Virgin Queen - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: neuvedeno
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Ed Beach
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy

copak se vám ve hře stalo
17.6.2012 09:41:49

hra 16.6.2012 u Elišky
Včera jsme to zahráli. Všichni jsme znali HIsko a přesto jsme velice často hledali v pravidlech. Mám z toho celého pocit, že je to Hisko s rozšířením, které přináší i jiné historické scénáře. Spousta věcí je stejná. V rychlosti povím, čeho jsem si všiml. Například v diplomacii, se nedá žádat o mír. Na tom se zkrátka musíte dohodnout. Tuším, že nemůžete vydat svá území jiné velmoci v rámci diplomacie.
Přídavky:
Svatby přináší mnoho dalších důvodů, aby v diplomatické fázi spolu jednaly i mocnosti, které si v Hisku neměly co říci. Postupně se objevují potenciální ženichové a nevěsty velmocí. Když se dohodnete, tak je spárujete a na konci kola hodíte kostkou, jak to dopadlo. Když to padne, tak obě strany mohou získat až dva vítězné body. Jinak tam je bod a karta nebo jenom karta. Na toto hraje především Francouz.
Zámořské objevy
Více méně je vše objeveno. Takže svoje kapitány nasazujete i s koloniemi, které dávají trošičku méně, než v Hisku. Co je hlavní, to jsou piráti. Snažíte se pirátit, protože vše, co ukradnete tak kradete Španělovi. Pokud nic neděláte, tak vše putuje do španělské pokladnice. Poklady zde fungují jako žetony buď s vítěznými body nebo CP, které přidáte k impulsu.
Vědci a umělci
Podle toho kolik nasypete CP do výzkumu, se určí jakou máte šanci na úspěch. Hází se tu dvěma kostkami. Když to padne, získáte až 3 bodíky. Ale i méně. Nebo můžete vyvinout nějaké reálné vylepšení. Výhody k boji atd. Tito lidé tam chodí postupně. Může se vám stát, že zrovna žádného umělce poslat nemůžete, protože tam prostě vaše barva žádného nemá.
Jednotlivé národy: Turek mi přijde stejný jak v HIsku. Anglie je vojensky slabší než v Hisku. Francie je úplně jiná. Celou hru se jen hádala s protestantem. Svatá říše římská se nám prala pořád s Turkem. Protestant pořád otáčí a snaží se získávat vliv v Holandsku a Francii.
Obecně mi přijde, že se méně válčí. Protože je méně vůdců. Mohou fyzicky zemřít. A války jsou dost drahé. Dle mého soudu se tedy asi bude hrát více pozičně. Ted mě více nenapadá. Nějak jsem si včera na Anglii často připíjel.

17.6.2012 09:42:10

El-Denis
Uáá, skvělé skvělé. Nikdo nic navíc? Debatujte, pochlubte se. Děkuji :)

18.6.2012 22:31:29

hra 16.6.2012 u Elišky (pro Havelocka)
No, moc toho k chlubeni nemam. Prostestantka me hned v prvnim kole pripravila o Pariz a zalozila si tam huegenotske hlavni mesto. V dalsich kolech jsme se pak vesele hadali o vyznani ve francii (v podstate stale jsem by lv defenzive). Alespon se mi podarilo naskudlit nejake body na svatbach..

Bude to chtit jeste poradne studium pravidel a peclivy pruzkum vsech moznosti, ktere hra nabizi. Jak uz psal Elenistar - je to takove upgradeovane HISko (nebozensky spor uz vedou 4 mocnosti a svatorisan je v nem taky vyrazne zainteresovan), "novym svetum" uz se take (do ruzne miry) mohou venovat vsichni. Plus veda, vyzkum a spionaz. A to jsme ani nijak "nepracovali" s mensimi (minor) zememi...

18.6.2012 22:56:05

minor power
To je pravda. Jsou tam tracky, do kterých investuješ cp, aby sis zlepšil vztahy s danými mocnostmi. A když na ně někdo zaútočí, tak snad můžeš jim přispěchat na pomoc... ale k tomu jsme s emoc nedostali.

18.6.2012 23:14:06

dojem
a jaky je dojem v porovnani s HIS? Zatim si z toho odnasim ze a) vice mnoznosti co delat b) rozsireni nabozenskych valek na vic hracu c) mene valek

19.6.2012 09:10:24

Pro Havelocka
Za Turka to bylo skoro stejné. Jen místo toho aby válčil proti jedné mocnosti tak od začátku válčí pro ti dvou (je fakt, že od začátku má válku jen se Španělem, ale Svatá říše může vyhlásit válku za svojí domáckou kartu a udělá to vždy). Když se válči proti dvěma mocnostem na jednou to stojí moc CP a nemáte možnost moc pirátit, stavět průplav, dělat výzkum ani kolonie. Takže nemáte tolik vítězných bodů jako ostatní.

19.6.2012 09:18:44 | Upraveno autorem (porovnej)

valmor
jj, odnesl sis to správně. S těmi možnostmi souvisí i fakt, že máš více možností jak získávat vítězné body... na konci hry jsme všichni měli plné okénko na body nejrůznějších žetonů

19.6.2012 09:24:43

interakce
dále mám pocit, že se více sahá do karet soupeřů. V hisku sis byl spoustou věcma jistý. Lídr ti neumře... málokdy se stalo, že ti někdo sebral kartu. Výjimečně se stalo, že se ti někdo do karet podíval. Nevím přesně jak je to v hisku... ale zde je snad přímo povoleno ukazovat v diplofázi karty.
Mám ze hry větší pocit, že se tam děje jakási alterhistorie. Tím, že tam lídři chodí postupně, kapitáni postupně, umělci a vědci a potenciální partneři... ta hra dýchá. Navíc vám nějaký ten lídr může zdechnout... Přijde mi o třídu epičtější. :)

19.6.2012 09:29:41

eee
Vite, co mi pripominate? Hlavne Olaf. Hned bych hral tez :(

19.6.2012 10:06:59

sydo
jo, tak sňatky mezi muži tam dle mého soudu povolené nejsou... ani s přespolními

19.6.2012 10:22:22

super
uz se tesim az to bude doma :) Pak prijde to vystrizliveni kdy to nebude s kym hrat ale prvni cast bude super:)

Kdo vubec vyhral?

19.6.2012 11:53:29

valmor
protestant

19.6.2012 12:03:06

Sobotní Virgin Queen
Takže jsme zase jednou měnili dějiny, report psát nebudu, protože to slíbil speedy. Přestože jsme některé věci hráli blbě (hlavně jsme nenasadili v dalších kolech další velitele a všichni kromě Turka hráli jen s jedním, což bylo zvlášť pro Španěla trošku náročné), tak to bylo epické.

... a vůbec se mi nezdá, že by se méně válčilo jak v HIS ;). Jak začné být někdo příliš výbojný, tak si ani ostatní nemohou dovolit kašlat na jednotky a sázet někam vědce a umělce, eventuelně posílat někoho do zámoří pro španělské poklady.

25.6.2012 10:19:34

Virgin queen 23. června Léta páně 2012
Tak jsme se zase jednou sešli a pokusili se dobýt Evropu, tentokrát ve Virgin queenu.
Role byly rozděleny takto:
ndru jako Suleyman I., mocný turecký sultán s ještě mocnějším
velitelem Sokollu Mehmdem a známým pirátem Dragutem.
Lumirius jako Maxmilián II., císař Svaté říše římské, netrpělivě
čekající na příchod svého nástupce Rudolfa II.
Timur hrající za radu protestantských velitelů
chillly hrál za představitelku titulní role, královnu Anglie a Irska,
Alžbětu I.
Křen se zhostil role Filipa II. Španělského, nejmocnějšího muže
Evropy.
Nakonec já, hrající za poslední představitele rodu Valois, slabé
francouzké krále Karla IX. a Jindřicha III.

Začínalo se pomalu, vysvětlovala se pravidla, nové funkce a možnosti a chystal se plán. Problém byl, že část byla nachystána pro turnajová pravidla, takže radost z toho, že Španěl začíná se třemi unresty, neměla dlouhého trvání :-).
Došlo na první diplomacii, v níž byla nejdůležitější událostí poslání německých žoldnéřů do Anglie a dohoda o nezrušení sňatku mezi Filipem II. a Alžbětou z Valois.
Turek začal přesunem svých vojsk k hranicím Německa, čímž zahájil vleklou válku o střední Evropu, ve které bylo svedeno mnoho bitev s nečekanými výsledky, kdy stála štěstěna střídavě na obou stranách. Španěl brzy vyhlásil válku Francii. Byl to rozhodně krok, o kterém by se dalo diskutovat, protože konflikt trval celou hru a vysílil Španělsko tak, že nebylo schopné bránit se pozdějším protestantským nepříjemnostem v Nizozemí, pirátům v Karibiku ani Turecké Středomořské expanzi (o tom později). Na druhou stranu asi zabránil Francii vyhrát hru. Angličan se svou vypůjčenou armádou dobyl Edinburgh, a zkrotil Skoty na zbytek hry. Francouz samozřejmě posiloval obranu na Španělských hranicích a plánoval invazi do Itálie, ke které ale vůbec nedošlo. Němec tedy bojoval s Turkem. Byla to opravdu přetahovaná, kdy se střídavě dařilo jednomu i druhému a města na hranicích mnohokráte změnila majitele. Protestant započal konverzi Nizozemí i Francie na protestantství. Francii se však dařilo i přes válku se Španělskem držet protestantské nálady v zemi na uzdě. To se ovšem nedalo říct o Španělovi, kterému se začalo z Nizozemí ztrácet katolictví. Následovaly četné pirátské nájezdy na španělské kolonie i města, a Španěl přicházel o jednu kartu za druhou, což se podepsalo i na jeho psychice, jelikož pohled na Turkův balík karet byl pro něj utrpením. Turkům se podařilo brzy vykopat Suezský průplav, bohužel si Turek nevšiml, že mu poskytuje 1 kartu navíc, a tak byl v dalších kolech ochuzen. Byly založeny i první kolonie a zasponzorován první výzkum.
Další kola se nesla ve znamení Turecko-Německého konfliktu, kde se sice obě strany dohodly na míru, ale válka znovu propukala. Turkovi se také dařilo postupně si podmaňovat Středomoří. Španělsko se ze všech sil snažilo dobýt Francii, která ale na svou stranu získala papeže a chyběly jí pouze dvě města do vítězství. Tím se Španěl naprosto vysílil a jak už bylo napsáno, nedařilo se mu moc dobře odrážet Turka ani bránit Nizozemí, navíc díky zdařenému francouzskému pokusu o vraždu (podpořeném Tureckou zásilkou pistolí) přišel o Vévodu z Alvy. Angličan povětšinou pirátil a obeplouval svět, dokázal ale také využít oslabení Francie a dobyl Calais. Francouz posiloval armádu na všech stranách, jelikož se do války o Francii chystalo i Německo a pořád hrozilo povstání Hugenotů. Zvláštní pozornost věnoval Paříži, za kterou byly body navíc. Dařilo se mu však i zařizovat vdavky a postupně získal body za všechny členy rodu Valois. Němec byl střídavě ve válce s Turkem a Francouzem, k nějaké expanzi ale nedošlo. Protestant postupně získal celé Nizozemí a provedl i Hugenotské povstání ve Francii. Zde ovšem došlo k situaci, kdy se mu ani s obrovskou armádou vedenou Jindřichem Navarrským nepodařilo dobýt Paříž, a navíc díky zahrané Francouzově domovské kartě přišel o většinu protestantského vlivu ve Francii.
Hru jsme ukončili na konci čtvrtého kola. Průběžné prvenství tedy připadlo Anglii, díky dvojitému obeplutí Země. Druhý byl Turek, který skoro bez odporu (Armada Invencible sice vyplula, stála však ve špatný čas na špatném místě) dobyl velkou část Středomoří. Na třetí místo si dělal nárok Němec (který odhalil, že pomáhal protestantům, za což získal docela dost bodů), Francouz i Protestant. Pokud zohledníme bodové stavy z minulého kola, ve kterém dominoval Francouz, bylo pořadí: 3. Francouz (získal hodně bodů díky svatbám, navíc se mu podařilo přes všechny nesnáze udržet Paříž), 4. Protestant (jen smůla a obrovská odhodlanost obránců mu zabránila dobýt Paříž), 5. Němec a na šestém místě se umístilo zdecimované Španělsko, které ve válce s Francií získalo vlastně jen město La Rochelle, ale alespoň tím zabránilo okamžité výhře Francie na dobytá města (škoda, bylo by to pěkné :-D ).

Celkově si myslím, že je tahle hra zajímavější než HIS z důvodu více možností, které ale zase stejně všechny ve hře nevyužijete. Já jako Francouz jsem prostě neměl čas na vědce, byl jsem rád, že stačím posilovat obranu a držet protestantství zkrátka. Nejvíc se mi asi líbila možnost sňatků, hrát za Francii je tady daleko zábavnější než v HIS. Myslím si, že tahle hra opravdu nemá být tak moc o boji, boj je zde spíše na oslabení protivníka než pro svůj vlastní zisk (viz. Španělsko vs. Francie). I ten největší střet, Francouzsko-Španělská válka, byl ze strany Španělska asi špatně, jelikož se díky toho dostaly do konfliktu jediné dvě katolické země, a Protestant se tak mohl v klidu rozšiřovat.

25.6.2012 18:21:58

speedy
Pěkný zápis. Jen se mi trochu zdá, že je tam docela významný protimluv. Jsem z toho tak trochu jelen, kde je tedy pravda.

1. Španělsko se ze všech sil snažilo dobýt Francii, která ale na svou stranu získala papeže a chyběly jí pouze dvě města do vítězství....
(...na šestém místě se umístilo zdecimované Španělsko, které ve válce s Francií získalo vlastně jen město La Rochelle, ale alespoň tím zabránilo okamžité výhře Francie na dobytá města)
2. Myslím si, že tahle hra opravdu nemá být tak moc o boji, boj je zde spíše na oslabení protivníka než pro svůj vlastní zisk (viz. Španělsko vs. Francie)

25.6.2012 20:10:22

ad Španělsko
No já se trošku musím zastat mého Španělska. Zdaleka nebylo zdecimované a nebýt chybného manévru s Flotilami, tak Španělsko nepřišlo ve středomoří o dvě města a kdybychom se nedohodli předčasně na konci hry, tak dám krk na to, že bych Francouzovi sebral ještě nejméně jedno město. Speedy jako Francouz totiž nemůže zapomenout Španělovi, že mu celou hru dost šlapal po krku a že se Francouz prakticky pořád jen bránil. Proto tak trošku neoprávněně napsal něco o zdecimovaném Španělsku. Zdecimované skutečně nebylo. Je pravda, že Španěl pustil protestantovi Nizozemí, nicméně v posledním dohodnutém kole kromě z předešlého kola získaného La Rochelle, získalo Španělsko obě města v Severní Africe - Alžír a Tunis a taktéž získalo v předešlých kolech ztracený Řím. Vítězství u La Rochelle bylo opravdu tvrdě vykoupeno - jednou mne zahnala bouře a na pevnině zase nepadaly kostky. A to Francouz ještě bezúčelně celou dobu nehnutě rybařil se svým vůdcem v Marseille. Jako Španěl jsem měl velkou středomořskou flotilu včetně dvakrát povýšené španělské armady. Turka jsem mohl na moři zdecimovat, nebo aspoň zatlačit jeho flotilu na ústup. Nicméně jsem zaváhal a chybným přesunem svých flotil jsem v posledních dvou tazích hry ztratil Maltu a Neapol. Takže abych to shrnul - zdecimované Španělsko je velice přehnaný pojem, obzvlášť, když jsem téměř celou hru měl k dispozici většinu ponechaných pokladů.

25.6.2012 21:36:51

Havelock
Já tam protimluv nevidím.
Španělsko zaútočilo na Francii. Dobylo pouze jedno město. Vysílilo se tak, že nebylo schopné bránit se Turkům. Skončilo poslední.
Francii chyběly tři města. Získala Papeže. Chyběly jí dvě města. Ztratila La Rochelle. Chyběly jí tři města.
Možná jenom nechápu, na co chceš upozornit...

25.6.2012 21:42:23

Španělsko
Flotila možná byla, ale protože byla špatně nasazená, tak si přišel o jižní Itálii. Španělsko bylo zdecimované. Španělsko - jako Hispánie. Prakticky žádné jednotky, všechny v Severní Africe. Paříž mi nedobyl ani Protestant s 16 vojáky. Všude jsem měl plnou posádku. Možná, že bys později Turka zmáčkl. Ale pochybuju, že bys ty města dobyl zpátky. A Ano, získal si Řím, který byl od začátku tvůj. Takže si kvůli války s Francií 1) Dobyl La Rochelle, za 2) přišel o Středomoří
Byl tam docela velký bodový rozdíl - právě proto, že si neměl čas na vědu atd.

25.6.2012 21:48:18

ad speedy
"Vysílilo se tak, že nebylo schopné bránit se Turkům. Skončilo poslední."
Tak tomu se musím opravdu usmát :), protože Turci měli ve středomoří 12 flotil s Dragutem. Španěl jich tam měl 16 a docela silnou armádu v Severní Africe.

25.6.2012 21:56:17

Španělsko
A Turkovi se neubránilo a skončilo poslední :-D. Vždyť je to pravda. Možná, kdybychom hráli dál, skončí to jinak. Jenomže jsme nehráli dál, a Španělsko se neubránilo...

25.6.2012 21:58:40 | Upraveno autorem (porovnej)

ad speedy
Jasně, dějiny píší vítězové :D.

25.6.2012 22:01:42

křen
Já to nemyslel nijak zle. Prostě, taková byla situace (na konci čtvrtého kola), nebo alespoň já ji tak ze své pozice viděl.
Jasně, nebyl si na tom tak špatně jako já v HISu za Francouze, ale růžové to taky nebylo...

25.6.2012 22:08:41

speedy
Neber to jako jedovatou kritiku. Psals, že jsi jako Francouz málem vyhrál díky dobývání měst, ale zároveň že hra nemá být o boji. Trochu teď teda jako nevim...

25.6.2012 23:00:24

Virgin Queen na Veselé
Jak speedy uvádí níže, také jsem se účastnil vojensko-politického klání o budoucnost světa a musím skromně přiznat, že jsem byl nade-vší pochybnost nejhustější kost u stolu.

Nechytal bych speedyho za slovo, přece jenom napsat report o hře která trvala jedenáct hodin, v průběhu kterých se soustředil zejména na svoji velmoc. Těžko mu vyčítat, že průběh nezachytil ve všech detailech.

Na druhou stranu je mi jasné, že havelocka zmátl.

Vítězstvím na dobývání mínil speedy tzv. military victory, tedy obsazení (v případě Francie) 10 klíčových území, které je ovšem možné získat i jinak než bojem.

Francie se k tomuto cíli přiblížila, když se ji podařilo přebrat Španělsku Papeže, co by spojence (mám ovšem za to, že to už bylo ve chvíli, kdy přišla o Edinburg). Nevím to jistě, ale myslím, že žádného dalšího územního zisku Francie nedosáhla a nepamatuji si ani, že by nějaké město obléhala.

Jednalo se o okamžik z počátku hry, o skutečný vrchol územní rozlohy Francie, ale další vývoj přinesl právě Speedyho zjištění, že vojenská-politická kontrola nad územím není pro vítězství ve hře až zase tak důležitá.

Francie totiž postupně ztratila pět z osmi svých původních klíčových územích a přišla i o ten Řím.

Přesto v "konečném" účtování (hru jsme ukončili po čtvrtém kole) ztrácela na Anglii pouhé tři body a umístila se na třetím místě.

Jak toho dosáhla? Ve Virgin Queen se totiž podrbete na nose a dostanete 2 VP.

Opravdu, vítězné body dostáváte za ženění, vdávání, vraždění, pirátění, obeplouvání světa a máte-li nehorázné štěstí i z kolonií a to jsou jen možnosti otevřené všem (akorát Španěl neobepluje svět a Turek se neožení), pak jsou zde jsou speciální VP pro jednotlivé velmoci, jako neprovdáš Lízu tu máš bod, provdáš Jindřicha tu máš bod, osadíš Kypr tady máš, vykopeš Suez výborně! Nejlepší to má Francouz, který dostane bod za to, že dokonce ovládá své hlavní město, ale je toho ještě mnohem víc.

Sečteno podtrženo, jen za tom že Francouz udržel pod svou kontrolou po čtyři kola Paříž a provdal pět svých Valoizů dostal 9 VP. Aby dosáhl něčeho takového v HISu, musel by postavit všechny zámky a objevit celou severní Ameriku.

Nejsem si vůbec jistý, zda se při tom obrovském objemu extra VP podařilo hru vyvážit. Ne že bych měl konkrétní podezření, jen mi to tak na první pohled připadá nepravděpodobné.

Můj závěrečný účet ve výši 22 bodů byl tvořen 10 VP za klíčová území (a to mi k Military victory chybělo jedno město), 2 body za protestantské území a 10 bodů za "pochůzky" (4 za to, že jsem nepustil Lízu do chomoutu, 3 za double obeplutí světa, 1 za pirátství, 1 za nakrmení rybek ve středozemním moři mozkem Montmorencyho a 1 za nějakého ilustrátora kaplí).

V průběhu této hry někdo povídal, že Ed Beach se podílí na vývoji počítačové Civilizace, a musím přiznat, že na konci jsem si říkal jestli neměl prsty i v té deskové. S trochou nadsázky by se dalo říci, že série HIS - VQ se pomalu šine tímhle směrem ;)

Edit:

Ještě jsem zapomněl na dvě věci:

1. Podle mého není Španěl hrou dostatečně motivován intervenovat v Anglii.
2. Vůbec nechápu proč bych měl dojednávat vdavky pro Lízu a pak je rušit.

26.6.2012 01:03:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Virgin Queen na Veselé - Rudlovy plky
1. Z mého pohledu je první kolo hry o rozebrání Španělského vlivu, krádeže pokladů, vyrabování hráčovy ruky. Tady se musím Speedyho zastat, protože si myslím, že to opravdu utlumilo španěluv rozjezd, který získáva setupem. Bohužel v téhle oblasti je plno nových pravidel a Křen se v nich steně jako většina stolu ne dobře orientoval a tak ze startu dostal trošku sodu. Ke konci hry se už samozřejmě zvetil, protože hráči už tolik neraboali Karibik a dovezl si domů několik pokladů s CP. Podle mě je hra za Španěla nejtěžší, válčí snad na všech frontách a má tolik možností co dělat.
Vyhlášení války Francií byl z mého pohledu fail jak prase, protože nemohl posílit obranu v Karibiku a v Holandsku, taky by měl trošku volnější ruce pro boj s Turkem se středozemním moři a Turek by na mě tak netlačil :-)

2. Sňatky jsou fajn, ale Francouzovi je nedávat zadarmo, je to bonus za podporu a my ho defakto volně krmili body.

3. Turek to má těžce v paži :-) Nemusí dělat vůbec žádné složité rozhodnutí, prostě celou armádu pošle směr Vídeň a prudí Španěla ve Středozemí. Pokud se mu chce obepluje svět svým nesmrtelným kapitánem a popř. kope Suez.

4. Svátá říše římská, se nemusí starat o Francouze, protože te má svých starostí dost, jeho jediný přirozený nepřítel je Turek. Zbytek hry se snaží pomáhat jak jedné tak druhé straně náboženského konfliktu, pro "tajnou volbu" je asi nejlepší hrát na rovnováhu (Balanced) a ve chvíli kdy je Rudolf v čele císařství, tak mohutně podporovat umělce. Tak mě napadlo, že od třetího kola zkusit sejmout turkovi velitele Sokollu, protože ten velitelský limit 12 je fakt mazec.


26.6.2012 07:15:38

Vybíráme z Bazaru

Válka v Říši divů + kapsle na žetony
Válka v Říši divů + kapsle na žetony
Akt. cena: 2150 Kč
Končí za: 12 dnů

Offcanvas