Ceny tu a jinde

Ahoj vespolek! Muzete mi pls nekdo vysvetlit, co u nas dela deskovky tak drahe? Chapu, ze nizsi naklad zpusobuje vyssi cenu na kus. Ale muze tenhle duvod zvednout cenu o 50%???

Dival jsem se treba na Dice Forge, ktery ma BF uz v nabidce.
MSRP v USA: $40 (~830)
MSRP v DE: 40 EUR (~1000)
MSRP v CR: 1199 CZK

Chapu, ze se musi prekladat pravidla. Ale opravdu stoji preklad dvou (mozna jsou velke jako 4 jine, ok) stranek tolik, ze kazda krabice musi mit o 50% vyssi cenu nez za velkou louzi? Ano, neni to jen preklad, ale sazba, grafika atp, ale porad, +50%?
Text na komponentach neni, takze myslim, ze se to vyrabi stejne ve velkych seriich pro vice jazykovych verzi najednou. Takze ten tisk pravidel je takovy naklad? Nebylo by pak lepsi prodavat hry s origo pravidly a CZ verzi online? Stejne mame vsichni smart zarizeni a kdo by chtel hrat na chate v lesich u svicek, muze si prece pravidla vytisknout sam. Na krabici by stacila velka nalepka s QRkem a velkou vlajkou, aby vsichni vedeli, ze tomu budou rozumet.

A pro uplnost z jineho soudku:
Pustina
MSRP v USA: $75 (~1550)
MSRP v CR: 1299 CZK

Mam to chapat tak, ze Albi to umi delat levne a BF ne?
9.4.2018 14:10:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Licenční vydavatelství
A napadlo vás taky třeba od jakých licenčních vydavatelství vydává Blackfire hry? Myslíte si, že kdyby měl Mindok smlouvu s FFG a zakoupenou licenci k jejich hrám, že by to vydával levněji. O tom dost pochybuju. Za neadekvátně vysokou cenu hry většinou česká vydavatelství nemůžou.

Ono to má někdy víc faktorů. Pro Mindok jsem překládal Studenou válku a spolupracoval na české upravené grafice karet. Hra když vyšla, tak se myslím prodávala za 900,- kč a zahraniční originální verze tady myslím byla k dostání za 1500,-. Licence umožňovala tisk myslím někde tady v Evropě spolu s Polskou verzí a ceně odpovídal i materiál karet. Když hra vyšla, tak si dost lidí stěžovalo, že karty jsou tenké z tenkého kartonu, kdežto v originále je to úplně jiné kafe z tlustého jinak kvalitnějšího materiálu. Když jsem se doptával, kolik by stálo nechat vyrobit komponenty v původní originální fabrice v původní kvalitě, tak jsem se dověděl, že hra by stála 2500,- až 3000,- kč. Dali byste za to ty peníze? A nebrblali byste, že lokalizace stojí dvakrát tolik než anglický originál? A teď si představte, že nějaká licence co má Blackfire neumožňuje takhle lokalizovat hru a že se musí tisknout za podmínek zahraničního vydavatele ve fabrice co určí zahraniční vydavatel za ceny, které jsou běžné v zemi vydavatele. Tak je dilema hru vydat jako drahou nebo nevydat.

11.4.2018 15:53:30 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Přesně tak - ale ono je BF oblíbený otloukánek některých zde i jinde, tak proč si nekopnout ;-).

Lacko: buď Ti lokalizovaná hra za to stojí a ČJ je pro Tebe přidanou hodnotou a pak bys logicky neměl mít problém si připlatit za lokalizaci nebo je Ti to jedno a pak si můžeš koupit AJ originál, hádám, že Tě nikdo nenutí.

Nižší cena u jiných je příjemný bonus, ale hádám, že jak píše křen, tak to vždy není možné.

Navíc, již zde zmiňovaný Azul - ad absurdum to můžeš převést i na úroveň vydavatelství - proč je Azul (mám) tak drahý (ať už originál nebo lokalizace), když je to pár plastových kostiček a kartón a daleko obsáhlejší hry pořídíš za stejnou cenu? Vydavatel asi neumí to, co ostatní - stejná argumentace...

11.4.2018 16:12:31 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Tady bych se asi malinko zastavil:
- FFG tiskne v tiskárně v Číně, která rozhodně vychází laciněji než většina jiných, zvlášť v objemech, které tiskne. Nemyslím si, že by BF platilo FFG za exkluzivitu, ale samozřejmě se můžu mýlit.

- Běžně to funguje tak, že při 1000 ks je cena např. 15$, u 1500 ks 14.50$ a u 2000 ks 13.79$. K tomu může být fixní licence ke hře třeba za dalších 15$ nezávislá na počtu kusů (ale každé vydavatelství to má trochu jinak) + doprava. Teď jsme u jedné hry řešili, že když to budeme tisknout s EU, bude to výrazně dražší (ale stále na ceně originálu) než když se svezeme s Amíkama (tipl bych tisk na Čínu, zas tolik do toho nevidím, normálně se patlám v jiných věcech).

- Poslední postřeh: BF ohlásili původní cenu Rising Sun (CMON) plácnu za nějakých 2500, pak to snížili na 2200 plus mínus. Nicméně když kouknu na Blood Rage (taky CMON), což jsou obsahově hodně podobný hry, tak cena je kolik? 2000? A to byla v době printu koruna o dost slabší...

________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

11.4.2018 16:32:23

ad Morthe
Já jsem netvrdil, že se netiskne v Číně lacino, ale říkal jsem, že se může tisknout za ceny, o které si řekne majitel licence.

11.4.2018 17:29:55

Blood Rage vs. Rising sun
Myslím, že to říkali zrovna kluci z Rexu v nějakém tom jejich videu, že ceny v Číně šly taky slušně nahoru. Co šlo „tenkrát“, nemusí jít teď. Osobně si ale myslím, že se to po produkční stránce úplně srovnávat nedá.

11.4.2018 20:44:11

Kedrigern
ad "BF otloukanek" - to zni, jako kdybych na nej hodil deku a kopal. Ja ale predkladam realna data. Jestli ti prijde, ze potrebuju najit nekoho, do koho se bude kopat, protoze hry nejsou zadarmo, asi jsi me spatne pochopil. Chtel jsem vedet proc tomu tak je a jedine, co jsem se dozvedel je "vice faktoru", ktere nikdo nezname, nevime a neumime si predstavit. Jenom jsem zjistil, ze "vice faktoru" zvladaji nekteri vydavatele lepe a nekteri hure, o tom proc nebo komu do kapsy, to je mi docela jedno. Klidne muzou byt jen neschopni to udelat lepe, klidne si za to CEO muze kupovat koks a drahe slapky. Ja poslechnu radu vsech ostatnich i Tebe a nebudu davat penize kam nechci. Uz jsem to rikal a stojim si za tim:

Od Blackfiru si uz nic nekoupim a kdyz budu chtit neco of FFG, koupim si radsi original.

On mozna BF sazi hlavne na to, ze anglictina je pro vetsinu tuzemske populace problem. Pro me ne. Zatim najdu dalsi 3-4 takove a snad se to bude zlepsovat.

11.4.2018 21:02:55

Karetní Hra o trůny
Pěkný příklad produktu, kde je od BF česká verze levnější (výrazně) než anglická.

11.4.2018 21:39:55

Attertag
Ktera?

11.4.2018 23:48:57

...
Trochu jsem se koukal na ceny BR a RS, abych tu neplácal koniny. BR bylo na KS za 75$, Rising Sun 100$, takže rozdíl v CZE cenách je vcelku odpovídající. Těžko říct, jestli CMON v Číně zdražili tisk, je toho v krabici fakt o tolik víc, nebo to prostě víc napálili.
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

12.4.2018 07:37:45 | Upraveno autorem (porovnej)

BF
Keď dlhé roky boli ceny lokalizovaných hier od FFG nižšie, tak tu bolo ticho, keď 2-3 hry vyjdú trochu drahšie, tak sa tu zrazu robí krik a nábor ľudí, nech BF ignorujú.

Napr. pri Mansions of madness BF jasne povedali, že tá cena navyše je za preklad aplikácie, ktorá sa skrátka do normálnej ceny nevošla.

Plus podľa mňa treba zobrať do úvahy aj to, že tých hier teraz vychádza opravdu veľa a tým pádom sú predaje nižšie. A BF nevydáva práve lacné hry a FFG je známa dojička peňazí, tá len tak lacno niečo nepustí.

Čiže lacko a spol. mal by si začať ignorovať FFG, pretože to, že im ide o prachy viac ako o ľudí je jasné už pár rokov. To, že BF ide len o prachy je zatiaľ len tvoja domnienka.

12.4.2018 08:53:48

ludomyl
Ale zde přece nejde o BF hate, ale o srovnání cen.
U BF je to ovšem nejvíce vidět, tak je zde více zmiňován.

12.4.2018 09:39:28

Ludomyl
Jestli se tu bavíme o 2-3 hrách, které jsou asi jen náhodou dražší, můžeš nás poučit a uvést příklady té hromady her, které dražší nebyly. Já uvádím příklady, ty jen domněnky, předpoklady a hlavně nesmím zapomenout na "více faktorů".

Btw vysrat se na FFG znamená vysrat se na BF, prakticky... Nicméně v současné situaci mám na výběr, buď dám peníze přímo FFG, nebo BF (když značně přihodím), a já mám jasno :)

-----------------
Od Blackfiru si už nic nekoupím a když budu chtít něco of FFG, koupím si radši originál.

12.4.2018 09:40:31

Len tak námatkou
Z veľkých hier, ktoré sú v ČR lacnejšie ako originál:
arkham horror
běsnění drákuly
descent
doom: desková hra
eclipse
hra o trůny - celá séria LCG - každý pack je o 2-3€ lacnejší
kmotr
pán prstenů - celá séria LCG - každý pack je o 2-3€ lacnejší
rising sun
sid meier´s civilizace
star wars: rebelie
XCom: desková hra
zaklínač
zombicide: černý mor

Vieš, ono je pekné si tu porovnávať ceny, čo to stojí v US a čo u nás. Lenže si pozri obchody, za čo u nás kúpiš tie anglické originály. Ešte aj to blbé dice forge, ktorým tu operuješ kúpiš u nás lacnejšie českú verziu ako anglickú verziu.

Jedinú veľkú drahšiu hru ako anglickú som u nás od BF zatiaľ videl len Mansions of Madness.

12.4.2018 10:28:44

Ceny
Osobně si myslím, že většina lokalizovaných her do češtiny (slovenčiny - pokud je to špatně, všem přátelům na Slovensku se omlouvám ) je levnější než originál, ale zaráží mě jiná věc. A tou jsou ceny jako takové.

Jistě, ve světě i v našem rybníčku je veliký deskoherní boom a vydavatelé i prodejci toho chtějí využít a tak ženou ceny co nejvýše. Dokonce i znovu vydané hry (i při dnešním lepším kurzu než tehdy) jsou v řádech minimálně desítek korun dražší.

Jenže dle mého mínění, se ceny již dostávají téměř k hranicím, kdy prostě lidé nebudou ochotní tyto ceny akceptovat. Ne každý člověk, zvláště v naší chudší části Evropy, si může dovolit dát za hru 2500 Kč a více. Možná se hry stanou luxusním zbožím, které bude pro jistou část populace nedostižnou.

Je to pouze můj dojem nebo se mnou souhlasíte? Co si myslíte vy?

12.4.2018 10:29:26

Ludomyl
Dobre napsano, navic na rozdil od US do nasich cen vstupuke 21% DPH, ktera s tim taky pekne zamava (viz ceny ANG orig. u nas, to je relevantnejsi porovnani)...

Lacko - teď jsem se díval na porovnání cen AJ vs. CZ u našich prodejců a jednoznačně jsou CZ verze levnější, čili z mé strany zbytečná diskuze. V tomto kontextu doporučuju nový claim: Od prodejců deskových her si už nic nekoupím a když budu něco chtít, tak si to radši vyrobím... ;-)

12.4.2018 10:39:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Ludomil, Kedrigern - MSRP/DPC?
A srovnáváte MSRP (doporučenou prodejní cenu) originálu a lokalizované verze. Tedy MSRP v USD/EUR přepočteno přibližným kurzem proti DPC v Kč u nás?
Ono jako hry dovezené (relativně drobnými) obchodníky a ceny lokalizovaných na českých eshopech ty doporučený ceny nemusí úplně reflektovat.

12.4.2018 11:28:05

Peca
Ale o to nekde, podivej se treba na Planeru a porovnej CZ a ENG verze naprm. Eldritche a Descenta a vtomto svetle jw to opravdu zbytecna diskuze.

Ano, muzes objednat z US, ale zaplatis postovne, clo a DPH a to budes uplne jinde. I v ramci EU te nakonec vyjde levneji koupit ceskou lokalizaci (vetsinou), tak kde je problem?

Je nutne si uvedomit, ze doporucena US cena je nicnerikajici z hlediska objemu a velikosti trhu (de facto celý svet), tak mas neskutecne uspory z rozsahu, plus DPH, atd.

12.4.2018 11:32:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Ludomyl
No tak třeba Rising Sun má MSRP 100$ (nalezeno na CoolStuffInc.com), což odpovídá při dnešním kurzu 2100 Kč. V obchodech je nicméně k dostání kolem 85$, na Planetě za 2069 Kč.
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

12.4.2018 11:39:19

Morthe

No, ale 2069 je cesky, AJ maji za 2369...

12.4.2018 11:42:57

Morthe
Ja neriešim nezmyselné MRSP a ani ceny v US, ale to za koľko sa tie hry dajú zohnať u nás, pretože to je to podstatné, pretože z US si tú hru z nás donesie za tie ceny len málokto. A anglický rising sun je oproti českým predobjednávkam okolo o15€ drahší.

12.4.2018 12:09:18

ludomyl, Kedrigern
Myslim, ze jste nepochopili, ze tady se neresi ceny, ale dokazovani, ze BF je zly a drahy ;)
A nebo je to jen serie nahodnych prehlednuti, kdo vi...

12.4.2018 12:18:01

ludomyl, Kedrigern
Ja se od zacatku bavim o MSRP tady a v USA (a zminil jsem Nemecko), o realne porizovaci cene se nikdo nebavi, tak nevim, proc mi to sem porad cpete. Ja srovnavam, s kolika penezi musi do kramu amik a s kolika ja. To, ze kdyz ja pujdu nakupovat tam, bude me to stat neco navic (postovne, letenka, whatever) to je uplne jina pohadka. Takze cely ten Ludomyluv seznam, nebo alespon jeho velka vetsina, je jen blabol podle uplne jinych meritek, nez jsem porovnaval ja v prvnim postu teto diskuse.

A kdyz jsme u toho, svet neni tak velky, jak se zda. A jestli vy nemate zadnou moznost, jak dostat neco pres ocean za symbolickou smluvni cenu, tak nekteri treba maji. A ti se potom ptaji, proc by meli neco kupovat u nas, kdyz je to o polovinu drazsi nez jinde. Ja treba takovou moznost mam. Neni to hned a stoji to nejake zarizovani navic, ale jde to. A proto:

Od Blackfiru si už nic nekoupím a když budu chtít něco of FFG, koupím si radši originál.

12.4.2018 13:22:06 | Upraveno autorem (porovnej)

lacko
Kdyby slo jen o cenu, ani by me to nejak netrapilo, ale konkretne BF me zklamal svym amaterskym pristupem k lokalizacim uz tolikrat, ze proste nevidim duvod je dal podporovat.

12.4.2018 13:26:53

lacko
Ak nechápeš, že nemôžeš porovnať len tak mrsp v rôznych krajinách, tak sa pokojne presťahuj do ameriky aj so svojim blábolom.

Ak sa medzi amerikou a slovenskom navýši predajná cena anglickej verzie takmer o polovicu, tak je normálne, že sa navýši aj predaj českej verzie oproti ich mrsp. Preto porovnanie cien anglickej verzie a slovenskej verzie v obchodoch je adekvátnym argumentom a nie blábolom.

To, že ty nie si ochotný ale tento argument akceptovať alebo v horšom prípade pochopiť, tak za to ja nemôžem.

Okrem toho, ak máš možnosť kupovať originál hry za americké hry a vieš anglicky, tak to je pre teba len vynikajúce a určite to využi, ale to, že ty máš túto možnosť, to nerobí z BF automaticky zlodeja.

12.4.2018 13:37:21

WillBlack
Ale ano, to je takovy zdejsi folklor u nekterych, je to to same, jako kdyz Ti nekdo v jine diskuzi napise, ze je vegan :D

12.4.2018 14:04:14

Vybíráme z Bazaru

Drako: Zlobři a rytíři
Drako: Zlobři a rytíři
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas