Magic: The Gathering

xxxxxxxxxo hodnoceno 390x (Seznam vlastníků)

Magic: The Gathering - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, sběratelská
Čeština: není
Vydavatelé: Wizards of the Coast
Autoři: Richard Garfield
Rok vydání: 1993
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům

Byť je diskuzí k pravidlům Magicu na netu plno, proč to neoživit i tady :-) Vrátil jsem se k MtG po opravdu dlouhé době a chci si ověřit pár detailů...
1) Může mít hráče více než 20 životů?
2) Jaký je rozdíl mezi schopnostmi "First strike" a "Double strike"
3) Chápu "First strike" správně? Můj výklad, nestvůru s first strike 3/2 blokují dvě nestvůry bez FS, 1/1 a 2/2. Majitel nestvůry s FS určí cíl pro FS, vybere nestvůru 2/2, kterou zabije, aniž by dala zranění. Pak se normálně vyhodnotí útoky obou zbylých nestvůr, 3/2 s FS a 1/1, je to tak?
4) Equipment jde při seslání na stůl a je nepoužitelný. Poté je možné zaplatit cenu "Equip" a přiřadit k bytosti? Je to možné udělat Equip v kole, kdy byl Equipmnet vyložen z ruky?
6.10.2009 13:41:10

magic
Hrál jsme naposled před asi 6 lety, ale snad snad se toho moc nezměnilo.
1) ano
2) First strike - bytost útočí jako první, tzn. pokud zabije soupeřovu bytost, tato už jí nezraní.
double strike - bytost útočí dvakrát, tj. udělí zranění ve výši dvojnásobku své síly
3)teď si nejsem jistý, zda FS nestvůra nemůže ty 3 zranění rozdělit do obou potvor a nezabít je obě. Každopádně pokud potvora zaútočí FS, tak už podruhé neútočí. Tzn. FS nestvůra vybere cíl, zabije ho a pak útočí zbylé potvory bez FS.
4) myslím, že ano, v éře equipmentů už jsem nehrál, ale co jsme koukal, tak je to myslím správně.

6.10.2009 13:47:50

upřesnění
Trochu bych upřesnil sydovo vysvětlení:
1. Ano
2. Double strike znamená, že potvora nejdřív udělí zranění odpovídající její síle ve fázi vyhodnocení first striku a poté znovu udělí zranění odpovídající její síle ve fázi vyhodnocení normálního udílení zranění (takže skutečně udělí dvojnásobek, ale ve dvou fázích).
3. Pokud jde o tvůj příklad, nestvůra s FS zabije obě bránící nestvůry, dřív než stihnou něco udělat, protože se celý FS vyhodnotí dřív než normální zranění.
4. Equip můžeš udělat v kole, kdy přišel equipment do hry. Dokud ho nemá žádná nestvůra, nemá equipment obvykle žádný efekt.

6.10.2009 14:17:57

Vlad
Díky za korekci. Double Striky už jsme za svou kariéru také nestihl. Ale ta dnešní děcka už taky nic neví, takový Banding, to byla panečku schopnost! :D

6.10.2009 14:19:34

Díky
Díky za odpovědi a vysvětlení. Taky vzpomínám na časy Black Lotus :-)
Banding byl super!

6.10.2009 14:54:26

Banding
Mno ja hraju pouze dva roky a banding si nepamatuju, co to umi? A mimochodem, mozna by jste mohli poradit, kdyz ma zeleny instant schopnost "target creature can't be target of spells and/or abilities", znamena to, ze jde o v podstate zeleny counter?

6.10.2009 15:49:50

Drussbarb: zeleny counter
V zásadě ano, funguje samozřejmě jen proti kouzlům, která cílují nestvůru, a do konce kola už na ni nikdo nebude moct nic sesílat.

6.10.2009 15:56:25

Banding
Fungoval cca do páté edice, jednalo se o silnou abilitu, která umožňovala bytost s banding připojit se v útoku k jiné bytosti.

6.10.2009 16:32:17

Battering Ram
Tady je taková klasické karta s Banding:
http://www.ccgsearchengine.com/Magic-The-Gathering-Card/Battering-Ram.html

6.10.2009 16:35:21

Eyeron, Vlad
Dik. A s tim "counterem" - skoncil jsem, ma ho souper, za 1 G counter na cokoliv, co zahraju, brrrr. A ke vsemu ma 1g kicker, ktery ho nabusi 4+4 :(

6.10.2009 16:42:00

Drussbarb
Není to "na cokoliv, co zahraješ".
Je to pouze na věci, které cílují příšeru.
Pokud to bude plošný efekt (destroy all creatures) nebo třeba kouzlo cílující hráče (target player sacrifices a creature), tak to nic neudělá. A pokud víš, že ho soupeř má, tak si můžeš šetřit svoje zabíjení, dokud nebudeš mít v ruce 2 a potom zahrát první, on zareaguje tímhle a ty zareaguješ na jeho kouzlo druhým zabíjením. To se pak vyřeší v opačném pořadí a potvora je mrtvá.
Ale jinak ano, tahle commonka, která teď vyšla v Zendikaru je pro zelenou pěknou posilou :)

6.10.2009 17:15:10

Vlad
To je pravda, obzlášť na allcommon turnajích bude ta zelená shroud -myška (Vines of Vastwood) úplně imba.

6.10.2009 20:51:08

Vlad
Ja vim,ze je zabitelna,ale mi nehrajeme na stack, takze v jednom kole je nezabitelna, Wrath of Gods ani nic podobneho nema nikdo z nas, takze se mi rysuje neprijemna ukoncovaci karta :)

7.10.2009 08:18:04

Instanty
S tím stackem hrajeme, ale přijde mi to dost divný... Každopádně se chci zeptat, můžu instant (nebo kartovou abilitu, za kterou se platí např tapnutím a manou) zahrát úplně kdykoli, například i po tom, co jsou k útočícím nestvůrám přiřazeni obránci?

8.10.2009 09:27:17

Eyron
Ano, můžeš.

8.10.2009 09:31:39

to Eyron
Dobře děláte, že hrajete se stackem - když ho vypustíte, může část karet fungovat úplně jinak, než byla původně zamýšlena, a hrajete úplně jinou hru ;)

Jinak instant nemůžeš zahrát úplně kdykoli, ale zrovna v tom případě, na který se ptáš, ano.
Nemůžeš například instantem reagovat na to, že někdo položí zemi, na to, že si někdo bere manu, ani na to, když někdo zahraje kouzlo se schopností split second.
(Dřív bylo možné dokonce tzv. dát zranění na stack a pak reagovat, takže rána třeba dopadla ve chvíli, kdy už příšera, která se k ní rozmáchla, vůbec nebyla ve hře. To už teď taky nejde.)

8.10.2009 09:54:08

Vlad
Děkuju moc, dá se tohle někde vyčíst? já používám pravidla EN_Magic_Basic_Rulebook_20090710 a tam takovéhle detailnější věci nejsou...

8.10.2009 10:15:34

Nejsem
si jisty,ale v tento rok jsem nekde cetl,ze stack se rusi. Nevim presne detaily,ale my to hrajeme trosku jinak.Treba se nam nelibi,ze potvora blokuje utocnika a pak se jeste tapne,resp utocnik zautoci,zaroven tapuje a dela efekt,hrajeme holt podomacku.
Asi nas odradila toto:Kdyz potvora utoci a da si jeste boost +3/+3 a pak jde do ni blesk za 3 damage,behem vyhodnocovani stack potvora umira,pokud by do ni sel prvni blesk a pak boost,potvora preziva.My to zacali hrat jinak a ta nase hra nam prijde ... zabavnejsi,nakonec sice hrajeme neco jineho,ale na to nase hospodske hrani ve dvou lidech je to jedno.
To same plati o regeneraci,ted jsem si cetl starou kartu,ktera nam uplne prekopala predstavy o regeneraci.Potvora,ktera se regeneruje,se tapne,odstrani z pripadneho boje s tim,ze potvoru,kterou by zabila,nezabiji.Nelibilo se nam to,tak hrajeme regeneraci proste tak,ze hoji smrtelne zraneni,ktere potvora dostala.Pokud pak dostane jeste jedno (blesk napriklad),tak se musi regenerovat znova.

8.10.2009 10:23:12

Druss
JJ, stack se zrušil a hlavně zrušili Manaburn, což mi přijde jako zhovadilost, vždyť to bylo jedno ze základních pravidel a i tématicky dávalo smysl :( Od nové grafiky už Magic není co býval.

8.10.2009 10:25:01

to Eyron
Určitě někde na webu (www.wizards.com) najdeš ke stažení "comprehensive rules", ta jsou hodně podrobná, pro vaše účely možná až moc. Každopádně tam najdeš všechno.

8.10.2009 10:27:24

Tak to nechápu...
A kdy ten stack zrušili? v červencových pravidlech 2009 normálně je...

8.10.2009 10:27:40

Jak
to tak po sobe ctu,tak si pripadam,ze snad ani nepisu cesky.To je to rychle psani v praci,kdy to po sobe clovek ani necte,omlouvam se vsem cestinarum za kostrbate stavby vet :)

8.10.2009 10:28:27

Stack
Ne. Je to nesmysl. Stack se nezrušil.
Zrušilo se "damage na stack", což je podstatný rozdíl (viz můj příspěvek někde níž).

8.10.2009 10:28:32

Vlad
Aha,tak to potom opravdu hraje retardskou verzi MtG :)

8.10.2009 11:23:41

Regenerace
Se čtením starých karet opatrně. Ke spoustě z nich byla vydána errata, která upravují jejich znění tak, aby bylo v souladu s aktuálním konceptem hry, který se pořád vyvíjí.

A teď už k té regeneraci zmíněné na začátku:
Potvora se neregeneruje, dokud nedostala zranění. To znamená, že když na ni zahraješ kouzlo regenerace nebo použiješ její schopnost regenerace, z boje se neodstraní, ale dostane takzvaný "regenerační štít".
Pokud potom nedostane žádné zranění, nemá štít žádný efekt. Pokud dostane zranění, které by ji zabilo, štít se aktivuje, potvora přežije a je odstraněna z boje. Tou dobou už ovšem obvykle udělila zranění, takže pokud proti ní stálo něco slabšího, zabila to.
Pokud bys ji chtěl vyřadit z boje dřív, než udělí zranění, musíš ji zkusit zabít nějakým kouzlem nebo efektem (případně first strikem) ještě před udělováním zranění.

8.10.2009 11:23:49

Aha
Tak to je jina :)

8.10.2009 12:06:50

Vybíráme z Bazaru

Nemesis Story dice
Nemesis Story dice
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 22 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas