí takové upozornění v propadlišti dějin.

Takže mám takový návrh. Kdyby u každého souboru bylo tlačítko nebo ikonka (tak jak třeba editační tužka v diskuzi), kde by kdokoli včetně autora mohl označit soubor nějakým varovným vykřičníkem a do editu by napsal důvod (tak jak hodnocení u hvězdiček). Vykřičník po rozkliknutí s textem chyby by se objevil u souboru až po schválení administrátorem. Pokud by vykřičník přidával sám autor, tak by schválení administrátora nebylo potřeba (někdo mi někdy třeba v soukromé poště nahlásí chybu abych to opravil a já to nemám čas udělat hned, tak bych bez průtahů a schvalování administrátorem mohl označit sám).

Tím by každý věděl, že si má u souboru dát na něco pozor a až by to autor opravil a nahrál, tak by vykřičník zmizel
26.7.2011 20:28:21

to Ringo
Asi je to tím, že já jsem tady trošku dýl a využíval jsem tenhle web ještě v době kdy tady nebyly žádné diskuze, žádná komunita a byl to pro mne web, kde bylo soustředěno díky Caulymu a Ondrovi nejvíc českých překladů zahraničních her, které jsem potřeboval stáhnout. V době kdy jsi sem přešel z Hrajeme.cz už tady frčely diskuze, ale původně to tak vůbec nebylo a byl to zdroj informací. A mne právě trošku mrzí, že tady začíná převažovat sklon k té "komunitnosti" nad "jednoduchostí přístupu k informacím". Facebooků, diskuzí, hádek a balastu je všude po internetu plný pytel, ale přehledných informačních webů pro lidi, kteří se nevyžívají ve virtuálním světě internetové komunity a chtějí jen rychle přehledně získat informace je na webu jako šafránu. Možná že jsem se svým názorem osamocený, ale můj názor je prostě takový.

9.8.2011 08:09:09

kren
jasne, mozna jsi tenhle web pouzival k jinym ucelum a lide si chodili povidat na hrajeme.cz. Sice jsi to popsal, jako by slo o historii v rozmezi nekolika let, ale nase registrace se zde lisi o celych 231 dni, coz je asi 3/4 roku. Kdyz jsem se zde zaregistroval, tak tu diskuse moc jeste opravdu nebezely. Jediny, s kym jsem tu z pocatku diskutoval, byl prakticky Sydo a Ty. Jinak tu bylo docela jeste pusto, protoze tu bylo malo lidi a moc si mezi sebou nevykladali a web byl spise informacni a pusobil spise jako databaze. Nevim jestli je tedy cilovym ucelem toho webu byt ciste informacni, ja jsem tu prisel proto, ze jsem si tu mohl povykladat o hrach, ktere na hrajeme nefrcely. Tak sorry, jestli jsem to tu nejak pokazil a spatne pochopil ucel.

EDIT: co se tyce tech hadek, balastu a proste klasickych virtualnich diskusi, tak si myslim, ze porad tady muzes 3x kliknout adostat sek informaci kterou potrebujes, v tom sesnad nic nezmenilo. Zadny uzivatel neni nucen se tem diskusim venovat. Porad mohu prijit, kliknout hru kterou potrebuji, stahnout, pokud chci vedet vice, najdu si pod hrou patricne vlakno a hotovo.

9.8.2011 08:20:27 | Upraveno autorem (porovnej)

to Ringo
Milý zlatý, jak říkal Kolja datum mé registrace není důležité, protože jsem se registroval až se svým prvním překladem. A komunita a diskuze mi nevadí, to bych nebyl na druhém místě v diskuzních příspěvcích. Vadí mi ale když se to sune k podobnému názoru cituji:
"jako by uzivatel uz pomalu nemel vlastni rozum, vlastni hlavu, vlastni iniciativu. Za dva roky tu bude web podobny navodu na mikrovlnku pro americkeho uzivatele, upozornujici, ze neslouzi k suseni zmokleho zvirectva."

Ne každý je fanda a geek, který je celý nadšený, že si prohledává kde kdo co řekl a jak to ohodnotil. Ano já se nestydím za to, že zastávám názor, že když jdu někde pro informace, tak je pro mne nejlepší, když je to podáno způsobem návodu na mikrovlnku, protože nemám ani čas, ani chuť ani důvod abych tu informaci získával přes nějaké haldy komentářů, nesrozumitelných statistik a geekovských zapálených diskuzí, kterým stejně nerozumím. Chci informaci o hře, chci si ji nejjednodušším způsobem přečíst a chci si stáhnout překlad. To je vše co jako negeek chci. Samozřejmě neodsuzuji část webu, kde se komunita vyžívá ve svém herním fandovství. Ale nechci, aby když si jednoduchou informaci a kvalitní překlad tak abych musel vystudovat vysokou geekovskou školu, abych se k těm informacím dostal. Všechno to samozřejmě přeháním, ale je to tak asi v kostce jasně podaný můj názor podpořený zkušenostmi lidí, kteří jsem na mé doporučení bez nějaké registrace zavítají a chtějí získat informace o hrách.

EDIT: Ringo k tvému editu v předešlém příspěvku. V tom případě nechápu proč kritizuješ mou snahu o zjednodušení přístupu k informacím pejorativními příměry o zmoklých slepicích. Ty si nechej svou geekovskou odbornost ve všem se vyznat a neber nám ostatním, kteří chápou méně rychle a odborně a potřebují vést za ručičku snahu zpřístupnit negeekům návody na mikrovlnku.

9.8.2011 08:40:11 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Na jednu stranu má Kren pravdu. Pokud člověk něco překládá, není v lidských silách udělat to úplně bez chyb, člověk je pak už ani nevidí, takže nějakej errorlog by se vyloženě hodil. Jenže by se z toho nejspíš admin opupínkoval, kolik by toho musel kontrolovat (tohle by si musel nejspíš udržovat autor sám).
A pak je tu ještě druhá strana mince: Jaké chyby by měly v tom errorlogu být? Faktické? Stylistické? Typografické? Protože pak by byl takřka u každých pravidel byl seznam dlouhý jak pracovní týden a přitom by to v zásadě nemusely být špatná, jen ne dokonalá =(

9.8.2011 09:41:33

kren
ano, datum registrace ani prvni nakliknuti linku na ZH neni vubec dulezite, ja s tim taky ani nezacal a vubec nemam za potrebi nekomu naznacovat, jak dlouho jsem tu ja a neprijde mi tedy podstatne, kdo tu byl prvni.

Nevim proc mi podsunujes geekovstvi, ja zase nejake extra geek nejsem, jsem normalni clovek co hraje hry. Nepovazuji se za odbornika, delam to tak jak me to bavi a tenhle web mi prijde co se tyce podani informaci proste v podstate idealni. Nase pohledy se ocividne lisi proste v tom, ze ty mas pristup opecovavatelsky, ja mam pristup - chci se neco dozvedet, tak se to dozvidam, necekam, az me k tomu nekdo dovede.

Tvoje poznamka k memu editu jaksi vubec nekoresponduje se sdelenim, ktere jsem ve svem editu nize napsal. Neni tam jediny naznak pozadavsku na nejake geekovske vzdelani, sam jej nemam, osobne se povazuji za lehkeho sberatele veci, ktere se mi libi, takze zadny fanatik se sbirkou 100+ her a ted je ze me v podstate jen vikendovy hrac, protoze na to mam cim dal mene casu. Takze zkusme si nepodsouvat o druhem domenky, drzme se faktu. A kdyz uz jsme u toho, co je to geekovske vzdelani? Ja jsem se ke hram dostal sam, nikdo me za rucicku nevedl, nikdo mi neradil a kdyz jsem potreboval ke hre najit informace, cesky navod nebo diskusi o hre, tak jsem pouzil prosty vyhledavac weboveho prohlizece. Myslim ze se tu uz nebavime o geekovstvi, ale o proste pocitacove gramotnosti, kterou podle me nemaji tyhle stranky za ukol vyucovat.

9.8.2011 09:55:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Co tu diskusi ukončit?
Osobně mi přijde, že se tu rozjíždí něco, co se velmi nedávno objevilo v jiném vláknu...

9.8.2011 20:13:45

Upozornění autora souboru na nový komentář
Tak jsem právě dodělal upozornění autora souboru ke stažení na nový komentář u jeho souboru. Upozornění přijde klasicky jako soukromá zpráva včetně případné notifikace na email (to podle toho, zda jste si ponechali notifikace nových zpráv na email zapnuté).

17.8.2011 21:08:45

Vybíráme z Bazaru

Pán prstenů:Putování po Středozemi - Zhouba pustin
Pán prstenů:Putování po Středozemi - Zhouba pustin
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas