Arkham Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Nexus
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Negativní zkušenosti?

Ahoj. Rád bych se zeptal - Hrál jsem tuto hru zatím třikrát a ani jednou jsme ji nedohráli. Lovecrafta docela můžu a dlouhé a náročné hry - to je přesně můj šálek kávy. Nicméně tato nás neuvěřitelně nudila. Zjistil jsem, že v ní jsou šíleně dlouhé prostoje, že tresty jsou ve hře udělány v podstatě jen stylem "stojíš na jedno kolo" což se může při smolném hodu protáhnout i na dvě nebo tři, což je čtvrt hodiny nebo dvacet minut civění na ostatní (to vůbec nechápu jak může nějaké hře takovýto mechanismus projít)
Jinak jsem zažil dvě varianty hry - první, kde se ukázal jeden dominantnější hráč, který hru koordinoval a já dělal co mi řekl, protože jsem se teprve rozkoukával. Tato hra byla doslova utrpením, protože když jsem "jedno kolo nestál" tak jsem prostě jen udělal tah co mi kdo řekl a kolo šlo dál. Druhá varianta ve zbylých dvou hrách byla ta, že si každý jel na svůj píseček, každý si v podstatě nezávisle dělal co bylo potřeba (Sbíral věci, zabíjel monstra, zavíral brány) až nás to omrzelo. Cítit byl silný stereotyp a po dvou hodinách už to opravdu nudilo. Má otázka je tedy taková - jsem jediný, komu přijde hra daleko horší než se o ní říká? Jaký máte na ni názor, jak byste se mnou polemizovali a pokud to cítíte stejně, proč je podle vás tak oblíbená?
Negativa za mě: Neuvěřitelné prostoje, časem stereotyp (nic se nemění), sklon k extrémům (bud to vede jeden hráč nebo to ani moc neni kooperativka), poměrně velký díl náhody ("jejda jednička, další kolo stojím - no nic, jdu na kafe).

Jen dodávám že jsem ji hrál pokaždé s jinou partou - poprvé s takovou, která hru aktivně hraje a mají ji rádi (přesto byli po třech hodinách zpruzení a končili se slovy: Je to fakt super hra, ale dneska to prostě nejde...). Podruhé taky s partou co už ji předtim hráli a potřetí s nováčky.
19.1.2011 08:19:33

to Vojtech Musil
ad galactica - máš na to proste iný názor. ja som sa stále bavil a nepripadali mi tieto rozhodnutia nudné. v tomto sa nezhodneme.

k tomu rumoru - chytili sme ho na začiatku hry, hrali sme traja (v oboch tých hrách). nemali sme žiadne zbrane. samozrejme, že sme nešli hneď na všetky príšery, ale niekedy nevyšli kocky ani pri slabšej príšerke, prípadne sme strácali rozum a museli sa ísť liečiť a brány sa otvárali a ten rumor nemôže ostať v hre večne, však? zároveň prichádzali príšerky aj z iných smerov...jednoducho vystarané...v tej druhej hre prišiel rumor zhruba po polovici hry a tam bol zase ten prípad, že hoci sme mali jedného búchača, mal kopec vecí a zbraní a šiel do toho, nevyšlo pár hodov a stále trebalo riešiť aj iné príšerky a brány a po polke hry boli naše postavy aj dosť pošramotené, hlavne sme už pomaly šaleli :-D takže nás ten rumor potopil zese, hoci sme sa snažili akokoľvek. a príšera s troma životmi je podľa mňa celkom silná, ak nemáš nič a hádžeš nejakými 6-timi kockami. jednoducho...muka. každopádne vravím, že hra je OK, len mi vadí, že môžeš sa snažiť ako chceš a samotná hra mi vie pokaziť zážitok (teda nie každému...evidentne som v menšine :-D ). pri iných hrách sa mi to zatiaľ nestalo. aj keď duna je niekedy tiež dosť krutá :-D kašli btw. na to. máme iný pohľad na vec asi. ja ale uznávam to, že som hral málo partií a časom sa môj postoj môže zmeniť :-)

24.1.2011 14:48:21

Vojtech Musil
No u mě v nebezpečnosti bezkonkurenčně vede černý muž, tomu se vyhýbám velkým obloukem.

24.1.2011 17:08:32

Jouda
Toho se bat nemusis, ten ti nic neudela, ale dej si pozor, jestli s nim uzavres v Dunwichi dohodu, to by se ti mohlo vymstit ;-) Jestli myslime toho koho myslime. Ono v te hre jsou dve postavy a jedna je The Black Man a pak je tusim The Man in Black. Jedno je stvura a druhe je "NPC" ve hre.

24.1.2011 17:35:36

to Vojtech Musil
Ten v Dunwichi je dobrý, s tím už jsme párkrát smlouvali a nedopadlo to dobře :-)

24.1.2011 18:18:13

Vojtech Musil
Já myslel tu stvůru (černý muž v českém vydání této hry), pro mě je jeho schopnost dost fatální :)

24.1.2011 18:54:34

to Kadaver
Ja si rikal, co tam muze byt tak hrozneho, ze si ma clovek pamatovat, ze s cernym muzem uzavrel pakt. A kdyz jsme jednou hrali, tak jsme narazili na ten mytus, co vse razem vysvetlit :-D Ale je to desne super a tyhle drobne vychytavky se mi na AH libi :-)

to Jouda: Tak to ja bych se spis bal trojiteho letajiciho penisu. :-) Ten chlapek tusim neni nijak extra zabijak a v rozsirenich prijdou lepsi mazlicci ;-)

24.1.2011 19:02:48

Prave som
dokoncil svoju prvu hru za 2 hracov. Uspesne! Avsak karty boli zamiesane trosku zle, takze sa mi veelmi casto otvarali brany na uz otvorenych alebo sealnutych. Obaja vysetrovatelia dostali tommy gun. :-D

Negativna skusenost? Asi len ohromny pocet pravidiel a pociatocne neorientacia sa v nich. ;-)
Inak Wau hra :-)

Edit: Somarina, asi by som nevyhral, nevedel som o combat modifier prastareho.. heh :-)

25.1.2011 03:11:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Vojtech Musil
Jo je to nějaký chlapík z kopce nebo tak něco ... taky jsem uzavřel pakt a ono jak ho potkáš někde jinde a máš s ním pakt , tak tě sežere :)

25.1.2011 08:30:03

ďalší zárub
včera zahraná ďalšia hra a bohužiaľ opäť veľmi negatívne pocity. na to, ako som sa na ňu včera tešil, to dopadlo dosť naprd. opäť tam boli dobrí hráči, ktorí nemajú problém hrať role play a aj sme to hrali ako role play, ale tá hra je jednoducho mimo. do ničoho nás nepustila vďaka tomu, že je (samozrejme iba v mojich očiach) blbo urobená. konkrétne moja postava šla hneď druhé kolo do brány - OK, to som chcel, pekne som danú bránu zatvoril a chystal sa riešiť veci ďalej, ale otvorila sa podo mnou ďalšia brána a vcucla ma do iných svetov. keď som konečne vyšiel a aj tú zatvoril, zopakovalo sa to isté. to už som bol celkom vycucaný a tak som sa samozrejme zbláznil. spolu so mnou sa zbláznil aj druhý hráč, ktorý mal elder sign (či ako sa to píše) a šiel do iných svetov aby sme mali aspoň jednu bránu už zapečatenú ale potiahol si kartu, ktorú potom označil, že to bol prostredník do tváre :-D jednoducho nemal dosť luck-u či akého atribútu a tým pádom sa zbláznil. wtf? táto hra je zbytočne zložitá, dlhá, o náhode tak zlej, že vie úplne pokaziť zážitok z hry a neviem čo zlé by som na ňu ešte napísal :-D aj keď budem ukameňovaný touto komunitou, ktorá túto hru zbožňuje, musel som opäť vyjadriť názor na toto dielko, ktorý so mnou našťastie zdieľajú aj iný ľudia, lebo inak by som si ozaj myslel, že som divný :-D ja to vidím takto:
1. buď to hráme zle - čo by možno bola pravda, keby nás tá hra aspoň do niečoho pustila
2. alebo tá hra má jasné nedostatky - to si myslím(e) ja :-)
EDIT: ešte je možnoť 3. tá hra je skvelá, len ja som lietadlo :-P

opäť pripomínam, že ide o môj názor a milovníkom tejto hry ich názor neberiem :-)

3.6.2011 08:44:58 | Upraveno autorem (porovnej)

monkeyml
No my máme trochu jinou zkušenost. Také nejsem nějaký zkušený hráč Arkhamu, ale přece jen se nám daří v naší skupině semtam hru porazit. Myslím si, že základem je rychle zapečetit (nejen zavřít) jednu či dvě brány. Výrazně to zlehčí hru. Navíc se ti nestane, že by se na místě, kde si právě zapečetil bránu, objevila brána nová. V naší skupině se snažíme vyhrávat na zapečetění 6 bran a docela to vychází... Pravdou je, že pokud vám chodí zlé mythos karty a třeba i setkání v jiných světech, tak to je více než těžké, ale i tak se to dá (nebo se alespoň těsně prohraje)...
Každopádně to zkus ještě párkrát zahrát. Jednou se ta smůla zlomí a pak si hru možná i oblíbíš...

3.6.2011 10:46:35

to Mstrauss
veď to, že sme sa snažili ísť pečatiť tie brány, ale proste to vyšlo tak ako to vyšlo...ale každopádne si to ešte niekedy zahrám :-) len to zase chvíľku potrvá kým dostanem opäť chuť :-P

3.6.2011 13:56:08

to monkeyml
Kolik lidí, tolik chutí, je úplně přirozené, že se Ti nemusí hra líbit, i když je ostatními vychvalována do nebes (já jsem jedním z těch vychvalovačů). Pokud se Ti ale nelíbí Arkham tím, že Tě nutí něco dělat, tak určitě nehrej hry typu Pandemic, Defenders of the Realm nebo třeba Ghost Stories, protože ty jsou hodně o tom, že prostě musíš něco udělat a není jiná možnost. Hra samotná Tě k tomu sice nedonutí, ale donutí Tě k tomu rozum a ostatní hráči. "Ty teď musíš udělat tohle, já pak udělám tohle a pak Tonda půjde tady a musí udělat tohle, jinak to prohrajem." To je standardní situace u těchto (a mnohých dalších) kooperativních her. I když je pravda, že Arkham bych do této skupiny zrovna nezařadil. Ale popravdě to, že by mě třikrát za sebou vcucla brána na stejném místě, se mi opravdu ještě nestalo. Držíš rekord :-)

3.6.2011 16:08:59

to monkeyml
Nejak moc nechapu proc jsi lezl do brany, kdyz jsi ji nakonec nezapecetil? To prece nemelo moc smysl nebo jsi ve vnejsich svetech ztratil stopy?

Arkham me prijde, ze je hodne o zkusenostech. Nase prvni 2 hry take nebyly nejake super extra (ikdyz dobre), ale ta treti musim rici byla vyborna. Najednou uz jsme trochu vedeli co a jak. Hra si pro nas neustale pripravovala dalsi a dalsi prekvapeni a my meli neustale plno prace a po celou dobu se bavili. A to nam v prubehu zemreli 2 detektivove!

3.6.2011 17:27:25

odpovede :-)
to Kavader - tak napríklad pandemic hrám veľmi rád :-D ale je pravdou, že čo človek, to iný vkus :-)
to VasekVydra - skúsenosti beriem. ok. ja mám za sebou cca 10 hier. len dve z nich boli že wau a jedna bola OK. ostatné des. pričom nejde o to, či vyhrám alebo prehrám. v AH mi ide hlavne o zážitok z hry a ten mi tam proste kazí samotná hra. ale pravdu máš, že nemusel som do tej brány ísť, keď som nemal na to ju zapečatiť. ale plán bol taký, že sa nám začínali hromadiť príšery a tam už boli dve silné, tak že ich vykilujem, zavriem bránu a potom môžem ísť ďalej riešiť veci. kto mal vedieť že ma tá istá brána vcucne ešte dva krát (teda dohromady 3-krát).

3.6.2011 18:20:32

Arkham a ja:-)
ja se musim priznat, ze jsem se herne zase posunul kapku jinam a vyjimaje spickoveho Railroad Tycoonu uz me bavi hrat jen hry, kde se valci, ci buduje + valci. Arkham byl po Nexus Ops druhou hrou, ktera mi otevrela obzor od Eura smer k AT. Hral jsem ji parkrat a prislo mi to ok. Co nechapu je, jak nekdo muze zboznovat Pandemic a nemit rad AH. Ja to mam presne naopak, Pandemic nesnasim, totalne nudna repetetivni sucharina. Naopak AH se mi libi(l). + Lovercraft, + atmosfera, + zpracovani hernich komponent. Ted k tomu posunu. Uplynuly rok a ja jsem zjistil, ze se mi uz do kooperativek vubec nechce a vlastne nikdy nebyly mym salkem caje:-) Pandemic jsem nesnasel, AH me zaujal tou atmosferou, ale co si budeme nalhavat, porad je to kooperativka v ktere se hraje proti jakesi deskove forme AI ztelesnene balickem namichanych karet udalosti a odbourejme mesto, misto lokalit udelejme mesta jak v pandemicu, misto potvor udelejme kosticky a misto bran epicentra chorob a mame Pandemic jak vysity. Takze ja bych AH jasne zaradil ke kooperativkam, kde patri i Pandemic. Jde proste o to se se spoluhraci rozletnout po mape tak, aby mohli eliminovat epicentra, z ktrerych se roji nebezpeci a zahlcuje herni mapu a cim vice ho tam je, tim vice je hracum znemoznovan postup. Skoda, ze me tento koncept omrzel (otazkou je, zda me kdy vlastne bavil, protoze v tom Arkhamu me bavilo nejvice potulovat se tim Lovercraftovym svetem a pobijet ty zrudy. Arkham je moc pekne zpracovany a Lovercrafta muzu. Preci jen ale radsi souperim proti lidskemu hraci a ne proti nejake AI, kterou v deskovce reprezentuji karty udalosti. To uz radeji volim tu pocitacovou AI, ktera preci jen skyta vice moznosti a pocitu, ze ty udalosti neprichazeji zacyklene najisto, dle toho jak je namichan balik nemennych karet, dokud do toho nekdo nestrci rozsireni a neprodlouzi tomu o par tydnu zivotnost. Objektivne jeste dodam, ze u AH hodne zalezi na herni skupine, ktera umi bud cele hre 50% pridat a nebo 50% ubrat. Hral jsem jen s manzelkou a nejssem nejaky rozeny vypravec tvorici pribeh dramaticnosti a intonaci hlasu, manzelka uz vubec ne, takze to stejne dopadlo tak, ze jsem prelozil kartu pro sebe, manzelce jsem rekl co se ma udelat a vysledek byl pak rozpacity.

3.6.2011 19:09:03

to monkeyml
Nechtel jsem reagovat, ale to proste nejde. Je to o zkusenostech a chybama se clovek uci. Ocividne jsi vlezl do brany, ktera je velmi aktivni (nejaky woods, black cave nebo neco podobneho a jestli ne, tak jsi totalni pechfogl) a jelikoz jsi ji nezapecetil, tak te pokazde po zavreni vcucla. Nikdo netvrdil, ze branu musis i napodruhe zavirat (mimochodem to neni uplne vyhodne branu jen zavrit), takze te podruhe vcucnout nemusela. Krom toho do brany mel jit nekdo, kdo mel 5 stop. Proc jsi tam sel prave ty a radsi si nesbiral stopy? Jake si to udelas, takove to mas a nemuzes to hazet na hru, ktera je zalozena na nahodnem faktoru. Musis to brat tak, ze tvym cilem ve hre je co nejvice tento nahodny faktor eliminovat a ne jen tak si rict jdu do brany, bez stop, bez predmetu a zbrani abych ji zavrel a tim odstranil dve silna monstra z planu.

3.6.2011 23:52:08

Vojtech Musil
mozna mas v necem pravdu, ale zase nemuzes vedet jak to presne hrali a co by meli udelat, pokud jsi nevidel jak to hrali nebo tu nepastnul obrazek te rozehrane partie. Urcite jsi to tak nemyslel, ale ono se necte moc prijemne, kdyz nekomu pises - vubec jste to nepochopili, neumite to hrat, protoze jste meli udelat tohle, tohle a tamto a urcite by to vyslo, stejne jako se cte neprijemne, kdyz nekdo pise - hele, ja bych udelal tohle a ty bys 100% zareagoval takto, takze bys prohral;-)

EDIT: podle me ma proste monkeyml trochu problem prijmout ty kooperacni pravidla, s kteryma jsem zacal mit postupem casu problem i ja a tak mu docela rozumim, co tim mysli, kdyz pominu nesrovnalost s tim, ze se mu libi Pandemic, ktery probiha v podstate stejne, akorat bez atmosfery, pribehu a proste celkove ciste abstraktne.

4.6.2011 10:06:01 | Upraveno autorem (porovnej)

arkham
dlouho jsem téhle hře odolával kvuli rozporuplným nazorům hráčů co ji hráli. Nakonec jsem neodolal to aspoň vyzkoušet a na vánoce 2015 jsme si to se ženou koupili i s dunwichem.
Jsem velmi nadšem z množství herního materiálu, grafika nádherná, atmosféra je dobrá a je to přesně jak psali níže "jaké si to uděláš takové to máš" , náhoda ve hře je přesně jako v životě " jednou jsi nahoře jedno dole" což k tomuto stylu hry patří. Líbí se mi že v každé lokalitě města tě potká něco jiného, musíš cestovat po městě abys sbíral stopy, zavíral brány, bojoval s monstry a čistil tak cestu "slabším" vyšetřovatelům.

Když srovnám Arkham a Zaklínače ( velmi arkham kopiruje, ale nesahá mu ani po kotníky) tak arkham má u mě 10 bodů ( neznám dílo H.P. Lovecrafta ) a zaklínač max. 1 bod a to jsem velký fanoušek knižní předlohy.

Epická silvestrovská partička v 5ti hráčích trvala cca 5,5h, vyhrali jsme na 6 magických symbolu na lokacích. Prastary byl Azatoth. Vsichni jsme se u toho bavili a malem prosvihli pulnocni pripitek

29.12.2015 11:30:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

7 Divů světa: Duel + 2 rozsireni
7 Divů světa: Duel + 2 rozsireni
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas