obaly na karty

Nevíte někdo, kde sehnat čiré obaly Ultra Pro, ale ty pevné? Na planetě her mají jen ve velikosti Yu-Gi-Oh, ale já potřebuji ty standardní. V Černém Rytíři a Outpostu mají jen Platinum a Economy a ty jsou moc měkké :(
11.5.2009 19:23:58

to Kren , Morthe
Já do nich laminoval a v pohodě. Ale byl to tvrdší papír 170 gramáž.
Když jsem dělal karty hrdinů, tak jsem musel folie přidržovat aby se nekrabatily ale u běžnách karet OK.
Laminovačku mám levnou z makra, teplota se na ni štelovat nedá.

3.6.2009 11:48:30

Lepicí páska
Jelikož nemám laminovačku, používám jiný postup. Tisknu na 200g papír Mondi na barevném laseru. Karty musí být max. 4,5cm široké.
Vezmu průhlednou lepicí pásku a na rovném stole odmotám jedním trhnutím co nejdelší kus (tím se na pásce nevytvoří příčné proužky). Na lepivou stranu vyskládám s pravidelnými rozestupy karty lícem dolů. Rozestup musí být nejmíň o 1-2cm větší než výška karet.
Ulamovacím nožem postupně řežu pásku vždy v půlce mezi kartami a obě přečnívající uši pak přilepím na zadní straně. Tím vznikne ideální horní a spodní hrana doléhající přesně na okraj karty.
Následně na pákových nůžkách (nebo ulamovák a kovové pravítko) odstřihnu přečnívající okraje pásky a ponechám pouze cca 1mm okraj kde je páska slepená lepivou stranou k sobě. Odstřižení je nezbytné, jinak by se karty lepily k sobě, protože při ručním pokládání se nikdy nelze trefit přesně a přečuhují kousky lepivé strany.

Výhody:
-karta je uzavřena ze všech 4 stran proti vodě a nečistotám
-nulové náklady
-není třeba extra vybavení (laminovačka a kapsy)
-oříznutím vyrovnáte případné nepřesnosti při pokládání

Nevýhody:
-okraje jsou měkké, což trochu vadí při ručním míchání (lze míchat rozhozením na stůl)
-karty na okraji jemně lepí (časem by se mělo lepidlo pokrýt prachem a přestat)
-na rubové straně vzniká uprostřed místo s dvojitou vrstvou pásky (lze zvětšit rozestupy mezi kartami, skoro celá zadní strana bude pokryta dvojitou vrstvou pásky).

Osvědčilo se mi to zejména pro hry určené k omezenému použití, např. grafický mod nějaké hry pro konkrétní akci, kdy potřebuji aby hra vydržela alespoň několik dní za sebou.

19.6.2009 08:30:48

to husak
Tak tenhle postup vůbec nedoporučuju, protože lepidlo lepící pásky časem degraduje a jak říkáš že na jedné straně lepí, tak ten prach a špína co se na to nachytá nejenže tomu nepomůže, ale navíc to vypadá pak pěkně hnusně zapatlaně. A to degradující lepidlo začne po čase lepit úplně jiným způsobem než má a jakoby začne spod pásky (vytékat). Než si takhle zničit karty, tak to zas ta levná laminovačka tolik nestojí a 100 laminovacích kapes na karty stojí necelých 50kč, zož je cena kvalitnější lepící pásky. Takže já osobně považuju tvůj způsob spíš škodlivý jak přínosný. Nisméně ti ho neberu a každý ať si chrání karty jak mu vyhovuje.

19.6.2009 09:25:33

to kren
V pohodě, beru tvou zkušenost. Je vidět žes tím taky prošel. Určitě bych tak nechránil origoš karty. Na krátkodobější účely mi to postačuje. Lepidlo zatím nevytéká, tak uvidíme. V nejhorším vytisknu znova a tu laminovačku pořídím, no. :-D

K tomuhle postupu jsem se dostal po jedné špatné zkušenosti s laminováním. Měl jsem tehdá oboustranné karty, byly vytištěny na 2 papíry a slepeny zády k sobě. Dorval jsem se někde k laminovačce a nemaje zkušenosti, použil jsem normální A4 fólie. Ještě jsem je pěkně oříznul až na kraj papíru a výsledek byl že do 2 dní se mi 90% karet zkroutilo jak špekáčky, každá strana opačným směrem. Navíc mi došly tvrdé papíry, tak jsem to tenkrát musel něčím narychlo zachránit a vyhrála právě lepicí páska. Bohužel už nevím kde se ty karty nachází abych zjistil jejich stav po cca 2 letech. Zkusím je pohledat.

No každopádně myslím že i sdílení špatných zkušeností má smysl, ostatní se jim aspoň budou moct vyhnout.

20.6.2009 10:24:25

laminace slepených papírů
No určitě bych nelaminoval dvě slepené vrstvy k sobě. To lepidlo a ty papíry mají každý jinou tepelnou roztažnost a když se to za horka zalaminuje, tak se to po vychládnutí zvlní. Pokud jsi to oříznul navíc až k papíru, tak se ti tam dostala bokem vzdušná vlhkost a dílo skály bylo dokonáno. Mám zkušenost, že slepené papíry se kroutí a když se laminují dvě vrstvy neslepeného papíru, tak zase ztrácí efekt to lepidlo na té laminovací vrstvě co se zapeče na vrstvu papíru, protože mezi papíry je prázdný prostor díky kterému se můžou ty dvě laminované vrstvy od sebe odchlipovat.
Proto zásadně tisknu oboustraně a laminuju jednu vrstvu papíru. Ovšem chce to odladit na konkrétní tiskárně přesný soutisk dvou opačných stran. U mojí fototiskárny horní a dolní okraj je naprosto přesný, ale mám tam boční posun o 0,4mm - 0,5mm, takže rub proti líci je pak posunutý skoro o 1mm. Počítám s tím ale už u tisku a celou tisknutou plochu posunu v protisměru a pak mi to sedí téměř jak zadek na hrnec.

20.6.2009 10:47:12

Obaly
Vím, že s touhle metodou kren nesouhlasí a nesnáší "kondom" na kartě.Ale jak čtu vaše komentáře, říkám si, zda tohle není opravdu už náročné. Já preferuji kartu mít v obalu.A to kartu originál.Na svařovačce folii upravím obal podle velikosti karty a vypadá to velice precizně.Karta necestuje v obalu,dobře se míchá a nakonec se i snadno vyměňuje obal.
Klidně sem hodím nějaké foto..Ale je to zase moje metoda jak si ochránit karty.Třeba až potkám někdy při hraní krena a podívám se na jeho úpravu,změním názor.:D

20.6.2009 12:04:16

Obaly
No jak to tak čtu, tak je evidentní že každý pracuje s tím, co má. :-) Svařovačka je třetí z dostupných metod. Objeví se ještě čtvrtá?
Kámoška kdysi koupila taky hromadu "kondomů" ale nějak si nevybavuji žádnou z her, na které by je pak v praxi aplikovala. Ale je pravdou, že nemá svářečku a tak by karty byly jen zasunuté a navíc by obaly většinou nepříjemně přečuhovaly. Nemluvím o MtG atd., kde určitě půjdou sehnat přesné obaly.

Shrnuto:
Laminace = nejtrvanlivější a nejpracnější, extra výbava nutná. Zvyšuje tvrdost karty, což je plus, ale i tloušťku což může být někdy nepříjemné.
Svářečka = méně trvanlivé ale obnovitelné, extra výbava nutná.
Lepicí páska = nejméně trvanlivé, nejlevnější, bez výbavy.

Trochu jsme sice odbočili od původního sydova dotazu, ale třeba tohle vlákno pomůže dalším lidem řešícím tento problém.

20.6.2009 12:39:18

zatavené obaly vs. laminování
Já pomalu začínám chápat krena ale začnu od začátku :)...S obyčejnými levnými economy obaly jsem se seznámil když jsem začínal hrát Magic. Tenkrát měli obaly snad všichni kdo si aspoň trochu vážili karet a nechtěli je mít ošoupané od stolu. Což neustálým tapováním many a odebíráním mrtvých potvor ze stolu nebylo těžké udělat (hráči Magic ví o čem mluvím). Ale jak už jsem hrál delší dobu a měl trošku dražší karty v balíku, tak jsem (stejně jako většina :) ) přešel k dražším obalům (protectory, z jedné strany průhledné, z druhé barevné). Tenkrát je prodávaly u nás v knihkupectví za korunu jeden. Nejenže byly kvalitnější a tvrdší než obyčejné obaly, ale hlavně karty lépe v obalu držely a celkově ten balík vypadal hezky :). Magic už nehraju (ale strašně bych chtěl :) ), ale hraju deskovky a v některých jsou samozřejmě karty. Z počátku jsem se orientoval pouze na české hry, protože partnerka bohužel angličtinu neovládá. Jenže mi to postupem času prostě nedalo a začaly se mi líbít hry od DoW, FFG, Valley games, Avallon hill apod. Ty jsou samozřejmě anglicky, ale naštěstí existují aspoň překlady karet nebo přelepky a také překlady pravidel (díky aktivním borcům, kteří za těmito překlady stojí :) ). Jenže co teď. Tisk mnoha karet není levný, polepit originál karty přelepkami bych se neodvážil. Jsou jen dvě možnosti.

Levnější - tisk pouze lícu karet a dát je spolu s originál kartou do obalu. Obalů je samozřejmě více druhů. Jenže je velmi omezená velikost s porovnáním různých velikostí karet v různých hrách. Barevné obaly většinou nejdou použít, protože je třeba rozlišovat různé ruby karet. Průhledné, kvalitnější téměř nejdou sehnat. Zbývají obyčejné standardní economy a pokud člověk nechce aby mu karty v obalech lítaly musí zatavovat.

Dražší varianta - Tisk rubu i lícu (není vždy možné, např. u WK jsou dostupné pouze lícy karet) a laminovat aby byly karty pevnější, ochráněné od podření a aby se lépe míchaly a braly z kupky.

Jelikož jsem vždy pro levnější varianty (protože jako student nemám jinou možnost :) ), tak jsem se rozhodl zakoupit svařovačku (cca za 600Kč), pár balení levných obalů a první hra na balení už čekala. Jsou to Warrior Knights, kde je třeba obalit přes 200 malých karet. Chtěl jsem obalit všechny, ale zřejmě by to bylo nad moje síly. Asi to je svařovačkou, která způsobuje že jsem u zatavování neskutečně sprostý :). Čím více s ní dělám, tím více si dělá co chce a hlavně musím dlouho čekat (cca 2 minuty) mezi každým svárem než schladne, protože jinak taví moc. Navíc ne vždy se podaří zatavit tak, aby v kartě bylo minimum vzduchu. Siaron mi sice poradil propíchnout v rožku kartu jehlou, ale po vytlačení vzduchu si karta vzduch zase za chvíli nabere zpět, takže občas to fakt vypadá jak karta v pytlíku než karta v obalu. Asi je to taky tím, že ty malé karty se dělají huře a navíc tam vkládám ten překlad, takže je karta ještě tlustší. Když jsem zatavoval velké karty do Blue Moon City (jen z důvodů ochrany), tak jsem byl s výsledkem celkem spokojen. Skoro žádný vzduch v kartách a šlo to celkem bez problémů.

Takže začínám uvažovat o té laminovačce. Čímž dávám tak trochu za pravdu krenovi, ale přece jen bych měl výtky i k tomu. Karta v obalu je pořád hrací karta a je to více přirozenější než hrát s balíkem občanských průkazů :) a další můj problém je v tom, že mi je líto koupit hru se spoustou karet a odložit je pryč, nehrát s nimi a vyrábět karty nové.

Takže fakt nevím, protože plánuju koupit Battlelore, Descent i Arkham Horror, ale když ty karty sečtu a mám si představit, že je budu všechny zatavovat...Buď si musím nechat zajít chuť nebo risknout nějakou levnější laminovačku a dělat s ní opatrně pár karet děnně aby neshořela :).

20.6.2009 12:40:46

ad pracnost laminace (husak)
No ještě musím zareagovat, protože mi to nedá. NAPROSTO NESOUHLASÍM, že laminace je nejpracnější. Pokud se koupí kapsy přímo ve velikosti karet, tak vstrčit kartu do kapsy a zasunout do laminátoru je záležitostí pár vteřin a může to dělat i cvičená opice. Teda nééé že bych se chtěl dotknout mých dětí :-). Ale posledně u laminace asi stovky karet pro Galacticu jsem já strkal karty do kapes a moje osmiletá Julinka to pak zasunovala do laminovačky. Až ji bolela ruka, tak ji vystřídal můj 10-ti letý Tobiáš. Kdyby nebylo toho, že samozřejmě ta karta projíždí laminátorem pomalu, tak bych měl těch 100 karet hotových za pár minut. Takhle jsme děti předzásobil nastrkanými kartami do kapes, pak se zapne laminovačka a oni už pak jenom berou jednu po druhé a strkají to do stroje.

20.6.2009 12:54:27

to Beholder
Jsem rád, že už pomalu přestupuješ na mou víru :-))).
Jinak s tou tloušťkou zalaminovaných karet to není tak kritické protože na karty používám nejtenší fólii a naopak na referenční info karty, co leží před hráčem zase používám ty nejtlustší.

20.6.2009 12:57:17

To Beholder
Já nezatavuji karty po všech stranách.Jak jsem zvyklí od MtG tak mám vrchní čás otevřenou pro vyndání a zandání.Je ale pravda, že bych chtěl taky sehnat průhledné a tvrdší obaly.
Mě na laminaci vadí,že po pár "pošoupání" po stole se na lesklém povrchu objevují malé rýhy.Ale může to být nekvalitní folii.
Měli bychom se všichni sejít a ukázat si výtvory!Ať máme lepší představu...:)

20.6.2009 14:20:37

SSZGSA
tak já když už to do něčeho "balím" a dělám to přesně na míru karty, tak mi vyhovuje když to je uzavřené ze všech stran. Je pravda, že u těch tvrdších obalu to drží pěkně i bez zatavování. Mám je u WoR, koupil jsem na planetě jedny z posledních dvou kůsů (ultra pro, velikost yugioh). Ty jsou fakt dobré. Ony ty obyčejné se všlijak vlní a když to není přesně na míru a ještě s minimem vzduchu uvnitř tak to je fakt jak sáček z obchodu (trochu přeháním). Ty tvrdé jen jakoby kartu zvětší, ale prostě drží a člověku ani nepřijde že jsou karty v obalu. Akorát je třeba být trpělivý než karty v obalech sednou a je taky dobré je pár dní zatížit a mít je v nějaké těsné krabičce ať jsou pořád v takovém lisu. Bohužel, je to opravdu nedostatkové zboží a nehodí se na všechny velikosti karet, respektive kdyby dělali obaly na všechny rozměry karet bylo by to fajn :)

20.6.2009 14:38:32

dotaz lehce týkající
Máte někdo vůbec zkušenost s tím, že by se vám karty ošoupaly? Nebo to takhle konzervujete čistě ze strachu z coca-coly na kartách? Já totiž tyhle věci nedělám. A je pravdou, že tolik nehraji, ale nic se mi zase neošoupalo. (Kromě Citadely, ale to je kapitola sama pro sebe) Takže co vás vlastně k tomu všemu vede?

20.6.2009 15:05:53

to kren
Tou pracností jsem myslel mimo jiné i potřebu vyladění oboustranného potisku, protože jak sám píšeš, jakékoli spojování dvou vrstev je u laminace problematické. A pokud nemáš obaly přesně na míru, tak musíš na závěr upravovat 3 strany karty (noo, někdy jen 2). :-)

20.6.2009 15:20:17

to Elenistar
Za prvé jsme hračičky. :-)
Za druhé prevence před Colou, nebo jen mastnými prsty jak u hry člověk baští brambůrky.
Za třetí asi spousta z nás bere hry i jako sběratelskou záležitost, protože je stejně všechny nestíháme hrát.
Za čtvrté ochrana domácího tisku který nikdy není tak trvanlivý jako profi karty, ale o to více dřiny nás stál.
A za páté jsou hry které už bychom dnes těžko sehnali.
A tak dál...

20.6.2009 15:31:59

ad laminace ještě jednou
to husak
Když už jednou přijdu na to jak soutisk dělat, tak už vím o kolik mám rub posunout a není to pracné - jen nastavení offsetu.

to elenistar
Laminuju pouze vlastní výrobu karet, když dělám překlad hry, která nevyšla u nás. U originální hry mám raději karty normálně nechráněné - líp se s nima hraje.

A co se týče toho ošoupání jak normálních karet, tak zalaminovaných, nebo třeba i žetonů a jiných komponent hry, tak s sebou nosím čisté zelené plátno 2,5x1,4m a s tím pokryju před hrou jakkoliv velký stůl. Z 90% nehraju jen na desce stolu ale na plátně.

20.6.2009 15:50:58

To Husak
Za prvé, je pravda, že taková hračička nejsem a raději ty hry hraji. Za druhé Cola a brambůrky na stůl s deskovkou dle mého soudu nepatří. Tam patří jen umyté ruce. Za třetí i já je sbírám a hra která se nehraje tak se neošoupe. V klubech kde se ta hra používá denodenně se dovedu odůvodnit konzervaci. Za čtvrté plně chápu důvod laminování a pod. já to také tak dělám. A za páté je to stejné jako ty předchozí. Když má člověk doma akorát osadníky tak se kartičky zalaminovat asi vyplatí. Když jich tam máš třicet krabic a víc, nemáš dle mého soudu šanci je ošoupat. Ale je pravda, že říkám, pítí a jídlo na stůl se hrou napatří. :)

20.6.2009 15:55:05

Elenistar
no já už jsem tu několikrát psal, že to dělám primárně kvůli tomu, že česky vytisklá karta jaksi samovolně s originální kartou pospolu držet nebude :), proto je třeba je dát do obalu

20.6.2009 15:56:29

To kren
Ano tak teď všemu rozumím, jak jsem řekl v předchozím příspěvku. Domácí výroba se takto chránit musí. A s tím plátnem to máš podobné jako my. Já jen tedy ho nikam nepřenáším, ale je tam na stole napnute, aby se mi netvořily hrboly.

20.6.2009 15:58:03

Polepky orig karet
Když jsem si koupil BL a přemýšlel jsem, jak ho zpřístupním lidem se kterými chych chtěl hrát, tak jsem nejprve koupil klasické obaly na command karty a protektory na Lore. Nechal jsem si vytisknou zdejší přelepky v copy centru na samolepící papír a doma rozřezal a čekalo mě dilema, zda lepit na obal, nebo na kartu. Zkusil jsem nalepit na jednu kartu nepotisklý čtverec papíru, pořádně uhladil a pokusil sloupnout. Šlo to, karta je tak trochu přirozeně mastná a nevím jak to půjde sloupnout za 5 let, ale po 1 dni to nezanechalo vůbec, ale vůbec žádné stopy na kartě. Polepoval jsem tedy přímo karty, tím že jsou polepky v orig grafice, tak vše pěkně na vše sedí a vypadá to skvěle. Polepení nelituji, tím ež je karta v obale tak při míchání není problém s nalepeným papírem na kartě a i pro zarputilé neangličtináře je najednou hra dobře a plynule hratelná. Command karty jsem v obale zavařil, protože je na to pár milimetrů místa po zasunutí karty a Lore v protektorech drží skvěle. Toť má zkušenost s obaly, ale i tak díky Křenovi již začínám po laminovačce a pořádné tiskárně pokukovat.

21.6.2009 10:27:39

průhledné obaly velikost Yu-Gi-Oh
Pánové neprodal by někdo 100 čirých obalů této velikosti? (nebo alespoň nějaký odkaz) Narazil jsem na ně jenom na Planetě her s dodatkem že jsou totálně vyprodané. Potřebuji je na TOI (myslím že karty TOI jsou ta velikost). Všude jinde prodávají obaly na tento rozměr neprůhledné (barevné, s motivy...) Dám klidně i víc než je nákupní cena (než aby mi karty plavaly).

25.6.2009 10:34:10

rbx

Merlin, Kren a kdokoliv dalsi, kdo chce kulatit rohy
Panove, jsem nadsen z tohoto pristroje:
http://www.em-design.cz/shop/p-12159/leitz-derovac-zaoblovac-diamond-diamond.html
Mam rad poctive veci a toto je poctive celokovove zarizeni s masivni pakou a tremi nozi s ruznymi radiusy. Uplne v pohode to udela roh 9 kartam zatavenym ve folii naraz. Vic jsem jich k dispozici nemel :-) Vysledek je naprosto spickovy, prace jde velmi rychle, takze kdo chce ultimatni reseni, je toto ono. kdo chce vedet vic, klidne at se pta.
Kren: nejvetsi radius jsou presne karty do Twilight Struggle :-)

25.6.2009 20:18:40

to rbx
Až budu potřebovat zakulatit rohy, tak se zastavím :-)

25.6.2009 21:18:13

to Merlin
A ty máš rohy ? To nevím jestli to ten rbxův přístroj zvládne. Nebyl by lepší nějaký hrubý pilník? A co kopyto to nebudeš brousit :-)))?

26.6.2009 10:38:12

sydo
Včera jsem náhodou viděla v ostravském pompu v Tescu tyhle obaly v čiré. UltraPro Deck.

26.6.2009 10:40:12

Vybíráme z Bazaru

Kovové mince Jižního Tigridu (South Tigris)
Kovové mince Jižního Tigridu (South Tigris)
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas