Doba Kamenná - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michael Tummelhofer
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

obecně ke hře

jsem si ji pořídil a zatím zahrál ve 2 hráčich což chápu není ideální počet ale stejně mi to přišlo trochu zvláštní protože jsme oba končili s 10 panáčkama a 10 obílí k tomu jsme prakticky vybrali všechny suroviny a bodovací tabulku jsem oběhla snad 3x dokola. To je to ve dvou opravdu tak nevyvážený nebo jsme hráli něco špatně?
4.3.2009 12:21:29

Niky

Rozumim...
... ale ja proste hlavne kupoval budovy, a ne moc karty - mozna proto mi zbyly suroviny. A i tak jsem mel naskok nad spoluhracem asi o 120 bodu, cca. Chapu, ze Agricola je jina kategorie her, ale proste ve dvou je i tak mnohem zabavnejsi :-) Ale v pohode, hru jsem mel jen pujcenou.

9.12.2009 15:15:22

ad niky, kren
ad niky: Stejne tomu moc nerozumim, kdyz si kupoval hlavne budovy (karty minimalne) jaktoze si mel tolik zlata a jinych surovin? Vzdyt to je prave nejlepsi investovat do budov. Karty berou suroviny minimalne. Nikdy jsem ve hre (hraju i ve 2) nemel problem s prilis mnoho surovinami. Vzdy je co kupovat a surovin vetsinou nedostatek. To ze bych vubec zvazoval koupit kartu za 4 zlata je podle me nerealne. Proto myslim ze jste nekde hrali blbe...

ad kren: No ony ty zisky bodu v prubehu a nakonci jsou dost zavisle. Karty reaguji na pocty toho co jsi nakoupil za suroviny nebo ziskal. Pokud hraji vyrovnani hraci, tak by jejich bodovy zisk pred kartama mel byt priblizne stejny a pak rozhoduji karty. Ono kdyz ti nekdo utece v bodech a nemas vyrazne vice karet tak ho nedas. Zde jmenovane o 100+ porazky vznikaji, kdyz karty ignorujes uplne.

9.12.2009 15:40:49

Někteří to hrajou špatně...
setkal jsem se s tím, že můj bratranec si koupil také DK a přivezl ho, že zahrajou u nás doma..Jak jsem se doslechl, tak v průběhu hry nesmyslně shromažďoval suroviny,které pak chyběly v zásobě. A na konci hry počítal karty multiplikující sekery,chatky,obilí a lidi stejně, jako karty vynálezů, takže nakonec nezáleželo,jaké to jsou karty,ale prostě jejich počet na druhou, a to pak za každých deset karet oběhnete mapu jednou dokola..Fujtajbl,ještě, že jsem u toho nebyl!

P.S.: Souhlasim s vaskem a na DK nedám dopustit, akorát jsem toho už přehraný, no něco jako s carcassonne:-)

9.12.2009 19:13:51

kamgenet

obecně ke hře
Mohu to potvrdit. Také jsme ve 2 hráčích oběhli tabulku 3x. Ale vítěz byl pokazdé jiný...

10.12.2009 19:57:41

Bodování
Akorát mě na té hře strašně štve to počítadlo bodů, protože většinou končíme kolem 200 až 300 bodů a to počítadlo je dělané jenom na 100. Ke konci už zapomínám, kdo to kolikrát objel dokola a na konci už si vůbec nejsem jistý. Nevím, jako jestli jim v Německu ta stovka stačí a nebo je to prostě jen blbě navržené.

10.12.2009 20:03:37

kadaver
v té době se počítalo 98-99-100-mooooc :D

10.12.2009 20:51:22

Nedostatečné počítadlo bodů
Někomu to počítadlo taky nestačí, protože ve 2 a ve 3 hráčích zapomene na to, že se nehraje na plný počet chýší, ale jen na 3 respektive 2 balíčky - pak je hra kratší. A jinak když už se to počítadlo jednou oběhne, tak přece není problém tam pro druhé kolo používat nějakou jinou značku (počítací kámen).

11.12.2009 00:18:20

to VasekVydra
Mě nemusíš vztah bodování a zisku chýší, členů kmene a sekyrek během hry ve vztahu k závěrečnému bodování a využití na kartách vysvětlovat. Hrál jsem DK Xkrát. Přesto nic nemůžu měnit na svém názoru, že bodování během hry je víceméně pro okrasu.

11.12.2009 00:20:39

Doba kamenná je dobrá hra
a Niky podle mně plácá nesmysly. Pokud máš náskok 120 bodůpřed spoluhráčem, tak bys asi měl začít hrát s někým živým a ne se svým plyšovým medvídkem.

Pokud jsi kupoval jen chatrče, jak píšeš, tak těch je ve hře dvou hráčů jen 14. I když vyberu ty, co dávají nejvíc bodů a budu předpokládat, žes jich tedy 13 získal ty (o čemž pochybuju, ale protože Tvůj protihráč plyšový medvídek je naprostý trouba, možné to je), tak se dostanu na součet 352 bodů při 13ti nejsilnějších chatrčích. Abys tolik bodů udělal, musel bys mít a za body vyměnit 47ks zlata, 8ks kamene, 6ks cihly a 2ks dřeva. I kdybych počítal, že velmi brzy rozmnožíš lidi a že na zlato chodíš se sedmi pajďuláky, což je maximum, a házel jen šestky (což ty zcela jistě házíš), tak získáš maximálně 7ks zlata v kole. To jest 7 kol bys musel chodit se všema pajďulákama na zlato, mít 100% šestkovou úspěšnost a mezi tím ještě někde nasbírat ten zbytek surovin, nadělat děti, nadělat políčka a pazourky.

Plus potřebuješ nějaká kola na to, abys taky dal pajďuláky na tu chatrč a koupil jím. To je odhadem timing dalších 7-8 kol.

Sám ale píšeš, že jsi dával na zlato asi tak 3-5 pajďuláků. I kdyby 5 a samé šestky, potřebuješ 10 kol na nasbírání tolika zlata, jak bys potřeboval. A to pořád uvažuju o tom, že ve hře je jen 14 nejsilnějších chatrčí, že je využíváš maximálně se zlatem a ty plívy že leží mimo hru.

Se 14ti nejsilnějšími chatrčemi ve hře a při normálních (nikoli maximálních) nákupech je ve hře přes chatrče většinou maximálně 302 bodů při zastoupení 28ks zlata, 16ks kamene, 12ks cihel a 2 kusů dřeva.

Běžnější scénář je ten, že se hry účastní i ty slabší chatrče. Takže v průměru je v chatrčích (Gaussovské rozdělení pravděpodobnosti) ve hře 14 karet s průměrem 13 bodů. Celkem tedy 182bodů k dispozici. Pokud vyhráváš nad svým plyšovým medvídkem o 120 bodů, tak je to hlupák, protože nahraje jen 62 bodů. Pak se nedivím, že Tě to nebaví.

Pokud nehraješ na karty, tím pádem nemáš závěrečné bonusy a tak tohle moje retro nijak neovlivní.

Každopádně běžnější asi bude, že máš tak 8-9 chatrčí. Pokud tedy vezmu opět těch 9 nejsilnějších na maximum, je to jen 283 bodů pro Tebe, pokud vezmu opět Gaussovské rozložení a jen 9 nejsilnějších chatrčí pro Tebe, tak máš cca 233 bodů. Pokud vezmu průměrných 9 chatrčí, máš rázem jen 117 bodů a Tvůj plyšový medvídek jen mínus tři.

Fakt to začni hrát s někým jiným, nebo si konečně přečti pravidla.

11.12.2009 01:18:18

palec nahoru
konecne rozumny prispevek ;)

11.12.2009 07:47:36

k diskusi
Tak mi připadá, že tady vznikla diskuze, která za to ani nestojí. Nějak jsem si ani nevšiml, že by někdo vyloženě psal že DK je dobrá nebo špatná hra, ale šlo pouze o kritiku určitých rysů hry a vyjádření názoru na DK.

A jak se tady vzal ten plyšový medvídek, tak to jsem teda nepochopil už vůbec.

11.12.2009 08:19:20

Acer1968

to Parxel, Niky a kamgenet
Tak si spočti, kolik je bodů k dispozici ve hře dvou hráčů a pochopíš, že není možné získat tolik bodů, jedině v případě, že hraješ s tupým plyšovým medvědem.

V maximalistickém případě je ve hře dvou hráčů k dispozici 842 bodů (a to porušuju princip, že hra končí při dobrání civilizačních karet nebo jednoho z balíčků chatrčí), takže v realitě je to o něco méně. Ale dobrá, dejme tomu, že 830 bodů je k dispozici.

U karet pazourků (96 bodů), populace (70 bodů) a obilných polí (70 bodů) prostě víc bodů neexistuje! Jsou to jednoduché násobiče. Budeme tedy předpokládat, že se dva hráč podělí napůl, každý 118bodů.

U karet předmětů také napůl, tzn. každý 64bodů (celkem už 182 bodů).

Karty chatrčí rozdělíme také napůl (i když je to prostě nesmysl - 9×13 = 117 / 2 = 58 bodů). Každý tedy má už 240 bodů. A to je tehdy, pokud oba hráli na karty a na ideální dělení a dolízali celý paklík civilizačních karet a rozebrali všechny (mínus jedna = 13) chatrče.

Dál si rozdělí těch 352 bodů za chatrče = 176 každý. Celkem má každý 416 bodů!

Ve hře lze získat ještě 9 přímých bodů z karet. Dám každému 4 body, ať nežeru! 420 bodů každý!!! Za ideálních podmínek, za totálního vysbírání všech civilizačních karet, při nasbírání 10 políček obilí, 12ti pazourků, 10ti lidiček, při vybrání všech 13ti nejsilnějších chatrčí zahraných převážně z chatrčí s otazníkem, za které platíš jen a výhradně zlatem (resp. od nejdražší suroviny k nejlevnější), při získání ideální poloviny předmětových zelených karet (každý 8 různých). Tak v takovémhle idealizovaném světě, skoro komunistickém, by oba hráči získali 420 bodů.

Stačí jakákoli anomálie z tohoto (neplatím jen zlatem, neplatím plný počet sedmi surovin u karet chatrčí 1-7, nevyberu všechny pazourky, nesesbírám ideální polovinu zelených karet, nenamnožím se na 10, nezaložím 10 políček obilí atd.) letí počet možných získaných bodů RADIKÁLNĚ dolů. A to jsem nezmínil to nejdůležitější, a sice, že mi do hry nevstupuje 14 nejsilnějších chatrčí, ale náhodných 14!!! A to je takový počet bodů dolů, že prostě nevěřím nikomu, kdo tu tvrdí, že ve dvou obletí oba počítadlo třikrát dokola a nebo kdo tvrdí, že hraje jen na chatrče a toho druhého poráží o 120 bodů.

Buď jsou to oba lidé předškolního věku a neumí počítat a místo toho si hrají s plyšovým, medvídkem, nebo prostě nemluví pravdu. Nebo z jedné náhodné hry, kde se klidně mohlo stát, že byli na tom bodově celkem dobře, hned paušalizují a prohlašují, jak je hra nevyvážená a jak je štědrá na body i na suroviny.

Takže kamgenet a Niky prostě nemohou mít takovou zkušenost.

A teď ať hodí kamenem ten, kdo to spočítal jinak!

11.12.2009 10:06:50

Acer1968
Ani už jsem ten tvůj příspěvek nečet, protože fakt nechápu o co ti jde.

11.12.2009 10:48:59

Parxel
To bys možná měl, protože bys pak věděl, o co mu jde ;)

11.12.2009 10:49:42

sydo
Už jsem to asi pochopil. Jde o toho plyšového mevídka? :)

11.12.2009 10:58:46

oprava
medvídka

11.12.2009 10:59:20

Parxel
Zkus to ještě jednou, možná raději dvakrát ;)

11.12.2009 11:21:12

to Acer1968
Když jsem si stěžoval na krátké počítadlo, tak jsem neměl na mysli hru dvou hráčů, protože jsme to ve dvou nehráli (ale předpokládám, že stejný problém bude i tam, a podle toho Tvého výpočtu to taky tak bude). Poslední hru ve třech hráčích jsme všichni proletěli celé počítadlo dvakrát (nebo třikrát?) a dva hráči skončili od sebe vzdáleni o 1 bod a třetí zaostával asi o 30 bodů za nimi. Teda ovšem jen za předpokladu, že počítadlo okroužil stejný počet krát, což opravdu nevím a na což naráží ta moje stížnost. Fakt jsem na konci hry nevěděl, jestli už jsem mám nad 300 bodů, nebo jenom nad 200 a jestli kolegové jsou o kolo za mnou nebo jsou ve stejném kole. Chaos na n-tou. Asi si to příště budu muset někde zapisovat, ale díky tomu asi není ta deskovka v pořádku navržená (teď mám na mysli designové řešení, ne hratelnostní). Ale i přes tuhle připomínku se mi Doba Kamenná líbí :-)

11.12.2009 11:26:56

to Parxel
Nikdo Tě nenutí nic číst, natož pak chápat. Ono mi stačí, že jsi si ze třech her udělal úsudek o DK a už jí hrát nechceš. Taky s Tebou nepolemizuju o tom, že ne vždycky je jasné pořadí, ve kterém odehraješ svoje akce. Mockrát se mi už při téhle hře stalo, že na pořadí záleželo a to velmi a že se muselo přemýšlet, jak a co a kdy zahrát. Přeju hezký den.

11.12.2009 13:08:02

Acer1968
hezký, propracovaný a smysluplný příspěvek. Osobně nechápu, co se na tom někomu nelíbí.

11.12.2009 13:17:00

to Kadaver
Na to znovuobjetí počítadla mají jedni moji známí v krabici s Dobou kamennou takové ty žetony fotbalistů co se rozdávali v Tescu v souvislosti s mistrovstvím. Je to teda úplně mimo téma Doby kamenné, ale je vždycky strašná sranda, když ta jedna moje známá objede počítadlo dokola a začne se radovat, že už má Ujfalušiho. Vždycky kdo dojede na konec počítadla, tak si bere jeden žeton fotbalisty :-)).

11.12.2009 13:17:25

krátké počítadlo
My při prvním objetí podkládáme pod kostičku brusinky (žeton jídla hodnoty 1) a při druhém ho měníme za hřiby (žeton jídla hodnoty 2). Nikomu se pak nic neplete a nikomu to nevadí. :)

11.12.2009 13:46:46

to dilli
Taky jsem navrhoval něco takového, ale s návrhem jsem nepochodil. Ujfaluši je Ujfaluši :-)).

11.12.2009 13:53:55

to Death
Děkuju ti náčelníku, že ses mně zastal... (Jára Cimrman, Dobytí Severního pólu)

11.12.2009 14:37:06

počítání?
Hra mě zaujala tématem, hratelností s dětmi, ale jak tak čtu příspěvky, získávám pocit, že je příliš "počítací". To mě odrazuje (počítání mám v práci fakt dost:-). Z tohoto důvodu jsem po několika hrách zavrhla Vikingy, i když je to určitě skvělá hra. Je bodovací systém DK podobný?

31.3.2010 20:33:39

Vybíráme z Bazaru

Kvedlalové z Kvedlinburku: Kořenářky (CZ)
Kvedlalové z Kvedlinburku: Kořenářky (CZ)
Akt. cena: 10 €
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas