Studená válka 1945–1989

xxxxxxxxxo hodnoceno 545x (Seznam vlastníků)

Studená válka 1945–1989 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ananda Gupta
Jason Matthews
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

České vydání !

Nevím jestli zdejší hardcore hráči a wargameři četli na titulce co plánuje letos vydat MindOK, tak to raději zmíním tu. Už od podzimu jednají s GMT a je veliká pravděpodobnost, že Twilight Struggle vyjde v češtině. Když jsem se to minulý týden od Poga dověděl, tak jsem myslel, že mne budou omejvat ;). MindOK a takováhle hra. Jsem strašně zvědavej, jestli to vyjde.

Protože by se měl použít můj a Sasův překlad pravidel a protože vím, že jsou tam obzvlášť na kartách některé nejednoznačné formulace, tak bych byl rád, kdyby se co nevíc lidí vyjádřilo k nedostatkům českého překladu pravidel a textů na kartách, aby byla oficiální česká lokalizace co nejpreciznější. Myslím, že si to tahle hra zaslouží a neradi bychom byli se Sasou podepsáni pod něčím co by bylo kritizováno po oficiálním vydání.

-----------------------------------------------------
Ještě mám jednu takovou svou soukromou iniciativu. Zajímal by mne váš názor na český název pro tuto hru. Pracovní název, jak jste asi už četli, je STUDENÁ VÁLKA.
30.1.2012 11:04:13 | Upraveno autorem (porovnej)

kvalita
Já jsem s kvalitou taky spokojen. Poměr cena/výkon je dechvyrážející. Karty mám v FFG obalech a jsou skoro k nerozeznání od více kvalitních. Ani by mě nenapadlo to neudělat ještě před první hrou, zvláště, když je celá hra řízená jenom kartama!!! A pro jistotu ještě jeden "!"

Jediným problémem je u mě zprohýbaný herní plán. Části k sobě nesedí úplně a zvláště pak na políčkách, která jsou rozdělena na dvou dílech, vzniká hloupý efekt, kdy žetonek je jednou polovinou na desce a tou druhou centimetr nad povrchem stolu. Je to sice detail, který nemá na hru vliv, ale to jediné mě brzdí ve 100% spokojenosti. Přeci jenom se s tím člověk musí vypořádat v každé hře a není to jen úsměvný překlep v pravidlech. Neříkám však, že je to u každé hry. Je to jen má osobní zkušenost s mojí kopií hry. Někdo jiný si stěžoval, že má posunutý tisk žetonů. To ty moje žetony jsou úplně přesné, lepší než od GMT.

3.11.2012 21:08:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Beriem
Vdaka za postrehy. Po precitani poslednych prispevkov je tu pre mna jasne, zajtra beriem cesku verziu a k tomu obaly na karty... uz len najst vhodnu velkost, kedze nechcem aby mi v nich karty plavali... ak mate tip, dajte vediet...

3.11.2012 21:09:52

Ryko
Já teda zatím pořádnější obaly nestihl koupit, ale použil jsem ty nejsockovatější Ultra Pro Economy (100 ks za 14 Kč), normálně použitelné na M:tG, které se mi náhodou válely doma. Později si koupím nějaké kvalitnější, ale velikostně karty 100% odpovídají velikosti magiců... Havelock ti kdyžtak poradí velikost těch jeho FFG obalů, měly by to být tyhle: "FFG obaly na karetní hry (63,5x88mm)", když tak googli...

3.11.2012 23:07:18

kren
No, tak to jsou skvělé zprávy, doufám, že to vyjde. :)

3.11.2012 23:08:55

to Havelock
Tak to si nech ten plán vyměnit. Já jsem ho měl v pořádku

4.11.2012 00:01:59

Skvělé
tak mám za sebou víkend, kdy jsem tuhle parádní hru hrál 3x a bylo to něco úžasného. Kvalita karet mi zas ta slabá nepřipadne, ale obalení asi bude nutnost. Herní plán je prohýbaný, ale to bude jeho systemem skládání, chce to před hrou trošku porovnat.

5.11.2012 06:54:24

ad Lumirius - prohýbaný plán
Pokud tím prohnutím myslíte jen to, že po rozložení neleží rovně, ale tvoří "stříšku", protože v ohybu nejde úplně narovnat, tak to u některých her takhle po výrobě bývá. Řeším to tak, že to násilím opatrně prohnu mírně na druhou stranu proti ohybu a pak už je to v pořádku. Chce to nebát se trošku na to proti směru ohybu zatlačit.

Hele Lumíre to budeš teď v téhle hře zkušenější a zkušenější. Doufám, že si to někdy se mnou zahraješ v Zátahu ;). To jsi hrál v Korunce? Já tam byl v pátek večer a konečně jsem si zahrál Eclipse. Hráli jsme v pěti. Sice jsem díky své opatrnosti, stavbě mého impéria a malému počtu bodů z bitev nevyhrál, ale v posledních dvou kolech se mi podařilo Caulyho zcela vybít z mapy vesmíru do posledního vlivu a posledního letounu ;D. Ovládal jsem největší část vesmíru, ale holt chyběli bodíky.

5.11.2012 08:27:30

Doplnění ohledně karet
Opravdu jste je někdo zkoušel zničit? Rozbalili jsme 2 hry na Deskohraní a každá z nich přežila minimálně 10 partií a žádné poškození není vidět. Pak jsme je zhruba v polovině festivalu pro jistotu obalili, protože ta zátěž byla opravdu extrémní (teď toho trochu litujeme, že jsme ten test odolnosti nedotáhli do konce). Ty hry jsou případně k vidění u MINDOKu v kanceláři.
Technická specifikace je 300g, karetní papír. Jsou to pokerové karty, určené k míchání karet "pokerovým" způsobem, lícem dolů na stole. Výrobce je Carta Mundi, zřejmě největší výrobce podobných karet na světě, který má s kvalitou zkušenosti. Tak doufám, že si o kvalitě karet udělá každý obrázek sám a nikdo se nebude řídit neopodstatněnými poplašnými zprávami.

5.11.2012 08:49:01

Plán a karty
Problém s plánem jsem měl taky, ale opravdu to stačí trošku prohnout a už leží rovně.
U karet mám po třech hrách trošku ošoupané hrany, což jde hlavně na černé straně docela vidět, takže v balíčku jdou celkem dobře vidět karty z počátku války, obaly jsou tedy nutnost.

5.11.2012 09:12:29

herní plán znovu
Abych nebyl špatně pochopen, tak problém s plánem, který tu popisujete, NENÍ problém, ale standardní jev u každé hry s tímto typem herní desky. Opravdu stačí jednorázově trochu víc prohnout v protisměru a je to vyřešeno.

Můj problém je skutečně zprohýbání v rámci jednotlivých desek, u kterých vzniká konvexní tvar. Výsledek je pak taková horská dráha. Nahoru, dolů atd.

Abych byl ovšem spravedlivý, tak jsem plánu věnoval čas a násilím je všechny vyrovnal. Jediný problém je pak už jen poslední díl dole vpravo, který vyrovnat nešel, ale stačí drobné závaží a je to. Na výměnu to asi není. Navíc mě to ani nenapadlo, po zkušenostech s vydavateli typu černý oheň, kteří vás ujišťují na každém kroku, že český trh je moc malý a nevděčný na nějaké náhradní díly a reklamace...

5.11.2012 14:27:23

Podpora
Podporujem české vydanie TS - dnes som si zakúpil Studenou válku (a ste mojimi svedkami, že veľa nechýbalo a nemusel som to robiť!) a neviem sa dočkať dvoch následných udalostí:
1. Nájdenie protihráča na túto hru
2. Český preklad 1989: Dawn of Freedom
:-)

5.11.2012 14:35:09

Česke vydanie
Bál som sa hracieho planu ale je z tvrdeho kartonu čo ma milo prekvapilo takže sa na nom vyborne hralo.Kvalita kariet je prijatelna,kto hra poker tak to je presne ako pokerove karty čo tu bolo pisane v predchdzajucom članku.Pokial niekto premyšla nad kupou CZ verzie a ma doma anglicku,tak si myslim ze sa mu ju oplati kupiť.

18.11.2012 18:36:25

kvalita v poriadku
Suhlas s Indibaldinim. Pre mna po dvoch hrach mozem konstatovat, ze kvalita vsetkych komponentov je na velmi slusnej urovni a nie je sa coho obavat. Urctie doporucujem kupu CZ verzie...

Kazdopadne karty som na zaklade rad hracov hned obalil, neviem posudit ako sa budu spravat bez obalov po castom hrani, ale nemyslim, ze ich kvalita urcite je zla a myslim ze vydzria dlho aj bez obalov... kedze ale karty z prvych dvoch balickov budu po castom hrani asi predsalen viac opotrebovane, stoji asi za mala investicia do obalov, tato hra si to urcite zasluzi. A aj po obaleni nie je problem ich ulozit do krabice, miesta je habadej...

18.11.2012 21:35:33

re
Taky jsem dneska pořídil CZ verzi, chválím a snad bude i Dawn of Freedom :) jen tak dál.

11.12.2012 23:27:35

dawn of freedom
Jen kupujte Studenou válku :). Sice mám přeloženo zatím asi jen 5 stránek historického přehledu k Dawn of Freedom, ale ať to nedělám zbytečně.
V nejhorším to bude v podobě amatérského překlad zde na ZH.

12.12.2012 14:53:55 | Upraveno autorem (porovnej)

to Sasa
Jak můžeš vypustit z úst takovou rouhačskou větu! Jaký amatérský překlad!? Věř a víra tvá hru vydá ;D.

12.12.2012 14:56:09

to křen
Však jsem psal v nejhorším případě (rozuměj v tom nejméně pravděpodobném případě, rovnajícímu se šanci že Kennedyho zavraždili ufoni). Slovo amatérský je samozřejmě myšleno s nadsázkou, nelze přeci takto označovat naše s uměleckým dílem hraničící překlady.

12.12.2012 17:40:30

kupujem:-)
Nakonec jsem přece jenom neodolal a studenou válku objednal, teď jenom pevně doufám, že to bude přítelkyně chtít hrát.

12.12.2012 20:09:44

hra
hrál jsem ji jednou včera a jednou dnes.... budu ji s klidným srdcem doporučovat, každému kdo jé bude hoden

12.12.2012 20:44:14

:)
Tak sa radim tiez medzi vlastnikov. (Hoci nikdy nezabudnem na to zprznenie nazvu hry.) Vydanie tejto hry Mindokom (ktorej som velkym milovnikom a aktivnym hracom) je natolko zlomova vec, ze musim byt pri tom. A ako sledujem bola to asi trefa do cierneho. Anglicku verziu (uz znacne obohratu) si zrejme necham na partie s cudzincami, alebo ju casom predam. Dufam, ze Mindok a pripadne aj inych vydavatelov to nakopne a doda im to odvahu na podobne haluze v buducnosti. S hrou 1989 by som sa vsak este neunahloval. Hoci ju mam velmo rad kvalit TS nedosahuje a IMHO mozno si pocka na nejaku Deluxe verziu s pridanymi kartickami, alebo jemnou upravou pravidiel pokial vobec GMT bude stat za to na nej este popracovat.
Celkom by ma zaujimalo kolko je aktivnych hracov TS na Slovensku (najme v okoli BA), okrem tych par ktorych som sam kontaminoval.

12.12.2012 21:18:13

to Gaspar
Dík za podporu ;), akorát nesouhlasím s tím zprzněním názvu hry. Kdyby to mělo jiný název, než bylo nakonec v české lokalizaci použito, tak by víc jak 90% procent populace nevědělo která bije a o čem ta hra je. S tou hrou 1989 s tebou nemůžu až tak souhlasit. Jde o to, že se téma téhle hry bytostně týká našich zemí, takže se na to musíš dívat nejen z herního hlediska. Možná, že já jsem příliš zaujatý, protože vzhledem k mému věku jsem byl aktivně u toho, když se tenkrát tvořili naše novodobé dějiny, stejně jako když jsem do první třídy základní školy šel zároveň s invazí tanků Varšavské smlouvy do Československa a svých celých 18 let ve školních lavicích jsem prožil v závěrečné fázi hry Twilight Struggle ;). A máš to jak s jinými wargame, některé jsou více, některé méně propracované v některých chybí toto v jiných zas něco jiného. Takže v tomto směru bych se nebál mechanismů a propracovaností hry.

13.12.2012 10:15:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Studená válka
Jsem vděčný za český název. Nevadí mi u her originální názvy, ale u této hry musím uznat, že pojmenování hry českým názvem, byla správná volba. Dalo by se říct, trefa do černého.

13.12.2012 10:55:14

Studená válka
Mam asi toľko rokov ako Kren a podla mna sa ta hra ani inač volať nemala ako studena vojna,ten nazov presne popisuje o čo tam v tej hre ide.Mladši hrači to vidia asi inač ale mne nazov ako Twilight Struggle nič nehovori.

13.12.2012 11:08:33

no...
Mozno nie som az taky stary, ale 36ku na krku mam a ako milovnik historie mam celkom jasnu predstavu o com tie hry su. Nechcem tu znovu rozbiehat flamewar ohladne ceskeho nazvu TS, ktory tu uz prebehol, pretoze to nikam nevedie, pohladov na vec je vela a ani vydavatel nemoze zrejme uspokojit vsetky. Nic to vsak nemeni na mojom konstatovani ze sa mi subjektivne nepaci a asi nikdy pacit nebude. (Neviem ci sa mylim, ale nekupuju si to aj tak hlavne ludia ktory vedia o co ide a cesky nazov na tom nic nezmenil?)
1989-tku mam z presne tych istych dovodov ako kren rad. Je to tak nejak viac o veciach ktore sme zazivali, len je mi prave luto, ze herne by mohla byt viacej dotiahnuta. Je tam podstatne viac nahody ako v TS. Co inak paradoxne samozrejme moze niektorym ludom vyhovovat. Tajne dufam, ze s tym GMT aspon minimalne nieco urobi pri nejakom reprinte.
Musim sa este spytat na jednu vec. Mozno sa tu rozoberala a mozno mi to uniklo, kedze som povodne o kupe ceskej verzie neuvazoval. To ze su karty nizsej kvality to este viem pochopit (pri mojom castom hrani je teraz uz obalenie asi nevyhnutne), ale preco sa tak zasadne menil dizajn? Tento podivny dizajn spolu s kvalitou papiera posobi dojmom, ze ide o homemade vytvor nejakeho amaterskeho nadsenca. Na tom fotopozadi je text menej vyrazny a zanikaju v nom aj obrazky, esteticky dojem aj prehladnost su celkovo horsie ako pri originale. Je mi jasne, ze sa tu teraz vyhrnie X ludi, ktori budu novy dizajn chvalit, ale mna len zaujima preco k tomu doslo.

13.12.2012 14:00:12

to Gaspar
Neodpustím si ještě v úvodu poznámku k tvé mu vyjádření: "... ale nekupuju si to aj tak hlavne ludia ktory vedia o co ide a cesky nazov na tom nic nezmenil?" Budeš se divit, ale ne. Kupují si to hodně lidé, které zaujalo téma díky názvu hry - fakt nekecám, mám to z vlastní zkušenosti prodeje téhle hry na pár různých akcích.

A teď k tvojí otázce. Odpověď je jednoduchá. Vydávalo se to ve spolupráci s polským vydavatelstvím BARD. Poláci vydávali druhé opravené vydání a vyrábělo se to u nich zároveň v polské a české mutaci. Vycházelo se z hotové polské grafiky a co se týče změn grafiky, tak oproti polské verzi jsem si prosadil barevné označení textu trvalých událostí, označení válečných karet a doplnění chybějícího žetonu trvalých udalostí (myslím, že to byl Norad). Mě tam to pozadí nevadí (spíše naopak), jen si myslím, že písmo mohlo být trošku tučnější. Na náhledech karet před tiskem to písmo vypadá tučnější, než je to potom v reálu na kartách. Proto ti tam možná to pozadí vadí.

13.12.2012 14:37:52

Vybíráme z Bazaru

Messina 1347
Messina 1347
Akt. cena: 550 Kč
Končí za: 12 dnů

Offcanvas