MERCS - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 10
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Mercs, LLC
Autoři: Brian Shotton
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Sem piště vaše první dojmy z hraní MERCS, jaké máte frakce, jak se vám za ně hrálo
5.4.2012 10:13:30 | Upraveno autorem (porovnej)

První hraní
V úterý 3.4. jsem v Tomovkách poprvé zahrál MERCSy. Z představení hry na Essenu jsem nabyl dojmu, že hra bude naprosto jednoduchá střílečka bez velkého měření pravítkem. Jediné co se potvrdilo bylo to, že pravítko opravdu není potřeba, vše se měří kartami. Pravidla jsou ve výsledku jednoduchá, nemusíte neustále řešit nějaké výjimky a mraky tabulek. Na vše je pár modifikátorů, které okamžitě přejdou do krve a navíc se vlezou na jednu kartu, kterou má hráč neustále u sebe, takže není případně problém do ní nahlédnout. Co mě ale velice mile překvapilo, že jde tvrdě o taktický boj, kde je velikou roli i výběr týmu a jeho složení. Za každý tým se hraje jinak a taktiku je nutno uzpůsobit týmu protivníka.
Moje korporace se jmenuje Keizai Waza ( džaponci) a Radek-rbx hrál KemVar (jihoamerická korporace). Hned poté, co nás Oblud, který se na vedlejším bojišti střetl s Jendou-SSZGSA, zasvětil do pravidel, jsme zjistili, že je nutné zjistit, co má soupeř za schopnosti a jak proti němu co nejlépe použít speciální schopnosti své korporace. Radek po zjištění, že nemám žádnou zbraň nablízko, vyměnil Heavy Assaulta za rychlého Asassina se smrtícím útokem ze závětří (rozuměj energetickým nožem ve výskoku :-). V tu dobu jsem pochopil, že hrát za můj tým, který má taktickou nukleární zbraň, k jejímuž odpálení potřebuji 3 figurky, nebude taková sranda. Druhá moje korporátní vlastnost bylo vypouštění jedovatých toxinů, což ale Radek se svými KemVar vesele ignoroval, protože všichni jeho vojáci mají masky. Klíčová vlastnost Radkových KemVarů je permanentní kryt, takže se těžko trefují. Začal vysoce taktický boj.
Radek byl z Essenu poučen, že Rambo styl v této hře nefunguje, takže jsme oba opatrně rozmisťovali figurky do palebných pozic a každý kul svou část plánu. Úkol byl jednoduchý, za žádnou cenu nesmí projet muž s brašnou. Radek byl v nevýhodě, každá jeho figurka je opásána velkým výběrem brašniček všeho druhu. Kdo ví, co v nich skrývá? Jinými slovy jsme si určili, že kdo první zabije tři protivníkovy postavy, vyhrává. V prvním kole padl jen jediný výstřel od mého snipera, který má nukleární munici a může střílet skrz překážky. Ale Radek měl štěstí (a dokonalý full-cover, protože je KemVar) a minul jsem. Radkův sniper lezl na obilné silo, takže jsem od něj měl ještě dvě kola klid.
Další kola se pohybovala především taktickým pohybem a občas padl nějaký výstřel. Můj Demolition obsadil pravou stranu plánu, kde zahrál overwatch (vyčkávaní a střelba na vše co se v jeho zorném poli pohne - aktivuje). Z levé strany plánu to obíhal Radkův Demolition, který disponoval Worm-granáty, jež ignorují brnění a zavrtají se nešťastnému cíli pod pancíř. Naštěstí je obtížné se s nimi trefit. Já jsem se v tu dobu snažil odpálit Tatic-Nuke. To v praxi znamená, že jedna figurka musí na cíl vidět, druhá od něj musí být vzdálená na dvě karty a třetí bombu odpálí ze satelitu. Po chvíli se mi to podařilo a Radkovi jsem poničil dvě postavy, bohužel zároveň i jednoho svého, který v dalším kole pistolí „statečně“ do zad zastřelil Assaulta (ten se po poruše brnění nemohl hýbat a na taktický pohyb přes snapování Radek zapomněl ). Jelikož ve hře mají všechny postavy něco jako mechanické brnění, tak si po každém zásahu házíte na to, jestli se nepoškodily servomotory a tudíž se nelze pohybovat (při poškození totiž přicházíte o dva body pohybu, což bezpečně vyřadí většinu postav). Teď se projevila má nezkušenost. Místo toho, abych využil svoji korporátní schopnost pohybu i přes poškozené brnění, jsem zůstal stát. Radek mé chyby hned využil a poslal mého Observera (ten co navádí Tac-Nuke) do věčných lovišť. Na to zareagoval můj Demolition a naběhl za poškozeného Leadra a Assasina. Při tomto přesunu zareagoval Radkův Sniper a trefil mého Demolitiona, čímž mu poškodil brnění a omezil pohyb. Hned v dalším kole jsem ale hodil touto postavou hodil granát s kyselinou a Radkův Leader padl za svoji jihoamerickou vlast. Zde je nutno podotknout, že jsem těmi granáty nešetřil a ačkoliv jsem měl povoleny pouze tři, hodil jsem jich na Radka asi pět. Holt první hra je první hra :). V pokročilém čase jsme vyhlásili remízu. Těším se na další hru, protože můj klan potřebuje zkušenosti a ty se dají načerpat jen v boji. Prostě je nutno svoje vojáky ovládat a pečlivě využít jejich schopností. Takže 10.4. 2012 bude nejspíše další hraní MERCSŮ!

5.4.2012 10:35:30

Olaf
Díky za první dojmy ... to zní ale hodně dobře ... kolik že těch figurek musí být v týmu? Stačí jedna krabice? Čili dvě krabice na hru dvou hráčů? :))

5.4.2012 10:37:30

rbx

Tangram
ano, je to jak rikas. Kazdy hrac potrebuje jednu krabici.

5.4.2012 10:41:23

rbx
Budu muset mrknout na bližší info a na ty frakce :)

5.4.2012 10:56:48

rbx

Tangram
Jeste mi zbyvaji dve figurky a mam domalovano. Uz jsem to stlacil na 1 figurka/1 vecer.

5.4.2012 11:05:28

rbx
To jsme na tom stejně, jen těch volných večerů bohužel není mnoho :-( Ale pod přívalem euforie, že už se to konečně začalo hrát jsem nabarvil dalšího člena CCC, tak snad budu brzo také bojeschopný.

6.4.2012 10:58:03

rbx

Zhan Shi
Na FCC se netrpelive ceka. Je to jedna z mala frakci, ktera neprislusi zadnemu uzemi, je tzv. na divoko a nikdo nevi nic o jejich zpusobu boje. Takze se tesime. Mas uz Saboteura?

6.4.2012 11:24:50

ach jo
vy mi teda dáváte, o MERCS uvažuju od tý doby co jsem je Zhan shimu bral v Tomovkách, ale vždycky se přesvědčím, že je nepotřebuju a vlastně ani nechci:)
ale teď to vypadá, že už asi neodolám... no, v druhé půlce dubna plánuju, že se v v Tomovkách zastavím, tak do té doby můžu rozmýšlet:)

6.4.2012 11:49:21 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
Neboj, vše je v plánu, teď o prodlouženém víkendu bych chtěl zase něco málo namalovat, tak uvidím, jak mi to půjde od ruky. Jinak Saboteura nemám, ale moc rád bych měl. Je to čistá esence FCC a každopádně jejich nejhezčí model.

7.4.2012 11:58:44

Svět
Ahoj, námět hry je taková klasika, svět po otřesech a megakorporace:)
Nicméně zatím tomu úplně nerozumím. Na stránkách jsou frakce jejichž figurky se ještě nedají koupit. Znamená to, že budou postupně dodány další starter packy?
Jaká je pozice těch dvou frakcí FCC a GCC? To jsou jako nadnárodní organizace těch ostatních? Bude mít i GCC armádu?

8.4.2012 11:10:43

Marvin
Ano megakorporace co už mají figurky se dají sehnat v Tomovkách a v úterý to tam bude určitě hrát. Teď by měla vyjít nová megakorporace Texico. A pak vyjdou další.

8.4.2012 17:16:11

rbx

Marvin
Ano, jsou koroporace, ktere stojí jaksi mimo a nemají za sebou zádný stát. Ty ostatni maji za sebou nejake území. A v planu je ted ještě korporace k Evropě, Indii, Texikani a myslím Cina. To je ještě na pár let práce. Ted vyjde Texico a před nedávnem jeďte k FCC vyšla jedna figurka, aby i oni měli v základu těch 6 figur.

8.4.2012 17:54:30

...
Nedá mi to a musím něco napsat:-) Díky šikovným a velmi vstřícným chlapcům z Tomovek jsem včera mohl malinko přičuchnout ke hře.. Dojmy zatím naprosto pozitivní.. Komponenty super, nutno říci, že perfektně namalované figurky od Elenistara a Rbx zvýšily dojmy ze vzhledu hry o 100 procent.. Jinak než nabarvené to už nechci :-)Herní mapa pěkně vykreslená a vcelku, takže obraz krajiny není ničím rušen, materiál by měl také zaručit dlouhou životnost.. Bylo málo času a hra byla jen zkušební, ale věřím, že pravidla hry by rychle vešly do krve.. No prostě, co říci, hru mám ve wish listu na prvním místě..

11.4.2012 09:16:43

divisek3
Díky za reakci! Já jsem včera koukal, jak hrajete a přišlo mi, že se docela bavíte a to je fajn. Po jaké frakci pokukuješ?

11.4.2012 09:38:44

rbx

divisek
chce to rozhodne vic her a urcite omezeni na pocet kol, aby se to zbytecne netahlo. Vcera jsme dali s rurdosem opet vyvrazdovacku na 2 postavy a hrali jsme asi 3h. Hlavne jsme narazeli na pravidla, resp. jak ktere pravidlo chapat v urcite situaci. Napriklad jestli ma granat s plosnym zasahem ucinnost i na figurky ve full coveru, ktere jsou skryte castecne za zdi a castecne za jinou postavou. Opet se potvrdilo, ze je bezpodminecne nutne umet za svoji frakci hrat. Ja vcera treba zjistil, ze muj sniper muze strilet repulsor tagy, na ktere ani nemusi to jedno kolo nabijet, takze je muze strilet treba v momente, kdy nabiji sniperku. Repulsor tag pak funguje naprosto skvele. Dve postavy, ktere na sobe maji tuto znacku, se k sobe nemohou priblizit bliz nez na jednu kartu. Idealnim tercem je tedy medik a nasledne postava, kterou se chysta vylecit :-)
JJ, ja mam proste ty svoje KemVar rad :-) Vcera jsem byl skoro porad ve full cover, takze sefadu meli veeeelky problem neco zasahnout. Ale kdyz nekdo haze ostepy, tak se nemuze divit :-))

11.4.2012 12:50:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Zhan Shi
Tak jako věci skoro neznalý, pokukuju spíše intuitivně a to samozřejmě po KemVar, pak FCC anebo CCC.. Ale jak píše rbx, chce to vědět jak za tu či onu bandu hrát a tomu to uzpůsobit..

11.4.2012 14:58:10

RBX
No někdo nemá nuka jako Olaf. Tak si ty tvoje maskovaný vojáky musím něčím připíchnout, abych je mohl alespoň nahmatat a pak po nich vystřelit:)) a třeba je trefím.

11.4.2012 16:31:43 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

rurdos
skoda, ze ty ostepy mirily do prazdna :-) Ale uznavam, ze vcera ty kostky padaly presne jak mely :-))

11.4.2012 16:33:44

rbx
Samozřejmě do prázdna, když byl někdo pořád ve full cover:) a nemohl jsem si ani hodit kostkou, protože to bylo zbytečný:(, ale budu muset přehodnotit taktiku svého týmu, vytvořit několika člené týmy, které se vzájemně doplňují:)))

11.4.2012 16:43:23

Tak jsme načetl svět:)
Vypadá to super. FCC území má, ale není to Megacorporace, ale sdružení asi 11 malých rodin (klanů). Útočí na Korporace z území nikoho (Lost Margin).

Naproto tomu GCC je mezinárodní soudní dvůr a arbitráž Megacorporací. Sídlí v Londýně a během jeho existence mu povolili zřízení vlastních policejních sil a má také vyšetřovatele. Nevíte, jestli bude jako frakce? Je to něco jako Inkvizice v Noční Hlídce a hrozně mne to láká:)

Někdy bych to zkusil zahrát, pokud bude někdo ochoten zapůjčit a naučit ...

11.4.2012 17:45:47

ad divisek3
Taky mě to velmi chytlo a i když jsme v pravidlech solidně plavali, mám vesměch hodně pozitivní dojmy. Mě osobně hrozně láká ještě neexistující Texico (kvůli leaderovi se psem, Marshallovi, frajerovi s upilovanou brokovnicí a hodně pěkné póze snipera), nebo jiné doposud nevyšlé megakorporace jako Ios (Středomoří) a EIC (Indie). Z existujících uvažuji o CCC pro jejich vyrovnanost týmu a vhodnost pro začátek. No ještě uvidíme, jsem na to zvědav :)

11.4.2012 21:24:11

Koncept pro Ios
https://twitter.com/#!/MERCBrian/status/189779292073377793/photo/1

11.4.2012 23:00:21

rbx

Havelock
ty voe, samuraj kombinovany s predatorem, to chci! A super barevne schema. Sakra, jak on to dela...

I kdyz je pravda, ze jak tu Marvin popisoval to GCC, tak to zni hodne zajimave. Doufam, ze tam bude figurka byrokrata, jak ma sniperku oprenou o šanony :-))

11.4.2012 23:09:47 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
Celej já, kancl v bance, sniperka a šanony:D

12.4.2012 01:06:57

dnes
konečně příjdu tak doufám že si se mnou někdo chvíli zastřílíte :)

12.4.2012 10:06:54

Vybíráme z Bazaru

Imhotep + New Dinasty (rozšírenie)
Imhotep + New Dinasty (rozšírenie)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas