Virgin Queen - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: neuvedeno
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Ed Beach
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy

copak se vám ve hře stalo
17.6.2012 09:41:49

ad Chillyho názor
Docela bych s Chillyho názorem souhlasil. Samozřejmě je těžké hodnotit po první hře a já hodnotit vůbec nemůžu, protože jsem přišel hrát jako úplně nepopsaný list (z pravidel jsem neviděl ani písmenko), nicméně nějaké základy z několika her HISu jsem měl. Ač jsem to v závěru hry s Turkem takticky nezvládl a skončil tak na posledním místě (bodová ztráta nebyla zas až tak fatální, myslím, že to bylo o 3, 4 body na ostatní, tak jsem byl s hrou za Španěla maximálně spokojen a měl jsem z průběhu své hry dobrý pocit.

Z přídělu extra VP za různé dodatkové akce celkem souhlasím s Chillym. Myslím si, že někdy je méně opravdu více a že je to v téhle hře malinko na škodu. A to si nestěžuju proto, že bych já žádné extra VP nezískal. Měl jsem jich také myslím 4 nebo 5 (ze svatby, z pokladu, za umělce). Ten velký příděl VP za různé dodatečné akce se mi zdá trošku tu hru rozmělňuje a zdá se mi to pak takové trošku více Eurovatější (toho fufníka pošlu na práci tam, toho onde, abych kombinací akcí vytěžil co nejvíc bodů). Tohle bych viděl jako mínus. Na druhou stranu jako plus bych viděl takové stejnoměrnější zapojení všech mocností do hry. Přeci jen v HISu protestant s papežem hrabou více mimo na vlastním písečku vzhledem k Habsburkovi, Turkovi, Francouzovi a Angličanovi.

26.6.2012 09:27:52

HIS vs. VQ
Uběhla nějaká doba, a proto by mě zajímalo jestli po více hrách lze učinit nějaké srovnání těchto her. Všiml jsem si, že v Tomovkách se hraje stále HIS a VQ jsem nezaregistroval ani jednou. Tak nějak se mi zdá, že to tedy asi není zas až taková pecka, jak se očekávalo. Díky za reakce.

10.10.2012 23:57:01

Havelock
Myslím, že je to spíš tím, že je HIS rozšířenější... Zrovna teď o víkendu jsme s kámošema přes noc zahráli čtyři hry, ale byl to proto, abych je navnadil na VQ. Už se porozhlížím, od koho bych si VQ mohl na pár dní půjčit...
Pořád pro mně (i po těch X hrách HISu) je VQ tím lepším. Minimálně kvůli sňatkům.

11.10.2012 14:50:30

speedy
Čtyři hry HISka za noc? Chuck Norris ? :)

Díky za názor. Jestli je hra méně o válčení než HIS, tak mě to láká o to víc.

11.10.2012 14:56:08

to Havelock
To jsi trefil přesně. Kdo zná speedyho, tak ví, že je to Chuck Norris deskových her :)))

11.10.2012 15:11:52

VQ/HIS
Nechtěl jsem původně odpovídat, protože žádné nové zkušenosti s VQ bohužel nemám, nicméně, když tu není nikdo kdo by na tom byl lépe.

Nedokážu říci, jestli je to méně o válčení, po pravdě třeba protestant má toho válčení mnohem a mnohem více (a hra je nastavena tak, že Francouz může dostat solidně po papuli a pořád bude mít dost bodů).

Podle mého je nejpodstatnější rozdílem to co tu psal Křen a to sice, že ve VQ se za všechny velmoci hraje v podstatě stejně (samozřejmě jsou zde rozdíly ale oproti HISu minimální).

Dále je ve VQ k mání mnohem více vítězných bodů což podle mého povede v průměru k dřívějšímu konci hry.

Já osobně mám s inflací vítězných bodů problém a bojím se, že povede k nevyváženosti hry.

Křen: Přesně tak, normální lidé mají pyžamo se Supermanem, Superman má pyžamo s Chuckem Norrisem a Chuck Norris má pyžamo s Speedym u partičky Battles of Westeros.

11.10.2012 15:18:23 | Upraveno autorem (porovnej)

HIS za noc ;-)
No, pravidla jsme uměli z předchozí hry. První hru (za Francii) jsem díky štěstí na karty (Andrea Doria, Diplomatický sňatek, Povstání městského státu) vyhrál ve druhém kole. Druhou (za Francii) jsem vyhrál ve čtvrtém kole a tahle hra byla asi nejlepší. Ze začátku mně Habsburk držel zkrátka, ale jak ostatní viděli, že má šanci vyhrát, tak se na něj sesypali. Vyhrál jsem, jak jinak, díky zradě :-) Machiavelli je užitečná karta :-). Třetí hru (za Protestanta - došlo k výměně stran) jsme vyhráli s Turkem (bývalým Angličanem) - po tom, co ostatní vyhlásili koalici - Řekli jsme si, že to dohrajem 2 vs. 4, protože s Turkem jsme měli celou hru navrch. Papež nezvládal a když přišel Šmalkald, měl jsem už celé Německo a půl Francie pod protestantismem. A čtvrtou hru už jsme potom ukončili s tím, že by nebylo špatné jít domů :-). Půlka hráčů stejně podřimovala :-). Jinak, hráli jsme opravdu svižně - kolo jsme zvládli za hodinu...

11.10.2012 16:09:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
No, pro mně další kritérium hodnocení je hratelnost za Francii :-). A ta je ve VQ nesrovnatelně vyšší. Zábavnější domovské karty, sňatková politika, diplomacie s Minor zeměmi...

11.10.2012 16:15:36

ad speedy la france
jj. diplomacie s takovymi minor zememi jako treba turecko (e;

11.10.2012 17:27:43

prvni hra
Tak prvni hra co jsem mel tu cest ... vsech sest hracu uplni novacci takze jsem se je snazil zoufale naucit pravidla coz vzhledem k faktu ze jsem je sice asi mesic studoval ale furt v narazim na drobne nejasnosti & vlastni zapometlivost ... takze peklo :)

Nastesti nikdo neutekl a vsem se to nakonec libilo :) Ted jen me ceka druha faze a musim znovu projet cela pravidla a zjistit co vse se hralo spatne :)

21.10.2012 20:17:58

první hra
To ValMor - stejný den, stejný počet hráčů, také všichni nováčci (ale čtyři z nás už hráli HIS) - ale stejně dobré dojmy.
Nejprve jsem cca 2 hodiny vysvětloval, ale pak jsme zahráli 3 kompletní kola a bylo to skvělé - ty akce navíc (sňatky, umělci, atp.) jsou skvělým kořením hry - myslím, že HIS má důstojného nástupce.

22.10.2012 07:21:48

Kolouch
u nas konec v druhem kole na vitezstvi Spanela v nabozenske valce ... ale bylo to tesne takze predpokladam ze az zjistim co vse se hralo spatne tak se zjisti ze to vlastne vubec vyhrat nemel :)

22.10.2012 08:37:04

to ValMor
To snad ani není možné, aby někdo vyhrál ve druhém kole. To jste fakt na 100% museli hrát něco opravdu hodně blbě.

22.10.2012 09:03:41

kren
urcite jsme hrali hromadu veci blbe vsak to pisu :)

ale v zakladu ... protestant nedelal v prvnim kolem revoluce takze mel malo karet, anglie byla napul katolicka + par rebelii, nizozemi komplet katolicke az na jedno mesto co ziskal protestant a ve francii sice bylo dost protestantskych mest ale vetsina v rebelii coz jsem dle pravidel pochopil ze se nepocita jako protestantske (coz muze byt jedna z chyb) a spanelovi zustali nejake karty na ocistu anglie od protestantismu (druha mozna chyba ohledne konverzi v Spanelska v Anglii coz mam v planu znovu prostudovat jestli tam nebyla nejaka chyba)

22.10.2012 09:25:54

ValMor & Křen
Nějak nemám sílu procházet detailně ten ValMorův popis, ale pamatuji si z diskuze na BBG, že VQ je teoreticky možné za Španělsko vyhrát na náboženství hned v prvním impulzu (tedy přesně ve druhém impulzu prvního kola).

22.10.2012 16:55:46

chilly
ano staci hodit dve konverze do anglie a hodit z 10ti kostek 9uspechu a idealne dost sestek:)

no snad jedina zasadni chyba co me napadla a mohla by zpusobit ze jsme to fakt hrali zasadne blbe je ze jsme do protestantskych uzemi nepocitali uzemi kde byl unrest .... tak jsem to pochopil v pravidlech a nemusel jsem to pochopit dobre, protoze to zredukovalo pocet uzemi protestantovi cca o 8 ...

22.10.2012 17:24:57

Zkušenosti
Tak po asi 6 nedávno odehraných hrách musím potvrdit, že u mně teda před HISem vede VQ. Sice jsem ještě neviděl na mapě Armadu (nejdelší hra skončila na začátku 4 kola), Suezský průplav byl postaven jen jednou a žádný kapitán se neodvážil proplout Magalhaesovým průlivem, ale i tak je prostě VQ lepší. Protože i když jsme těch her odehráli šest, já z toho 5 her za Francii, pořád ještě zbývá mnoho věcí, které jsme nezkusili a pořád si za Francii rád zahraju. Už jenom proto, že Protestantova hra je pokaždé jiná, a od ní se odvíjí zbytek.
Hry byly ukončeny snad všemi možnými způsoby (mimo 5-ti bodový náskok), měli jsme autowin Německa i Francie, Katolické vítězství Francie, Protestantské automatické vítězství i vítězství Francie na 25 bodů. A to je asi jediný problém. Některé mocnosti prostě mohou ukončit hru dříve a snadněji než jiné. Francii stačí pohlídat si hranice a pokrýt Protestanta (či dohodnout se s ním) a má tak 80%, že ukončí hru ve druhém kole, ať už na body nebo na dobytí měst. Nejhorší jsou ale závody v konverzi. Když si Španěl s Francouzem řeknou, jdeme na katolický autowin, pokud se vzájemně podporují, a pokud jim nepřišly opravdu špatné karty, tak vyhrají v prvním kole a to trochu zamrzí. Taky solitérnost Angličana je trochu zarážející...

Ale jinak jde o skvělou hru, ve které nastalo mnoho zábavných situací - například sňatek Viléma Oranžského zůstane nadobro v naší paměti. Probíhal zhruba asi takto:
Němec: "Kdo chce Annu Saskou?"
Ostatní: "My"
Protestant: "Kámo, dej ji Vilémovi, pošlu ti kartu, dáme spojenectví, přidáš se na Protestantskou stranu a bude klid"
N: "OK"
P (v duchu): "Hurá! Vilém s trochou štěstí nezíská VP ze svatby, rozvede se a pojede dál a já budu mít na své straně Němce.."
A hádejte, co se asi přihodilo na konci prvního kola, ve fázi sňatků:
Filip a Alžběta z Valois - "Nu dobrá, karta je karta, ale příště musíme hodit líp můj katolický bratře"
Vilém a Anna: "Ehm... sakra... nechceš mi říct, že náš součet vychází na -Manžel zavražděn-, že ne?" "No, vypadá to tak" "A to chceš říct, že je Vilém mrtvý? Měl mi přijít jako velitel do Nizozemí!"
A já (Francie) se Španělem jsme se mohli potrhat smíchy - Protestant ztratil jak velitele, tak možnost sňatků, ale hlavně hrdost a sebevědomí :D.

Také se přihodí mnoho historicky přesných událostí - třeba že Francouzský Jindřich III., který vyhraje Polskou královolbu, se cestou zamiluje do neznámé Luisy Lotrinské a vezme si ji. Nebo, že Francouz a Protestant ujednají mír, potvrzený sňatkem Jindřicha Navarského s princeznou Markétou (Margot)... A Francouz na to zahraje kartu "Bartolomějská noc" :D

A takových situací je spousty...

24.11.2012 23:05:13 | Upraveno autorem (porovnej)

speedy
Diky za poznamku ...pisu si do denicku "co nejdrive zariznout Frantiky " :)

25.11.2012 10:28:29

speedy
Tak nám posledně vyhrál Španěl naprosto nečekaným způsobem, kdy v závěru třetího kola odpálil anglický parlament (AutoWin pomocí špionáže a jezuitů a vůbec...) - nikdo jsme to nečekal a jeho hod asi třinácti kostkami s devíti úspěchy byl opravdu monstrózní ;)

25.11.2012 10:35:20

Vybíráme z Bazaru

Marvel Champions Hulk
Marvel Champions Hulk
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 14 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas