nepřihlášený

přihlásit

registrovat

HEL: The Last Saga

Viking coop survival horror s fantasy tématikou.
Hratelné solo i koop až pro 4 hráče, délka 1 scénáře 90-150 minut/scénář, celkové délky hry 80-100 hodin

Spuštění 12. května, 21.00, cena na KS cca 129 USD, resp 116 EUR, předpokládané doručení červen 2021

KS stránka:
https://www.kickstarter.com/projects/1162110258/hel-the-last-saga/description

Odkaz hry:
https://www.mythicgames.net/en/hel-the-last-saga-introduction/

FB skupina:
https://www.facebook.com/groups/265388951129071/

Odkaz BGG /s nepřesnostmi - chybí informace o solo modu/ https://boardgamegeek.com/boardgame/274056/hel-last-saga

Edit: doplněn odkaz na KS

Upraveno autorem (porovnej)

3.5.2020 21:10:53

Mně se to moc líbí

uchopením tématu, zasazením, příběhem a grafickým ztvárněním. Myslím, že si to hodně užiju. Dávám dolar, teď jsem platil Trudvang legends all in a trochu mi to provětralo finance. Add-ony mně zatím neoslovily (kromě playmat, ale za tu cenu ji asi oželím)

V příběhové hře nepotřebuju složité mechaniky, naopak chci, aby byla relativně jednoduchá a mohl jsem se soustředit na příběh. Kostky mi tady postačují, jsou rychlé k vyhodnocení

22.5.2020 22:09:17

Jdu do toho

Souhlasím, že není dobré mít zbytečně moc kampaňových her. Osobně se snažím kupovat tak akorát, aby se odehrálo.
Proč mě HEL přesvědčil? U příběhověk je hlavní atmosféra, vyprávění, celkový dojem. Pokud to bude fungovat po příběhové stránce, tak mi nevadí obyčejnější/klasičtější mechanismy. Ověřil jsem si to třeba při hraní Folklore. V podstatě jen sčítáte hodnoty a mrskáte kostkama. I tak nás to náramně bavilo. Naopak jsem třeba nakonec nevzal Solomona, protože se to snažilo být až moc inovativní a hraní za Virtues místo za klasické hrdiny působí dost zvláštně (třeba to bude jinak, uvidíme).
Shrnuto - klasický kostkový mechanismus dle mého neurazí, naopak i dle slov vývojářů jde především o to, aby hra pěkně svištěla a hráč si užíval příběh. No snad to tak bude :-)

22.5.2020 17:01:05

Taky pass

Po delším rozvažování a dohodě v herní skupině jsem se taky rozhodl pro pass, resp. jsem doteď ani nepřihodil a nepřihodím..
Když to shrnu.
Hra má super příběh, téma, atmosféru, prostředí. Miniatury budou doslova luxusní, ano, i když zatím jen podle obrázků. Co koukám, tak snad poprvý v nějaký hře budou nahatý prsa nezakrytý vlasy u pěkný baby :-D /otevřela se Valkýra v SG - je to samo jen doplněk/. Zajímavý mi přišlo objevování, základna a celý herní koncept. Jak jsem pochopil /možná špatně/, budou se odehrávat jednotlivé nějak předpřipravené scénáře/mise/ na daném území, kde se nejspíš po konci přečtu, co se stalo, resp. jak jsem dopadl a podle toho bude další vývoj - jinak si neumím vysvětlit trochu menší velikost gamebooku. Zatím celkem Ok, s tím bych problém ani s jedním neměl, naopak.

Co ale rozhodlo u mně pro ne, je, co už někteří zmínili níže. Mám osobně problém s tím, zda hru o délce 80-100 hodin utáhne čistě kostkovací systém /a to mi kostky obecně veskrze nevadí/, tak jak jsem ho pochopil. Vznikla situace ve hře..podívej se na číslo u hrdiny, podle toho hod tolika kostkami, spočti si úspěchy/neúspěchy/critical. Boj? to samé. Vrhni kostky, máš nějakou omezenou možnost přehozu. Vyhodnoť, jedeme dál. Toť vše.
Zaujme mojí herní skupinu takovýhle herní systém? Na chvíli ano, na celou herní dobu ne. Budu ho brát u hry jednorázové, klidně na 3 hodiny, tam to je Ok.

Abych to jen vyzkoušel, je to trochu drahá sranda. Hra stojí i s poštou 170 USD, to je radši rozpustím do stávajících her, at ten prožitek je větší. Případně si počkám na review a bud bazar nebo překupníky /že jich tady máme, tj ta hra v nabídce bude/
A když k tomu přičtu, že mám doma nebo na cestě Grál, AT Osyssey /obojí cca 100 hodin, ATO snad i 150/, Solomona /60 hodin/ a pak i Zerywii, kde je taky de fakto příběhová kampan navazujících scénářů a kamarád má objednaný all in Stormsunder: Heirs of Ruin /to je tak 150 hodin/, tak nějakou herně průměrnou, byt prostředím velmi zajímavou kampańovku prostě nemáme ve skupině šanci odehrát..

Bohužel..s trochu lepším herním systémem bych to vzal zcela určitě. Dopadlo to u mě vlastně úplně stejně, jako Trudvang od CMONu..škoda.

22.5.2020 13:53:36

Pass

Koukl jsem, jak se hraje Hel, a za mně pass. Hra vypadá hezky a líbí se mi, že je tam víc postav a interakce mezi nimi, také skryté monstra jsou fajn, ale to je asi tak vše. Trochu mi přijde nelogické, že když natěžím dřevo, automaticky objeví v táboře a může ho kdokoliv hned použít, ale když najdu svitek, a neumím ho přečíst, protože jsem Nor a neumím číst křesťanské texty, tak se musím tahat za postavou, co je Křesťan. Já vím, je to takový detail, ale jde mi proti srsti ta logika.
Dále kostky, já mám rád kostky ve hrách a náhoda mi nevadí, ale tohle je moc. Připomíná mi to Robinssona, kde jsem se vybral hledat potravu, blbě hodil, a měl jsem hovno. Když se vám to stane víc krát za sebou, tak ta hra nikoho moc nebaví a jen se koukáte, jak na to dojíždíte a následně hra končí. No a v Helu se takhle kostky používají hojně. Kdyby aspoň byla nějaká větší možnost tuto náhodu zlepšit a ne jen, že postava vedle, vám dá re-roll na jednu kostku.
Plus je to Mythic a ty mají hoooodně kolísavou kvalitu.

19.5.2020 14:45:22

příběhový koncept

Mně moc není jasné, jak bude fungovat střídání hrdinů mezi hráči (mezi scénáři se hrdinové střídají, hráči si před hrou vybírají z určené nabídky hrdinů) spolu s vyprávěním příběhu, kdy hráči mohou získat některé informace jenom pro sebe a tvůrci naznačují, že ke konci kampaně hra nemusí být kooperativní. Přijde mi, že to dost narušuje ponoření do hry, kdy hráč jedná a interaguje se světem skrz svého avatara-hrdinu, se kterým je pevně spjat.
Je také zajímavé, že na KS se ve stejné chvíli objevily hry, které mají systém skrytých nepřátel, jenž je potřeba/vhodné před interakcí odhalit. Tou druhou hrou je zatím spíše opomíjený Sheol.

18.5.2020 15:09:39

Fleder

Co říkáš na ten gameplay ? Mně přišlo že toho příběhu tam moc nebylo, občas se přečetl krátký odstavec cože tam hrdinové vidí hrozného atd. Ta kniha příběhů má "jen" 200 stránek, psaných spíše větších písmem a prokládaných obrázky... Na to, že psali že je kampaň na 80 hodin a tu knihu přečteš určitě za několik hodin mi přijde, že většinu času strávíš házením kostek v souboji...

18.5.2020 12:44:18

Výše vybraných financí

No musím říct, že jsem je trochu podcenil, už mají vybraný milion a 8 dní do konce.
Tady je vidět rozdíl mezi kampaní s EB /tuplem, když je ještě dlouhá/ a kampaní, kde je celou dobu stálá cena..
S EB raketa na začátku, propady v průběhu (lidi se rozmyslí, nepřibývají odemčené SG) a další většinou už menší hype na konec. U druhého případu to kontinuálně roste..

I ten způsob kampaně mi přijde sympatičtější, než u takového CMONu. Gameplay je kompletní, addony jsou kosmetická vylepšení (žádné kup si další přidané dobrodružství za půl ceny)a SG upgrade komponent. Je mi jasné, že tenhle způsob nejde použít vždy, ale je mi osobně mnohem příjemnější.

18.5.2020 10:18:35

...

za mě Dice tower gameplay taky zklamání...

ale obecně největší problém této hry je MG ( tento rok chcou dodat 5 ks her).

A vzhledem k tomu, že to je poměrně nová společnost... tak nevěřím že 06/21 doručí tohle...

jinak lákavý design a téma nepopírám.. ale udělat vymazlený design umí dneska skoro kde kdo že...

14.5.2020 20:02:27

za dolar

mně se to líbí, graficky i nastíněným příběhem. Ukázané gameplay video je slabší a strašně rozvleklý, tak uvidím jak se to vyvine, jestli mně ještěneodradí od koupě.

18+ by mohlo znamenat dobrý příběh tak si to v nejhorším projdu solo když budou děti ještě malé

V diskuzi jsem zaznamenal návrh na standee verzi bez miniatur, prý to tvůrci zvažují - to by mohlo hru zlevnit. Uvidíme.

14.5.2020 17:41:27

gameplay

Jako podle těch článků to vypadá zajímavě, ale ještě jsem se ze zajímavosti koukl na gameplay, ale přišlo mi to nějaké nemastné, neslané, asi i proto že při tom zdlouhavě vše vysvětlovali a laborovali nad tahy...

14.5.2020 16:16:54

téma

Hraní s dětmi bych se nebál - než to Mythic dodá, tak už vám odrostou :-) To, že hru dělá Mythic, je asi největší mínus. Dodávání na čas moc nezvládají.
Jinak jsem si prohlédl nějaké videa, kde jsou popsány základní principy hry a příběh a vypadá to perfektně...

14.5.2020 15:33:16

ad pledge

Já jsem paradoxně ještě nepřihodil nic, zatím ani korunu.
Času je dost a dost na nějaké rozhodnutí.

Máte pravdu, příběhovek je hodně /a určitě budou i další vydávat dál :-)/, tj rozhodně padá argument "nebudu mít co hrát". Od začátku byl Hel ale prezentováno jako fantasy horor a pokud děti nemáte fakt malé, tak bych se toho nebál. Přijde mi to atmosférou hrůzy na úrovni, nebo nějak lehce minimálně za úrovní jako je TG.
A já to beru u deskovky tak, že to není bafání na obří televizi v noci při zhasnutých světlech, tady se ta případná hrůza u otupí ;-)

Spíš se chci pořádně podívat na videa, v kampani je už i od Dice Toweru. A hlavně budu řešit gameplay. Za mne to brát nebudu, pokud to hraní bude celé jen o házení kostičkama a následné redistribuci výsledků. S kostkami nemám problém, ale nesmí to být jen o hodech, co vše podmiňují.

Co je pro mne plusem ke vzetí, je KS exklusivita - nečekám superúspěch typu GH nebo FH, spíš si myslím, že to skončí jak Solomon někde kolem 1.mio, a nejsem si jist, že by dělali novou kampaň.
Mínus, ale s tím jsem počítal, je dost vysoké poštovné..ale zas beru, velká, těžká krabice, plus to někdo musí taky zabalit a dopravit..
O hromadné pledge psali, že uvidí, ale že už takhle je cena dost na hraně a pro slevu prý nemají moc prostor..


14.5.2020 12:46:09

...


Ja standardne hodil pledge a jeste na to kouknu...nicmene uz ted jsem rozhodnuty spise zrusit.

Jak uz zaznelo, i ja vidim u me problem s tematem kvuli detem...

14.5.2020 00:06:36

#Design

Souhlasím, přiběhovek v poslední době vyšlo tolik, že bych potřeboval 3 životy na odehrání. Pořídili jsme Gloomhavem, Frosthaven, Putování po Středozemi, Tainted grail, Trudvang legends a i když se mi líbí i toto, přišlo to zkrátka pozdě a už tak je toho opravdu moc.
______________
aka WantonDuke

13.5.2020 18:53:04

mikedundee

jj vnímám to stejně jako ty...

další věc, co mě od této kampaně odpuzuje je tohle:
What is the status on Mythic Games’ other KS projects?

Reichbusters is over 70% fulfilled. As lockdown measures are lifted in countries, we continue to fulfil to our remaining backers.

Super Fantasy Brawl is currently printing, all the plastics have been printed and we are currently awaiting for the digital proofs of the paper files from the factory.

Solomon Kane Wave 1 is set to go to print around early June. Wave 2 is also going to be delivered later this year, as its development is going smoothly.

Lastly Joan of Arc 1.5 is also moving along very well, and we are on schedule. The estimation for the start of delivery of the project is October 2020.

Enchanters: EastQuest will also be delivered this year. We aim delivery to start September 2020.

Steamwatchers has a delivery date of March 2021 and for the time being everything is going smoothly in development.

což v celkovém důsledku vyznívá pro mě dost děsivě, a chcou do konce roku doručit 5 her k lidem na to že je půlka května, a vím jak to chodí s KS ... nevím no...

a poslední argument pro ne, je že se u nás točí více jednorázové hry typu Spirit Island, Vindication, Brass, Mage.. a další... a z těch příběhovek se bojím, že bychom to k časové náročnosti nedohráli (myslím celý content), takže máme objednaný Trudvang all inn (gameplay) a Etherfields.. což se obsahově = stovkám hodin hry.. takže tak můj názor

13.5.2020 14:33:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Survival Horror

Mě tam trochu odpuzuje to hororové téma. Chtěl jsem to hrát s děckama, ale takto bych musel čekat až jim bude 18+ jak jsem někde zahlédl. Tak nevím. Mně se líbí příběhové hry, ale ne abych byl celou dobu hraní četl depresivní příběh. Kvůli tomu jsem nikdy nekoupil (a ani nehodlám) This War of Mine. Jak moc tam tu hororovou složku vnímáte a můžete případně porovnat s něčím jiným ? Kdyby se tam třeba střídal horor i s nějakými světlými chvilkami či epickým příběhem, tak by to šlo, ale o tom jsem nenašel žádnou informaci... Zatím mi přijde, že si více užiji Trudvang Legends, kde bude nějaký konvenční fantasy příběh, potvory jsou lépe uchopitelné (známé z různých příběhů o severské mytologii - trpaslíci, trollové, skřeti aj.), zatímco tady jsou nekonvenční hybridy vetřelců, mimozemšťanů a zvířat... Kvalitu vyprávění asi těžko srovnávat, když od Mythic ani CMON ještě žádná příběhovka nevyšla...

13.5.2020 11:33:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Brno

Vcelku se mi to líbí, vizuál je super a přijde mi dobré, že hra je rovnou celá a addony budou kosmetické. Zatím to sleduju

13.5.2020 11:11:28

Brno - Olomouc - Ostrava

Má do toho v plánu někdo jít? Myslím, že kdyby se to vzalo společně, tak by se na poště dalo ušetřit.

13.5.2020 10:56:11

MikeDundee

Ted jsem akorát projel komenty a na něco odpovídají. Na okraj, jako ty komenty sledovat bude peklo, je tam zas ta samá trapná partička spammujících -pííp-, co si z komentů udělá hřiště..

Přidané addony budou čistě kosmetické a nepůjde o žádný gameplay. Addony budou přidávat, v ten "pravý čas"..

Velikost miniatur - hrdinové a většina nepřátel 32 mm, větší potvory 50 mm, některé pak ještě větší..

Je fakt, že standees by to mohly zlevnit, s poštou to poleze docela dost do peněz..

13.5.2020 00:19:12

Fleder

Teď jsem si s tím prvním odstavcem taky lámal hlavu. On je to gameplay allin. Asi tam pak vystaví ještě nějaké kosmetické addony (další figurky... ?) Nevím jestli to má spolu párovat - v základní pledge mají 13 krabic jednotlivých kapitol, ale jen 5 krabic záhad...
Já ještě počkám, jestli nezavedou standee pledge (podobně jako v Oathsworn). Na BGG se o tom debatuje a někdo od Mythicu řekl že to ještě zváží. Mně se ty figurky ani nijak extra nelíbí, připomíná mi to styl od Awaken Realms - spousta podivných nestvůr vymykajících se zažitému standartu...

12.5.2020 22:05:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Bolek

No vypadá to, že all-in bude za 129 USD + doprava 37-42 USD :-) .

Hra má být podle tvůrců takto herně kompletní - celkem 13 kusů krabic a SG mají být jen kvalitativní upgrade. Píšou to na začátku stránky stránky v odrážce "Why the Hell back now".

12.5.2020 21:51:53

Jesus!

Je to krasny a bozi, takze na konci kolik za allin? 300, 400$:)?

"I want to play a game." Jigsaw

12.5.2020 21:15:42

Lets play video

Let´s play video, ukázáno hraní na TTS

https://www.youtube.com/watch?v=QC-4n8uKwWE&feature=youtu.be

A jen co jsem si všiml, a co se asi nezmínilo. Jako Solomon tohle bude KS exklusivní projekt, tedy by neměl jít koupit v retailu.

Edit: MikeDundee, byl jsi rychlejší :-)

12.5.2020 20:32:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Gameplay

Sice to už za 40 minut vypukne, ale zrovna se mi podařilo najít před chvílí vypuštěné gameplay video ;-) https://www.youtube.com/watch?v=QC-4n8uKwWE

12.5.2020 20:21:49 | Upraveno autorem (porovnej)

King of average

Možná jste zaznamenali názor King of average, co psal na BGG.

https://boardgamegeek.com/thread/2426507/rulebook-and-balance-concerns

Jak jsem pochopil, on do toho půjde, ale jen za 1 USD. Protože od Mythiců je venku málo podobných her a nemá k některým věcem zcela důvěru. Zmiňuje kvalitu pravidel a argumentuje příklady JoA a zejména chyby v tisku u Reichbusters /ani jedno nemám, nemůžu posoudit - koukal jsem se na video a četl pár komentů, kde to M.G dostávají dost sežrat, taky si už sypali popel na hlavu/.
U R.B naopak ocenuje velice solidní kvalitu komponent, naopak špatné resp. žádné uskladnění komponentů v krabici a pak zmíněné chyby v pravidlech a tisku.
Pak doplňuje, že by se hodně rozhodoval podle Solomona - a to má pravdu, tohle bude takový prubířský kámen na srovnání. Podobná hra, hodně komponentů. U S.K. jsou ale už pravidla venku a za mne, vypadají perfektně a na chyby ve smyslu překlepů a špatného překladu jsem stížnosti nenašel. Ale zbytek S.K.? Co jsem viděl komponenty z předtiskové verze, luxusní. Miniatury M.G. umí udělat pěkné. Ale hratelnost těžko v tuhle chvíli posoudíme.

Hlavně u SK má on i my s porovnáním kapku smůlu, ten bude dodávaný reálně až koncem prázdnin, takže těžko posoudíme kvalitu téhle hry. Protože do té doby si myslím, že Hel bude mít uzavřený PM.
A to si právě trochu říkám taky..trochu se ve mě mele brát hru od vydavatele, u kterého čekám na dodání a S.K má hodně hodně zpoždění..

Ještě jedna věc, jak napálí poštovný..
No nic, jen pár úvah...jsem na to zvědavej a stejně do toho spadnu. Bud hned nebo později v PM :-)

12.5.2020 19:09:41