Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon Board Game

xxxxxxxxoo hodnoceno 63x (Seznam vlastníků)

Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: kooperativní, vývoj postavy
Čeština: není
Vydavatelé: Wizards of the Coast
Autoři: Bill Slavicsek
Mike Mearls
Peter Lee
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům

Zakladám toto vlákno na otázky ohľadom pravidiel.
7.6.2011 13:38:16

nejasnosti
Síce som pravidlá prekladal, no po prvej hre sa nám vynorilo pár nejasností, ktoré by som rád v pravidlách aktualizoval. Prosím o pomoc hráčov, ktorí majú nahrané viac hier, s nasledovným:

01. Hráč si má na začiatku hry ťahať kartu pokladu (pravidlá str. 5) dovtedy, kým nenarazí na kartu pokladu s predmetom (item). Čo to znamená, keďže všetky karty majú nápis item? Ide o karty, ktoré majú trvalý efekt a po použití ich neodhadzujem/neobraciam lícom nadol?

02. Aká je význam zlata (gold) na žetónoch pokladu/kartách pokladu? V pravidlách o tom nie je ani zmienka. Knihu scenárov som ešte celú neštudoval.

03.Môže trpaslíčka VISTRA použiť schopnosť "Insipiring advice" na seba? Predpokladám, že nie, ale uisťujem sa.

04. Ak si potiahnem kartu stretnutia (encounter), ktorá je pre nejakú okolnosť odhodená (discard) beriem si ďalšiu alebo skrátka sa nič nedeje? Potiahli sme Ceremony progresses! Adventure Card.

05. HESKAN má schopnosť "Hypnotism". Ako prebieha útok? Najprv si zvolím cieľ, odsuniem ho 0 1 blok podzemia (tile) a potom hádžem kockou na útok, prípadne ešte jeden hod na útok, ak som prvého netvora odsunul tak, že susedí s ďalším netvorom?

06.Karta stretnutia-hazard "Pit". Ak sa ubránim "útoku" pasce, znamená to, že som nespadol do šachty? Len uistenie.

07. A pre lásku božiu, ako prebieha hra, keď si vytiahneme kartu netvora "Legion Devil". Neuvádzam naše fantasmagorické teórie, prosím napíšte ako ste to pochopili.

08. Vo fáze zloduchov (villain) aktivujem len svojich netvorov/pasce alebo aj súperových? Myslím si, že každý aktivuje svojich, ktorých má pred sebou vyložených, ale zneistila má poznámka v pravidlách, že ak majú dvaja hráči pred sebou rovnakú kartu nejakého netvora t.j. sú dvaja rovnaký netvorovia v hre, každý hráč co svojom ťahu aktivuje oboch týchto netvorov, čiže de facto aj súperovho.

09. Ani netvor nemôže útočiť krížom však?
Ďakujem sa pomoc :)

7.6.2011 13:55:37 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

acedrac
1. jde o to, ze v Ravenloftu je zase malo itemu a spoustu jednorazovych kouzel. A tady je proste kazdemu hraci dano na zacatku nejake vybaveni
2. za zlato si muzes v pauze mezi dobrodruzstvimi v kampani kupovat vybaveni. Jde treba o posledni dobrodruzstvi ve scenari
3. nevim, kouknu se
4. pokud je discard, tak nevim, proc by se mela brat dalsi. Beru to jako vyhodu pro hrace, ostatne neni to zase tak casta udalost.
5. vyberes si monstrum vzdalene do jednoho tilu od tebe. Potom ho posunes o jeden tile libovolnym smerem a pokud skonci na tilu s potvorou a umistis ho tak, ze je adjacent k te potvore, tak ji napadne. Proste je zhypnotizovan.
6. presne tak
7. Legion Devil je hrozna mrcha. Pokud si ho vytahnes, tak tam das rovnou tri. Je to prece legie :-) A abys dostal ty 3 body experience, musis porazit vsechny tri dably.
8. aktivujes pouze svoje, ale pokud ma spoluhrac nekterou potvoru stejnou jako ty, tak aktivujes i ty jeho. Vzdy se aktivuje cely druh.
9. krizom muze. Kriz je adjacent, tedy sousedici.

7.6.2011 14:33:49

rbx
V prvom rade ďakujem za odpovede. Ešte si potrebujem ujasniť nasledovné:

05. Z toho čo si napísal, si teraz nie som istý, či na toho adjacent netvora útočí HESKANom zasiahnutý netvor alebo HESKAN :) ?

09. To sa mi nezdá, hrdina predsa nesmie krížom ani mieriť ani útočiť. Fakt môže netvor útočiť krížom?

7.6.2011 14:49:56 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

acedrac
5. Heskan zhypnotizuje nejakou potvoru, se kterou pote pohne nekam a pokud s ni pohne tak sikovne, ze skonci u nejake dalsi potvory, tak zhypnotizovana potvora zautoci na druhou potvoru.
9. za adjacent se povazuje vsech 8 poli kolem figurky. Nesmis ale utocit mezi dvemi jinymi figurkami. To pak tu potvoru nevidis.

7.6.2011 15:24:19

rbx
Ahaaaaaaaa :) . Prave si mi pomohol odhaliť dosť podstatnú chybu v mojom preklade. Ak útočí netvor/hrdina na adjacent protivníka môže mieriť i útočiť krížom, ak v ceste nestojí prekážka (stena, iný hrdina, iný netvor). Krížom sa nedá mieriť/útočiť len v rámci blokov (tiles). No hneď idem aktualizovať pravidlá s opravenými chybami.

A HESKANa sme hrali úplne zle, druhý útok sme robili HESKANom.

7.6.2011 15:31:01 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

acedrac
3. podle mne muze i na sebe, protoze jsou tam karty, kde je vylozene receno ANOTHER HERO, coz v tomto pripade neni.

7.6.2011 15:40:47

rbx
03. Lenže na popise útoku v kurzíve je text "You encourage your teammate to fight on." Z toho mi vyplýva, že posmelí do boja ného hrdinu, nie seba. Hm?

No práveže logicky mi to príde, že pobáda k boji spolubojovníkov , nie seba. :)

7.6.2011 15:51:13 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

acedrac
neber tak vazne vse co na tech kartach vidis a spis mysli logicky :-) I tak ti ta hra da pekne za usi. A fakt tam jsou karty, ma je paladin, ktere vylozene rikaji, ze zahoji jineho hrdinu. A je to tam i logicke, protoze sam ma zivotu relativne dost.

7.6.2011 16:26:17

umiestňovanie netvorov a iné
Máme za sebou ďalšiu hru a dosť sme uvažovali o tom, podľa akého kľúča sa umiestňujú netvory. Vieme, že na novopriložený blok ide netvor na škvrnu (scorch mark).

01.Podľa čoho potom, napr. umiestnim na ten istý blok ďalšieho netvora, ktorý sa hýbe bližšie k hrdinom a nemôžem ho dať na škvrnu, lebo je obsadená? Môžem si zvoliť takú polohu, ktorá najviac vyhovuje hrdinom?

02. Ak sa netvor nachádza vo fáze zloduchov (villain) medzi dvomi hrdinami a k obidvom je adjacent, na ktorého netvor zautočí ako na najbližšieho? Zas si hrdinovia môžu zvoliť výhodnejší variant alebo to riešiť nejakým house rule - hodom kockou a určiť hrdinu náhodne?

03. Otázka na schopnosť paladina Holy Strike. Ak som na začiatku fázy hrdinu adjacent pri netvorovi A, môžem sa pohnúť k netvorovi B a využiť bonus +1 poranenie (damage), ak netvora zasiahnem? Teda či to môžem použiť len na cieľ, pri ktorom som adjacent na začiatku fázy alebo aj na iného?

04. Ako je to so žetónmi pokladu (treasure). V scenári Monster Hunt (v special adv. rules, nie je uvedené hrať so žetónmi pokladu) sme si vytiahli kartu stretnutia (encounter), ktorá nám položila na hrací plán žetón pokladu so zlatom (gold). Poklad som zdvihol zo zeme, ale neviem či som si mal namiesto žetónu potiahnuť kartu pokladu alebo urobiť niečo iné?

Ďakujem za odpovede :).

7.6.2011 23:50:21 | Upraveno autorem (porovnej)

oops! doubble post
:(

7.6.2011 23:50:38 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

acedrac
nove dotazy
01 - ano, das si je tam, kam potrebujes ty nejlepe. Je to take jedna z klicovych vlastnosti hry, musis myslet takticky
02 - vzhledem k tomu, ze monstry pohybujes ty, tak si je vetsinou davas tak, jak ti to vyhovuje. A tim padem si das monstrum samozrejme tak, aby ublizilo co nejmene. Proto uz cilene umistujes monstrum tak, aby utocilo na nejvice obrneneho hrdinu. Takze logicky, muzes si vybrat na koho zautoci.
03 a 04 nevim, nemam tu hru ted u sebe

8.6.2011 01:02:19

acedrac
03. Holy Strike je úplně normální útok, jen v případě, že útočíš (a zasáhneš) na monstrum, vedle kterého jsi na začátku kola, tak máš +1 damage (tzn. 2 damage celkově). pokud se pohneš k jinému monstr, tak už způsobí jen jeden damage...

04. Nejsem si teď 100% jistý, ale ve FAQ nebo v pravidlech jsem četl, že pokud hraješ scénář bez žetonů pokladu a příjde ti tanto encounter, neumisťuješ žeton, ale kartu pokladu.

8.6.2011 08:49:49

FAQ
dobry zdroj nielen na WoA ale aj CR je na:
http://gawainish.info/CRDB/f/faq.php?g=cr

dost vela z toho ma uz Lino vo vlakne o CR prelozene :)

8.6.2011 18:17:13

umiestnovanie novych priser
po prvej hre mi to pride ako jedno z mala ulahceni, ked si ich hrac moze dat tak ako sa najlepsie hodi, aj tak je to dost huste. Asi by to bolo nehratelne, ak by museli byt umiestnene niekde blizko hracov. Ved oni sa v najblizsom kole aj tak priblizia :)

8.6.2011 18:22:48

syon
preletel som ten faq, ale keďže príklady sú robené na CoR, veľa mi to nedalo. Ale minimálne jedna veľká chyba tam je, a síce: "za zloducha (villain) nedostávaš skúsenosti." Dostávaš toľko skúseností, akú úroveň (level) má zloduch (napr. úroveň 5=5 skúseností)!

10.6.2011 15:46:10 | Upraveno autorem (porovnej)

viacero nejasností
prepísané o príspevok vyššie

10.6.2011 22:38:33 | Upraveno autorem (porovnej)

viacero nejasností-update
01. Karta komnaty (chamber) "Treasure Hoard" dáva za cieľ uniknúť z podzemia so žetónmi pokladu v hodnote 2000 zlatých. Odkryli sme blok Vstup do desivej komnaty a pripojili na každý nepreskúmaný okraj 1 blok desivej komnaty (spolu 3). Na každú škvrnu bloku komnaty sme umiestnili 1 žetón pokladu. Ich hodnota nebola dokopy tých 2000 zlatých.
To znamená, že mohla nastať situácia, kedy nemáme šancu splniť cieľ?

02. Ak skončím ťah na nepreskúmanom okraji komnaty, prikladám obyčajný blok alebo blok komnaty? Alebo neprikladám už nový blok vôbec?

03. Blok Vstup do desivej/hrozivej komnaty má červenú šípku. Ťahám si kartu stretnutia alebo nie?
My sme neťahali, lebo nový blok (tile) sme prikladali a nebola na ňom čierna šípka. Hrajeme to dobre?

04. Pri hre s dverami, sme priložili nový blok k nepreskúmanému okraju, na ktorom ležal žetón dverí. Na nový blok(tile) sme umiestnili netvora, čiže bol v chodbe za dverami. Robí netvor niečo, pokiaľ neotvoríme dvere a je uzavretý v chodbe?
Resp. začne sa hýbať ak sa priloží nový blok tak, že vznikne cesta k hrdinom neblokovaná dvermi?

05. Môžem, pri zasiahnutí monstera, využiť viacero kariet pokladu, ktoré pridávajú +1 poranenie (damage) Napr. item Gauntlets of Ogre Power a zároveň Dragontooth Pick)?

06. Považujú sa 2 štvorčeky so žetónom dverí za nepreskúmaný okraj?

07. Uplatňujú sa stavy (poisoned, dazed) aj na dedinčanov?

08. Ťahajú sa aj pri záverečnom boji v komnate (chamber) karty stretnutia ako obvykle?

3.7.2011 13:49:09 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
1) Osobně jsem se s tím nesetkal, ale podle diskuzí na BGG je to skutečně problém - vypadá to, že s touto kartou nebylo pro toto dobrodružství počítáno. Každopádně do těch 2000 se počítají všechny žetony pokladu co máš, i ty které jsi nasbíral předtím/potom co se objevila komnata. Takže pokud hraješ rovnou s kampaňovými pravidly, tak by neměl být problém. Pokud ne, tak bych to hrál tak, že po odkrytí této karty bych za zabité příšery nebral karty pokladů, ale právě žetony, určitě by pak neměl být problém jich dost nasbírat.

2) podle mě obyčejný, bloky komnaty se přidávají jen při objevení vchodu anebo large chamber tile(doufám, že se to tak jmenuje).

3) Netáháš -v pravidlech je výslovně uvedenou pouze při černé šipce, myslím že červená odkazuje na barvu karet v chamber decku(nemám hru u sebe, ale myslím že jsou červené).

4) To tam ten blok umístila nějaká příšera? Jinak to hraju tak, že nemám prozkoumáno/nepřikládám další dílek, dokud nejsou dveře otevřené. Jinak bych souhlasil, dokud neexistuje neblokovaná cesta k hrdinům, nebude se hýbat ani útočit(pokud by měla útok na dálku), jakmile se cesta objeví bude se chovat normálně podle své karty.

5) nemůžeš

6) já to tak beru, ale prozkoumán je jen když dveře otevřu.

7) tady si nejsem moc jistý, ale já bych to neuplatňoval, i tak jsou vesničané poměrně křehcí...

8) rozhodně ano

9.8.2011 07:47:51

zluda
1,2,3,6,8 ok vysvetlené, ďakujem.

04. Myslím, že to bol nejaký sentry monster, ktorý stál na bloku s dverami a prikladal nový blok s monsterom. My to hráme tak, že monster za dverami nerobí skrátka nič (ani útok na diaľku napr. Gibbering Mouther), pokiaľ sa dvere neotvoria alebo nevznikne nová neblokovaná cesta.

05. Nemal si na mysli pravidlo, kde si nemôžeš pridať viac bonusov k hodu na útok/obranu? Lebo tam môžeš použiť len jeden bonus k hodu kockou. Ale o pridávaní viacnásobného dmg pravidlá nehovoria. Hm?

07. Ja si naopak myslím, že sa uplatňujú. Ak na dedinčana zaútočí Snake, ktorý robí iba "posioned", to by ako dedinčanovi nič nespravilo. A tá ich krehkosť je práve na mieste, hrdinovia musia rýchlo pozabíjať najnebezpečnejších monsterov, aby aspoň jeden z dediny prežil :)

Nová (možno blbá) otázka: Item, ktorého útočný/obranný bonus použijem, musím určiť pred hodom kockou?

9.8.2011 08:04:12

acedrac
4) souhlas, napsal jsem v podstatě to samé:)

5) máš pravdu, v tomto případě(Gauntlets of ogre power) to sečíst můžeš - nemůžeš požít dva předměty, které ti přidávají bonus "na zásah", u těch ale nemůžeš sečíst ani bonus k dmg - např. Dragontooth pick a Vorpal sword. Gauntlets of ... bonus "na zásah" nepřidává, takže je možné ho použít v kombinaci s jiným předmětem.

7) jak jsem říkal, jistý si tady opravdu nejsem, pokud ti to takto bude vyhovovat, určitě nevidím problém v tom to tak hrát.

Nová( určitě ne blbá:)) otázka: V pravidlech to sice není nikde specifikováno, ale podle mě to musíš skutečně určit před hodem - kterou schopnost použiješ k útoku vybíráš také před hodem, nevidím důvod proč by to mělo být u předmětu jinak. Je to i logické - nejdřív vezmeš do ruky meč, a až potom s ním máchneš po příšeře, ne naopak:)

9.8.2011 08:32:23 | Upraveno autorem (porovnej)

aktualizácia pravidiel
Nahral som dnes pravidlá na aktualizáciu. Sú v nich doplnené FAQ aj z tejto diskusie.

9.8.2011 21:20:31

Otrávení
Chtěl bych poprosit o váš názor: Jak řešíte situaci, kdy je váš hrdina zraněn potvorou na 0 HP a zároveň je tímto zásahem otráven? Znamená to, že je tento hrdina ve svojí následující fázi hrdinů s -1 HP automaticky mrtvý? Nebo toto hrajete tak, že HP nemůže klesnout pod nulu a tento hrdina může požít podle pravidel Healing Surge Token?

3.9.2011 17:29:28

saiwer
My hrajeme takto: keď hrdina minie svoj posledný život, dáš ho naležato a je vyradený + dáš na kartu hrdinu Poisoned marker. Pokiaľ ho nikto pred začiatkom jeho fázy hrdinu nevylieči, použije Healing Surge (HS) token. Keďže otrávenie sa kontroluje pred použitím HS tokenu, nemôže dostávať akoby -1 dmg. Teda normálne dostane životy podľa Surge Value a v ďalšej fáze hrdinu, ak si nevylieči otrávenie, dostane 1 dmg.

3.9.2011 22:13:44

acedrac
Díky za názor, prakticky to hrajeme taky tak, jak píšeš, jen mi to pořád vrtalo hlavou, zda je to tak správně. Jinak nevím jaké kdo máte zkušenosti, ale jakmile je ve skupině 2 dobrodruhů klerik, tak je hra předem ztracená.

4.9.2011 16:15:24 | Upraveno autorem (porovnej)

saiwer - klerik
Hmm, tak to bych ani neřekl, naopak mi klerik přijde jako základ každé úspěšné party dobrodruhů.

4.9.2011 16:22:13

Vybíráme z Bazaru

Tajemství těla - kvízová hra o lidském těle
Tajemství těla - kvízová hra o lidském těle
Akt. cena: 175 Kč
Končí za: 20 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas