Focení her, detailů atd.

Musím založit tohle vlákno. Mám problémy s kvalitním nafocením her, především detailů, jsem zřejmě totální lama. Mám malý automat Canon Ixus 55 a vůbec se mi nedaří najít optimální nastavení pro focení. Pokud by mi byl někdo ochoten poradit, budu vděčný.
Jen pár postřehů: už jsem přišel na to, že se zapnutým bleskem to opravdu nepůjde :-)
při vypnutém blesku nejsem schopný dosáhnout optimálních detailů, světlosti a zaostření. Je to určitě tím, že mi nejsou jasné jednotlivé funkce jak ISO atd...
11.12.2009 10:24:12

Eyron
1) Zapni si manuální režim
2) Zvyš hloubku ostrosti (resp. sniž její číslo) na takové 4,0 - tím vynikne detail a předměty za ním budou rozmazané "bokeh". Pokud nefotíš detaily, pak musí být číslo vyšší, aby nebyly okraje fotky mázlé.
3) Postav foťák na pevnou podložku a zapni samospoušť - díky tomu můžeš nastavit krátký čas expozice a fotka se ti neromaže.
4) ISO - záleží na foťáku, pokud máš malý automat, ISO 800 už je většinou nepoužitelné - udělá velký šum (zrnitost fotky). POkud můžeš foťák někam položit (viz výše), mělo by stačit ISO 400.
5) Dobré osvětlení není od věci - lampa odrazem od bílé stěny atd.

11.12.2009 10:29:05

fovení
"můžeš nastavit krátký čas expozice" - Sydo asi myslel dlouhý čas expozice;) Ale pevnou podložku v kombinaci se samospouští doporučuju taky. Stativ (na kompakt stačí třeba jen maličký stolní) je k nezaplacení. Pokud nastavíš vyšší clonové číslo (když chceš třeba mít ostré i pozadí), čas se zase prodlužuje.

ISO - nejmenší, co jde nastavit. U kompaktů, kde jsou malé snímače, je šum dost viditelný třeba už i při ISO 200.

Světlo - dobré je, jak píše Sydo, odražené, aby nevrhalo tvrdé stíny. Ještě líp poslouží rozptýlené světlo - ideální je denní světlo ráno a navečer, nebo umělé světlo přes nějaký difuzér. Dobře poslouží třeba pauzovací papír před lampu nebo podomácku vyrobený světelný stan (vygooglíš). Odrazit a rozptýlit se koneckonců dá i světlo blesku.

Ostření - je dobré, pokud máš možnost zapnout manuální ostření, nebo vybrat oblast, na kterou bude foťák ostřit automaticky. Jink většina kompaktů mívá minimální zaostřovací vzdálenost řádově v jednotkách centimetrů, která se prodlužuje úměrně tomu, jak je "zazoomováno" - s kratší ohniskovou vzdáleností obvykle zaostříš na blízko lépe.

11.12.2009 11:41:28

Fotorychlokurz
Tak jsem sem chtěl napsat ještě něco krátce o vzájemném vztahu a provázanosti ISO, čas a clona a zjistil jsem, že jsem se rozepsal nějak hodně, takže to zpracuju do krátkého článečku "Jak fotit deskovky". Takže Eyrone dočkej času jako husa klasu. Trošku víc rozvedu co tadysydo napsal a ještě trošku něco navíc.

11.12.2009 12:09:40

eksmen
Samozřejmě jsem myslel dlouhý čas, ale už mám koncem týdne lehce kuřecí mozeček :)

11.12.2009 12:13:24

ad fotorychlokurz
... ještě tam k tomu článečku přidám nějaké fotky jako příklady.

11.12.2009 12:14:51

rbx

Eyron
on to Kren popise, ale nejdulezitejsi je dostatek svetla, nebo kvalitni externi desk, kterym muzes svetlo odrazit od sten a tim ho rozpytlit.

11.12.2009 12:16:01

rbx

oops
desk=blesk

11.12.2009 12:16:32

:)
rozpytlit světlo...zajímavý slovní útvar :)))

11.12.2009 12:45:50

The Hammer
:D :D :D

11.12.2009 12:49:01

rbx

Hammer
mno, asi bych mel prestat dneska psat. Po te nocni sichte s praci a detma se me pletou prsty a to tak ze hodne :-)

11.12.2009 12:50:01

to rbx
Už pracuju na vysvětlení jak se nejlépe "rozpytluje" světlo. Ideální návod je v té knížce o Kocourkovu, jak zapoměli v radnici udělat okna a ti radní pak vybíhali s pytlema před radnici, tam chytali do pytlů světla a pak to světlo vypuštěli ven uvnitř temné radnice.
Tak přesně tak to funguje když chce někdo fotit hry. Je to celkem malá plocha co je třeba fotit a tak většinou stačí ty plátěné pytlíky co jsou v nějakých hrách (např. Pilíře země). Nejlépe je ty pytlíky otevřít pod žárovkou, aby žádné zbytky světla nepopadaly vedle. Pak se ty pytlíky musí pevně zavázat, aby se z nich světlo nesypalo ven. Nejnáročnější je ovšem to fotografování a nejlepší je asistence několika lidí. každý si stoupne na židli nad stůl, který se fotí, opatrně rozvážou pytlíky a na povel fotografa ještě než stiskne spoušť musý synchroně světo z pytlíků vysypat na stůl. nesmí to být ani moc brzo, ani příliš pozdě. Musí to být opravdu těsně předtím, než se stiskne spoušť foťáku. Když je to moc brzo, tak světlo zatím steče zteče ze stolu na zem a když moc brzo, tak ještě nestačí dopadnout na stůl. Chce to dobrou koordinaci a spolupráci. Nejlépe, když si všichni předtím zahrají nějakou kooperativku, ať se sehrají.

11.12.2009 13:27:25

rbx

all
ano, tak presne takto jsem to myslel a takto fotim hry ja. Jen mam vetsinou zoufaly nedostatek pytlu. Navic ted v zime, jak je svetla pomalu, tak beham jak blazen, abych nejake to svetlo nalovil.

11.12.2009 14:43:53

Základem
je ale foťák (resp. objektiv) - s malým kompaktem můžeš mít hromadu světla v pytlích, ale stejně to bude vypadat divně. Navíc pokud chceš vyfotit rozehranou hru, tak kolem ní těžko budeš stavět světelný stan.
Malé kompakty mají objektiv o průměru pár milimetrů a jakmile má málo světla, je to okamžitě vidět (to je holá fyzika, to žádný marketingový pracovník neokecá :-) ).
Takže ano, zkus udělat světelný stan, pořiď si stativ, atp., ale dokud si nepořídíš zrcadlovku a k ní objektiv s malou světelností, tak budeš vždy fotit jen předem připravené záběry. Rozehranou partii (které se hrají většinou večer) nikdy.
Je to smutné, ale je to tak....

11.12.2009 15:35:21

rbx

Kolouch
V tom mas absolutni pravdu, ale i tak muzes nasekat spousty hezkych fotek. Jen je holt nutne mit k tomu svetlo, tedy hrat ve dne, coz muzou jen rentieri, nebo kosibratr, nebo vikendovi hraci :-))
A HLAVNE PRATELE, NEFOTIT MOBILEM PROSIM!!!

11.12.2009 16:01:13

to Kolouch
I s malým kašpárkem se dá dělat velké divadlo. Z tvého příspěvku čiší šířená beznaděj, že s kompaktem nelze dělat dobré fotky a to PRAVDA NENÍ. Především je třeba o fotografii něco vědět a pak lze dosáhnout dobrých fotek i s kompaktem. Pokud člověk porozumí všem parametrům nastavení fotoaparátu a jejich vzájemné provázanosti, pak si uvědomí co si může a co nemůže dovolit a v čem je omezený. Tomu pak přizpůsobí své focení. Jestliže, ale člověk neví co je to ohnisková vzdálenost, clona, expoziční čas, hloubka ostrosti, vyvážení bílé, nebezpečí autofokusu, různé expoziční režimy, jakým způsobem jeho foťák měří expozici jestli bodově, plošně nebo s váženým středem, jakým způsobem na jeho foťáku konkrétně funguje autofokus a na kolik bodů zaostřuje, pak mu bude i drahá zrcadlovka úplně naprd a naopak člověk s malým kompaktem, který ví co dělá, dosáhne mnohem lepších výsledků. Jestliže jsem v nějakém parametru omezený, protože to můj foťák neumožňuje, tak musím vědět jak to obejít - a obejít to lze. Zrcadlovka je fajn, ale není všelék. A aby člověk dobře vyfotil rozloženou hru nepotřebuje zrcadlovku a opravdu stačí kompakt.
Vím o čem mluvím. Nejsem nějakým obhájcem kompaktů, ale je pravda, že kompakt má téměř každý a není třeba lidi odrazovat tím, že bez zrcadlovky se nemá cenu ani snažit. A to mám trošku dražší zrcadlovku, kde i s objektivem jsem se dostal na šestimístné číslo v korunách "-).

11.12.2009 16:59:21

ad Fotorychlokurz
Tak nevím jestli jsem to nepřehnal. Už mám 3 stránky textu a jsem teprv na začátku.

11.12.2009 17:06:05

kren
A nepřeháníš to trochu? Jakým způsobem foťák měří expozici na focení her nepotřebuju, leda bys to chtěl fotit pro Pirelli.

11.12.2009 17:10:10

rbx

kren
ja myslel, ze Kolouch chtel rict to, ze kdyz mas zrcadlovku s objektivem s dobrou svetelnosti, tak i kdyz ji das "jen" na automaticky rezim, tak udelas nepomerne lepsi fotky, nez s malym automatem. Vim o cem mluvim, mam mimo zrcadlovky i automat za 4 mistne cislo v korunach :-))

11.12.2009 17:13:50

to rbx a Sydo
to rbx
Jo já vím jak to Kolouch myslel, ale celkově tenjeho příspěvek na mne působil tak, že když máš kompakt, tak se raději ani nesnaž něco fotit. Tak jsem to jen chtěl uvést na pravou míru aby to někoho neodradilo dávat sem fotky.

to Sydo
No možná, že to přeháním, ale zas na druhé straně, když tady Eyron napsal, že mu nejsou jasné některé funkce jako ISO, tak je třeba některé věci vzít od píky.

offtopic pro vás dva: Kdy mi už pošlete tu f...

11.12.2009 18:00:43

rbx

kren
fa mas v poste, omlouvam se za zdrzeni.

ad kompakt: ja rozhodne kompakt nezatracuju, ale kdyz jsem si ho kupoval, tak jsem chtel co nejlepsi svetelnost a co nejsirsi objektiv. To byly hlavni pozadavky, protoze jsem vedel, ze budu casto fotit vecer. A rozhodne pri schvalovani nerozlisuju kompakt/zrcadlovka, vzdy mi zalezi jen na tom, jak je ta fotka prinosna a hezka. Jen nesnasim fotky mobilem, protoze to je zasumene maso :-(

11.12.2009 18:27:53

to Sydo ad Pirelli
Nepotřebuješ fotit na Pirelli. Stačí když u stolu někdo sedí ve výrazně bílém tričku nebo košili a nebo je v zorném poli rožnuté světlo. Když víš jestli měříš expozici bodově nebo celoplošně, tak můžeš kompenzovat nesprávně detekovanou expozici. Jestliže měříš celoplošně, tak musíš oproti naměřené expozici snížit clonu nebo zkrátit čas jinak budeš mít celkovou scénu podexponovanou. Jestliže měříš bodově, nebo se zvýrazněným středem, tak při měření prostě namíříš na průměrně osvětlenou část scény.

11.12.2009 18:29:11

ještě ad Pirelli
... ještě jsem zapoměl na nejčastější problém. a to je focení v místnosti kde je v zorném poli okno a venku je třeba slunečno ;).

11.12.2009 18:32:27

rbx

Lren
To co píšeš je sice pravda, ale vetsine lidi to nic neřekne. Ani já se na zrcadlovce nepouštím do žádných kompenzaci a volím automaticky, nebo poloautomaticky režim a fotim, dokud se mi fotka nelíbí. A s tím si vystačím a vystačí si s tím většina. Na malem automatu je to zase o správně volbe prednastavene scény. Pochybuju, ze někdo bude sachovat s clonou nebo časem.
A pokud zjisti, ze to opravdu nejde v protisvetle vyfotit a nepomůže ani blesk, tak si proste stoupnou jinak.

11.12.2009 21:08:36

to kren
Čtu to po sobě a fakt to působí pesimisticky - kompaktem rozhodně fotit lze. Ale Eyron tady sám napsal, že neví, co je ISO, atp. ==> dokud se to nenaučí, bude fotit stylem "zmáčknu a uvidím, co z toho vyleze". Pokud takhle bude fotit s kompaktem v normálně osvětlené místnosti, nikdy se mu nemůže podařit dobrá fotka.
Takže buď to všechno nastuduje, ponoří se do toho (a pak si stejně koupí lepší foťák :-)) ), nebo se s tím smíří.

To je totiž zásadní rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou - za dobrých světelných podmínek jsou pro amatérské focení srovnatelné, ale jakmile se zhorší podmínky, je spousta lidí překvapená, že to s kompaktem nejde.

11.12.2009 21:43:40

nedělal bych z toho zas takovou vědu
Používám už pár let ultrazoom Coolpix 5700 od Nikonu, což je takový kočkopes, polokompakt polozrcadlo. Fotím zásadně na automatický režim, nebo na poloautomat s přednastaveným časem.

Občas ještě ručně nastavím ISO (max.200, bo 400 už zrní) když fotím osoby v místnosti a vše ostatní nechávám na automatice.

Pro focení deskovek mám pár zásadních bodů:
- fotím za jasného či polojasného počasí
- detaily hry si rozložím na parapet (případně na něj položím širší desku, když je třeba víc místa)
- na komponenty nesmí jít přímé slunce
- foťák na stativ anebo aspoň opřít o něco pevného
- pokud není o co opřít, tak oba lokty na desce, držet foťák oběma rukama a ještě nejlíp opřít o hlavu. Foťák VŽDY držet v levé dlani, nestačí jen ve 4 prstech, jak to často dělají japonští tůristi
- detaily fotit pomocí makro režimu. Zoom dokáže krásně upravovat hloubku ostrosti.
- naučit se postup: nacvaknout->posunout zaostřené místo na to, co chci zdůraznit->domáčknout
- zásadně bez blesku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

11.12.2009 23:03:16

Vybíráme z Bazaru

Bitoku (ve folii)
Bitoku (ve folii)
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas