Uživatelské zapínání ořezových značek v PDF

Nenašel by se nějaký odborník, přes formát PDF, který by mi byl schopen říct, jestli by PDF umožňovalo nějakým způsobem (nějakým skriptem nebo jestli to PDF podporuje) uživatelsky zapnout nebo vypnout (zviditelnit nebo zneviditelnit) nějakou tiskovou vrstvu - ořezové značky. Nemyslím teď v profesionálním programu Adobe Acrobat, myslím nějakým způsobem v normálním volně šiřitelném Adobe readeru. Jestli něco takového formát PDF podporuje.

Viz požadavky v téhle diskuzi:
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/battlestar-galactica-the-board-game-334/diskuse/nova-lokalizace-vsech-karet-zakladu-a-obou-rozsireni-5279/

Někdo chce ořezové křížky na líci a někdo ne. Pokud to jde, tak jsem ochotný to vyexportovat do takového formátu.
29.2.2012 09:41:21

kren
Hele hluboce se obávám, že tohle fakt nejde, nikde jsem nenarazil na to, že by se daly zobrazit v Readeru vrstvy, nebo s nima dkonce ještě nějak pracovat(ale zkusím ještě zapátrat, jestli nějaké řešení neexistuje)...
...jinak to asi budeš muset řešit přes dva dokumenty - jeden se zančkami a jeden bez.

29.2.2012 10:00:09

Interactive PDF
Podle me nejde v PDF primo v readeru neco vypinat nebo zapinat. Jedinou moznost vidim v tom, udelat takzvane interactive PDF, ktere se da delat v Indesignu. V takovem PDF muzes lecos zapinat, nebo vypinat pomoci tlacitek. Ale pokud nemas Indesign, tak nevim v cem jinem se to da delat...

29.2.2012 10:00:27

Joe

Interaktívne PDF
Existujú interaktívne PDFká, skúsim pohľadať...

29.2.2012 10:01:18

Joe

našiel som...
napríklad http://indesignsecrets.com/changing-layer-visibility-in-an-interactive-pdf.php

tam ale potrebuješ asi aj Acrobat...

Alebo http://carijansen.com/2009/02/19/tip-083/

tam vyzerá, že je to čisto InDesign...

29.2.2012 10:05:34

Je to lehke
Ja ta interaktivni pdf delam. Je to celkem jednoduche. Acrobat nepotrebujes, staci reader v nejake novejsi verzi.

29.2.2012 10:06:56 | Upraveno autorem (porovnej)

to usarny
No právě, že mám legálně poslední verzi všech Adobe nástrojů, tedy včetně InDesignu a taky že v InDesignu všechny tiskové strany mých lokalizací dělám. Šlo mi přesně o nějaké takové interaktivní PDF. Pokud by to šlo a uživatel vlastnící běžný Adobe Reader by s tím mohl interaktivně pracovat, tak to by bylo přesně to, co potřebuju - jedno tlačítko a značky by se zaply nebo vyply.

29.2.2012 10:07:44

to kren
Ja mam CS5 v praci a klidne ti bud napisu, jak to tlacitko udelat, nebo staci, kdyz mi posles ten ind soubor a ja ti to tam nastavim. Kdyz to dam do Master page jako sablonu a ty orezky nebudes prejmenovavat, tak to bude fungovat uplne v pohode v celem dokumentu... Pokud pouzivas sablony...

29.2.2012 10:10:29

to usarny
Celkem nevím o čem mluvíš ;) (šablony, master page, apod. ...) Já jsem grafik amatér a prostě karty mám v jedné vrstvě InDesignu a ořezové značky v jiné vrstvě Indesignu. To je všecko co vím a s čím umím dělat. Já ti to pošlu a pokud mi to předěláš tak, aby to šlo interaktivně vypnout a zapnout pro tisk, tak bude mnoho lidí tady na Trolovi vděčno. Až přijdu domů, tak ti to dám ke stažení na temp Trola a napíšu ti do soukromé zprávy. Dík.

29.2.2012 10:16:07

to kren
Sorry za ten slang :) To je porucha z povolani... Posli mi to a ja to nastavim. Jinak pokud nemas Indesign CS5, tak by bylo lepsi, kdybych rovnou udelal i pdf, ale to se pak dohodneme. Protoze ve starsi verzi dokument z CS5 neotevres. Ale to uz je malickost...

29.2.2012 10:19:34

usarny
Jesli to dobře chápu, tak ty na tlačítko navážeš script (pracovně ho nazveme onClick), kterej mění visibility vrstvy v parametru? Takže když je to v master page, mění se to všude v dokumentu... vcelku přirozený řešení. Není na to náhodou potřeba ID CS5.5, tam přidělávali nějaj ty interaktivní PDF (nebo je jen rozšiřovali?)

Edit: Kdyby to náhodou někoho zajímalo, tak tady jsou linky na nějaký tutoriály k tématu
http://indesignsecrets.com/changing-layer-visibility-in-an-interactive-pdf.php
http://indesignsecrets.com/showing-and-hiding-objects-in-interactive-pdf.php

29.2.2012 10:26:07 | Upraveno autorem (porovnej)

to usarny
1) Mám CS5
2) Nepotřebuju, aby mi to PDF někdo udělal, ale potřebuju se to naučit, protože bych to používal ve všech lokalizacích karet co na Trolovi zveřejňuju. Jenom od Battlestar Galacticy počítám, že to bude víc jak 10 souborů.

Můžu se zeptat co je to ta MasterPage. V InDesignu to tam vidím, ale nikdy jsem to nepoužíval?

Jinak bych potřeboval to zapínání jen na některých tiskových stranách a na některých ne (u rubových tiskových stran bych to potřeboval mít zapnuto vždy a vypínata azapínat pro tisk bych to potřeboval jen na lícových stranách karet.

29.2.2012 10:32:58

Morthe
V CS 5 udelam nejaky text ktery prevedu na tlacitko a pak mu vlozim nejaky onlick ukol, ktery ma udelat. Ovsem nedela se to uz pres script, ale tyto interaktivni prvky jsou uz standardne v menu. Nejcasteji je to show/hide buttons a jen si vyberes co se ma zobrazit/skryt (nazev orezovych znacek). V CS3 to nebylo, ale v zakladni CS5 uz ano... CS4 jsem preskocil, takze ani nevim.... Ja pres indesign delam i flash prezentace a je to opravdu super.

29.2.2012 10:39:31

to kren
1.-2. Ok cs5 je dobry. Nastvaim ti to do toho souboru a vysvetlim funkci, je to opravdu jednoduche.

Master page je sablonova strana, ktera se pouziva pro opakujici se prvky na vsech stranach. Nejcasteji napriklad pro cislovani stran. Vlozis si na master page promenou, ktera vytvari cisla stran a potom, kdyz si pridavas do dokumentu v IND novou stranu, si muzes zvolit, kterou Master page ma pouzit jako sablonu. Potom mas na kazde strane cislo strany, nebo jakykoliv jiny opkaujici se prvek. Kdyz se ti uz nelibi, tak v master page ho smazes a zmizi ze vsech stran....

To zapinani si muzes nastavit, kde chces... Tech Master page muzes mit klidne vic a u kazde strany ho zmenit...

29.2.2012 10:48:07

to usarny
ad master page (aha!), to se mi hodí. Kdybych to byl býval věděl dřív, tak jsem si u lokalizace ušetřil mnohou práci. To je tím, že nejsem grafik a jsem jen samouk a netlačí mne to se do zaběhaných postupů učit něco nového. Jinak to zapínání a vypínání bude moc fajn a už mne nebude nikdo bombardovat požadavky s řezem a bez ořezu ;).

29.2.2012 10:55:47

kren
Jak říkal usarny, master pages se používají pro opakující se prvky (background, čísla stran, základní layout) - v podstatě si vytvoříš jakési šablony (background pro levou pravou stranu, základní text-framy apod.) a ty přiřadíš jednolivým stranám. Samozřejmě je možné potom dělat lokální úpravy šablony na konkrétní stránce (aniž by došlo ke změně šablony na master page a rozdrbání ostatních stran, na níž byla šablona aplikována).

29.2.2012 10:57:24

Priklad
Udelal jsem takovy priklad, abyste videli, jak by to mohlo vypadat... Bylo to narychlo, takze grafiku moc nereste :)

http://90sarvas.wz.cz/test.pdf

29.2.2012 11:20:04 | Upraveno autorem (porovnej)

to usarny
No to je přesně ono :D:D:D !!!!!!!!!

Prosímtě můžeš dát ke stažení ten ind soubor. Nebo mi dej odkaz do soukromé zprávy, to by snad mělo stačit a pokud se v tom vyznám, tak ti nebudu muset posílat ten můj soubor. Když tak bych s tebou soukromou zprávou konzultoval nejasnosti. Nevím jak často sem chodíš. Když tam mi napiš do soukromé zprávy e-mail.

Edit:
Ještě se chci zepta, jestli to tlačítko bude u vícestránkových dokumentů na každé straně, nebo jestli ho lze umístit nějak mimo stránky pro všechny stránky jen jedno?

29.2.2012 11:26:48 | Upraveno autorem (porovnej)

to kren
JJ ten ind soubor ti klidne poslu, neni to problem a uvidis sam. Ja sem chodim kazdy den, takze konzultovat to klidne muzeme.
Tlacitko mimo stranku dat nemuzes. PDF se ti vytvori jen z potisknutelne plochy papiru (+ je mozny jeste spad) ale ne vic. Indesign ma jednu blbou vlastnost, ze pres dvoustranu toho moc nenatahnes na dalsi stranku (objekty, prřetékání textu atd...). To znamena ze ty orezky na kazde strane budou mit jiny nazev. To se da vyresit akci u konkretniho tlacitka, ale je to takovy delikatnejsi problem... Jinak to tlacitko se da jeste schovat do vyjizdeci lišty napriklad, aby se netisklo, ale to uz je trochu slozitejsi... Nicmene to pak vypada celkem čiště

29.2.2012 11:59:46

to usarny
Teď jsi mi to trošku zamotal. Tlačítko na každé straně mi nevadí, ale nejde to tedy udělat tak, že každé to tlačítko na každé straně bude ty křížky zapínat a vypínat centrálně pro celý dokument? Myslel jsem právě, že to se bude řešit přes ty master pages jak jste psali. Já v podstatě potřebuju rozlišit vypnutí a zapnutí na všech lícových stranách a pak vypnutí a zapnutí na rubových stranách. takže například 8 stránkový dokument bude mít 6 lícových stran a 2 rubové strany. Na lícových stranách chci vypnout všechny křížky zároveň a na rubových všechny křížky zároveň. Půjde to? nebo se to bude muset dělat pro každou strnu zvlášť a nepůjde mít tedy ty křížky centrálně pro všechny strany jen na dvou těch master pages (jedny pro rub a jedny pro líc)?

Nemohl bys v tom přípdě udělat i příklad pro takový vícestránkový dokument? Pak už bych dal pokoj ;).

Jo a ještě jsem někde na webu vlastně viděl, že se ty prvky interaktivních PDF dají skrýt pro tisk, že jako budou vidět ale při tisku se tisknout nebudou - to by pro to tlačítko bylo ideální.

29.2.2012 12:17:50 | Upraveno autorem (porovnej)

to kren
Funguje to nasledovne. Mas orezky, to jsou linky, ktere prevedes na tlacitka (kazda orezka ma potom svuj nazev orezka 1-20 např.) a ty das tlacitku na vypnuti nebo zapnuti ukol: Vypni viditelnost orezek 1-10. Toto pak nastavis to Master page A (líc) a do Master page B (rub) zase nastavis jine tlacitko, nebo ne, jak chces. Ted jsem to testoval a jedno tlacitko pak vypne nebo zapne ty orezky v celem dokumentu. Poslal jsem ti ten IND.

29.2.2012 12:29:27

to usarny
Diky moc, teď jsem v práci. Až přijdu domů, tak to vyzkouším.

29.2.2012 12:52:31

Použito v BSG Exodus
Tak právě byly uveřejněny první soubory karet (rozcestí a spojenci), kde jsem použil interaktivní PDF a uživatelé si mohou sami vypnout nebo zapnout ořezové značky na tiskových stranách.

Tímto chci usarnovi poděkovat za to, že mne naučil, jak se to dělá a doufám, že to bude k užitku.

5.3.2012 13:50:27

to kren
Nemas zac... Pujdu ti to zkontrolovat :)

Edit: Je to pekny...

8.3.2012 11:58:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Také dotaz na ořezové značky
Ahoj, mám také dotaz k podobnému problému. Mám hotové pdf, kde je nasázeno v každé stránce nějakých 2x6 karet bez ořezových značek. Prostě jsou přesně hranami a rohy. Je možné nějakým způsobem udělat ořezové značky (po obvodu kompletu samozřejmě, uvnitř není žádné místo) pro jejich snadnější vyřezání? Případně může mi někdo poradit, jak v programu Adobe Bridge nasázet obrázky do pdf včetně ořezových značek? Pak by první dotaz padl, neb by se to udělalo rovnou. Děkuji:)

2.4.2012 11:08:07

Imperator Frog
Pokud je mi známo, tak Adobe Bridge je pouze správce médií a nic takového v něm dělat nejde.

V zásadě máš několik možností:
- Vlízt do PDF a zeditovat ho (Illustrator, CorelDraw) - doplnit značky, ať už skriptem nebo ručně.
- Natáhnout to do nějakého editoru jako obrázek a značky přikreslit ručně.
- Máš-li to pro vlastní potřebu, vzít tužku a dokreslit si to podle pravítka přímo na vytisklé listy. Je to pakárna, ale možná rychlejší, než se s tím pachtit na počítači (zvlášť pokud grafické programy příliš dobře neovládáš).

3.4.2012 13:43:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Mars: Teraformace
Mars: Teraformace
Akt. cena: 710 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas