Focení her, detailů atd.

Musím založit tohle vlákno. Mám problémy s kvalitním nafocením her, především detailů, jsem zřejmě totální lama. Mám malý automat Canon Ixus 55 a vůbec se mi nedaří najít optimální nastavení pro focení. Pokud by mi byl někdo ochoten poradit, budu vděčný.
Jen pár postřehů: už jsem přišel na to, že se zapnutým bleskem to opravdu nepůjde :-)
při vypnutém blesku nejsem schopný dosáhnout optimálních detailů, světlosti a zaostření. Je to určitě tím, že mi nejsou jasné jednotlivé funkce jak ISO atd...
11.12.2009 10:24:12

Ahááá
Tak to dělám všechno blbě :(
ale nevím, jestli se polepším se svým digitálním Kodakem :)

Za sebe bych chtěl říct ještě něco k foceným objektům. Strašně rád si prohlížím nejen fotky herních komponentů, plánů, krabic a podobně, ale mám rád i záběry přímo z hraní. Nemyslím jen samotnou hru, ale i místo kde se hraje, stoly, prostředí, hráče atp. Pak mi nevadí ani "trošku" méně kvalitní fotka, přece jen je to momentka ze života, ne pokus o scan. Je zajímavé a poučné kde, s kým, na čem a co všechno se dá hrát...

11.12.2009 23:16:49

Díky
Díky všem za zasvěcené příspěvky, hezky se to tu rozjelo :-) Budu se těšit na Křenův článek a do té doby si vystačím s radami od Husáka. Nový foťák si ale kvůli focení her na tenhle web určitě nepořídím, víte kolik by za ty peníze bylo skvělých her? :-)

12.12.2009 10:37:52

Nevím jestli mám v tom článku o fotografování her pokračovat ...
... na to jaké se tady vyskytují v diskuzi názory, tak je asi až příliš odborný. Pokud se tady vyskytují takové názory jako že stačí pořád fotit na automatiku a cvakám dokud se mi ta fotka nelíbí (nic ve zlém rbx, pokud ti to tak vyhovuje, tak ti to vyvracet nebudu). Když jsem si přečetl větu pochybuju, že někdo bude šachovat s clonou a časem, tak to mi teda úplně přejel mráz po zádech. Vždyť to je proboha základ fotografie vědět co to udělá když zvětším clonu a prodloužím čas nebo naopak když zmenším clonu a zkrátím čas. Byť expozice bude správná, tak v obou případech dostanu rozdílné vysledky z hlediska hloubky ostrosti a z hlediska snímání pohybujících se objektů. To je přece základ fotografování. A i když má někdo foťák, kde jsou zmiňované přednastavené scény, tak by měl rozumět tomu co ta každá scéna znamená - že je to vždy jen přednastavený určitý vzájemný poměr clony, času a ISO. Pokud si totiž někdo pořídí foťák, který všechno dělá sám a člověk fotografování nerozumí ani technicky ani kompozičně, pak ten výsledek v konečném důsledku vypadá tak, že všechny fotky se podobají jak vejce vejci, člověk cvaká a cvaká, nafotí z jedné akce 300 fotek a má tím tak leda zapláclé místo v počítači, protože si to jednou sám prohlédne a pak když to chce někomu ukazovat, tak už u desáté fotky se dotyčný nudí a u padesáté už nervózně pobízí "jo už běž dál, ukaž mi jenom ty kde jsem já". A to když ty fotky jsou technicky kvalitní je ještě ten lepší případ. Většinou to dopadá tak, že je tam hodně fotek styl černoch v tunelu a jediné výrazně barevné objekty na fotce jsou barevný šum. Nebo naopak jsou to fotky s vysokým kontrastem, kde většina světlých ploch na fotce (obloha, okna, světlé oblečení, sníh) je totálně přepálená - bílá bez jakékoliv kresby. Dotyčný totiž nemá ani páru o tom co je to dynamický rozsah a že s digitálním foťákem nelze fotit tak jak dřív na film. Pak je tam hodně fotek úplně do červena, protože dotyčný zase nemá ani páru o tom co je to vyvážení bílé a že musí fotit jinak když je pod mrakem, jinak když svítí slunko, jinak když fotí v místnosti se žárovkami a jinak v místnosti se zářivkami a jinak s bleskem. A to už nemluvím o tom, že úplným základem je znát princip a souvislosti pojmu hloubka ostrosti. Pak to zase dopadá tak, že ve skupině lidí je zostřený jenom někdo a dotyčný musí vysvětlovat, že ta mlhavá postava 2 kroky za zaostřeným tatínkem je babička s naším psem.
A úplně se mi taky naježili chlupy na ruce, když Hammer napsal (promiň ale nesouhlasím), že nevadí trošku méně kvalitní fotka, že je to momentka ze života a ne scan. Proboha dobrá a zajímavá fotka - momentka ze života je daná kompozicí, hlavně nápadem, vystižením situace a ne tím, že na fotce uvidím šum nebo rozmazané obličeje. Taky nemůžu vůbec souhlasit s husakem a jeho výrokem "nedělal bych z toho takovou vědu" - ona to totiž věda je. Nesouhlasím ani s jeho asi 30 vykřičníky - fotit hru zásadně bez blesku. To taky není pravda. Není použití blesku jako použití blesku a pokud chci dobře použít blesk, tak taky o tom musím něco vědět.

Tak se na mne nezlobte, že jsem se tady tak do všech obul. Všem, kterých se to dotklo se omlouvám a ten článeček sice dopíšu, ale asi ho sem nedám, protože jak tak koukám byl by asi fakt příliš odborný a tohle není web věnující se fotografování. Mé rozhořčení není dáno tím, že by mi vadilo, že už může mít každý člověk digitální foťák, protože už foťák stojí pár šupů. Taky mi nevadí když si někdo cvaká na automatiku - to je každého věc. Co mi ale v dnešní době vadí a to i mezi mými známými, tak to jsou tuny nicneříkajících fotek kolujících mezi lidmi - doslova inflace nicneříkajících snímků. Každý se chce pochlubit tak, jak jsem psal výše. Ukazuje každému stovky a stovky "hamburgrových" fotek. Jednak to nudí a lidé si pomalu zvykají na to, že je to normální. Pak se stane, že když někdo po mě chce fotky z nějaké akce a já mu předám 10 snímků, které myšlenkově a nápadem charakterizují celou akci, tak se dotyčný šklebí, že to je málo a vždyť na té akci byla ještě Máňa a Franta a proč na těch fotkách taky nejsou. A je mu úplně jedno, že Máňu a Frantu má doma na dalších 50 fotkách v úplně stejné pozici a už ani neví která Máňa je vlastně z které akce, protože nemůže ani vůbe evidovat 10 krabic narvaných fotkama, nebo celý harddisk, kde už není ani místo.

Tož tak, to jsem se zas vypovídal. Mějte se mnou trpělivost jsem přeci jen starší člověk a některým věcem už nerozumím :-).

12.12.2009 14:27:24

rbx

Kren
Vím co je clona, vím co je čas, vím co je vyvazeni bílé a vím co je hloubka ostrosti. Ale od tebe jsem spis čekal lidový postup na to, jak co nejlépe nafotit herní komponenty, nebo herní situace. To, o čem jsi tu zacal psát a pak ses pohorsoval, ze se nám to nelíbí, patrí na speciální web o fotografování. Pokud jsi ve fotografování perfekcionalista, chápu to, mám podobný přístup ke grafice, ale pokud chce poradit absolutní laik, tak na nej taky nevyhrknu to, jak se maskuje vrstva a co to je alfa kanal. A už vůbec se nepohorsuju nad tím, ze to ti lide nevědí.

Třeba se mylim, ale když schvaluju fotky, tak se snažím lidem radit spis v základních vecech, ale třeba to dělám špatne a měl bych spis zacházet do podrobnosti. Tím bych ty lidi alE, si myslím, spis odradil. Toť můj názor. Muže se lišit od nazoru vetsiny.:-)

12.12.2009 14:45:40

kren
zpočátku, když jsem si četl tvůj příspěvek, tak jsem si říkal, že to opravdu přeháníš s odborností. Já o focení nevím lautr nic, vlastně ani nemám foťák. Když chci vyfotit naši novou hru nebo momentku při hraní, tak buď to fotí přítelkyně a já to sem nahraju nebo si foťák půjčím a fotím sám. Ale přece nemůžeš po všech tady chtít, před tím než zmáčknout spoušť na foťáku a nahráli tu svou amatérskou fotku, aby si prvni nastudovali x odborných materiálů pro profesionální fotografy, kteří se focením živí. Já se přiznám, že vůbec nevím o co go, když píšeš o focení (občas tam ty tři písmenka ISO na foťáku zahlédnu, ale k čemu to slouží fakt netuším :) ), ale když fotím nějakou hru abych sem nahrál fotky, tak prostě fotím, mačkám, nastavuju a mám třeba 5 stejných záběrů a na počítači vyberu ten co vypadá na pohled nejlépe, není příliš rozmazaný, a jdou věci na tom záběru jsou rozeznatelné (občas se to nepodaří a rbx zamítne, ale to je nejčastěji proto, že fotím takovým šuntem co si naši koupili ve slevě :) ). Jsem přesvědčem, že profesionálové k focení přistupují jinak než já, ale pro amatérské fotky pro tento web to přece stačí.

Trochu mi to připomnělo debatu ohledně recenzí, jak by měly "správně" vypadat. Chápu, že k věcem, kterým rozumíš přistupuješ profesionálně (CZ materiál k hrám, focení atd.) a to je naprosto v pořádku a měl by to tak dělat každý. Ale tohle je přece web pro "obyčejné" lidi, kteří se neživí překládáním her, psaním recenzí a focením (mohou být samozřejmě nějaké vyjímky), ale mají rádi deskovky, rádi občas přispějí nějakým amatérským překladem, který nemusí být zrovna v originál grafice, napíší spontání recenzi a pocity ze hry a vyfotí novou hru kterou si pořídili.

Ale na druhou stranu jak se blížil tvůj příspěvek ke konci, tak jsem s tebou čím dál více souhlasil, co se týče milionu stejných fotek na disku nebo třeba i na různých forech, facebooku apod. Když vidím, jak se někteří fotí jak blázni (i sami sebe) ksichtí se, fotí se na párty ve stavu, který je na prahu vnímání a všechny fotky vypadají skoro stejně (stejné osoby na milion způsobů), tak pro tohle ztrácím pochopení a to jsem mladý člověk :)

12.12.2009 14:58:02

rbx

Kren
Ještě ma napadla jina věc. Neches to rozdělit na dvě časti? Pro začátečníky a při pokročilé. Co ty na to?

12.12.2009 15:30:42

to rbx
Fakt teďka nevím jak dál. Trošku mne totiž celá ta situace zaskočila. Prostě jsem asi netušil, že už je jiná doba, než když jsem jako kluk já nebo mí kamarádi fotili. Tenkrát to bylo samzřejmě na film a většina foťáků neměla ani expozimetr. A nějak jsme všichni považovali za samozřejmé, kolok nastavit clonu a jakej dát čas když svítí sluníčko, když jsme v lese a nebo někde v místnosti. Nastavení foťáku jsme dělali od oka podle světelných podmínek co jsme chtěli fotit a byli jsme omezení 36 políčky jednoho filmu o pevné citlivosti. A nemůžu se zbavit dojmu, že fotky od většiny amatérů tehdy vypadaly mnohem líp než dnes s celou tou automatikou od zaostřování, přes projasňování stínů a ž po softwarové úpravy v počítači.

Teď musím dodělávat Galacticu a dělám na té referenční zástěně k Dungeon Twisteru, tak budu chvíli přemýšlet jak dál s tím článkem a uvidím jestli to má smysl sem dávat.

12.12.2009 16:05:59

rbx

Rbx
Ano situace je jina. Každopádně to rozděleni na dvě časti je zpusob, jak se podělit o zkušenosti jak s totalnimi začátečníky, tak i temi pokrocilymi.

12.12.2009 16:40:25

kren
To, že máš jiný názor je v pořádku a já to beru, omlouvat se nemusíš :) Ty jsi prostě perfekcionista, navíc to fotografování máte tak nějak profesionálně v rodině takže se nedívím, když se ti z mých pohanských názorů ježí chlupy :)))
Já mám na věc ale prostě jiný názor. Nikdy jsem fotograf nebyl, nejsem a upřímně na to nemám ani čas ani chuť. Mám prostě jiné zájmy, kterým se věnuju a clony, zrcadlovky, expozice a podobné věci jdou prostě mimo mně. Já jen chtěl říct, že mě na zdejších fotografiích zajímá obsah, ne kvalita. Dám příklad. Někdo se vyfotí s rozehranou hrou v altánu, a já si řeknu, safra, to je paráda, takhle si zahrát na venku, svítí sluníčko, pohoda....a neřeším, jestli ten dotyčný použil správnou clonu, či co. Jestli má nějaký detail trošku rozmazaný a jestli to raději neměl vyfotit z druhé strany. Prostě mi tou fotkou autor sdělil, že je paráda zahrát si v létě na venku. Věřím, že profesionál se na to dívá jinak a jinak by to nafotil. Já jsem fotograf - amatér (rbx by mohl vyprávět) a tak se na fotky i dívám. Možná je to špatně, ale mi to nevadí :)
PS: dnes jsem byl s děckami na turnaji a vyfotili jsme tam přes 300 "hamburgerových" fotek (široko daleko žádný pořádný fotograf nebyl, pár nejhezčích nechám vyvolat a vlepím do kroniky, ostatní uložím na CD a uschovám pro léta příští...Je to opravdu tak špatně?

12.12.2009 19:28:26

The Hammer
Ano, je, mazej se šlauchem do koupelny! :D

12.12.2009 20:05:22

to Hammer
1) Už jenom vyfotit někoho jak hraje v altánku je netradiční fotka :-)
2) Na to, jestli sekat stovky fotek a pak z nich vybrat 10 nejlepších a nebo vyfotit pečlivě s kompoziční a technickou pečlivostí pár fotek, ze kterých se vybere polovina, panuje i mezi profesionály rozdílný názor. Já bych v tomhle byl tolerantní a podle mne je důležité to, že se dá do kroniky těch deset nejlepších a nikdo se pak nemusí probírat stovkami nudných stejných fotek :-).

Následující poznámka se netýká tebe je to jen taková poznámečka nakonec. Pokud si člověk o fotografování alespoň něco přečte a párkrát si nějaké základní postupy vyzkouší a nacvičí, tak v konečném důsledku si ušetří spousty času a zklamání. Rozhodně se z něho nemusí stát profesionál, který nedělá nic jiného než přerovnává objektivy a neví který z pěti foťáků si zrovna na tu či onu akci vzít.

12.12.2009 20:27:29

rbx

Kren
Znovu opakuji a zároveň tím poopravuji svůj názor na potřebnost odborného článku, udělej dva, aby si mohly vybrat obe skupiny.

12.12.2009 20:39:12

kren
Omlouvám se, pokud patřím mezi ty, co tě odradili od dokončení článku. To nebylo mým cílem a byl bych nerad, kdyby to tak dopadlo. Prostě jsem se jen pokusil nastínit pár naprosto základních bodíků pro ještě větší fototelata než jsem já. (doufám že se teď nikdo neurazil) :-)

Ono, pokud dělám čistě fotky her pro Trola, tak je zde dost výrazné omezení dané zmenšením fotky na trolí velikost. V tom případě se ty největší fajnovosti docela stírají. Zbývá smysl pro detail, dostatečné zaostření a základy kompozice.

Mimochodem, právě dnes jsem si pořídil Canon EOS 400D se 3 objektivy, takže dávám své staré lásce Nikonu 5700 kopačky. Všechno to málo, co o focení vím, jsem se naučil díky ní. Já vím, 400D už není zrovna vrchol techniky, ale pro mě osobně to bude dost zásadní krok kupředu. Už se těším, až ji poprvé zmáčknu.

Jo a ještě jeden offtopic: moje zkušenost říká, že jde nafotit tisíc obrázků a není mezi nima jediná fotografie. Díky tomu jsem si přečetl něco málo o kompozici a dalších základech focení, což mě nakoplo nejmíň o 2 úrovně výš. Na druhou stranu, nemám vyšší fotoambice, než aby se mi moje fotky líbily. Proto slibuji, že si Tvůj článek přečtu a pokusím se z něj pochopit maximum. :D

12.12.2009 22:40:02

kren podruhé
Tvůj druhý odstavec z 12.12.2009 20:27:29 plně podepisuji. Přesně tohle byla jedna z mých motivací, proč si o fotografování něco přečíst. Nesnáším když mi někdo dá CD s pětistovkou blbých fotek, mezi kterýma jsou 3, které aspoň něčím upoutají.

Byly doby, kdy jsem razil teorii, že vrátit se domů s poloprázdnou kartou je plýtvání materiálem. Stydím se za to, protože už se dostávám do situace, kdy tuším, jestli má smysl tu spoušť vůbe zmáčknout. Ale když už tu situaci objevím, raději ji zmáčknu 10x a až doma vyberu tu nej. Jsem jen poučený amatér, vím to.

12.12.2009 22:59:31

husak
fototele :-D
to je tak blbý, že se k tomu dobrovolně a rád hlásím

12.12.2009 23:03:02

Prosba o zveřejnní článku
Zdravím, rád bych požádal Křena, aby ještě jednou zvážil uveřejnění článku zde na Zatrolených hrách. To, že se nejedná o web fotografický, ale herní přece nikomu nebrání, aby napsal článek, který shrne základní pravidla fotografovaní, i kdyby si rady v něm psané vzalo k srdci pouhé 1% ze zdejšího 1000 uživatelů. Nemám tolik času, abych se mohl věnovat všemu a pročítat fóra na fotografických serverech a tato problematika vztažená ke hrám by mě moc zajímala a proč jí nemít jednoduše přístupnou na 5xA4 a nic víc nebudu potřebovat. Stejně jsem přistoupil i k článku "Rychlokurz barvení od Dansemacabre" a mezi svátky začnu malovat svůj Battlelore. Budu se těšit na článek, ikdyby jen v mé soukromé poště. Cholerus

13.12.2009 18:44:51

prosim prosim krene
taky bych si moc chtěla přečíst článek - přítel si teď koupil zrcadlovku a úplně mě odradil od focení - mám evf(či jak to je) a to jeho pořád vyvážení bílé atd.
Vím co je to bílá :-), ale kurník jak se bez tebe dozvím jak na ní

14.12.2009 09:04:36

Tak jo ;)
... něco s tím udělám, ale mějte strpení.

14.12.2009 09:18:43

Nafoceny doprovodné fotky
Většinu rychlokurzu focení mám napsanou už asi měsíc. Dneska po hře Railroad Tycoon jsem nafotil sérii instruktážních fotek k textu. Problém je, že těch fotek není málo a u každé by mělo být aspoň číslo, na které by se odkazovalo v textu. Takže se musím domluvit s Diem, jak se to provede, aby ty příklady uváděné v textu měly význam a čtenář by si je mohl prohlédnout.

17.1.2010 21:41:40

Vybíráme z Bazaru

Delta
Delta
Akt. cena: 40 €
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas