Grafický software pro lokalizaci

Právě mi došla studentská Adobe licence grafických programů. Objednával jsem to na dceru, která studuje na gymnáziu. Posílám to jen jako informaci, kdyby chtěl někdo mít legální software od Adobe, tak jde o základní balíček programů:

Creative Suite CS5 Adobe Design Standard Windows CZE Ed Student

Obsahuje:
Adobe Photoshop CS5
Adobe Illustrator CS5
Adobe InDesign CS5
Adobe Acrobat 9 Pro

Studentsko učitelská licence licence přijde na něco kolem 7000,- kč, což proti plné licenci skoro za 40 000,- je velice dobrá cena.

Lze to nainstalovat na 2 domácí počítače, kdy v podmínkách licence je uvedeno, že by se na nich na tom softwaru nemělo pracovat současně (je to myšleno domácí počítač a notebook). Podmínka dále je, že výsledky nebudou využívány komerčně.

Podmínky Studentsko učitelské licence:
Tento SW produkt je určen pro studenty univerzit a vyšších škol – studenty, kteří jsou zapsáni do institutu vyššího vzdělávání, který je definován jako akreditovaná veřejná nebo soukromá univerzita či vyšší škola (včetně vyšší střední školy, pomaturitního studia a vyšších odborných škol), které udělují tituly vyžadující ne méně než dva roky řádného denního studia. Pro studenty a žáky základních a středních škol – studenty zapsané do akreditované veřejné či soukromé základní nebo střední školy, která zajišťuje řádnou denní výuku. Pro profesorský sbor a personál – učitelé a personál zaměstnaný akreditovanou základní nebo střední školou či veřejnou nebo soukromou univerzitou či vyšší školou. Po zakoupení tohoto produktu získáte seriové číslo podle postupu uvedeného na tiskopisu dodaném se softwarem.

Tak to já jen pro ty co by chtěli mít legální trošku lepší software na lokalizaci herních komponent :D. Jinak jde takto objednat i Creative Suite Premium, který kromě Extended verze Photoshopu (3D objekty) obsahuje ještě
Adobe Flash® Catalyst™ CS5
Adobe Flash Professional CS5
Adobe Dreamweaver® CS5
Adobe Fireworks® CS5
ale to už stojí přes 10 000,- a pro lokalizaci je to asi zbytečné :).
3.6.2011 07:57:57

to Morthe
No tak přesně tenhle postup krok po kroku používám. To pro mě není novinka. Problém je, že v ilustratoru otevřu vždy jen jednu stranu. Nejde to udělat pro celý dokument. Takže pokud potřebuju změnit jeden font v celém dokumentu o délce 40 stran, tak tenhle postup musím zopakovat 40x. A to je to co mne strašně štve.

5.10.2011 11:19:43

THX Morthe
Děkuji moc morthe (tedy doufám že ne předběžně :-P) Jestli tohle bude fungovat ověřím až doma a pokud to půjde, tak to bude paráda.

EDIT: nějak jsme se k Křenem sešli a já o tomhle postupu nevěděl. No, pokud to nejde pro celý dokumenta tak nevadí, lepší než když jsem to nyní dělal řádek pro řádku :-)

5.10.2011 11:21:33 | Upraveno autorem (porovnej)

načtení pdf
tak v tom případě je přesně pro vás, pánové, skript openMultiPagePDF nebo jak se to jmenuje, který naslintá do AI celý PDF, ne jen po jendý straně ;)

EDIT: konkrétně ke stažení zde: http://rwillustrator.blogspot.com/2011/03/convert-pdf-pages-to-illustrator.html (a kruci, je to jen pro MAC, takže hledání pokračuje)

5.10.2011 11:25:05 | Upraveno autorem (porovnej)

to cholerus
No to teda potěš koště jesti jsi to dělal řádek po řádku. Ten postup co uvádí Morthe úplně v pohodě funguje. Jenom je třeba nezapomenout na důležitou poznámku, která je uvedena u bodu 5. v závorce " (make sure the bottom list is set to "system")". Ten dialog má dva chlívečky pro fonty. Ten horní chlíveček je pro hledané fonty na čtené z pdf, které chceš zaměnit a ten spodní chlíveček je pro list tvých fontů na compu (buď ze systému, nebo z adresáře, kde máš nějaký speciální font uložený - já mám fonty pro lokalizace ve zvlášť adresáři). No a ten dolní chlíveček je při prvním otevření implicitně nastavený stejně jako horní chlíveček, takže je třeba se přepnout do adresáře s příslušnými fonty, kterými chceš pdf fonty nahradit.

5.10.2011 11:42:06

to Morthe
To tedy ale vůbec netuším jak to funguje, protože jsem žil doposavad v domění, že Ilustrator nepodporuje na rozdíl od Corelu multipage ??? To by mne zajímalo jakým způsobem se mi v ilustratoru těch 40 stran otevře ???

No ale jestli jsem to správně na té stránce pochopil, tak je to skript jen pro Mac, což je pro mé PC asi problém :).

5.10.2011 11:47:38

kren
Od CS5 AI pracuje s artboardy, což jsou vlastně "stránky". Omezení počtu artboardů je tuším 100, ale to nás v zásadě trápit nemusí.
Takže ten skript prostě vytvoří pro každou stránku vlastní artboard. Akorát jak jsi správně podotknul, je ten skript napsanej bohužel pouze pro jabko, takže v zásedě nezbude nic jinýho, než to postupně pootvírat a pak to zeditovat naráz. Ale stejně je to opruz, taky to mohli napsat v javascriptu...

5.10.2011 11:59:03

to Morthe
Je vidět, že jsem samouk. Mám CS5, ale o artboardech jsem slyšel až poprvé od tebe. Pokud to půjde pozotvírat všechno ručně, tak mě to zas až tak netrápí. Nějak si ale nemůžu uvědomit, že by tam byla při otvírání toho PDF nějaká taková volba. Vždycky se mi otevře dialog s možností výběru jedné stránky a tím to hasne. Když dám znovu open, tak se mi ta předešlá myslím ztratí a otevře se nová. No hned jak přijdu domů, tak to musím vyzkoušet. Pokud by ten postup náhrady fontů fungoval na všechny ty artboardy zaráz, tak to by vše řešilo.

5.10.2011 12:14:10

rbx

Morthe
delal jsem v Illustratoru tristrankovy letak s fotkami v tiskove kvalite a nemam uplne nejpomalejsi pocitac a presto to bylo silene. Nedokazu si predstavit, ze tam budu delat 40 strankova pravidla. Myslim pres artboardy. Na to proste Illustrator neni staveny. Je to proste porad jen graficky editor, ne sazeci program. Chtelo by to neco podobneho do InDesignu.

5.10.2011 12:52:20 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
Oni to mají syčáci v Adobe dobře vymyšlený, protože aby člověk mohl rozumě něco udělat, potřebuje celou čtyřku AI, PS, ID, Acrobat, samostatně jim dycky nějká fičurina chybí: ID nedokáže natáhnout PDF (nepočítám-li plugin od Recosoftu PDF2ID, který to umí, ale nepatří k nejlevnějším), AI není vhodný na sazbu (i když se to přivřenými kukadly dá), PDF co vypadnou z AI, PS, ID je takřka nutnost prohnat přes optimalizaci v Acrobatu, jinak jsou neskutečně nabubřelý atp.

Jinak běžně to dělám tak, že v AI (natáhnu pdf, rozthám na grafický objekty na samostatné artworky, chci-li s tím pak manipulovat v ID) a PS si připravím podklady a ty pak nalinkuju do ID a sazbu jako takovou dělám až tam.

5.10.2011 13:05:35

kren
Ono to nativně nepůjde, ale s dopomocí jo... Vytvoříš nový dokument s 40 artboardy o velikosti A4. Pak otevřeš pdf strana 1, ctrl+A, ctrl+c, paste in place (já si to namapoval na ctrl+shift+v, nevím jakej default) do prvního artboardu, pak open 2. strana a nakopírovat do druhýho artboardu... a až do zblbnutí ke čtyřicítce.

5.10.2011 13:27:43 | Upraveno autorem (porovnej)

to Morthe
Taky to tak dělám :). Photoshop většinou používám jen na retuše obrázků na karty. Jinak většinou v AI z PDF odseparuju většinu textu a pak ty stránky používám jako podklad pro sazbu v ID. Někdy ty obrázky musím nakopírovat přímo do ID, když s nima potřebuju hýbat, protože text mám jinak jak v originále.

5.10.2011 13:34:44

kren
právě na to jsou dobrý ty artboardy - když chceš s nějakým objektem v ID hýbat, dáš si ho do samotnýho artboardu v AI a při place do ID (nezapomenout zatrhnout Import Options) si můžeš vybrat, jaký artboardy chceš natáhnout... výhodu to má v tom, že pak můžeš v AI ten objekt třeba ještě nějak upravit, jinak je ti jiné řešení téhož.

5.10.2011 13:41:32

*.ai to *.pdf
Zdravím místní odborníky. Mám čersvě vytvořený soubor v illustratoru (ne vytvořený, původně to bylo pdf, které jsem otevřel, přeuložil do *.ai, dodělal texty a čáry které jsem potřevoval) a když provádím tisk do pdf před pdf creator, tak se mi hladina č.2, kterou jsem si vytvořil a do které jsem kreslil a psal nové věci nevytisne... Co s tím, dělám někde chybu? Je nějaký jiný způsob? Nenašel jsem přívo v illustrátoru možnost exportu do pdf, ale třeba tam někde je a nechce se mi to dělat znovu, bez převodu do *.ai. Děkuji za radu

21.3.2012 18:15:40

ai to pdf
Když dáš v Illustratoru uložit jako, nebo uložit kopii, pak stačí vybrat jako typ souboru pdf místo ai.

21.3.2012 18:26:53

ee
Tak to tam práě nemám, mám tam fxg, ai, pdf, eps, ait, svg, svgz.

No nic, musím si poposednout, hledal jsem to tam snad 10x, a našel jsem to až když jsem se to chystal jako důkaz opsat, že to nemám. :-) Děkuji.

21.3.2012 19:05:17

cholerus
"mám tam fxg, ai, pdf, eps, ait, svg, svgz."
Tak ho tam máš - PDF

21.3.2012 19:21:12

to cholerus
Sasa má pravdu pdf tam musíš mít. Nicméně nechápu když jen opravuješ pdf, nebo tam do něho něco přidáváš, tak proč to nejdřív ukládáš do *.ai, proč to neukládáš rovnou do originálního pdf.
1) Otevřu v Ilustratoru soubor *.pdf
2) Provedu úpravy
3) Dám ulož (NE ULOŽ JAKO)

21.3.2012 19:45:33

To Sasa a Kren
Vždycky jsem to dělal jak popisuje křen, ale dnes jsem chtěl upravit jeden výkres JETE (pro ty co neví, tak Jaderné Elektrárny TEmelín :-) a vůbec mi to nešlo, tak jsem zkoušel všechno možné, až jsem to převedl do AI a pak už to nějak, sice těžkopádně šlo a proto jsem potřeboval převod zpět. Další 4 co jsem již upravil jdou bezproblémů rovnou v pdf, tak nevím čím to u toho prvního bylo....

Jina Saso necteš příspěvky celé, v 19:05:17 jsem psal, že jsem to tam našel, ale hold si musím příště nejdříve poposednout :-)

21.3.2012 19:56:45

cholerus
Pán je fajnšmekr, hraje Vysoké napětí naživo :-)

21.3.2012 20:18:52

to cholerus
Já nejsem nějaký odborník a v takových jemných finesách Adobe se nevyznám, ale není možné, že by tam v tom pdf bylo někde nastavena blokace pro úpravy, že by to šlo odblokovat přes Adobe Acrobat a nebo nějakým nastavením v Ilustratoru ?

22.3.2012 08:13:32

to Kren
Také mě to napadlo, a jsem ve finesách adobe úplný amatér, tak jsem se pokusil o tutu variantu a fungovalo to. Těžko říci v čem byla chyba, jak jsem psal, další soubory byly již bezproblémů editovatelné.
BTW: před pár dny jste řešili zapínání a vypínání ořezových značek. Nešlo by, nakreslit je ve své vlastní vrtsvě a v Acrobat readeru X je možnost zapínat a vypínat zobrazení jednotlivých vrstev pdf. (dělám chytrého a vím to 3hodiny :-)

22.3.2012 10:40:10 | Upraveno autorem (porovnej)

cholerus
A zkoušel jsi to použít? Kupříkladu jsem nyní vzal dokument vygenerovaný z ID s vrstvami background, text, images apod. Ovšem Reader tyto vrstvy nezobrazí (a tudíž s nimi ani nejde nijak manipulovat). Acrobat to samé.

V indesignu mám somozřejmě nastaveno exportovat vrstvy.

22.3.2012 11:17:52

Morthe
Zkoušel, můžu Ti ho klidně i soukromě poslat, naprosto spolehlivě to vypíná původní pdf vrstvu a nechá mé nové texty a nebo mé texty zmizí a původní zůstane.

22.3.2012 13:07:07

cholerus
Tak v tom je nějaká zrada, pokud to z AI bere a z ID ne :(

22.3.2012 13:10:11

ruy

a co takto freeware?
..freeware alternativa nikoho nezaujima? :)

..tak skusim:

..stduviewer
http://www.stdutility.com/stduviewer.html
(dokaze velmi kvalitne previest pdf do image)

..paintnet
http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/tvorba_grafiky/bitmapove_editory/paintnet/
(kvalitny bitmapovy freeware s podporou vrstiev vratane upravy histogramu skenov atp. )

..gimp
http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/tvorba_grafiky/bitmapove_editory/gimp/
(dalsi kvalitmy bitmapovy editor osobne ho hodnotim lepsie nez paintnet - treba vyskusat ale ved kto by nepoznal)

..inkscape
http://inkscape.org/
(..a posledny na vektory a nedam nan dospustit nastavit od rozlozenia presne na milimeter na stranku po preklady grafiky a export do vsetkeho mozneho)

..urcite nechcem sa hadat o kvalitach gigantickych grafickych studii na domacich desktopoch, ale snad takto pokope niekomu pomoze aj tychto par free softikov pokope aj s linkami

9.9.2012 19:59:58

Vybíráme z Bazaru

Velká Čínská Zeď
Velká Čínská Zeď
Akt. cena: 2300 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas