nepřihlášený

přihlásit

registrovat

MERCS

Počet hráčů: 2 - 10
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Mercs, LLC
Autoři: Brian Shotton
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

"...v současné době je pro nás větší hrozbou naštvaný akcionář a špatné PR, než vysoké ztráty na životech a špatné zásobování"   ~Masahide Yano, marketingový ředitel~

Úvod

Píše se rok 2183 po Kristu, svět ovládá devět korporací a dohromady se dvěma nekorporátními organizacemi soupeří o moc a profit buďto prostřednictvím obchodu, právníků či ozbrojených jednotek, kterým se říká MERCS.

Vzhledem k tomu, že zábavnější než souboj právníků, budou souboje ozbrojených jednotek, je tak jádrem hry střet dvou pětičlenných MERCS týmů. Na bitevním poli se tak nepohybují žádné obrovské armády či vozidla a vše co nováček potřebuje, je starter pack jedné ze zatím vydaných frakcí , která je mu podobou, původem a stylem hry nejblížší. Dále pak už jen stažení pravidel z internetu nebo zakoupení pravidel v podobě krásné knížky v pevných deskách se spoustou ilustrací. Knížka je spíš ale sběratelská záležitost a na proniknutí do hry vám postačí 20 minut s jiným hráčem.

V současné době je blíže známo 8 frakcí. (CCC, Kem-Var, USCR, sefadu, Keizai Waza,FCC, Texico a IOS (někdy označováno jako ISS)) spolu s tím, že v průběhu září půjdou koupit i poslední dvě zmíněné.

Obsah balení

Každý starter pack obsahuje 6 nenabarvených modelů, 6 desetistěnných kostek, 6 karet postav, 1 referenční kartu k pravidlům a 2 karty terénu. V současné době má již jedna frakce 7. model a do budoucnosti (kolem roku 2014) se počítá s 8 modely pro každou frakci. Některé modely se před započetím hraní, musí ještě slepit, neboť mají některé své prvky dány stranou pro snadnější nabarvení, popřípadě mají na výběr mezi dvěma typy přileb či jiných doplňků a některé modely je tak možno kustomizovat. Nebývá tomu však pravidlem u všech modelů. Maximálně jednoho až dvou modelů z celého starter packu.

Jádro hry

Hru lze hrát díky důvtipným pravidlům na 2D a 3D terénu. Hráči si tak mohou načrtnout bojiště na čtvrtku papíru popřípadě hru rozehrát na neuklizeném stole po večeři. Meze fantazii a vynalézavosti se nekladou. Výrobce separátně nabízí i dvě předtištěné herní plochy, ty je však nyní těžké sehnat a čeká se tak na dotisk. Užití standardního terénu, který lze nalézt v každé poctivé herně je pak samozřejmostí.

Hra samotná pak probíhá následovně: Oba hráči zvolí 5 modelů, určí kostkou či hlasitým slovem, kdo pokládá na hrací plochu modely jako první, a za každý model se pak hodem kostkou určí iniciativa. Hra se pak skládá z X kol, kdy v jednom kole dochází k tahu každého modelu. Pořadí tahu je vždy znova určováno hodem na iniciativu, tudíž pořadí modelů zůstává málokdy stejné.

Každý model může během své aktivace učinit jen jednu akci. Akce se dělí na základní (Move, Fire, Hold, Special) a tzv. „Advanced“ (Bound, Suppression, Overwatch). Poctivě rozepsat každou jednotlivou akci, by bohužel znamenalo sepsat malý manuál. V případě veliké touhy po informacích, lze nahlédnout do „Quick Rules“ které jsou volně stažitelné na stránkách výrobce. Ve hře pak dále funguje systém krytí za překážky, kde model buďto získá bonus +1 k obraně, získá postih za nekrytí nebo na něj nelze sřílet.Díky tomuto systému a také dělení vzdálenosti jen na tři možné typy (melee, short a long) je herní mechanismus velmi přehledný a svižný a hráč se tak může soustředit hlavně na strategii celé hry.

Pohyb se ve hře měří dle karet a přestože by se mohlo zdát, že je díky nim pohyb nemotorný, prostřednictvím „Snap to Cover“ mechaniky se i nový hráč během své první hry s touto mechanikou sžije a nečiní mu pak potíže ji bezpečně aplikovat.

Cíl hry

Cíl hry se následně odvíjí od zvoleného typu hry. Může se jednat o standardní deathmatch, splnění určitého objektivu (obsadit určitý bod, donést dokumenty na určité místo) či určitého úkonu v rámci scénáře (doprovod VIP osoby do bezpečí). Povětšinou se v rámci plnění úkolů hraje na šest kol. Koncem šestého kola se hra vyhodnotí a dle toho, jak a které úkoly byly splněny jsou přiděleny body.

Délka hry

Délka hry by při výborné znalosti pravidel měla trvat mezi 60 až 90 minutami.  Frakce jsou zatím vyvážené a v případě nejasnosti či touze po dalších informacích, lze na stránce výrobce nalézt velmi přátelské a živé fórum. 

Autor: Boocheck