Eclipse - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Lautapelit.fi
Autoři: Touko Tahkokallio
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

koupit či nekoupit?

Poté co jsem opustil nápad na koupi REXe začínám vážně uvažovat o koupi této hry. To co mě zatím odrazuje jsou následující věci. Jsou opravdu problémem?
a)není příliš podobná Space Empires 4X - obsahově, principy? Přeci jenom jsou to obě hry zařazené v kategorii 4X a nechce se mi dávat necelé 2000 za podobnou hru.
b) Není ve hře příliš velký podíl náhody? Je mi jasné že to nebude Caylus, ale aby to nebylo člověče nezlob se. Může náhoda zaříznout hráče a to tak, že se z toho už nemůže vyhrabat?
c) Co závěrečné bodování? V jiném vlákně jsem zaznamenal vášnivou diskuzi o "zvláštním" bodování na konci hry (body za boje, ne za lodě)
15.3.2012 14:02:00

Skladem
Tak BF ji má už skladem : http://eshop.blackfire.cz/detail73565/scifi/eclipse

19.6.2012 20:28:15

Pravidla CZ
Tak až to někdo budete mít, tak srovnejte pravidla se zdejší Trolovskou verzí ať víme, jak se Blackfire konečně pochlapil :).

19.6.2012 22:24:14

BF verze
Tak po prvním prohlédnutí:
1) Veškerý materiál je v angličtině, čekal jsem třeba navíc alespoň referenční a informační karty na na měkkém papíře v češtině :-)
2) Český návod obsahuje slovníček pojmů použitých na komponentech (jako jediný).
3) Překlad vycházel asi z druhé edice, je tam více FAQ a příkladů.
4) Přítomen je i návod v němčině, španělštině a polštině.
5) Na první pohled vypadá překlad OK, ale zaujala mě rasa Hydranská ofenzíva :-)
X) Mám různé odstíny tisku jednotlivých archů a krabice i archy jsou odřené, což může být jenom moje krabice zrovna - kartonové archy jsou o dost menší než krabice a jak se tam mlátí, tak se spodní odřel.

21.6.2012 13:41:58

ad Droll - BF verze
Aha,
tak to je v podstatě jedno, jestli mám českou nebo zahraniční verzi. Já se naivně domníval, že všechny ty referenční kartičky budou v češtině. Takže jestli jsem to pochopil správně, tak jedině pravidla jsou v češtině, jinak je to normální cizojazyčná verze (bez přeloženého materiálu - kartiček).

21.6.2012 13:51:19 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

kren
je to multijazycna verze, stejne jako jakykoliv jiny Eclipse z drivejska. 4 jazykove verze pravidel, vse ostatni v anglictine. Na komponenty neni sahnuto a popravde, nevidim duvod, proc by melo byt, anglictiny je tam co by se za nehet veslo. Na druhou stranu je to za velmi prijemnou cenu, oproti dovozove verzi, takze tam neni nad cim vahat.

21.6.2012 14:30:07

kren
Pokud se nepletu,tak blackfire má v drtivé většině her jen cz pravidla,takže jsem ani víc nečekal.

21.6.2012 14:34:30

to rbx
No mě je to celkem fuk, ale přelepky na ty referenční kartičky udělat mohli. Pro naprosto jazykově nevybaveného člověka je na těch kartičkách podle mne textu hodně a je lepší mít před sebou položené dvě kartičky, než si půjčovat mezi sebou pravidla a listovat v nich. Já se na to vždycky dívám z pohledu totálních neangličtinářů, kterých mám ve svém okolí opravdu hodně a sebemenší anglické slovo na herních komponentách je od hry odrazuje.

21.6.2012 14:49:06

referenční kartičky
Ani jednou jsme je nepoužily. Ikonky navedou samy ...

21.6.2012 14:56:21

to kren
Tady se musim zastat Radka a spol, na tech kartach jsou vseho vsudy asi "3 vety"? Na ani jednom komponentu, jako jsou prehledove karty ras nebo zetoncich technologiich neni zadny text. Jsou tam karty z tvrdeho kartonu, kde kdyz passnes kolo, tak je nejaky text napsan mam pocit, ale popravde jsem ho ani nikdy necetl a jsou to mozna tri vety. Hra je tak intiutivni, ze krom pravidel neni nic potreba, takze obavy jsou zbytecne.

Co se ceny tyce, tak verze od BF je jen o cca 90 Kc levnejsi, nez puvodni AJ verze, v ochodech je to jeste o 100 nizsi, takze celkove asi 200 Kc nizsi cena, takze i to muze byt pro nekoho prijemne.

Co me spis pobavilo byly fotky na BF, kde je moc pekna podlozka, na kterou lze umistovat jednotlive hexy:

http://eshop.blackfire.cz/detail73565/scifi/eclipse

bohuzel tato podlozka uz neni soucasti hry, coz asi neni uplne vhodne davat na web. Komponenty tam jsou sice rozepsane, ale kdo to cte?

21.6.2012 16:06:28

rbx

kren
musis byt trosku realista. Kdyz se dela multijazycna verze, tak se extra pro jeden jazyk asi prelepky delat nebudou. Tady neni proc BF kritizovat, prinesl ve slusnem terminu velmi dobrou hru za velmi dobrou cenu. Co chtit vic? Drazsi hru kvuli tomu, ze tam bude prelozena jedna prehledova tabulka a na zetonech nebude Laser cannon, ale Laser kanón?

21.6.2012 16:17:50

rbx
Můj podnětný a konstruktivní příspěvek do diskuze zní:
U BF je vždy důvod kritizovat!

21.6.2012 17:34:16

multiverze
Já taky nejsem příznivce vícejazyčných verzí (dokonce jsem napoprvé trošku seřval grafika, proč nejsou komponenty česky, než jsem se dozvěděl, že se to na poslední chvíli změnilo :-), takže proto jsem tam aspoň protlačil ten slovníček, kde by měly být všechny patřičné termíny z komponent a hracích archů přeložené ... a jsem rád aspoň za to ...

21.6.2012 18:00:29

Neukamenujte mě,
ale vždycky když se lokalizuje nějaká hra, která má v podstatě komponenty bez textu a jde v podstatě jen o pravidla, /která se téměř vždy nachází přeložená zde/, tak se ptám "proč"? Mně osobně to připadá skoro zbytečné. Proč se nelokalizují žádané hry, kde je půl tuny cizojazyčných komponentů a tudíž by "počešťování" bylo tolik práce a materiálu navíc, že by se vyplatilo koupit si ji prostě v češtině...Pardon za uplnej OT, ale mně to fakt vrtá v hlavě.

21.6.2012 18:14:14 | Upraveno autorem (porovnej)

..
můj odhad - je to pracné a nákladné. Navíc se asi lokalizují hry, které jsou dalo by se říct bestsellery. No a když je Eclipse očividně úspěšná a dobrá hra, tak ten kdo ji chce vydat v češtině nemůže za to, že tam kromě pravidel není co překládat. Já jsem rád za českou verzi Eclipse stejně jako za českou verzi Mage Knight. To, kdo měl s překladem víc práce je už ale jiný příběh.

21.6.2012 18:18:37

ta"jemna"
Protoze takovou hru prekladat nema vubec cenu a ted zapomen na to, ze to ma jen pravidla a nebo pravidla a milion karet kolem (faktor, ktery nehraje roli). :-)

21.6.2012 18:48:17

Zatím nejlepší cena
1499,- je zde : http://www.ostrovherahlavolamu.cz/detail/eclipse-deskova-hra/
Jen nechápu, kde vzali ty fotky těch vesmírných lodí. Ale byly by super.

22.6.2012 07:54:34

skyfire
Tady máš projekt, kde vzali fotku těch lodí:
http://www.boardgamegeek.com/thread/636657/eclipse-the-xeno-project-diy-spaceship-customiza

A ty lodě můžeš koupit v jednom českém fantasy shopu :)

22.6.2012 08:10:43

Merlin
Slovníček je fajn, je tam i navíc vysvětlení, že se jedná o multijazyčnou verzi atd. Ani jedno není ve zbývajícíh pravidlech přítomno.
Ale stejně si myslím, že by přítomnost jedné oboustranné A4 na křídovém papíře, kde by byly ty kartonové karty na rozstříhání, byla fajn.

22.6.2012 09:08:50

Miniatury
Me spis udivuje, ze tam ty fotky daji bez jakychkoli obav, protoze to je lziva reklama. :-/

22.6.2012 14:40:19

to Vojta ad lživá reklama
No ono máš pravdu, mám podobný názor. Ovšem otázkou je, jestli vůbec vědí co oficiálně uvnitř té krabice je ;).

22.6.2012 15:27:36

Tangram
Můžeš mi poslat v sz v jakém obchodě? Díky

22.6.2012 17:57:33

to divisek3
fantasyobchod.cz , ale neni to komplet set, musis koupit vice balicku a jeste tech lodi neni dost pro vsechny frakce.

22.6.2012 18:01:01

to kren
Tak minimalne BF tu hru prekladal, tak by mel vedet, ne? Ja bych si to hned koupil, kdyby tam byla ta super podlozka, kam pokladas ty hexy.... :-)

Jen me to bavi, ze tady se resi, abys neuploadoval fotky nekde z BGG apod. a pak obchod, ktery na tom vydelava si tam placne fotky z webu a jeste s komponenty, ktere v krabici nejsou.

22.6.2012 18:02:49

Vojtech
Díky, jsem to tam nějak přehlídnul, ale byl to první obchod, kam jsem zavítal... Dle nápovědy :-)

22.6.2012 18:06:36

divisek3
Maji to tam, ale jak pisu, lode jsou max pro 4 frakce a jeste k tomu je kazda jen jednou v sade, coz je neprakticke, protoze ve hre samotne jsou lode v pomeru 6:3:2 mam pocit. Takze budes mit pak prebytek lodicek...

22.6.2012 18:09:31

Vybíráme z Bazaru

Kingdom Rush: Trhlina v čase - nová
Kingdom Rush: Trhlina v čase - nová
Akt. cena: 990 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas