Nastavení tiskárny - tmavé barvy

Chci se zeptat, co mám v (laserové) tiskárně nastavit, aby barvy v tisku se alespoň výrazně blížily tomu, co vidím na monitoru. Tam jsou jasné a pěkné, kdežto tisk je hodně tmavý.
Teoreticky si můžu pohrát s nastavením jasu a kontrastu, ale než to trefím, vyplácám hromadu barvy a papíru. Máte někdo praktickou zkušenost?

Tiskárna je Minolta 1680MF
5.9.2011 16:58:37

tmavý tisk
Tohle je obecný a oblíbený problém většiny laserových tiskáren. Někteří doporučují změnit barevný prostor ze CMYK na RGB, popřípadě změna na photocolor (z default sRGBú. Osobně si myslím, že je blbě nastavený ICC profil tiskárny, proto to přitmavuje. Ale asi ti nezbývá, než se v tom povrtat metodou pokus-omyl, protože každá tiskárna to bude mít malinko jinak.

Někde se to tu dokonce už i řešilo. S nulovým výsledkem, pamatuji-li si dobře.

5.9.2011 17:57:02

ICC profil
Jediny spravny postup je nainstalovat si do Windows ICC profil tiskarny (sprava barev), ktery upravi zobrazeni na monitoru tak aby odpovidal tomu jak to bude vypada az se to vytiskne. Nasledne nektere programy, ktere s tim umi pracovat budou ukazovat aspon trochu stejne tmave barvy i na tvem monitoru. Z vybranych programu, ktere to umi bych jmenoval Photoshop a Windows Live Galerie. Rozhodne to neni bezna funkce. Nicmene bez kalibrace monitoru to stejne bude jen "hodne priblizne"...

A jasne barvy stejne v zadnem pripade nedostanes...

5.9.2011 18:38:55

ICC profil
Dovolil bych si souhlasit a zároveň trochu nesouhlasit. V podstatě máš pravdu, nicméně... ICC profil (barevný prostor vybraného zařízení) bývá stadardně zapouzdřen v PDF. Obvykle se používá sRGB, adobeRGB, CMYK SWOP coated/uncoated apod. jako univerzální prostory, není-li přesně známo výstupní zařízení. Tiskárna by měla sama zajistit konverzi do jejího barevného prostoru a bylo by nanejvýš zarážející, kdyby byl barevný posun od "univerzálních" prostorů tak markantní, jako při přitmavení u tisku laserových tiskáren - přitmavení je rozhodně větší, než by mělo při konverzi být.

5.9.2011 18:59:04

rbx

Spatnak
jak říkal Morthe, uz se to tu řešilo ale ne s negativním výsledkem. Měl jsem stejny problém jako ty a mám barevný laser OKI. Ta ke své tiskárně dodává kalibrovaci software, kde pridavas či ubiras různé barvy a zároveň s tím tisknes kalibrační obrazec. Tím si postupne vyladis barvy jak chceš. Tento profil pak vybiras při tisku, v programu, co se dodává s tiskárnou.

5.9.2011 18:59:31

ICC profil
Co je v PDF/JPG/TIFF neni az tak relevantni. To pouze definuje jaky byl prostor pri porizeni. Pro tisk to v podstate nema vyznam.

Je to proto, ze obrazek/grafika sama jasne rika co se ma vytisknout (napr. cervena RGB 255/0/0). Nicmene tiskarna takovou barvu proste nevytiskne, nektera mozna lepe, nektera mozna hure, ale nevytiskne. Nastavenim ciloveho barevneho profilu (Proof setup) pak dojde k "orezani" barevneho prostoru na tisknutelne barvy a uzivatel tak vidi co dostane. Pokud pak pouzijes funkci Photoshopu "Proof Colors" tak ti to zvyrazni prave takove netisknutelne barvy.

Prevodem obrazku do CMYKu se problem trochu redukuje jednoduse tim, ze nektere netisknutelne barvy se oriznou uz pri prevodu RGB->CMYK. Nicmene i tak tiskarna porad bude mit mensi barevny prostor, takze problem to na 100% neresi.

A co s tim? Nic. Proste tiskarny neumi to co monitor a pokud nejsi profi grafik tak to cloveka nemusi palit. Profi grafik ma stejne sanci pouze konstatovat "tahle cervena nebude" a bud do stroje naleje extra plechovku specialni barvy ala "Coca-Cola" a nebo to proste musi tisknout tak jak to stroj umi nejlepe...

5.9.2011 19:19:20

robkin
Tenhle problém ale neleží v posunu barevnosti, ale v posunu jasu - tiskárna barvy dokáže bez problému vytisknout (leží v jejím barevném prostoru), ale přimíchá tam ve výsledku moc černý.

5.9.2011 19:31:03

Vrtal jsem se v tom.
A když jsem o 40% zvýšil sytost a o 20% jas, tak jsou barvy hezké. Neříkám že stejné, ale jsou hezké. Jak píše Morthe (a to mě ještě trápí), tak v tisku třeba tmavší oranžové je vidět namíchaná černá. Neumím to asi přesně popsat, ale něco jako tisk v novinách, akorát mnohem, mnohem méně husté :(

6.9.2011 00:07:22

to Špatňák ad namíchaná černá.
No jestli to nebude tím, že tohle je princip 4 barevného tisku :D.
Jedná se o substraktivní míchání barev, kde základní tři barvy dávají barevnost a 4. barva (černá) spolu s bílou barvou podkladu dává jas. laserová tiskárna tiskne v bodech, kde jednotlivé body vizuelně splývají ve výslednou barvu. Pokud ale vidíš na tisku vyloženě nějaký hrubý rastr, tak se podívej do nastavení tiskárny a nastav tam něco jako fototisk. On bývá někdy vypnutý (šetří to pak toner). Při tisku textu to nepoznáš, ale jakmile se tiskne grafika, tak je ten hrubý rastr pak vidět.

Jinak ten převod z RGB do CMYK je celkem zbytečný, protože s tímhle umí dělat jen RIPy (Raster Image Processing) u profesionálních tiskáren, kde RIP ovládá přímo jednotlivé barvy tiskárny. U běžných laserovek a tiskáren se o tohle stará jejich driver a vstupem je tam stejně vždycky RGB, takže převod do CMYK nemá žádný význam.

6.9.2011 08:58:21 | Upraveno autorem (porovnej)

tisk
já bych jen krena opravil, že v tisku je substraktivní míchání barev... jinak má plnou pravdu.

6.9.2011 10:26:15

to Morthe
Fatal error :). Myslel jsem na pohlcování světla ale ruce napsaly aditivní :(. Samozřejmě, že u tisku se jedná o substraktivní míchání barev (výsledná barva je dána pohlcováním a odrazem světla na pigmentech barvy). Kdežto u vyzařování barev na monitoru jde o aditivní míchání barev (výsledná barva je složením všech vyzařovaných barev).

U substraktivního míchání je výsledkem smíchání všech 3 základních barevných pigmentů černá barva. Ono to není tak docela pravda, a je to, kromě šetření barevných pigmentů, jeden z důvodů proč se tam přidává ještě ta čtvrtá - černá barva.

U aditivního míchání barev je výsledkem smíchání všech 3 vyzařovaných složek (RGB) bílá barva.

Editace: V původním postu jsem ten error už opravil. Díky Morthe za upozornění.

6.9.2011 10:39:38 | Upraveno autorem (porovnej)

tmavý tisk - řešení
Včera jsem ozkoušel jedno z řešení, jak eliminovat příliš tmavý tisk (testováno na tiskárně HP LaserJet CP4020, ale nepochybuji, že ostatní to budou mít podobně).

V základním nastavení tato tiskárna tiskne strašně tmavě, zkusil jsem si tedy trochu pohrát s nastavením tiskárny a barvami. Ve vlastnostech tiskárny jsem vlezl do nastavení barev, kde je kolonka "Motivy barev" (v defaultu je zašedlá, je třeba odškrtnout HP EasyColor), kde jsou v listboxu následující položky:
- výchozí (sRGB)
- fotografie (sRGB)
- fotografie (AdobeRGB '98)
- živé barvy (sRGB)
- žádné
- vlastní profil

V základním nastavení (výchozí) je tisk příliš tmavý. U fotografie (sRGB) už bylo vidět, že je tisk mnohem lepší, došlo k jeho zesvětlení. U fotografie (AdobeRGB) došlo k posunu barev, jinak byla svým jasem na úrovni sRGB. Tisk v živých barvách byl ale nakonec to, co jsem hledal - ještě o stupeň světlejší než u fotografie, věrné podání barev, tisk vypadal téměř jako jeho předloha na monitoru. Sbohem tmavý tisku ;)

10.11.2011 12:15:44

14.11.2011 07:56:39 | Upraveno autorem (porovnej)


14.11.2011 08:02:35 | Upraveno autorem (porovnej)

14.11.2011 08:13:16 | Upraveno autorem (porovnej)

to petrin
Jak se pracuje s icc profily vím. Jen by mne dost zajímalo, co myslíš tím pojmem "vytvoř ten profil ICC ve vidlích". Dost by mne totiž zajímalo jak vytváříš vlastní icc profil pro tiskárnu. Navíc s laserovými tiskárnami z hlediska nastavení to není tak jednoduché, jak by se z tvého "návodu" zdálo. Navíc si myslím, že tvůj návod je totálně nesrozumitelně napsaný.

14.11.2011 08:46:54

14.11.2011 12:55:15 | Upraveno autorem (porovnej)

to petrin
Ja do toho moc nedelam a spis jsem si to tu procital, kdybych nahodou nekdy potreboval neco podobneho a i ze zajmu, ale to co popisujes ty, tak z toho jsem totalne zmateny. :-D

V teto branzi je asi nutne rozlisovat "amatera" a profesionala. Profesional uz vi co a jak a pro nej to neni problem.

Ja tvoje rady chapu tak, ze si dotycny ma udelat tisk nejakeho testovaciho obrazku a podle toho si nastavit monitor. Cili dotycny na to jde z druhe strany a nenastavuje tiskarnu (coz jsem vyrozumnel, ze je jinak pomerne slozity proces). Testovaci obrazek vyjde rekneme tmavy, ale na monitoru se zdal byt krasne svetly a barvy ladily, tak si monitor podle toho prizpusobi... cili ztmavi si ho. Potom se dostane do faze, kdy barvy na monitoru sedi s barvami na obrazku a potom, kdyz bude chtit svetlejsi obrazek, tak musi zvolit svetlesi barvy pri kresleni atp. Jenze to narazi na jeden problem a to, ze kdyz pustis nejakou aplikaci, tak tam je ta svetlost, sytost atp. uplne jina. (konkretne se asi jedna o hry, tam jsem tento efekt, ze mam monitor nastaveny nejak, ale pri spusteni hry se mi tyhle parametry rozjeli a steloval jsem kontrast aj. primo ve hre nebo na monitoru) a tudiz si zase prenastavis monitor, aby se na to dalo divat. Coz ale vede na to, ze pro tisk to je zase v coudu.

Takze ono kdyz bude clovek profik, tak ma nastavenou tiskarnu a i monitor a vi, ze si na to musi dat pozor a bud si to pamatuje a umi si to prenastavit pokazde nebo s tim vubec nehybe, ale ja jako v domacnosti tohle neresim a mnohdy hybu s nastavenim monitoru jak se mi zlibi.

14.11.2011 13:10:17

petrin
No ale to, co ty popisuješ, nemá mnoho společného se Špatňákovým problémem.

Dám příklad: Mám barevný prostor ve photoshopu nastavený na CMYK U.S. Web Coated v2 a vizuálním porovnáním s předlohou odsouhlasím, že takhle nějak to má vypadat. Pošlu to do tisku na laserovou tiskárnu v jejím výchozím nastavení a ejhle, tisk je příliš tmavý (přílišný nárust černého tiskového bodu). Když přenastavím tiskárnu a nastavím ji jiný barevný profil (viz můj popis níže), tak rázem dostávám výsledek takřka totožný s tím, co vidím na monitoru, a čeho jsem chtěl dosáhnout.
Chyba tedy není ve špatně nastaveném gamutu monitoru a v jeho ICC profilu, ale ve zpracování na samotné tiskárně (patrně pro šetření barvou?).

14.11.2011 13:12:54

to petrin
Nezlob se na mne, ale podle mne je tvůj návod úplně k ničemu, protože mu nikdo nerozumí. Nerozumím mu ani já a to já umím pracovat s icc profily a mám hardvarově kalibrovatelný grafický monitor a vím jak se ve photoshopu nastavují pracovní barevné profily.
Možná by to od tebe chtělo méně oslnivého slangu počítačového "zasvěcence" a více srozumitelnosti ve vysvětlení postupu, jak to myslíš.

14.11.2011 13:25:13

...
Mě se zdálo, že nechce potisknout hromadu papíru zkouškama.
Takhle vytiskneš jeden,nastavíš monitor podle toho,otevřeš co chceš tisknout upravíš a hotovo.
Toť vše.

14.11.2011 13:26:05

petrin
Akorát když si potom takhle přešteluješ monitor (ICC profil aplikace), něco zkreslíš a pošleš to do tiskárny na tisk (a teď nemyslím tiskárnu u sebe na stole, ale tiskárnu jako takovou), tam mi od nich za chvilku bude volat naštvanej grafik, jestli to s takhle ujetejma barvama myslím opravdu vážně, a to v tom lepším případě, v tom horším bude celá zakázka na vyhození.

14.11.2011 13:41:17

Mám dojem,
že se bavíme o domácím tisku a ne komerčním.

14.11.2011 13:50:15

to Petrin
Ať už je to domácí nebo profesionální tisk, tak bys ten tvůj postup měl napsat srozumitelně. Pro člověka, který vůbec neví o co jde jsou tvé příspěvky
14.11.2011 07:56:39
14.11.2011 12:55:15
naprosto nesrozumitelné ať už jde o Špatňáka nebo o kohokoli jiného.
Pokud chci někomu pomoct s něčím čemu on příliš nehoví, tak napíšu:

1) udělám tohle
2) nastavím toto a to nastavení najdu tady
3) atd. atd.

Když někomu radíš s nějakým postupem, tak musíš sestoupit s výšin znalce a psát to srozumitelným přehledným způsobem. Například jako Morthe v příspěvku 10.11.2011 12:15:44, kde každý jasně ví co má zkusit, kam má vlézt a co má odkliknout.

14.11.2011 14:00:39

petrin
to je ale přece úplně jedno... tisknu z jinýho počítače, než na kterým normálně kreslím, a něm dělám jak vlastní věci, tak věci na zakázku. Přece nebudu pokaždý přeštelovávat monitor - udělám to ve "standardním" profilu (od toho snad ty profily jsou) a z tiskárny by to pak mělo vypadnout podle toho profilu (dobře musím vědět, na jakej papír to je určený, jestli je matnej nebo lesklej, jakej je nárůst černýho bodu, rozpíjivost apod), ale to už si v tiskárně upraví podle připojeného ICC profilu.

Vrtání se v monitoru, když mi laserovka tiskne moc tmavě (a třeba inkoust OK), mi nepřijde jako řešení problému, páč si tím nejspíše rozdrbu víc věcí, než vyřeším. Ale každému co jeho jest ;)

14.11.2011 14:15:26

to kren
dal jsem Ti za pravdu a smazal to.
Co mám ještě udělat? Prosím

14.11.2011 14:25:38

Vybíráme z Bazaru

Letter Jam
Letter Jam
Akt. cena: 355 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas