Android - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Minireport

Po delší době jsme Androida zahráli a bavil. Jen víc cyberpunkových deskovek!
Hra byla opět nesmírně zajímavá a finální odhalování a bodování velmi překvapivé. Já sám jsem se těsně před koncem hry pasoval tak na předposlední místo, jaké bylo moje překvapení, když jsem vyhrál a to ještě s výrazným náskokem.
Dále se mi na hře líbí i to, že je to pokaždé velká výzva, člověk může Androida hodně "pilovat". V této hře už daleko častěji docházelo k využívání akcí jednotlivých lokací, které jsme v prvních hrách naprosto ignorovali.
Co mi vadilo i po delší době byly dlouhé prostoje a to už jsme všichni někdy předtím tuhle hru hráli. K šílenství mě pak dováděly vlastnosti karet, které prostoje ještě prodlužovaly. Např. karty, které umožňují prohlédnout karty na ruce všech hráčů, což při hře 5 hráčů znamená, že ten kdo takovou kartu zahraje prohlíží efekty až 24 karet, peklo, autora za toto zešvihat šlauchem...
12.3.2010 11:17:18

Report
Díky za popsání hry...mám ji doma už od listopadu a pořád zabalenou.. Váhám zda ji rozdělat a zahrát nebo ji prodat. Kupoval jsem si ji kvůli sbírce.. :)
Já osobně jsem strašně moc zvědav jaké to bude.. líbí se mi, že hráči mají svůj příběh.. :) No uvidíme..

12.3.2010 11:31:21

rbx

SSZGSA
TAK TO JSME NA TOM UPLNE STEJNE :-) Jen s tim rozdilem, ze ja na ni jen mlsne koukam v regalu :-))

12.3.2010 11:50:30

To rbx
Tak já jsem ji koupil v Essenu za 30e... což je za hubičku. Jen se pořád váhám.. pro mě je trochu i problém angličtina.. To je taková barierá, kterou umím překonat ale mám teď jiné hry které vedou! :D

12.3.2010 11:55:52

Android
Pánové, pánové... Rozbalte a určitě nebudete litovat, je to velmi pěkná a atmosférou nasáklá hra, ale moc ji nedoporučuji hrát v pěti hráčích, protože se dokáže pěkně protáhnout a jsou při ní celkem velké downtimy, obzvláště pokud ji nehrajete moc často a pokaždé se ji učíte znova.
Pokud vám ale nebudou vyhovovat některé mechanismy hry, tak na BGG se objevily moc hezké fanouškovské úpravy, které snižují downtime a zavádějí do hry nějaké další změny. S některými ne úplně souhlasím, ale některé vypadají opravdu hratelně. Naštěstí si můžete zvolit jen některé z nich, které vám prostě budou vyhovovat. (Director's Cut najdete zde http://boardgamegeek.com/filepage/53229/android-the-directors-cut-v3-0 )

12.3.2010 12:22:29

rbx

Kadaver
Nech toho!! :-)

12.3.2010 13:20:32

Kadaver
Jen do něj, ať to otevře :)

12.3.2010 13:27:02

to rbx & Sydo
Ještě byste pak Beholderovi poslali rozbalenou krabici, jak si to ve středu s náma v Korunce zahraje, a to přece nemůžu mít na svědomí ;-)

12.3.2010 13:50:09

Děkuji ...
Tak vám všem moc děkuji! Rozbaleno! :D Fotky dám dnes večer... je toho teda hodně.. :)

12.3.2010 14:05:57

Obrázky
Tak jsem je nahrál a přiznám se, že asi u 2-3 jsem je nahrál protože jsem neodolal. Grafika hry je parádní.. :) Tři zákony, další arch hráče Caprica a pak hlavně příběhy postav. Celá hra mě graficky opravdu nadchla a moc se těším až si ji zahraji..

13.3.2010 03:24:03

Dotaz na jaB
Mohu se zeptat, proč jsi hře dal 1 hvězdu? Nevadí mi to a ani nechci aby jsi to měnil ale zajímalo by mě proč. Jestli průtahy mezi hráči o kterých jsem tu četl nebo zda se ti to zdá moc rychle ohratelné atd... :D Rozhodně napiš.:)

13.3.2010 03:26:47

to SSZGSA
Tahle hra rozhodně nesedne hodně hráčům a tak málo nízkých hodnocení tady je způsobených jen tím, že u nás není ta hra tak rozšíření. Eurohráči na ni budou plít už zdálky a po jedné hře ji absolutně zavrhnou, protože je celkem dost nepředvídatelná a jsou tam karty, které Ti můžou dobře zavařit, když si nedáš pozor (tohle udělal např. i Scott Nicholson, který Androida přímo nenávidí po jedné hře právě kvůli tomuhle). Je tam navíc ten skrytý efekt, o kterém už mluvil Eyron, že si před koncem hry myslel, že to určitě nevyhraje a po odkrytí evidence zjistil, že vyhrál, protože mu ostatní hráči pomohli. Je to hodně o blafování, ať vám ostatní hráči nenasypou evidence na vašeho podezřelého, protože na něho prostě vyloženě hrajete a je to o tom dávat si pozor na to, kam chodíte a trochu se řídit upozorněním na slabé stránky svého vyšetřovatele. A nebo na tohle všechno můžete rovnou zapomenout a užívat si hru kvůli hře a ne kvůli výhře, protože ty příběhy, které vypráví, jsou absolutně vychytané (už jen když si přečtete pár session reportů na Geeku, které jsou pojaté prostě jako detektivní příběh).
Ta hra má navíc tři úrovně, na kterých se hraje a získávají se z nich body (vyšetřování vraždy, konsiprace, osobní příběhy), takže to není pro zelenáče, protože se v tom úplně ztratí. Navíc je tam pár nelogičností, když se na to díváte ze špatného pohledu. Hodně lidem se nelíbí to, že už vlastně od začátku máte svůj tip na vraha a snažíte se ho celou hru usvědčit, čímž pádem to vypadá, jako byste na něho házeli vinu a přiohýbali důkazy, aby to byl právě on. Dá se to ale vysvětlit i mnoha jinými způsoby, od toho, že už ten příběh byl napsán a vy jej jenom pomalinku odkrýváte, nebo tím, že hrajete jakéhosi režiséra, který prostě ten příběh utváří. A nebo se prostě chcete pomstít synovi ředitelky Haasové, tak to prostě na něj hážete - je to drsný svět plný zrady, žádná krásná utopie, detektivové taky nejsou žádní andílci a přesně tak to má být. Proboha, lidi, dyť je to cyberpunk! Prostě každý si to vysvětlí po svém dle své fantasie, akorát někteří prostě fantasii nezapojí a pak se jim hra nelíbí.
Takže verdikt: Hra není v žádném případě dokonalá a je to ten typ hry, který buď budete milovat nebo nenávidět. A já můžu hrdě říct, že jsem v té první skupině.
A ohratelnost? Podle mě nehrozí, je to vysoce variabilní, protože každý vyšetřovatel se hraje jinak, je tam několik vražd, které mají vždycky nějaký speciální efekt na hru a ještě navíc ke každé vraždě jsou 3 specifické události. Pak je tam hromada obecných událostí, takže další variabilita a navíc každý vyšetřovatel má 3 osobní příběhy, ze kterých se hrajou v každé hře jen dva (kromě Raymonda, ten to má kapku jinak). A ještě jsou tady bílé a černé karty, které taky v průběhu hry neprojedete všechny. Ohrání bych se opravdu tak rychle neobával.

13.3.2010 10:02:39

rbx

Kadaver
Tys tomu dal :-) no, naštěstí jsem teď na dovolene a až se vrátím, bude tam na mě čekat hra, kterou tu zatím nikdo nezna. Takže se těším, až se pochlubim :-) Ale Android se díky tomuto reportu zařadil z wishlistu na must-have a počkám, až budu mít spatnou náladu, abych si ji Androidem spravil :-)

13.3.2010 20:36:37

to rbx
Ve středu budem hrát v Korunce, tak se tu pak pokusím nahodit nějaký reportík ze hry. Určitě to bude příběh hodný zapsání :-)

13.3.2010 21:23:52

To Kadaver
Tak smekám klobouk a moc děkuji za opravdu zajímavé info. :D Musíme si to s klukama zahrát.. Dneska jsme o tom s klukama mluvili, takže to už je jen otázkou času...
Já jsem hlavně zvědav jak dopadne můj detektiv.. určitě špatně..:D
btw: To rbx: Musíš už to rozdělat.. je to parádní.. velkolepé a herní plán mazec.. :D

13.3.2010 23:12:46

seznámení s hrou
Dneska mě Kadaver v Korunce zasvětil do tohoto ameritrash kousku a musím říct, že to je hodně zajimavá hra. Celou dobu jsem si v duchu říkal, že to snad ani není možné, že hraju něco takového, jak to proboha mohl někdo vymyslet. Extrémně atmosférická hra, etrémní zářezy od protihráčů. Spousta lokací na velké mapě, které lze navštívit...prostě ryzí amér. Až mě překvapilo, že se hraje na body :). Těžko se mi to popisuje, protože jsem se setkal opět s něčím novým. O čem hra je si lze přečíst od Kadavera níže, já jsem jen schopen napsat, že se mi to moc líbilo a jedinné co mě mrzelo, bylo to, že moje angličtina není na takové úrovní abych si bez problému mohl číst flavor texty v průběhu hry, tak jako by byly v češtině. Takže angličtiny a celkově textu je velmi hodně (hlavně flavor text, který je opravdu atmosferický) a nebyl jsem schopný jej v průběhu hry pobrat. Vyjít tohleto v češtině, tak je to pecka :)

31.3.2010 21:40:44

rbx

Beholder
achich ouvej, tohle mi nedelej. Ty nevis, ze se na tu hru klepu jak drahej ratlik? Porad cekam, az bude nejake herni sucho, abych si ji poridil. Jenze ted jsem si v nemocnici precetl pravidla k Paths of Glory a castecne vyzkousel i hru samotnou, takze Android musi pockat.

1.4.2010 11:12:13

rbx
však počkej až tu napíše Kadaver report, něco mi říká, že se určitě něco chystá :))

1.4.2010 11:23:04

to Beholder
Ale no tak, takhle zkazit překvápko :-)
Akorát mi to bude chvilku trvat, ale pracuje se na tom ;-)

1.4.2010 11:29:34

tak si dneska celé dopoledne říkám...
kdyby někdo přeložil všechny kartičky včetně flavor textu do grafiky, tak to letím koupit :). Když se může x "bláznů" pustit do překladu něčeho tak šíleného jako jsou tales of arabian nights, proč by nemohl jeden schopný angličtinář, fanda (třeba například Kadaver :) )ve spolupráci s někým kdo by to hodil pak do grafiky (nebo ideálně jedna osoba, která by zvládla překlad i transformaci do grafiky) přeložit pouhých (ve srovnání s TOAN) 300+ karet do Androida :).

Očekávám teď commenty typu: "A co kdybys to přeložil ty" :)))...

1.4.2010 11:33:42

Kadaver
já to čmuchal, že se něco chystá :), to bys nebyl ty :)...

1.4.2010 11:34:48

to Beholder
To si prostě nemůžu odpustit...
A co kdybys to přeložil Ty? ;-)
A můžu Tě uklidnit, těch karet je tam jenom 330 + 5 hracích "karet" detektivů + 5 strategických helpů detektivů + 6 vražd + 6 podezřelých. To máš za jedno odpoledne sfouknuté :-)

1.4.2010 12:02:25

Kadaver
já bych to raději přenechal nějakému odborníkovi :)

1.4.2010 12:07:38

to Beholder
Přidávám se ke Kadaverovi, bylo by fajn, kdybys to přeložil :-) Taky bych si dal říct českou verzi. O týhle hře uvažuju už dlouho a docela mě láká ...

1.4.2010 12:38:59

...
sakra, že jsem vůbec něco říkal :). Ale stejně, já bych to asi neměl s kým hrát. Ve dvou se to dá?

1.4.2010 13:46:36

to Beholder
Oficiální pravidla udávají 3-5 hráčů, ale my jsme to hráli i ve dvou bez problémů (byla to první zkušební hra). Ve dvou se to ale bude muset hrát trochu jinak než třeba ve čtyřech, budou důležitější úplně jiné věci. Pravidla tomu však nijak nebrání a domnívám se, že i Kevin Wilson říkal, že se klidně ve dvou hrát může. Neměli to ale tak dobře oplaytestované, aby to mohli s čistým svědomím napsat i na krabici.

1.4.2010 13:53:08

Vybíráme z Bazaru

Chartered: The Golden Age (kickstarter edition)
Chartered: The Golden Age (kickstarter edition)
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas