Grafický software pro lokalizaci

Právě mi došla studentská Adobe licence grafických programů. Objednával jsem to na dceru, která studuje na gymnáziu. Posílám to jen jako informaci, kdyby chtěl někdo mít legální software od Adobe, tak jde o základní balíček programů:

Creative Suite CS5 Adobe Design Standard Windows CZE Ed Student

Obsahuje:
Adobe Photoshop CS5
Adobe Illustrator CS5
Adobe InDesign CS5
Adobe Acrobat 9 Pro

Studentsko učitelská licence licence přijde na něco kolem 7000,- kč, což proti plné licenci skoro za 40 000,- je velice dobrá cena.

Lze to nainstalovat na 2 domácí počítače, kdy v podmínkách licence je uvedeno, že by se na nich na tom softwaru nemělo pracovat současně (je to myšleno domácí počítač a notebook). Podmínka dále je, že výsledky nebudou využívány komerčně.

Podmínky Studentsko učitelské licence:
Tento SW produkt je určen pro studenty univerzit a vyšších škol – studenty, kteří jsou zapsáni do institutu vyššího vzdělávání, který je definován jako akreditovaná veřejná nebo soukromá univerzita či vyšší škola (včetně vyšší střední školy, pomaturitního studia a vyšších odborných škol), které udělují tituly vyžadující ne méně než dva roky řádného denního studia. Pro studenty a žáky základních a středních škol – studenty zapsané do akreditované veřejné či soukromé základní nebo střední školy, která zajišťuje řádnou denní výuku. Pro profesorský sbor a personál – učitelé a personál zaměstnaný akreditovanou základní nebo střední školou či veřejnou nebo soukromou univerzitou či vyšší školou. Po zakoupení tohoto produktu získáte seriové číslo podle postupu uvedeného na tiskopisu dodaném se softwarem.

Tak to já jen pro ty co by chtěli mít legální trošku lepší software na lokalizaci herních komponent :D. Jinak jde takto objednat i Creative Suite Premium, který kromě Extended verze Photoshopu (3D objekty) obsahuje ještě
Adobe Flash® Catalyst™ CS5
Adobe Flash Professional CS5
Adobe Dreamweaver® CS5
Adobe Fireworks® CS5
ale to už stojí přes 10 000,- a pro lokalizaci je to asi zbytečné :).
3.6.2011 07:57:57

Joe

CS
Za tú cenu sa to oplatí, keď to teda človek ide používať pravidelne.

Ja som spokojný so svojim open source Inkscapom, Gimpom a Scribusom, plus free Foxit Readerom na čítanie PDFiek (pravda, editáciu PDFiek tu zahrnutú nemám, ale čo už...).

3.6.2011 09:10:46

to Joe
Ono to má hlavně tu obrovskou výhodu, že ty programy spolu vzájemně spolupracují !!!
Jakmile jsem něco zkoušel dostat z Adobe do Corelu nebo z Corelu do Adobe, tak něco fungovalo něco nefungovalo a pořád jsem si musel na něco dávat pozor. Podobně s open source softwarem. Samozřejmě, že když to má někdo vychytané, tak ví co může a co nemůže, nicméně takhle se nemusím s ničím drbat. Doposavad jsem dělal na firmním softwaru mé ženy, který má na pracovní grafické stanici, kterou má doma, ale teď už jednak budu mít lepší pocit, že něco nezneužívám, budu to moct mít na svém osobním počítači a ještě navíc, když už je to na dceru, tak třeba i donutím děti v tom něco dělat :).

3.6.2011 10:10:59

Joe

kren
Brrr, od Corelu ruky preč, nemám rád ten softvér... a to už veeeľmi dávno.

Úzka spolupráca je to, čo open source aplikáciám zatiaľ chýba, ale pri použití SVG a PNG štandardu sa aj tam nájde dosť silné "puto". A ako hovoríš, programy mám "vychytané", takže viem, čo a ako ;)

Ale samozrejme, keby som mal tých 7000 na to určených, tak zainvestujem - aj ja rád pracujem s kvalitným softvérom, keď mám k nemu prístup...

3.6.2011 10:32:32

to Joe
Já vidím hlavně výhodu v tom, že tenhle software může vzájemně sdílet objekty, takže když udělám něco ve Photoshopu, co potom použiju v Ilustratoru (např. karta v Ilustratoru s bitmapu z photoshopu) a pak udělá tiskovou stranu několika karet v InDesignu, tak jakákoli změna a oprava v článku celého řetězce se mi automaticky promítne do konečné sestavy nebo vrstvy aniž bych musel něco znovu sázet nebo importovat. Pro opravy a změny je to k nezaplacení.

3.6.2011 10:45:28

Joe

kren
Jop, ďalšia z vecí, ktoré v open source prístupe zatiaľ chýbajú...

3.6.2011 10:58:13

...
Poměrně intezivně pracuji jak s Corelem, tak i s PS, ID, AI, AA. Na produktech Adobe je suprová vzájemná provázanost, na druhou stranu to znamená vlastnit všechny čtyři produkty, protože každý umí jenom něco a bez toho druhého to prostě člověk neupraví (indesign neumožní přímo upravit křivku v ai apod.). Nicméně Corel umí taky OLE objekty (jako ID) a provázat ho třeba s PS není pražádný problém.

Co se týče krvavého boje Corel vs. AI. Corel má mnohem lepší ovládání základních věcí - správu křivek, vodítek, relativní pozicování (to vše je v AI jak drbání přes hlavu). AI zase umí líp některé specializové fce. Argument, že Corel má mizernou správu barev, už dávno neplatí.
Produkty Adobe často zcela nepochopitelně pokulhávají v úplně běžných věcech - viz PS a vodítka (proč proboha jde zadat přesnou pozici pouze při vytváření nového vodítka?), AI a zaoblený obdélník (proč nejde zaoblení rozumně měnit - v tomhle skutečně zlatej Corel), relativní pozicování (rychlý posun či duplikace o přesný rozměr) atd.

6.6.2011 11:50:35

to Morthe
Pro člověka, který není profesionál, je lepší když se naučí pořádně jedno. Po mých negativních zkušenostech s CorelDRAW Graphics Suite X4 jsem přesedlal na Adobe, kde jsem spokojený. Je možné, že to bylo mýma rukama, ale při práci v Corelu mi vždycku buď něco spadlo, nebo něco nebylo kompatibilní, nebo jsem tam měl problém s fonty.
Je možné, že se Corel posunul už někam jinam, nicméně celá ta řada Adobe (Photoshop ,Illustrator, InDesign a Adobe Acrobat) mi vyhovuje už jenom tím, že si nemusím u každého editoru pamatovat úplně jiné ovládání a ve svém věku jsem už línej se učit a ezperimentovat s něčím dalším.

6.6.2011 13:19:17

kren
hm částečně máš pravdu a částečně ne: spousta věcí opravdu stejných je. Bohužel některé se (opět zcela nepochopitelně) liší - různé klávesové zkratky pro stejnou funkci, ikona koše jednou maže objekt a jednou celou vrstvu apod. Občas z toho fakt rostu. Bohužel, protože jinak je ten sw fakt super.

6.6.2011 15:49:48

rbx

morthe
rychly posun i duplikace o presny rozmer v Adobe je. Klavesove zkratky jsou stejne, pokud se jedna o nativni produkty Adobe a ne dokoupene veci - typickym prikladem dokoupeni je Flash, ktery ma naprosto jinou logiku, ale je videt, ze se snazi to cim dal vic propojit. Mimochodem ty klavesove zkratky se daji prizpusobit a muzes je mit ve vsech programech stejne. Proc to neni uz od zakladu je asi dano tim, ze to na zacatku nebylo soucasti uceleneho balicku a tudiz to nebylo prilis sjednocene a lidi si tak navykli na nejaky setup, ktery jim nechteji nasilne menit. Jinak si to vysvetlit nedovedu.

Asi tim, ze jsem Corel opustil ve verzi 9, tak nemam srovnani a spousta veci, ktere treba tobe prijdou samozrejme a chybi ti, tak me nechybi vubec, protoze jsem zvykly pouzivat to tak, jak to mysli Adobe a ne jak to mysli Corel.

6.6.2011 16:23:04

to rbx
Prosímtě to s čím má Morthe problém, tak mám i já. A to je změna parametrů u už nakreslených objektů viz. třeba to zaoblení u zaobleného obdélníku. Prosímtě jde to nějak?

6.6.2011 16:38:11

rbx

kren
ve Photoshopu to nejde. tam proste co namalujes, tak uz editovat nejde. Resp jde, ale rucne pomoci krivek, pokud to mas jako krivkovy objekt.

V Illustratoru to je bez problemu, ale musis to delat pres efekty. Pokud si rovnou z menu nakreslis neco se zaoblenymi rohy, tak to vezme polomer z globalniho nastaveni a uz s tim nehnes. Musis si namalovat objekt s ostrymi uhly a na to pak aplikovat Efekty -> Stylizovat -> Zaobleni rohu. Mozna ze se vam to zda kostrbate, ale jde takto zaoblit cokoliv, ne pouze ctverec nebo obdelnik.

6.6.2011 17:32:13

rbx
samozřejmě, že relativní pozicování jde, ale právě třeba proto Corelu, kde je to uděláno zcela přirozeně a chytře, tak pozicování v Adobe je trochu na budku... ale člověk si zanadává, zakroutí hlavou a jede se dál =)

změna klávesových zkratek a jejich "zesynchronizování" mezi jednotlivými programy je samozřejmostí.

u zaoblování Adobe je problém, že se zaoblují všechny rohy naráz, chceš-li to každý roh zaoblit jinak, musíš se "pracně" věnovat každému rohu zvlášť. A pak nedejbože, když chceš změnit rozměr celého objektu. Nicméně jsem si stáhl pro AI plugin, kde jsou předdefinované základní objekty (jeden roh zaoblený, druhý ne apod.) - ideální pro tvorbu všemožných tlačítek.

7.6.2011 08:19:36

rbx

Morthe
jo tak v tomto mas pravdu.
Ale mam pro tebe reseni! :-) Jdi do InDesignu, tam si vymodeluj zakulacene rohy jake chces a pak copy&paste do Illustratoru :-)) Jak uz tu spravne podotknul Kren, ty aplikace spolu perfektne komunikuji :-)))

7.6.2011 11:49:01

rbx, kren
aha už jsem si vzpomněl na zkratku, se kterou nejvíc bojuju =) ... je to CTRL+D - v PS zrušení selekce, v ID place =D

10.6.2011 10:14:32

dotaz na fonty v illustrátoru
Lidičky, čím to je, že když chci otevřít PDF v illustrátoru (potřebuji v textu něco drobného změnit) tak illustrár nahlásí, že např. Arial italic neumí a že ho nahradí alternativním fontem. Přitom stačí označit text a zvolit font Arial a typ Ilatic a písmo je hned OK. Nedá se to nějakým nastavením odstranit, aby při otevírání souboru to nahlásilo tento font nemám, vyber si alternativní - a tam by jsem si nastavil hned Arial -- italic.

5.10.2011 08:04:50

to cholerus
Taky mě to zlobí, ale mám dojem, že ten pdf byl vytvořen s nějakým jiným druhem toho základního fontu. Protože když ho nahradím tím standardem z windows a přeuložím, tak pak ten text vypadá trošinku jinak jak v originále, takže mám obavy, že s tím nic nenaděláme. Pokud má někdo nějaké hlubší znalosti, tak bych to taky uvítal.

5.10.2011 08:23:52

fonty
Bohuzel to nejde, musis menit font pro kazdou stranku zvlast.

5.10.2011 08:25:30

re pdf
na upravy pdf pouzivam Infix PDF Editor. Neni sice idelani, da se na netu sehnat plna verze, sem tam zlobi, ale je pekny a intuitivni.

5.10.2011 08:29:46

to aradraug
No to my víme, že to nejde a že se musí font nahrazovat stránku po stránce, ale nám jde o to, proč to hlásí, že to Arial neumí, když ho na počítači mám a proč se Arial musí nahrazovat Arialem.

5.10.2011 08:31:07

to Habrik
My nechceme používat Infix. My se ptáme proč se musí v Ilustratoru někdy nahrazovat existující font existujícím fontem. Infix nemá ani zdaleka takové možnosti jako ilustrátor, takže ho nahrazovat nechci a nebudu. Už taky proto, že jsem Infix dvakrát zkoušel a dělal mi víc problémů než užitku. Jinak plné verze každého softu se dají na netu sehnat, ale legálně je plná verze Infixu placená.

5.10.2011 08:35:37

fonty
je to tím, že zdrojový program, v kterém bylo PDF vyplozeno, používá pro font jiná prefix než illustrator.
Příklad: excel vyplodí arial jako Arial, Bold. Illustrator má ovšem tenhle font zadefinovanej jako Arial-Bold (jsou to jen názorné příklady, nejspíš jsou ty zápisy trochu jinak, ale princip je snad zřejmý). Proto Illustrator daný font nepozná - to by v zásadě nevadilo, kdyby při importu vyhodil tabulku nevalidních fontů a uživatel by je mohl namapovat. Z mě nepochopitelného tohle AI nedělá (ale Corel třeba ano, ten ovšem zase občas rozprasí layout).

Možná na to existuje do AI nějaký script, zkusím pohledat.

EDIT: Pro změnu písem v celém dokumentu podle vybrných kritérií by mohl pomoct třeba tenhle skript: http://kelsocartography.com/blog/?tag=find-and-replace-fonts

5.10.2011 09:20:02 | Upraveno autorem (porovnej)

to Morthe
Používání skriptů v Adobe je pro mne pole neorané. Jak se to obecně dělá?

5.10.2011 10:03:15

kren
Skripty jsou jakousi variantou akcí. Ovšem zatímco akce jsou nahrány z nějaký úkonů, skripty doplňují nebo modifikují funkčnost, co v AI, PS, ID v základu není.
V zásadě to funguje tak že do adresáře skriptů ve složce programu nahraješ ten skript (*.js, *.jsx, *.vb) a pak ho přes File > Scripts pustíš.
Většinou jsou to velice nápomocné fičury, např. skript roundAnyCorner, metaball apod. (viz třeba http://park12.wakwak.com/~shp/lc/et/en_aics_script.html, ale stačí pohledat po googlu a pak si jen vybrat, co by se člověku mohlo hodit)

5.10.2011 10:18:11

to Morthe
Díky, díky, tak nějak jsem si to já amatér představoval :).

5.10.2011 10:19:57

fonty
Takže trochu jsem pohledal, jak s těma fontama. AI bohužel při otevření nenabízí dialog, řešení je následující:

1. Open the file, Illustrator will warn you there are missing fonts
2. Unlock all layers containing text objects
3. Go to Type - Search Font
4. The top list shows all fonts found in the document. Missing fonts show up with an asteriks
5. Select a missing font in the top list, then select a replacement font in the bottom list (make sure the bottom list is set to "system"), then click "Replace All"
6. Repeat for all missing fonts

Pokud vím, mělo by to fungovat pro celý dokument, ne pouze pro vybraný artboard (pokud si to samozřejmě někdo nezapomene přenastavit)

5.10.2011 11:13:54

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač: Starý svět - exkluzívny KS PLAYMAT CZ
Zaklínač: Starý svět - exkluzívny KS PLAYMAT CZ
Akt. cena: 2025 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas