začínáme: 3D tisk

tak trochu jsem přemýšlel že bych skočil také do vod 3D tisku k hrám ale nevím kde vlastně začít...
předpokládám že né jen já bych ocenil rady a tipy k 3D tisku od zkušenějších...

-jaké jsou základní vstupní náklady
-jakou tiskárnu pořídit na drobné komponenty, jakou na inserty... (mají takové ty levné za 5OOO,- vůbec smysl?)
-jaký používat materiál (jak jsem pochopil je víc různých plastů které 3D tiskárny zvládají)

a tak různě tipy a vychytávky pro začínající.... (co doporučujete, čemu se vyvarovat...)

______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM
21.9.2019 18:22:47 | Upraveno autorem (porovnej)

@Khalashnikovf Ani nejde o šetření jako o to, že nechci tisknout nic průmslově nebo se tím živit, chci si tisknout inserty a různě žetony a podobné do her. I na tohle myslíš, že ten ender nestačí? Jestli řekneš, že ne, budu ti věřit a půjdu do toho Průši

26.5.2021 11:09:33

@Infidus  hele… máš na to čas? Pokud jo, ušetři a Ender dobrej. Prusa není na průmyslový tisk, ale ano, i tak ho používám a dá se s ním. Já si prostě nedovedu představit, že tam musím pořad něco ladit a nastavovat, a není to kvůli tomu, že si tím vcelku dobře přivydělávám, ale prostě proto, protože nemám čas řešit kraviny. Já nechci koukat na Youtube na 10 tipů, jak vylepšit svoji tiskárnu, aby tisk z ní nevypadal jako obrácenej žaludek, místo toho raději navrhuju novej insert. Můj první Prusa má za sebou 32km drátu (tj 970  cívek drátu … dopr … to je 100 kilo … mno, za dva roky není špatný :D ) a prakticky až teď prošel kompletní revitalizací, protože jsem ho upgradoval na Mk3S+ a spojil sem to s tím.

Mnohem důležitější věc co lidi podcěňujou jsou materiály. Myslí si, že když koupí čínu za 300 Kč, že maj vystaráno. Ale to je uplně jiná debata (ne z prusamentu primárně netisknu, jen když si to zákazník zaplatí).

26.5.2021 11:44:44

Přesvědčil jsi mě :) a můžeš dát ještě nějaký tip na ty filamenty?

26.5.2021 11:52:04

Hele. asi s klidem doporučím smart3d stránky. A tam značky Nebula (levnější šunt a nedrží barvu mezi cívkami, ale určité barvy se tisknou opravdu dobře), Devil Design (výborné PLA a i PETG a drží barvu), pak je tam pár českých značek. PRINT IT! a PRINT WITH SMILE taky dobré.

PLA lze skladovat jak dlouho chceš v podstatě, nenavlhá tak rychle.
PETG je problém, zvlhne do měsíce a pak už jen tiskneš bublinky. Tedy pak pořídit vakuové pytlíky a archivovat a případně vyhřívačku na dráty.

 

______________________________________________________________
Kalkared: Precizní inserty, které pomáhají hry hrát i připravovat.
https://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/koutek-kutilu-5/3d-tisk-insertu-21039/

26.5.2021 12:22:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky moc za tipy

26.5.2021 13:23:37

O Enderu jsem taky uvažoval. Ale pak jsem viděl video nějakého českého profi chlapíka, který na to nadával. Tak jsem šel do Resinové tiskárny Anycubic. Ta byla naprosto bezproblémová. Nedávno jsem na jeho kanále ale našel video, kde nadává i na ten Anycubic.

Osobně jsem si udělal závěr, že by i ten Ender byl v pohodě. Má ho tisíce lidí a tisknou na něm. A pochybuji, že to jsou všichni domácí kutilové co se v tom hodiny a hodiny hrabou. A i kdyby, tak ta tiskárna stojí asi tolik co jedna gumová nožička od Průši. Tak holt pak koupíš Průšu a těch 3 000 odepíšeš jako cenu za zajímavou zkušenost.

Kupovat se dá i z Alliexpresu. Tyto věci mají totiž i v CR, PL popřípadě jiném evropském skladu.

26.5.2021 18:37:12

Já mám FDM tiskárnu Anycubic 4Max Pro a jsem nadmíru spokojen. Do Průši jsem nešel právě protože, když jsem vybíral, tak mi i známí Průšu dost rozmlouvali… Navíc filament od Průši je snad ten nejhorší (a zároveň i nejdražší), se kterým jsem kdy dělal … 

26.5.2021 18:56:33

Mno, takze jak je na internetu zvykem, vse je pravda a kazdej si muze vybrat :)

nejlepsi je napsat fuj, ale uz chybi proc :)

27.5.2021 05:11:52

He, takže jsme zase na začátku :-)))

Můj osobní dojem je, že se tento segment velmi rychle rozvíjí, takže to co platilo před rokem už nemusí platit dnes…

Jinak - stále platí že na malé figurky (32mm) s pořádnými detaily jedině resinovou tiskárnu ? Já takhle váhám už 2 roky - chci tisknout figurky, ale i terény a na každé je potřeba jiný typ tiskárny…

27.5.2021 07:12:29

Joe

Vždy môžeš rozmýšľať len do výšky svojej peňaženky :) Áno, na drobné detaily sú resinky lepšie - ale sú aj drahšie.

---------------
Prekladateľ Joe

27.5.2021 09:50:12

Nevím, zda to patří sem, ale také jsem kdysi uvažoval o tiskárně, ale odrazovaly mě některé články na internetu ohledně škodlivosti výparů při 3D tisku.

Proto bych se chtěl zeptat, jaký máte názor, jaké materiály používáte, zda musí splňovat nějaké vlastnosti, které podle Vás zaručují zdravotní bezpečnost, za jakých podmínek tisknete (nastavení tavné teploty, místnost, odvětrávání).

A poslední dotaz, zda byste doporučili tiskárnu někomu, kdo bydlí v klasickém panelákovém bytě.

27.5.2021 10:06:22

Ty výpary mě také zajímají - kamarád mi 14 dní zpátky řekl, že měl půjčenou nějakou lepší 3D tiskárnu (FDM) a myslel si kolik toho vytiskne během home office - ale že se při tom nedá pracovat - smrdí to (bydlí v malém bytě). Když ji dal do průvanu, tak byl zase problém s oscilací teploty. Ty výpary asi nebudou moc košer… ?

27.5.2021 10:40:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Já mám čerstvě Průšu ještě s tím jejich základním fillamentem, co k tomu dávají (takže nemám srovnání s jinými fillamenty) a jako trochu to smrdí, ale pro mě nic zásadního. Nicméně čich je tak subjektivní záležitost, že si vůbec netroufám říct, že jinému to vadit nebude.

Co se obsahu výparů týče, jsem fatalista a nemyslím, že bych v tom nadýchal víc, než už teď třeba sním v jídle, takže asi tak :)

27.5.2021 10:56:02

Bydlím v paneláku (nemám to izolované) a sousedi o mě nevědí (to jen tak mimo řeč).

Co se výparů týká, tak z PLA ani PETG žádný smrad není. Potíž je cyklycky se opakující hluk serv (ačkoliv to je tiché, tak je to pořád se opakující otrava, kterou třeba já nesnesu a mám to tedy v jiné místnosti, než je kdokoliv z nás).

ABS smrdí a je “jedovaté”, z toho už ale není vůbec potřeba tisknout, když máme PLA či hlavně dobře dostupné PETG (to trošku smrdí, ale rozhodně to není žádná tragédie, která by se nedala po dni tisku za půl minuty vyvětrat).

A pozor, tohle píše někdo, kdo cejtí řepku na poli ještě ze za kopcem :)

27.5.2021 10:57:57

Jako nečekal jsem, že bude takové peklo vybrat tiskárnu :D

V každé diskuzi je polovina zastánců a polovina haterů na každý typ tiskárny, to si pak nezkušený člověk těžko vybere :)

 

V čem je ta Anycubic 4Max Pro jiná oproti Ender 3 V2, případně Prusa Mini+?

27.5.2021 12:13:09

@Infidus - Oproti Ender V2 je uzavřená, tlouštka vrstev 0,05 - 0,3 mm, vyhřívaná skleněná deska (za tepla na ní tisk drží fest, ale jak vychladne, tak stačí normálně sebrat - žádné špachtle a tak) a je dost tichá - tisknu a spím cca metr od toho, tiskový prostor 205x205x270 mm. To je jen pár rozdílů…

 

Ale zas mě tehdy stála 15K (13,5K po slevě)…

Ale na druhou stranu už je venku Anycubic 4Max Pro 2.0 za stejnou cenu co byla tehdy ta moje:

 

Anycubic 4Max Pro 2.0 - 3DJake Česká republika

 

Zatím nejlepší filament, se kterým jsem dělal (na figurky - detaily) bylo Creality ST-PLA…a zároveň je to jeden z nejlevnějších ;)

27.5.2021 12:55:25 | Upraveno autorem (porovnej)

@El Ďábel - píšeš o detailech figurek - jak bys ohodnotil kvalitu miniatur z tvé tiskárny pokud bys to měl procentuelně porovnat např. s miniaturami z Tainted Grail (kterou jsem koukal že máš :-), např. zjednodušeně 50% = polovina detailů, viditelné vrstvy, 100% = víceméně stejná kvalita (což předpokládám nebude)

27.5.2021 13:19:30

@El Ďábel  A bez ohledu na cenu, kdybych se měl rozhodovat mezi Anycubic
4Max Pro 2.0, Prusa Mini+ nebo nějaký Ender, co se vyplatí nejvíc? Chci si tisknout komponenty do her, občas nějaký inzert atd…

27.5.2021 14:37:39

Tisknu na Creality ENDER 3 a nemyslim ze by to bylo tolik serizovani jak tu tvrdi. Jednou za cas pred tiskem vyrovnam postel (bed leveling :D ) a to je vsechno. Mozna obcas nejaka dalsi udrzba.. ale neni 3D tisk taky o tom hrani si?

27.5.2021 14:44:37

@MikeDundee - hele takhle to porovnat asi nedokážu… Např. u mumie z Heroquestu to vypadalo fakr parádně, i obličej byl normálně rozeznatelný. Nic “extrémně detailního” jsem zatím nezkoušel. Mám ta tedy hozenou trysku 0,2 mm z tvrzené oceli (na miniatury), a na větší modely, vykrajovátka, šablony, inserty atd tam dávám 0,4

 

Tiskl jsem i figurky pro Spartaka a zkoušel jsem toto, což bylo původně pro SLA tiskárny:

Dwarf woman rune priest by onmioji - Thingiverse

Warrior priest (remastered) by onmioji - Thingiverse

 

A detaily naprosto super. Tisknu 0,08 vrstvy a nejsou vidět ;)

 

@Infidus - já bych šel do toho Anycubicu, ale s těma ostatníma nemám zkušenosti. Anycubic je moje první a od začátku jsem z ní doslova nadšenej… ta první verze co mám byla i dlouhodobě vyprodaná/nedostupná :) Vyhrála snad i nejlepší FDM tiskárna 2019

 

Já chtěl…nebo spíš hlavně nechtěl resin (SLA) kvůli tomu postprocessingu, smradu a ceně tisku samotného. Navíc FDM je univerzálnější, protože na SLA si asi inzerty, vykajovátka apod. tisknout nebudete žejo, a se správným nastavením lze dosáhnout fakt parádních detailů… nevýhoda je ale na druhou stranu čas tisku, kdy SLA vytiskne X miniatur najednou, ale FDM po jedné (respektive tisková cesta trysky) 

 

27.5.2021 14:59:04

Jaký je největší rozdíl mezi FDM a SLA tiskárnami? Co se týče materiálů, práce s tím, údržbou, postprocessingem atd..

28.5.2021 08:47:08

@Infidus  FDM tiskne drát vrstvu po vrstvě a musí to celé objezdit. SLA tiskne pomocí toho světla a tiskne celou vrstvu najednou a je jedno jestli v té vrstvě máš té hmoty celou plochu nebo jeden sloupeček.

SLA je díky tomu výborná na detaily figurkové kvality (to jsou dycky ty figurky všude po KS stránkách, tisknou si to sami právě na tomhle), ale resin není pevnostní materiál a dělat z toho inssert např je horoucí nesmysl, protože to nic nevydrží (o ceně nemluvě). Tisk j lepší následně “sušit” a vytvrzovat (jsou na to extra mašinky).

FDM si můžeš vybrat drát, velikost vrstvy a šířku trysky. Tak můžeš dělat proužek nitky od 0,3mm šířky s vrstvou i 0,05mm až po 1,5mm prut s výškou vrstvy klidně 0,8mm. Tedy rychlost tisku uplně jinde. Ale nikdy nedosáhneš kvality SLA detailů. Tisk sloupneš z podložky a jedeš dál.

 

28.5.2021 09:11:32

DD

@Infidus jako jeden z dulezity aspektu je, kde tiskarnu budes mit. FDM tiskarnu pri tisku z PLA/PETG muzes mit v klidu v obyvaku. SLA tiskarnu ne. Resiny jsou toxicke, takze potrebujes nejaky rozumne vetrany prostor. 

Co se technologie tyce, tak to uz je popsano v prispevku drive.

 

28.5.2021 09:48:26

@Infidus Ještě bych k SLA doplnil, že ten resin je toxický, takže samozřejmě SLA tiskárna je vždycky plně uzavřená a je třeba při doplňování resinu s tím pracovat opatrně.

Doporučuju si stáhnout příručku k základům 3D tisku od Průši, má tam všechny ty rozdíly v materiálech, výhody a nevýhody dané technologie tisku a tiskáren pěkně popsané.

 

EDIT: koukám že DD to napsal zatímco jsem to měl rozepsané :)

--------------------------------------
"Feet first into hell" - ODST motto

28.5.2021 09:50:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky moc, do toho SLA se asi pouštět nebudu :) Nepotřebuju ty věci super detailní a chci hodně tisknout ty inserty, takže tím to odpadá.

28.5.2021 09:53:24

Vybíráme z Bazaru

Fairy Tale
Fairy Tale
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas