Fungování bazaru v roce 2023

Všímám si, že internety teď třese nějaké nové nařízení vlády, že bazary mají hlásit státní správě (asi FÚ) uživatele, kteří prodají více než 30x za rok, nebo překročí nějaký obrat (2000EUR / 50tis). Prodejci Lego dílků, kteří doteď používali bricklink, houfně prodávají komplet sklady za stovky tisíc korun.. Chronomag třeba zrušil možnost zasílání soukromých zpráv, čímž se údajně vyhne povinnosti práskat prodejce (kteří se domluví jinými cestami)…

Jak to bude tady? 

24.2.2023 22:57:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Já bych to neviděl tak černě. 

 

  1. povinost platit daně tu byla vždy, teď se změnilo to, že reálně nás mají bazary udávat.
  2. netýka se to osobních movitých věcí, což deskovky jednoznačně jsou a tečka. Když prodáte svoji sbírku 150 her za 150 táců, na dani zaplatíte přesně 0. Problém nastane jen tehdy, pokud vaše podnikání je v oblasti deskových her, ale pokud jste programátor či zedník, tak je to prostě 0. A i podnikání v oblasti deskových her vám přeci nebrání nějaké hry vlastnit.
  3. osobně si i myslím, že tvrzení ZH směrem k FÚ o tom, že nemají přehled o prodeji je reálný. Osobně se mě stalo (sice jen 1x) kdy jsem prodal hru, ZH si vzalo 44,- na provizi, ale pak kupec po týdnu napsal, že se jim doma změnila životní situace (nějaká vážná nemoc) a obchod nakonec neproběhl. Chtěl mě zaplatit provizi zpět, abych nebyl tratný. Z pohledu ZH obchod proběhl, ale skutečnost je jiná. Takže tvrzení, že prostě nemáme přehled je fakt.

Nakonec se to bude týkat jen opravdu mizivého procenta lidí zde a z toho procenta bude ještě méně těch co mají co dočinění s obchodem s hrama. Každý kdo má obchod a podniká si své daňové přiznání řeší a jistě to má v tom zahrnuto. A úplně v závěru tak nějak tuším, že to stejně FÚ nebudou zvládat aby jezdili na kontroly ještě za běžným občanem.

1.3.2023 10:25:08

@D.A.M Hodně souhlasím. Podle mě by mělo/mohlo stačit nějaké čestné prohlášení, že to nebylo za účelem generování zisku a tím by to mohlo zhasnout. A to bych po konzultacích právě s fin. správou i chtěl připravit jako šablonu.

Samozřejmě ideálně, kdybych měl z fin. správy potvrzení, že do okruhu regulovaných platforem nespadáme :-). Ale tomu bych se divil (sic příjemně :-).

Takže právě zatím bez dalších konzultací vidím 3 základní okruhy:

  1. malý prodej (do 30 položek) osobních her → vůbec nic se nemění
  2. větší prodej (30+ položek či 50.000+ v celkové ceně) osobních her → je potřeba se připravit aspoň nějak na argumentaci fin. správě (ale taky bych řekl, že budou rádi, když zvládnou hlášení platforem typu Airbnb, Booking, Ebay, Aukro)
  3. jakýkoli prodej her za účelem zisku → mělo být daněno už za předchozích podmínek po mnoho a mnoho let. Nově pouze u větších prodejů na to platformy budou správě posílat podklady.

A hlavně pro tu kategorii č. 2 bych chtěl připravit nějaký srozumitelný návod a postup, jak s tím naložit.

A kromě toho samozřejmě i informace o tom, jak vypadá ten report fin. správě a zda tam uživatel spadne či nikoli.

1.3.2023 11:00:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Vycházím z logiky popsaných příkladů typu “prodám auto”, musím danit? Až u takhle velké věci je pravidlo, že pokud prodej proběhne do 1 roku od nákupu, tak je to považováno za obchod podléhající zdanění. Ale při prodeji více jak po 1 roce od nákupu by to mělo být od daně osvobozeno (předpoklad je, že vlastník je soukromá osoba tedy).

“Příjmy z prodeje automobilu jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, pokud k prodeji dojde minimálně rok po pořízení automobilu. Pokud poplatník prodá automobil do jednoho roku od pořízení, příjem z prodeje musí uvést do daňového přiznání (§10 - ostatní příjmy). Jako výdaj může uplatnit kupní cenu automobilu.” → zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/1435155-prodal-jsem-starsi-auto-musim-zaplatit-dan-z-prijmu

A u menších věcí by neměl být ani tento tzv. časový test.

1.3.2023 11:04:50

Já bych taky nepanikařil, ostatně fakt, že z 2376 lidí se to může týkat 76 a u těch je ještě velká šance, že nedosáhli limitu a u těch co dosáhli je pravděpodobné, že jsou v pohodě, protože nejde o soustavnou činnost, říká, že je zbytečné stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko. :)

1.3.2023 13:04:06

@Zeus podle zákona č. 586/1992 Sb., paragrafu 4, odstavce 1c: “Od daně se osvobozuje příjem z prodeje hmotné movité věci”.

Výjimku tvoří právě motorová vozidla, cenné papíry, nebo pokud prodávaná věc byla evidována jako obchodní majetek (u takových je potřeba splnit další podmínky, jako třeba časově hledisko).

Celé tohle nové nařízení má pouze pomoct odhalit ty, kteří se snaží schovat svůj byznys za prodej osobního majetku. Tudíž souhlasím, že těch pár desítek lidí, nebude mít vůbec žádný problém to FÚ doložit.

1.3.2023 21:51:32 | Upraveno autorem (porovnej)

@Sady Díky, je to tak, a přesně s odkazem na tento paragraf/odstravec/písmeno připravujeme nějakou základní kuchařku pro zorientování se. Ne že bychom chtěli poskytovat daňové poradenství, ale nějaký výcuc toho základního.

Obecně bych řekl, že problematický by mohl být (z toho co v Bazaru občas zahlédnu) prodej většího množství her v originálním balení/fólii (pár jich ještě může být uvěřitelné jako nevhodný dárek) nebo průběžnější prodej vlastních výrobků (různé 3D tisky). Nahodilý prodej ještě jde uhrát na limit 30.000 Kč/rok, do kterých je to taky osvobozeno. Ale průběžný prodej vlastních výrobků už podle mě znaky podnikání naplňuje a ten limit se na tohle aplikovat nedá.

Nicméně daňař nejsem, takže ruku do ohně bych za to nedal.

1.3.2023 22:46:59

@Polda a všichni další. Dnes jsem měl nakonec i telefonickou konzultaci kolem této nové směrnice s finanční správou a výsledkem je, že

Ohlašovací povinnost o prodejcích (DAC7) v našem Bazaru se Zatrolenek NETÝKÁ

Strávil jsem nad tím něco večerů, ale výsledek je vlastně úplně super. Samozřejmě se to může v čase změnit, ale podle pokecu s hrozně fajn člověkem z té správy se nic aktuálně nepřipravuje.

Současně jsem rád, že jsem nad tím ten čas strávil, věnoval jsem se tomu naprosto zodpovědně a s primárním úmyslem chovat se dle zákona a nehledat kličky, jak se z toho vyvlíknout.

Jen bych upozornil, že to nic nemění na faktu, že pravidla pro danění příjmů z prodeje platí a je potřeba o nich něco základního vědět. Obecně je ale prodej předmětů koupených pro osobní potřebu od daně z příjmu osvobozen (neřeším teď auta a pár dalších složitějších výjimek).

10.3.2023 10:53:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Super práce Zeusi :-)

17.3.2023 11:52:50

Moc děkujeme

17.3.2023 13:54:50

Vybíráme z Bazaru

Panství hrůzy
Panství hrůzy
Akt. cena: 1900 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas